Рішення № 79755315, 11.02.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2019
Номер справи
520/11959/18
Номер документу
79755315
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 лютого 2019 р. № 520/11959/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої Харківським обласним військовим комісаріатом Довідки №77б/Ф від 04.09.2018 року.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої Харківським обласним військовим комісаріатом Довідки №77б/Ф від 04.09.2018 року про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які отримував ОСОБА_1 протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з урахуванням таких видів грошового забезпечення: винагорода учасникам АТО (постанова КМУ від 05.06.2014 р. №158), надбавки за виконання особливо важливих завдань ( наказ МОУ від 14.04.2014 р. №240), одноразові премії згідно наказу командира, матеріальна допомога, допомога на оздоровлення та винагорода (наказ МОУ від 15.11.2010 р. № 595) з дати призначення пенсії позивачу.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої Харківським обласним військовим комісаріатом Довідки №77б/Ф від 04.09.2018 року про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які отримував ОСОБА_1 протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з урахуванням таких видів грошового забезпечення: винагорода учасникам АТО (постанова КМУ від 05.06.2014 р. №158), надбавки за виконання особливо важливих завдань ( наказ МОУ від 14.04.2014 р. №240), одноразові премії згідно наказу командира, матеріальна допомога, допомога на оздоровлення та винагорода (наказ МОУ від 15.11.2010 р. № 595) з дати призначення пенсії позивачу є незаконним та таким, що порушує права позивача.

Ухвалою суду від 02.01.2019 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачу відповідь на відзив.

Представником відповідача 18.01.2019 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що при призначенні пенсії позивачу Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області жодним чином не порушило права позивача на пенсійне забезпечення щодо визначення та обчислення розміру пенсії. Також відповідачем було зазначено, що Головне управління керувалось лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які були надані військовою частиною А1352 та не могло визначити і нарахувати будь-які інші, окрім тих, що були включені до відповідної довідки.

25.01.2019 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він просив суд адміністративний позов задовольнити та зазначив, що порушення прав позивача відбувається внаслідок бездіяльності ГУ ПФУ в Харківській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 саме на підставі наданої Харківським обласним військовим комісаріатом Довідки №77б/Ф від 04.09.2018 року, в якій зазначено про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1, проходив військову службу у Збройних Силах України. Наказом командира військової частини А 1352 від 21.07.2017 року № 228 позивача звільнено за служби ( у зв'язку із закінченням строку контракту), виключено зі списків особового складу частини та всіх видів грошового забезпечення з 01.08.2017 року.

Після звільнення з військової служби позивач звернувся з відповідною заявою про призначення пенсії до Харківського обласного військового комісаріату та подав необхідні документи для призначення пенсії.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області позивачеві призначена та виплачується пенсія за вислугу років, обрахована на підставі наданих документів, в тому числі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 07.09.2017 року № 149.

Разом з тим, при направленні на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області Харківським обласним Військовим Комісаріатом довідки від 07 вересня 2017 року №149, до складових частин грошового забезпечення для призначення пенсії, на думку позивача, довідкою не було передбачено ряд виплат, а саме: винагорода учасникам АТО (постанова КМУ від 05.06.2014 р. №158), надбавки за виконання особливо важливих завдань ( наказ МОУ від 14.04.2014 р. №240), одноразові премії згідно наказу командира, матеріальна допомога, допомога на оздоровлення та винагорода (наказ МОУ від 15.11.2010 р. № 595). У той же час, іншою інформаційною довідкою про нараховані види грошового забезпечення та сплачені страхові внески від 07.09.2017 року №150, наданою ОСОБА_1 Військовою частиною А1352, вищеперелічені виплати (які не включені до довідки направленої до ГУ ПФУ у Харківській, області для призначення пенсії) передбачені.

