
Копія
Справа № 560/3977/18
РІШЕННЯ
іменем України
05 лютого 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.
за участю:секретаря судового засідання Бачок О.В. представника позивача - Залуцького В.Н., представника відповідача - Кучерявої Т.П. розглянувши адміністративну справу за позовом Фермерського господарства "Агровіт-Т" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України в особі Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 569098/40872908 від 24.01.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 9 від 18.12.2017;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 9 від 18.12.2017, подану Фермерським господарством "Агровіт-Т".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄДРПН або відмову в такій реєстрації №569098/40872908 від 24.01.2018 ФГ «Агровіт-Т» відмовлено в реєстрації податкової накладної №9 від 18.12.2017 р. з підстав наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування, яке на думку позивача, є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які підтверджують реальність здійснення операцій по податковим накладним.
02.01.2019 до суду від Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач просить в задоволенні позову відмовити. Вказує, що рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄДРПН або відмову в такій реєстрації №569098/40872908 від 24.01.2018 відмовлено в реєстрації податкової накладної № 9 від 18.12.2017, так як наданий платником пакет документів до останньої не є достатнім для прийняття рішення про її реєстрацію. Оскаржуване рішення винесене відповідно до норм чинного законодавства, на основі тих матеріалів, що були надані позивачем, тому є законним та обґрунтованим.
Відповідно до ухвали суду від 10.12.2018 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 01.11.2018 закрито підготовче провадження, прийнято уточнені позовні вимоги та призначено справу до судового розгляду на 27.11.2018 (арк. спр. 70-71)
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, покликаючись на ті ж обставини і докази, які вказані в позові.
Представник відповідача в задоволенні позовних вимог просив відмовити з вказаних у відзиві підстав.
Заслухавши учасників судового розгляду, з'ясувавши обставини, на які вони покликаються як на підставу своїх вимог і заперечень, оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
06.11.2017 між Фермерським господарством "Агровіт-Т" (поклажодавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Еколінія» (зерновий склад) був укладений договір складського зберігання, приймання, сушки, очистки та відпуску зерна № 117, у порядку та на умовах якого зерновий склад зобов'язується за плату прийняти на відповідальне зберігання зернові та олійні культури, які йому передаються поклажодавцем.
13.12.2017 між ТОВ «Еколінія» та ФГ «Агровіт-Т» укладено договір постачання № 4365-1, де ТОВ «Еколінія» -покупець, а ФГ «Агровіт-Т» - продавець. Предмет договору є зобов'язання постачальника поставити і передати у власність сою врожаю 2017 року в кількості 40,16 тон, а покупця - прийняти і оплатити на елеваторі Товариства з обмеженою відповідальністю «Еколінія».
18.12.2017 позивач склав видаткову накладну за № 3 про поставку до Товариства з обмеженою відповідальністю «Еколінія» зерна сої у кількості 40,16 тонн на суму 441760,16 грн., у тому числі ПДВ 73626,69 грн.
Одночасно з видатковою накладною позивач склав та подав для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 18.12.2017 №9 на суму 441760,16 грн., у тому числі ПДВ 73656,69 грн.
28 грудня 2017 року позивач отримав повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якого податкову накладну від 18.12.2017 №9 прийнято, але її реєстрацію зупинено у зв'язку з відповідністю податкової накладної критеріям оцінки ризиків, що визначені пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567.
У якості конкретного критерію оцінки ступеня ризиків у вказаній квитанції зазначено, що за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1201. У цій же квитанції позивачеві було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
На виконання вимог контролюючого органу, 17.01.2018 позивачем подано повідомлення № 2 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено та скановані копії документів.
В своєму поясненні ним повідомлено, що у власності та у користуванні ФГ "Агровіт-Т" знаходяться сільськогосподарські угіддя площею 69,25 га, в тому числі, взяті в оренду - 65,42 га. У власності ФГ "Агровіт-Т" перебуває трактор «Белорус 892», обприскувач ОПШ-2.4-21.6 з міксером. Окрім того, для оброблення земель здійснювалась оренда техніки, а також залучались наймані працівники. У 2017 році ФГ "Агровіт-Т" вирощувало сільськогосподарські культури, в тому числі, сою, площею 25 га, обсяг виробництва - 610 ц. Гербіциди для вирощування, сої були придбанні у постачальника - ТОВ «ІМПЕРІЯ АГРО». Паливно-мастильні матеріали придбавались у МП «Мультисервіс», ТОВ ЕНЕРГЕТИЧНІ МАСТИЛА - ЗАХІД».
