Рішення № 79755511, 11.02.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2019
Номер справи
520/11195/18
Номер документу
79755511
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 лютого 2019 р. № 520/11195/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (64309, Харківська область, м. Ізюм, просп. Незалежності, буд. 2) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:

1. Прийняти рішення про визнання протиправною бездіяльності Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови перерахунку позивачу згідно Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10 травня 2018 року у справі № 820/ 2728/18 пенсії в зв'язку зі зміною мінімальної заробітної плати, встановленої за коном на 1 січня відповідного року, тобто із 01.01.2018 року.

2. Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області про вести з 01.01.2018 перерахунок та виплачувати пенсію позивачу згідно Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10 травня 2018 року у справі № 820/ 2728/18, з урахуванням середньої за робітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 р. в розмірі 4482,35 грн. та в зв'язку зі зміною мінімальної заробітної плати, встановле ної законом на 1 січня відповідного року, яка із 01.01.2018 року на підставі Закону України від 7 груд ня 2017 року № 2246-VIII збільшилася з 3200 грн. до 3723 грн.

3. Зобов'язати відповідача відповідно до ст. 382 КАС України подати у 15-денний строк після набран ня чинності рішення звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10 травня 2018 року у справі № 820/2728/18, яке набрало законної сили 12 червня 2018 року, зобов'язано Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести з 01.10.2017 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно листа Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 510/Ш-14 від 08.08.2018 року за Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.06.2018 року у справі № 820/2728/18 позивачу проведений перерахунок пенсії з 01.10.2017 року, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", яка становить 6305,30 грн.

Також в обґрунтування позову зазначено, що відповідач повідомив позивача, що розмір пенсії з 01.10.2017 року склав 7488,93 грн., а саме: 6718,63 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку (13437,25 грн. *50%); 435, 60 грн. - надбавка інваліду війни 3 групи (1452 грн.*30%); 284.70 грн. - додаткова пенсія інваліду 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи; 50.00 грн. - державна адресна допомога на прожиття інваліду війни 3 групи.

Однак, з 01.01.2018 року Законом України від 7 грудня 2017 року № 2246-VIIІ змінилася мінімальна заробітна плата - 3723,00 грн., а тому відповідачем повинен бути застосований наступний розрахунок вищезазначеної зарплати: 3764,40 грн.* (3723 грн.*5/4482,35 грн.)=15633,40 грн.

Розмір пенсії з 01.01.2018 повинен скласти 8587,00 грн., а саме: 7816.70 грн. - основний розмір пен сії від середнього заробітку (15633,40 грн.*50%); 435.60 грн. - надбавка інваліду війни 3 групи (1452 грн.*30%); 284.70 грн. - додаткова пенсія інваліду 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи; 50.00 грн. - державна адресна допомога на прожиття інваліду війни 3 групи.

Позивач зазначив, що Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області протиправно не провело перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року в зв'язку зі зміною мінімальної заробітної плати, яка збільшилася з 3200 грн. до 3723 грн.

Ухвалою суду від 10.12.2018 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачу відповідь на відзив.

Згідно ч. 4 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Від відповідача, Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, відзив на адміністративний позов не надходив, отже, своїм правом на подання відзиву по адміністративній справі відповідач не скористався.

Відповідно до ч. 2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2018 року по справі № 820/2728/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено. Визнано протиправною відмову Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області викладену в листі від 02.04.2018 року за № 188/Ш-14 року "Про відмову в перерахунку пенсії" ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної слати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Скасовано рішення Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, викладене в листі від 02.04.2018 року за № 188/111-14 року "Про відмову в перерахунку пенсії". Зобов'язано Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести з 01.10.2017 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

За даними Єдиного державного реєстру судових рішень вказана постанова суду набрала законної сили 12.06.2018 року.

На підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2018 відповідачем з 01.10.2017 року було здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до статі 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Згідно протоколу призначення пенсії від 24.10.2018 року розмір пенсії позивача з 01.10.2017 року складає 7488,93, а саме: 6718,63 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку (13437,25 грн. *50%); 435, 60 грн. - надбавка інваліду війни 3 групи (1452 грн.*30%); 284.70 грн. - додаткова пенсія інваліду 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи; 50.00 грн. - державна адресна допомога на прожиття інваліду війни 3 групи.

Не погодившись з перерахунком, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до ст.59 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210.

Відповідно до п.9-1 зазначеного Порядку, за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П=Зс Ч Кзс Ч Кв/100%, де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс= Зп(мін) Ч 5/ Зс1, де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року за 2016 рік склала 4482,35 грн., за 2017 рік - 6273,45 грн.

Розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року - на 1 січня 2017 року становив 3200,00 грн., на 1 січня 2018 року - 3723,00 грн.

З 01 жовтня 2017 року відповідачем здійснено розрахунок розміру пенсії позивача, виходячи з середньомісячного коефіцієнту заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за рік, що передує відповідному року, а саме - за 2016 рік у сумі 4482,35 грн.

Таким чином, позивачу пенсія призначена та виплачується відповідно до вимог п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210.

У відповідача відсутні законні підстави для перерахунку пенсії позивачу з 01 жовтня 2017 року з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по України, з якої сплачені внески за 2016 рік в розмірі 4482,35 грн., оскільки для обчислення пенсії станом на 01.10.2017 застосовується розмір середньої заробітної плати, що передує відповідному 2017 року - за 2016 рік, розмір якої складає 4482,35 грн.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (64309, Харківська область, м. Ізюм, просп. Незалежності, буд. 2) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.