З метою відновлення порушених прав позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 29.05.2018 року у справі № 820/3113/18 позов ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено частково. Зобов'язано Харківський обласний військовий комісаріат витребувати у Військової частини А 1352 та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Харківській області довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які отримував ОСОБА_1 протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з урахуванням таких видів грошового забезпечення: винагорода учасникам АТО (постанова КМУ від 05.06.2014 р. №158), надбавки за виконання особливо важливих завдань ( наказ МОУ від 14.04.2014 р. №240), одноразові премії згідно наказу командира, матеріальна допомога, допомога на оздоровлення та винагорода (наказ МОУ від 15.11.2010 р. № 595). В іншій частині вимог позов було залишено без задоволення.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.07.2018 року апеляційну скаргу відповідача на рішення ХОАС від 29.05.2018 року було повернуто скаржнику.

Також судом встановлено, що 20.08.2018 року Харківським обласним військовим комісаріатом на виконання рішення суду було витребувано у Військової частини A1352 Довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які отримав ОСОБА_1 протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з урахуванням таких видів грошового забезпечення: винагорода учасникам АТО, надбавки за виконання особливо важливих завдань, одноразові премії згідно наказу командира, матеріальна допомога, допомога на оздоровлення та винагорода, що підтверджується листом Військової частини А1352 від 04.09.2018 року №777/Ф у відповідь на лист Харківського обласного військового комісаріату від 20.08.2018 року №ФК-124696/2407/ВСЗ.

28.09.2018 року Харківським обласним військовим комісаріатом Начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області було направлено довідку Військової частини A1352 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії майору ОСОБА_1 від 04.09.2018 №77б/Ф.

З матеріалів справи також судом встановлено, що 10.12.2018 року представником Позивача - адвокатом ОСОБА_3, до ГУ ПФУ в Харківській області було подано адвокатський запит про надання інформації стосовно отримання ГУ ПФУ в Харківській області від Харківського обласного військового комісаріату довідки про додаткові види грошового забезпечення, та стосовно здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_4 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі вказаної довідки.

Листом від 12.12.2018 року №5591-14/20 відповідачем ГУ ПФУ в Харківській області було повідомлено позивача про те, що Харківським обласним військовим комісаріатом ГУ ПФУ в Харківській області було надано довідку військової частини А1352 про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 Зазначену довідку залучено до пенсійної справи заявника. В той же час, ГУ ПФУ було повідомлено, що що зобов'язань щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 29.05.2018 року у справі № 820/3113/18 на головне управління покладено не було. Відповідно, ГУ ПФУ в Харківській області не здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої

Позивач, вбачаючи у зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом у судовому порядку.

По суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.

Пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від ЗО січня 2007 року № 3-1 передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до п.п. 3.1-3.3. Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530, оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової, служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від ЗО січня 2007 року №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року № за № 135/13402.

Для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей для оформлення документів щодо призначення пенсії за вислугу років або по інвалідності подаються, зокрема: заява; грошовий атестат (розрахункова книжка) і довідка про додаткові види грошового забезпечення.

Заяви про призначення/перерахунок пенсій за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до

Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення обласних військових комісаріатів.

Для оформлення документів щодо призначення пенсії за вислугу років або по інвалідності подаються, зокрема: заява; грошовий атестат (розрахункова книжка) і довідка про додаткові види грошового забезпечення.

Органи Пенсійного фонду України на підставі документів, що надійшли з обласних військових комісаріатів, визначають право заявників на пенсію за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника, а також розміри та терміни призначення цих пенсій згідно зі статтями 12 - 42 Закону.

Таким чином суд зазначає, що ГУ ПФУ в Харківській області відповідно до чинного законодавства зобов'язане здійснювати призначення пенсії відповідно до поданих Обласним військовим комісаріатом документів.

Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої Харківським обласним військовим комісаріатом Довідки №77б/Ф від 04.09.2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої Харківським обласним військовим комісаріатом Довідки №77б/Ф від 04.09.2018 року про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які отримував ОСОБА_1 протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з урахуванням таких видів грошового забезпечення: винагорода учасникам АТО (постанова КМУ від 05.06.2014 р. №158), надбавки за виконання особливо важливих завдань (наказ МОУ від 14.04.2014 р. №240), одноразові премії згідно наказу командира, матеріальна допомога, допомога на оздоровлення та винагорода (наказ МОУ від 15.11.2010 р. № 595) з дати призначення пенсії ОСОБА_1.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.