Разом з поясненнями позивачем до зазначеного повідомлення прикріплені копії документів, що розкривають зміст та обсяг господарської операції, за наслідками якої було складено податкову накладну, реєстрацію якої зупинено, а саме копії: договору постачання від 13.12.2017 № 4365-1, де ТОВ «Еколінія» - покупець, а ФГ «Агровіт-Т» - продавець. Предмет договору - соя врожаю 2017 року в кількості 40,16 тон; договору складського зберігання, сушки, очистки та відпуску зерна від 06.11.2017 № 117, де ТОВ «Еколінія»- зерновий склад, а ФГ «Агровіт-Т» - поклажодавець; додатку № 1 від 06.11.2017 до договору складського зберігання, приймання, сушки, очистки та відпуску зерна від 06.11.17 № 117; рахунку на оплату № 3 від 18.12.17 на суму 441760,16 грн., постачальник ФГ Агровіт-Т»; видаткова накладна № 3 від 18.12.2017; ТТН від 11.12.2017 № 5; ТТН від 14.12.2017 № 6; ТТН від 15.12.2017 № 7; рахунку на оплату № 1526 від 18.12.2017, де постачальник ТОВ «Еколінія», покупець - ФГ «Агровіт-Т»; акту наданих послуг № 1656 від 18.12.2017 між ТОВ «Еколінія» та ФГ «Агровіт-Т»; виписки з ЄДР; відомостей з ЄДР від 01.08.2017; витягу з реєстру платників ПДВ від 06.11.2017; звіту про посівні площі с/г культур № 4-сг; звіту про посівні площі та валові збори с/г культур, плодів, ягід та винограду № 29-сг на 01.12.2017.
Розглянувши вказані документи і пояснення, Комісія ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації, прийняла спірне рішення № 569098/40872908 від 24.01.2018, яким відмовила у реєстрації податкової накладної № 9 від 18.12.2017, у зв'язку з ненаданням платником податку первинних документів, а саме: не надано документи, які б засвідчували перехід права власності на сою від ФГ "Агровіт-Т" до ТОВ "Еколінія", як це передбачено п. 4.1 Договору поставки від 13.12.2017, зокрема, акти прийому-передачі сої, складські квитанції, довіреностей на отримання продукції; не надано інформацію (документи) про надання послуг з обробітку ґрунту та збору врожаю сої; не надано договір з перевізником сої до зернового складу ТОВ «Еколінія» та акти виконаних робіт (наданих послуг); відсутні документи щодо придбання насіння сої, документи на придбання мінеральних добрив, засобів захисту рослин та інформація про наявність складських приміщень для зберігання зерна; не надано платіжні документи та картку рахунку 361 по контрагенту ТОВ «Еколінія», що не дає можливості встановлення дотримання платником вимог п. 187.1 ст. 187 ПК України.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначено у Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341) (далі - Порядок №1246).
Пунктом 5 Порядку №1246 передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, щодо відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
Наведене положення відповідає пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України, яким закріплено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатні для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з пунктом 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
З системного аналізу викладених положень податкового законодавства слідує, що реєстрації податкової накладної, як обов'язковій умові для віднесення покупцем товарів/послуг сплаченої у складі товарів або послуг суми ПДВ до податкового кредиту, передує процедура автоматизованого співставлення податкової накладної з визначеними у законі критеріями оцінки ступеня ризиків.
У разі відповідності податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У свою чергу Критерії оцінки ступеня ризиків, достатні для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - Критерії).
Цим же наказом затверджений вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік №567).
Підпунктом 1 пункту 6 Критеріїв (чинних на момент виникнення спірних правовідносин), який був зазначений відповідачем у квитанції у якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної, передбачено, що моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критерієм як: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).
Відповідно до абзацу п'ятого пункту 6 Критеріїв, у разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
Пунктом 1 Переліку №567 передбачено, що для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв, документами, достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є:
- договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до пункту 2 Переліку №567, письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами.
Підпунктом 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про:
- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, умовою розблокування реєстрації податкової накладної, яка за результатами автоматизованого моніторингу була визнана такою, що відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, є подання платником податків документів, вичерпний перелік яких передбачений у згаданому наказі Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 №190 установлено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Вирішуючи, чи були в аспекті доводів контролюючого органу та пункту 1 Переліку №567 подані позивачем документи достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, суд виходив з наступного.
Податкову накладну від 18.12.2017 № 9 на суму 441760,16 грн., у тому числі ПДВ 73656,69 грн. було складено позивачем за наслідками поставки зерна сої у кількості 40,16 тонн до Товариства з обмеженою відповідальністю «Еколінія» на відповідальне зберігання на підставі договору складського зберігання, приймання, сушки, очистки та відпуску зерна № 117 від 06.11.2017.
Як вбачається з письмових пояснень позивача, зерно сої, поставленої Товариству з обмеженою відповідальністю «Еколінія» на складське зберігання, останнє придбало у позивача згідно договору постачання від 13.12.2017 № 4365-1, де ТОВ «Еколінія» -покупець, а ФГ «Агровіт-Т» - продавець. Предмет договору - соя врожаю 2017 року в кількості 40,16 тон.
Таким чином, у фінансово-господарській операції, за наслідками виконання якої позивачем було складено спірну податкову накладну, він виконував роль продавця і поставляв Товариству з обмеженою відповідальністю «Еколінія» зерно сої врожаю 2017 року.
Суд, не ставить під сумнів вирощування позивачем зернової культури - сої, оскільки даний факт підтверджують надані до суду та до податкового органу звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2017 року, а також відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, де зазначено, що основним видом діяльності позивача є вирощування зернових культур, бобових культур і насіння олійних культур.
На підтвердження реальності вказаних фінансово-господарських операцій позивач, окрім відповідних договору постачання та договору складського зберігання, приймання, сушки, очистки та відпуску зерна, надав контролюючому органу рахунок на оплату № 3 від 18.12.17 на суму 441760,16 грн.; видаткову накладну № 3 від 18.12.2017; ТТН від 11.12.2017 № 5; ТТН від 14.12.2017 № 6 та ТТН від 15.12.2017 № 7.
В свою чергу надані позивачем ТТН від 11.12.2017 № 5, від 14.12.2017 № 6, від 15.12.2017 № 7 та акт надання послуг № 1656 від 18.12.2017, підтверджують транспортування на зберігання зерна сої до складу Товариства з обмеженою відповідальністю «Еколінія» виключно, саме, на складське зберігання по договору № 117 від 06.12.2017, а не у власність Товариству з обмеженою відповідальністю «Еколінія», як покупцеві, згідно договору постачання від 13.12.2017 № 4365-1.
Разом з цим, не підтвердженими жодними доказами залишились обставини фактичного виконання договору поставки, а саме переходу права власності сої від ФГ «Агровіт-Т» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Еколінія». Зокрема, подані позивачем до повідомлення №2 та до матеріалів справи рахунок на оплату № 1526 від 18.12.2017 та акт надання послуг № 1656 від 18.12.2017 підтверджують виконання операції по договору складського зберігання, приймання, сушки, очистки та відпуску зерна № 117 від 06.12.2017.
Отже, подані до податкового органу документи для реєстрації податкової накладної від 18.12.2017 № 9, не розкривають обставини переходу права власності поставленого зерна сої в кількості 40,16 тон до Товариства з обмеженою відповідальністю «Еколінія» згідно пп. 4.2. п. 4 договору постачання від 13.12.2017 № 4365-1, який передбачає, що право власності на Товар у Покупця за цим Договором виникає з моменту передачі Товару Постачальником, яка підтверджується випискою складської квитанції на "ім'я" Покупця, а також тристороннім актом прийому - передачі, що підписується Зерновим складом, Постачальником і Покупцем та надання Покупцю видаткової накладної на товар.
Отже, з огляду на відсутність документів, які б підтвердили передачу зерна від позивача до його контрагента - Товариства з обмеженою відповідальністю «Еколінія», а саме: акти прийому - передачі сої, складські квитанції, довіреності на отримання продукції, до податкового органу для реєстрації податкової накладної та до суду позивачем надано не було.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Поданий позивачем пакет документів не дає можливості з'ясувати, яким чином здійснювався перехід права власності на товар, а також, на підставі чого здійснювалася поставка зазначеного товару згідно укладених договорів.
Отже, додані позивачем до повідомлення документи не розкривають фактичних обставин переходу права власності на товар (зерно сої в кількості 40,16 тон) згідно договору постачання від 13.12.2017 № 4365-1, в якому позивач виконував роль продавця.
Суд зауважує, що подати контролюючому органу документи, достатні для реєстрації податкової накладної, є обов'язком платника податку.
Зміст та обсяг поданих первинних та інших документів для висновку про їх достатність для реєстрації податкової накладної, повинен узгоджуватись зі змістом та характером господарської операції та свідчити про її фактичне виконання.
Сама по собі наявність господарських та/або цивільних договорів між учасниками фінансово-господарських операцій, не опосередкованих сукупністю первинних документів, що підтверджують фактичний рух товарів/послуг і коштів у процесі їх здійснення, не свідчить про реальність відповідних фінансово-господарських операцій і не може бути підставою для реєстрації податкової накладної, яка відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків.
Беручи до уваги, що обсяг поданих позивачем документів та їх зміст не дозволяє однозначно з'ясувати фактичні обставини поставки товару від ФГ «Агровіт-Т» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Еколінія», суд вважає обґрунтованим висновок комісії, що надані позивачем документи були недостатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
За викладених обставин суд дійшов висновку, що рішення Державної фіскальної служби України в особі Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 569098/40872908 від 24.01.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 9 від 18.12.2017 є обґрунтованим і з викладених у позові підстав скасуванню не підлягає.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Беручи до уваги висновок суду про відмову у задоволенні позову, понесені позивачем витрати, пов'язані з розглядом справи, відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства "Агровіт-Т" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 08 лютого 2019 року
Позивач:Фермерське господарство "Агровіт-Т" (вул. Центральна, 80, с. Томашівка, Дунаєвецький район, Хмельницька область, 32410 , код ЄДРПОУ - 40872908) Відповідач:Державна фіскальна служба України (Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053 , код ЄДРПОУ - 39292197)
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький