
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2019 р. Справа № 480/4638/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Побутсервіс Суми"
до Управління у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області
про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Побутсервіс Суми" звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення начальника Управління у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області №0029765413/849 від 3 грудня 2018 року про застосування до ТОВ "Побутсервіс Суми" штрафу в розмірі 1 981,81 грн. і нарахування 19,82 грн. пені.
В обґрунтування доводів позовної заяви зазначив, що позивач з 27.01.2015 р. перебуває на обліку в ДПІ у м. Сумах та є платником єдиного податку. Рішенням начальника Управління у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області №0029765413/849 від 3 грудня 2018 року за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 21.09.2016 р. до 22.09.2016 р. до позивача застосовано штраф в розмірі 1981,81 грн. та нараховано 19,82 грн. пені.
Позивач вважає зазначене рішення протиправним, оскільки в спірний період ним своєчасно (07.09.2016 р. - разом з виплатою заробітної плати) проведено перерахування єдиного внеску до бюджету.
У серпні - вересні 2016 року проводилось чергове реформування органів ДФС у Сумській області, зокрема, були об'єднані в одну юридичну особу податкові органи, які обслуговують м.Суми та Сумський район. У зв'язку з чим на сайті ДПІ у м.Сумах ГУ ДФС у Сумській області було розміщено оголошення про зміну реквізитів отримувача коштів із зміною рахунків, на які необхідно платникам перераховувати податки та збори.
Через наведене, позивачем у платіжному дорученні №741 від 07.09.2016 р., яким сплачено єдиний внесок у розмірі 10328,01 грн., було допущено помилку при зазначенні рахунку, а саме: вказано рахунок "37199201021815" МФО " 837013" - для платників єдиного податку Сумського району, замість "37194201011819" МФО "837013" - для платників єдиного податку міста Суми. Тобто кошти надійшли до бюджету, на рахунок ДПІ у м.Сумах ГУ ДФС у Сумській області, але не на той рахунок ДПІ у м.Сумах ГУ ДФС у Сумській області.
Позивач сам виявив помилку і листом №152 від 16.09.2016 р. повідомив про це ДПІ у м.Сумах ГУ ДФС у Сумській області з проханням зарахувати зазначений платіж як платіж з належними реквізитами, вказавши належні реквізити (адресат отримав цей лист того ж дня - 16.09.2016р.).
Однак, перезарахування платежу на належний рахунок ДПІ у м.Сумах ГУ ДФС у Сумській області було зроблено тільки 22.09.2016 р., а врахували його сплаченим по обліковій картці платника податків - 23.09.2016р.
20.09.2016 р. позивач здав без жодних застережень з боку відповідача "Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування до органів доходів і зборів".
Таким чином, допущена помилка при зазначенні рахунку не призвела до ненадходження коштів до бюджету. Помилка в реквізитах платежу при зазначенні розрахункового рахунку платника єдиного внеску не впливає на своєчасність сплати таким платником єдиного внеску до бюджету. Така помилка впливає лише на не відображенні сплачених сум єдиного внеску в обліковій картці платника.
Сума єдиного внеску була зарахована позивачем на казначейський рахунок ДПІ у м.Сумах ГУ ДФС у Сумській області, тому помилкове визначення номеру рахунка у платіжному дорученні під час сплати суми єдиного внеску не є достатньою правовою підставою для висновку про несвоєчасну сплату необхідної суми грошового зобов'язання, а, відтак, і для застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Враховуючи зазначене, просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області №0029765413/849 від 03.12.2018 р. про накладення штрафу в розмірі 1981,81 грн. та нарахування пені 19,82 грн.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що звітом про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування (далі - Звіт) №9172832797 від 20.09.2016 р. - граничний термін сплати 20.09.2016 р., платник ТОВ "Побутсервіс Суми" узгодив єдиний внесок за серпень 2016 р. в сумі 21360,71 грн. Таким чином, станом на 20.12.2016 р. (термін нарахування та сплати) в КОР платника обліковувалась заборгованість зі сплати єдиного внеску в сумі 9909,05 грн.
Фактично суму 9909,05 грн. було сплачено платіжним дорученням №759 та зараховано 22.09.2016 р.
03.12.2018 року Управління у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області було прийняте рішення №0029765413/849 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.09.2016 р. до 22.09.2016 р. в сумі 200,63 грн. (штрафні санкції - 1981,81 грн.; пеня - 19,82 грн.) до ТОВ "Побутсервіс Суми" (відповідно до розрахунку розрахунку штрафної санкції за період з 21.09.2016 р. до 22.09.2016 р.). Посадовою особою платника - директором Ходак Світланою Ігорівною особисто отримано перший примірник рішення 07.12.2018 р.
Частина 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464) встановлює, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Тому, за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 20.09.2016 р. до 23.09.2016 р. до ТОВ "Побутсервіс Суми" було застосовано штрафні санкції та нараховано пені в загальній сумі 2001,63 грн.
Враховуючи зазначене, просить відмовити позовні вимоги через їх необґрунтованість.
