
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/4013/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І.,
за участю:
секретаря судового засідання - Дубінчина О.М.,
представника позивача - Данілової Н.Н.,
представника відповідача - Максименко Ю.П.,
розглянувши у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання протиправним та скасування припису, -
В С Т А Н О В И В:
Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (далі по тексту - позивач, ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою /з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 13 грудня 2018 року/ до Державної екологічної інспекції Центрального округу (далі по тексту - відповідач, ДЕІ Центрального округу) про визнання протиправним та скасування пункту 2 припису №13/02.1-23 від 01 жовтня 2018 року, винесеного Державною екологічною інспекцією Центрального округу.
В обґрунтування заявленої вимоги позивач зазначив, що за результатом проведеного відповідачем планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів складено акт № 112/07-04, на підставі якого винесено припис №13/02.1-23 від 01 жовтня 2018 року. З пунктом 2 вказаного припису не згодний, оскільки вимога представити документи, що посвідчують право власності або користування земельними ділянками, не належить до повноважень відповідача. Державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює відповідно до статей 5-7 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі /а.с. 6-12/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено проводити розгляд справи у порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 04 грудня 2018 року.
У підготовче засідання від 04 грудня 2018 року сторони не з'явилися та підготовче засідання відкладено на 10 січня 2019 року /а.с. 43/.
07 грудня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив про необґрунтованість заявленої позовної вимоги, адже Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» та Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 275 від 19 квітня 2017 року, до повноважень відповідача віднесено здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням підприємствами незалежно від форми власності і господарювання вимог законодавства щодо використання та охорони земель. Крім того, вимога до позивача представити документи, що посвідчують право власності або користування земельними ділянками, узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 12 лютого 2018 року у справі № 917/545/17 /а.с. 44/.
У підготовче засідання від 10 січня 2019 року представник відповідача не з'явився та підготовче засідання відкладено на 14 січня 2019 року /а.с. 118/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 січня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 07 лютого 2019 року /а.с. 125-126/.
17 січня 2019 року до суду надійшли додаткові письмові пояснення позивача, в яких ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" зазначив про невідповідність форми уніфікованого акта, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 303 від 09 серпня 2017 року, формі уніфікованого акта, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 342 від 10 травня 2018 року. Також позивач зазначив, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року у справі № 816/2055/17, що набрало законної сили, встановлено перевищення повноважень відповідача при винесенні припису № 06-23-14 від 17 жовтня 2017 року в частині пункту 4 та позов ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" про визнання протиправним та скасування припису № 06-23-14 від 17 жовтня 2017 року задоволено /а.с. 129-130/.
У судовому засіданні представник позивача вимогу позовної заяви підтримав, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві /з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог/, а представник відповідача проти задоволення позову заперечував, посилаючись на доводи, вказані ним у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши письмові докази, судом встановлені такі обставини та відповідні до них правовідносини.
На підставі наказу Державної екологічної інспекції №119/07-03 від 14 вересня 2018 року "Про проведення планового заходу (перевірки) дотримання вимог природоохоронного законодавства ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" та направлення на перевірку № 112/07-04 від 14 вересня 2018 року, у період з 17 вересня 2018 року по 28 вересня 2018 року посадовими особами ДЕІ Центрального округу проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатом якого складено акт №112/07-14 /а.с. 46, 47, 50-60/.
Підстава та порядок проведення планового заходу (перевірки) позивачем під сумнів не ставиться та не оспорюється.
Актом №112/07-14, крім іншого, зафіксовано, що ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" використовує 4 земельні ділянки, які розташовані за адресою: вул. Горбанівська, 2к в с. Розсошенці - площею 0,1242 га (під будівлею котельні); вул. Соборності,42 в м. Полтава - площею 0,0489 га (будівля котельні з майстернею); вул. Соборності, 26/14 в м. Полтава - площею 0,0462 га (будівля котельні); вул. Шведська Могила, 24 в м. Полтава - площею 0,0209 га (під будівлею котельні); в наявності витяги на вищеперераховані земельні ділянки з Держгеокадастру; на момент проведення перевірки документи, що посвідчують право власності або користування на земельні ділянки, відповідно до вимог статей 125,126 Земельного кодексу України відсутні.
На вказаний акт позивачем надано зауваження № 03.6-08/2005 від 28 вересня 2018 року /а.с. 49/.
01 жовтня 2018 року Державною екологічною інспекцією Центрального округу винесено припис № 13/02.1-23, пунктом другим якого зобов'язано ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" у строк до 30 грудня 2018 року представити до Держекоінспекції документи, що посвідчують право власності або користування земельними ділянками, за адресами: вул. Горбанівська, 2к в с. Розсошенці - площею 0,1242 га (під будівлею котельні); вул. Соборності,42 в м. Полтава - площею 0,0489 га (будівля котельні з майстернею); вул. Соборності, 26/14 в м. Полтава - площею 0,0462 га (будівля котельні); вул. Шведська Могила, 24 в м. Полтава - площею 0,0209 га (під будівлею котельні) /а.с.48-49/.
Не погодившись з пунктом другим припису № 13/02.1-23, позивач звернувся до суду з позовом про визнання його протиправним та скасування.
Надаючи оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначає Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25 червня 1991 року №1264-XII /далі - Закон №1264-XII/.
Згідно зі статтею 34 цього Закону завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Відповідно до статті 35 цього ж Закону державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.
Порядок здійснення державного контролю за охороною навколишнього природного середовища та використанням природних ресурсів визначається цим Законом та іншими законами України.
Пунктами «а», «д», «е» та «л» частини першої статті 20-2 Закону №1264-XII встановлено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: а) організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про екологічну та радіаційну безпеку, про оцінку впливу на довкілля; про використання та охорону земель; про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про охорону, захист, використання та відтворення лісів; про охорону, утримання і використання зелених насаджень; про використання, охорону і відтворення рослинного світу; про охорону, раціональне використання та відтворення тваринного світу; щодо дотримання правил створення, поповнення, зберігання, використання та державного обліку зоологічних, ботанічних колекцій і торгівлі ними; під час ведення мисливського господарства та здійснення полювання; про збереження об'єктів рослинного та тваринного світу, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження і використання екологічної мережі; про природно-заповідний фонд; про охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів; у сфері хімічних джерел струму в частині забезпечення екологічної безпеки виробництва хімічних джерел струму та утилізації відпрацьованих хімічних джерел струму, ведення обліку обсягів накопичення відпрацьованих хімічних джерел струму та передачі їх на утилізацію; щодо дотримання вимог реєстрації в суднових документах операцій із шкідливими речовинами та сумішами; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов; про біологічну та генетичну безпеку щодо біологічних об'єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі; д) одержання безоплатно в установленому порядку необхідних для виконання покладених на нього завдань інформації, документів і матеріалів від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, фізичних осіб; е) надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб'єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням; л) здійснення інших повноважень, визначених законами України та покладених на нього Президентом України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №275 від 19 квітня 2017 року, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Одними із основних завдань Держекоінспекції, визначених пунктом 3 цього Положення, є: реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів та здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо охорони земель, надр.
Підпунктом «б» підпункту 2, підпунктами 3, 19 пункту 4 цього ж Положення встановлено, що Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань: 2б) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону земель, надр, зокрема щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель; збереження водно-болотних угідь; виконання екологічних вимог під час надання у власність і користування, зокрема в оренду, земельних ділянок; здійснення заходів із запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду; установлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також додержання режиму використання їх територій; використання та охорони надр; 3) проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування); 19) здійснює інші повноваження, визначені законом.
Підпунктами 3, 13 та 14 пункту 6 Положення про Державну екологічну інспекцію України передбачено, що Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право: 3) одержувати безоплатно від центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та їх об'єднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на неї завдань; 13) здійснювати збирання, обробку та проводити аналіз інформації щодо дотримання вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції; 14) безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку підприємства, установи та організації під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, охорони земель, надр.
Згідно з пунктом 7 вказаного Положення Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Державна екологічна інспекція Центрального округу (Полтавська та Черкаська області) як міжрегіональний територіальний орган Держекоінспекції утворена на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 102 від 21 лютого 2018 року.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», пункту 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275, постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 995 «Про утворення територіальних органів Державної екологічної інспекції» та пунктів 1, 2-1 наказу Міністерства екології та природних ресурсів України № 312 від 11 серпня 2017 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 вересня 2017 року за № 1080/30948, затверджені Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та Положення про державні екологічні інспекції в округах.
Положення про державні екологічні інспекції в округах затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 347 від 04 жовтня 2018 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2018 року за № 1174/32626, а Положення про Державну екологічну інспекцію Центрального округу затверджено наказом Державної екологічної інспекції України № 82 від 17 травня 2018 року.
Функції державних екологічних інспекцій в областях, а пізніше і в округах аналогічні за змістом функціям Держекоінспекії.
Так, відповідно до підпункту 2 пункту 2 та пункту 3 розділу ІІ Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі до функцій Інспекції, крім іншого, віднесено: 2-2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону земель, надр, зокрема щодо: консервації деградованих і малопродуктивних земель; збереження водно-болотних угідь; виконання екологічних вимог під час надання у власність і користування, зокрема в оренду, земельних ділянок; здійснення заходів із запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду; установлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також додержання режиму використання їх територій; використання та охорони надр; 3) проведення перевірок (у тому числі документальних) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складання відповідно до законодавства актів за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснення контролю за їх виконанням, здійснення лабораторних вимірювань (випробувань).
Згідно з підпунктом 2 пункту 2 та пункту 3 розділу ІІ Положення про державні екологічні інспекції в округах до функцій Інспекції, крім іншого, віднесено здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону земель, надр, зокрема щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель; збереження водно-болотних угідь; виконання екологічних вимог під час надання у власність і користування, зокрема в оренду, земельних ділянок; здійснення заходів із запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду; установлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також додержання режиму використання їх територій; використання та охорони надр; 3) проведення перевірок (у тому числі документальних) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складання відповідно до законодавства актів за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснення контролю за їх виконанням, здійснення лабораторних вимірювань (випробувань).
З такого правового регулювання слідує, що до повноважень відповідача належить здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням підприємствами незалежно від форми власності і господарювання вимог законодавства про використання та охорону земель, зокрема, щодо виконання екологічних вимог під час надання у власність і користування, зокрема в оренду, земельних ділянок, додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель, а також надання обов'язкових до виконання приписів.
При цьому суд вважає, що реалізація функцій територіального органу Держекоінспекції щодо здійснення нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства щодо виконання екологічних вимог під час надання у власність і користування земельних ділянок та додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель забезпечується шляхом надання територіальному органу Держекоінспекції документів, що підтверджують законність використання земельних ділянок.
На користь наведеного висновку свідчить і той факт, що уніфікована форма акта, що складається за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони природного навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, яка затверджена наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №303 від 09 серпня 2017 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 жовтня 2017 року за №1289/31157, передбачає Перелік питань щодо проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства про використання та охорону земель /додаток 3 до акта/, серед яких є питання щодо наявної державної реєстрації прав на земельну ділянку (статті 125, 126 ЗКУ, частина третя статті 3 ЗУ № 1952).
Зазначена Уніфікована форма акта розроблена відповідно до статей 20-2, 35 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", частини другої статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Методики розроблення уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28 серпня 2013 року № 752.
Довід ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" про існування колізії законодавства внаслідок невідповідності форми уніфікованого акта, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 303 від 09 серпня 2017 року, формі уніфікованого акта, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 342 від 10 травня 2018 року, суд відхиляє, адже позивачем не наведено підтвердження наявності суперечностей чи розбіжностей у таких формах акта.
Суд погоджується з твердженням позивача, що постанова Кабінету Міністрів України № 342 від 10 травня 2018 року не містить положень про зобов'язання відповідних органів державної влади привести уніфіковані форми актів у відповідність до нової. Однак, викладене ніяк не призводить до виникнення колізії, оскільки постановою Кабінету Міністрів України № 342 від 10 травня 2018 року затверджено власне Методику, що встановлює єдиний підхід до розроблення органами державного нагляду (контролю) уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю), а не самі форми таких актів.
Пунктами 3 та 4 цієї Методики встановлено, що перелік питань для здійснення заходу державного нагляду (контролю) визначається органом державного нагляду (контролю) залежно від ступеня ризику шляхом проведення аналізу вимог законодавства, яких повинен дотримуватися суб'єкт господарювання у відповідній сфері, за формою згідно з додатком 1 в електронному вигляді та оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідного органу державного нагляду (контролю).
Перегляд уніфікованої форми акта перевірки, зокрема переліку питань щодо проведення заходу державного нагляду (контролю), здійснюється у разі внесення змін до нормативно-правових актів, на підставі яких розроблений перелік питань щодо проведення заходу державного нагляду (контролю), або прийняття нових нормативно-правових актів у відповідній сфері державного нагляду (контролю).
Відомостей про внесення змін до нормативно-правових актів, на підставі яких розроблений перелік питань щодо проведення заходу державного нагляду (контролю), або прийняття нових нормативно-правових актів у відповідній сфері державного нагляду (контролю) в частині уніфікованої форми акта, затвердженого наказом Міністерством екології та природних ресурсів України №303 від 09 серпня 2017 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 жовтня 2017 року за №1289/31157, постанова Кабінету Міністрів України № 342 від 10 травня 2018 року не містить.
Таким чином, відповідач під час проведення планового заходу зобов'язаний був досліджувати питання державної реєстрації прав на земельні ділянки та дотримання суб'єктом господарювання вимог статей 125, 126 Земельного кодексу України та частини 3 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Беручи до уваги викладене, суд вважає необґрунтованим довід позивача про те, що територіальний орган Держекоінспекції неуповноважений вимагати надання та/або встановлювати строки надання документів, що посвідчують право власності чи право користування земельними ділянками.
Посилання позивача на постанову Верховного Суду від 14 березня 2018 року у справі № 820/12120/15 суд оцінює критично, оскільки касаційною інстанцією у цій справі не надавалась оцінка повноваженням територіального органу Держекоінспекції з питання надання документів, що посвідчують державну реєстрацію прав на земельну ділянку відповідно до статей 125, 126 Земельного кодексу України та частини 3 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а лише залишено в силі рішення суду першої інстанції, яким надано оцінку викладеному, виходячи із загальних положень законодавства.
Посилання позивача на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року у справі № 816/2055/17, що набрало законної сили 15 травня 2018 року, суд до уваги не бере, позаяк відповідно до частини сьомої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду. Крім того, оскаржуваним у згаданій справі приписом вимагалось від суб'єкта господарювання саме отримати у встановленому законодавством порядку та представити документи, що посвідчують право власності або користування земельними ділянками, тоді як оскаржуваним у справі № 440/4013/18 приписом вимагається від суб'єкта господарювання лише представити такі документи відповідачеві.
По суті встановленого порушення позивачем не наведено належних та допустимих спростувань.
За таких обставин суд дійшов висновку, що при прийнятті пункту 2 припису №13/02.1-23 від 01 жовтня 2018 року відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
З огляду на викладене, у задоволенні позову слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (вул. Комарова, 2-а, м. Полтава, Полтавська область, 36008, ідентифікаційний код 03338030) до Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул. Коцюбинського, буд. 6, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ідентифікаційний код 42149108) про визнання протиправним та скасування пункту 2 припису №13/02.1-23 від 01 жовтня 2018 року, винесеного Державною екологічною інспекцією Центрального округу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 12 лютого 2019 року.
Суддя Н.І. Слободянюк