Ухвалою суду від 17.12.2018 р. відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що рішенням начальника Управління у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області №0029765413/849 від 3 грудня 2018 р. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до ТОВ "Побутсервіс Суми" застосовано штраф у розмірі 1981,81 грн. за період з 21.09.2018 р. по 22.09.2018 р. та нараховано пеню в розмірі 19,82 грн. (а.с. 8).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначається Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі по тексту- Закон №2426-VI).
За визначенням пункту 2 частини першої статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 зазначеного Закону платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
За правилами частини п'ятої статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.
Частиною 7 зазначеної статті встановлено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця (ч.8 ст.9 Закону №2464-VI).
За змістом пункту 1 частини десятої статті 9 вищезазначеного Закону днем сплати єдиного внеску, у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів, вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Згідно з ч. 10 ст. 9 Закону № 2464 днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; 3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Загальні засади функціонування платіжних систем і систем розрахунків в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України, а також відповідальність суб'єктів переказу, загальний порядок здійснення нагляду (оверсайта) за платіжними системами визначає Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05 квітня 2001 року № 2346-III (далі - Закон № 2346-III).
Відповідно до пункту 1.24 статті 1 Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05 квітня 2001 року №2346-III (далі - Закон №2346-III) переказ коштів - це рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі.
Пунктом 1.30 статті 1 цього Закону встановлено, що платіжне доручення - розрахунковий документ, який містить доручення платника банку, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача.
Відповідно до пункту 8.1 статті 8 Закону № 2346-ІІІ банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.
Відповідно до підпункту 16.5.2 пункту 16.2 статті 16 Закону № 2346-ІІІ днем подання до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах.
Положенням пункту 22.4 статті 22 Закону №2346-ІІІ передбачено, що під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника, для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.
Вимоги пункту 22.4 статті 22 Закону №2346-III узгоджуються з положеннями пункту 129.6 статті 129 Податкового кодексу України, згідно з яким за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом № 2346-III з вини банку, такий банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
З аналізу вищевикладених норм вбачається, що виконання платником податкового обов'язку по перерахуванню в бюджет суми податкового зобов'язання пов'язано з моментом подання ним до банку платіжного доручення на перерахування відповідних сум податкових зобов'язань та прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.
В силу вимог частини одинадцятої статті 9 Закону №2464-VI, - у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Юридична відповідальність за вчинення вказаного порушення вимог законодавства встановлена пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI і полягає у застосуванні відповідним органом до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штрафу у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Разом з тим, відповідно до частини 10 статті 25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч.13 ст.25 Закону №2464-VI).
Так, судом встановлено, що позивачем платіжним дорученням №741 від 07.09.2016 р., сплачено єдиний внесок у розмірі 10328,01 грн. за серпень 2016 року (а.с. 10).
Також, встановлено, що позивачем було допущено помилку при зазначенні рахунку, а саме: вказано рахунок "37199201021815" МФО " 837013" - для платників єдиного внеску Сумського району, замість "37194201011819" МФО "837013" - для платників єдиного внеску міста Суми. Тобто кошти надійшли до бюджету, на рахунок ДПІ у м.Сумах ГУ ДФС у Сумській області, але не на той рахунок ДПІ у м.Сумах ГУ ДФС у Сумській області.
Позивач самостійно виявив помилку та листом №152 від 16.09.2016 р. повідомив ДПІ у м.Сумах ГУ ДФС у Сумській області з проханням зарахувати зазначений платіж як платіж з належними реквізитами, вказавши належні реквізити (адресат отримав цей лист того ж дня - 16.09.2016р.) (а.с.11).
Перерахування платежу на належний рахунок ДПІ у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області було зроблено 22.09.2016 р., а враховано сплаченим по обліковій картці платника податків - 23.09.2016р.
Отже, судом встановлено, що у строк передбачений приписами ч.8 ст.9 Закону №2464-VI Товариством сплачено самостійно визначене грошове зобов'язання з єдиного внеску, проте зарахування коштів, внаслідок помилки позивача, відбулось на рахунок призначений для зарахування єдиного внеску Сумського району.
В подальшому, на підставі відповідної заяви Товариства, відбулось погашення єдиного соціального внеску шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку, на який помилково було зараховано платіж.
Суд наголошує, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений ч.8 ст.9 Закону №2464-VI, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова.
Отже дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених ст.25 Закону №2464-VI .
Таким чином, суд приходить висновку, що за спірний період (21.09.2016-22.09.2016 року) позивачем у повній мірі та своєчасно сплачений ЄСВ, що підтверджується платіжним дорученням, та звітом щодо нарахування єдиного внеску.
Таке правозастосування узгоджується з висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові від 16.06.2015 у справі 21-377а15 та в постанові Верховного Суду від 22 травня 2018 року у справі №815/2405/16., який має враховуватись при застосуванні норм права у подібних правовідносинах.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що позовні вимоги щодо скасувати рішення Управління у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області №0029765413/849 від 3 грудня 2018 року підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Побутсервіс Суми" до Управління у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Скасувати рішення Управління у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області №0029765413/849 від 3 грудня 2018 року.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук