
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
04 лютого 2019 року м. Ужгород№ 0740/1070/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилка С.Є.,
з участю секретаря судового засідання Кубічек Н.І.
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1;
відповідач - Перечинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області - представник - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
05 жовтня 2018 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) в особі представника ОСОБА_3 (АДРЕСА_3, РНОКПП НОМЕР_2) до Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (89200, Закарпатська область, м. Перечин, пл. Народна, буд. 6, код ЄДРПОУ 40384254), яким просить суд: "1. Визнати протиправними дії Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; 2. Скасувати рішення Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області № 7 від 19.04.2018 року; 3. Зобов'язати Перечинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту його першого звернення за її призначенням та досягнення відповідного віку, а саме з 14 травня 2018 року."
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2018 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.
Розгляд даної справи неодноразово відкладався у зв'язку з існуванням на те об'єктивних причин.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області із заявою про призначення пенсії по віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак, листом відповідача від 19 квітня 2018 року позивача повідомлено про відмову в призначенні пенсії за віком, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки факт виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження первинними документами не підтверджено, а визначити період перебування в зоні відчуження неможливо. Відтак, відповідачем порушено його право на пенсійне забезпечення, як учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, на визначених законом умовах.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову у зв'язку з тим, що при зверненні із заявою про призначення пенсії позивачем не була подана довідка форми № 122, оскільки, згідно Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року за № 22-1 (далі по тесту - Порядок № 22-1) передбачено, що основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження є довідка форми № 122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. У разі відсутності та неможливості подачі довідки форми 122 для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження. При зверненні із заявою про призначення пенсії позивачем довідка форми № 122 подана не була, а були подані наступні документи: довідка про навчання № 496 від 14 вересня 2007 року; копія військового квитка НОМЕР_3; довідка з військомату № 1320 від 14 липня 2017 року; копія посвідчення учасника ліквідації аварії на НОМЕР_4 від 21 січня 1994 року; копія архівної довідки № 24/20474 від 25 січня 1994 року. Відповідач зазначає, що оскільки Порядком № 22-1 чітко передбачено, що у разі відсутності та неможливості надати довідку форми № 122 для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження, а тому визначити право на призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неможливо. У зв'язку з цим, відповідачем правомірно прийнято рішення про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, згідно з Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Під час розгляду справи по суті позивач позов підтримав повністю, просив суд його задовольнити з мотивів, що у ньому наведені.
Представник відповідача в судовому засіданні, проти задоволення позовних вимог заперечив та просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
12 квітня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо призначення пенсії по віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII (далі по тесту Закон України № 796-XII).
При зверненні із заявою про призначення пенсії позивачем також надано відповідачеві: довідка про навчання № 496 від 14 вересня 2007 року; копія військового квитка НОМЕР_3; довідка з Перечинського військового комісаріату № 1320 від 14 липня 2017 року; копія посвідчення учасника ліквідації аварії на НОМЕР_4 від 21 січня 1994 року; копія архівної довідки № 24/20474 від 25 січня 1994 року.
За результатами розгляду заяви позивача 19 квітня 2018 року був складений протокол № 7 засідання комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком), виплатою пенсій, у якому зафіксовано позицію відповідача щодо заяви позивача, а саме вирішено відмовити позивачеві у призначенні пенсії по віку згідно статті 55 Закону України № 796-XII, що оформлене Рішенням № 1. Відповідачем вживалися заходи щодо повідомлення позивача про прийняте ним рішення з приводу заяви про призначення пенсії, однак позивачем не було отримано результатів розгляду його заяви, що підтверджується відсутністю підпису на рекомендованому повідомленні про вручення (а.с.а.с. 46-50).
04 жовтня 2018 року представником позивача ОСОБА_3 (довіреність від 14 серпня 2018 року (а.с. 11)) отримано відповідь від 03 жовтня 2018 року за № 20/Г-99-04/06 на звернення від 27 вересня 2018 року, про що зроблено відповідний запис на звороті такої відповіді (а.с.а.с. 18, 49).
Доказів, що позивачем вживалися заходи досудового врегулювання спору суду не надано, а рішення комісії № 1 від 19 квітня 2018 року не є рішенням в порядку досудового врегулювання спору, а рішенням по суті звернення із заявою про призначення пенсії.
Відмовляючи у призначенні позивачеві пенсії, відповідачем було зазначено наступне. Зокрема, відповідач вказав, що згідно зі статтею 55 Закону України № 796-XII, право на пенсію із зниженням пенсійного віку мають, зокрема, особи, які працювали або проживали на території радіоактивного забруднення. Згідно із Порядком № 22-1, основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження є довідка форми № 122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. У разі неможливості подання довідки за формою № 122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження: первинні документи, що стверджують періоди перебування в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати; особи, що були призвані на військові збори, можуть підтвердити виконання робіт в зоні довідками військових частин про виконання робіт в зоні, архівними документами Міністерства Оборони; потерпілі особи II, III, IV категорій разом з посвідченням зазначеної категорії повинні подати документи, що засвідчують їх роботу чи проживання на цих територіях. За результатом проведеної роботи та на підставі поданих документів для призначення пенсії : довідки про навчання № 496 від 14.09.2007р.; копії військового квитка НОМЕР_3; довідки з військомату № 1320 від 14.07.2017р.; копії посвідчення учасника ліквідації аварії на НОМЕР_4 від 21.01.1994р.; копії архівної довідки № 24/20474 від 25.01.1994р. неможливо встановити факт участі в ліквідації аварії на ЧАЕС без довідки за формою затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. № 122 або інші первинні документи, у яких зазначено періоди роботи, населених пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Згідно поданих запитів до Галузевого державного архіву Міністерства Оборони України № 2844/06 від 18.09.2017р.; Центрального архіву МО Російської Федерації № 169/06 від 16.01.2018р. про підтвердження періодів участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. № 122 або інші первинні документи, у яких зазначено періоди роботи, населених пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, отримано відповідь від Центрального архівного відділу Національної гвардії України; Центрального архіву МО Російської Федерації № 2/54504 від 16.03.2018р. про те що первинні документи на зберігання до архівних установ не надходили, в зв'язку з чим підтвердити участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС неможливо. Оскільки факт виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження первинними документами не підтверджено та визначити період перебування в зоні відчуження неможливо, то Перечинським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України прийнято рішення відмовити позивачеві у призначенні пенсії за віком згідно статті Закону України № 796-XII. У зв'язку із викладеним вище, рішенням комісії № 7 від 19 квітня 2018 року Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області позивачеві відмовлено в призначенні пенсії за віком.
У відповідності до архівної довідки № 20474 від 25 січня 1994 року, що видана начальником хімічних військ Прикарпатського військового округу, позивач у період з 27 квітня 1987 року по 30 липня 1987 року, виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження у складі військової частини 43187, у тому числі в Промзоні ЧАЕС з 01 травня 1987 року по 17 травня 1987 року (17 календарних днів) (а.с. 19).
31 січня 1994 року ОСОБА_1 було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 р. (категорія 2) серія НОМЕР_5 (а.с. 21).
14 липня 2017 року Перечинським районним військовим комісаріатом Міністерства оборони України видано довідку за № 1320 в тому, що ОСОБА_1 в період проходження військової служби по облікових даних значиться : "Ліквідація аварії на ЧАЕС з 27 квітня 1987 року по 30 липня 1987 року, підстава військовий квиток НОМЕР_6" (а.с. 22).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з статтею 19 частини 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення щодо реалізації конституційних прав громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я врегульовано Законом України № 796-XII.
Приписами статті 9 Закону України № 796-ХІІ встановлено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи-громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до статті 55 частини 1 Закону України № 796-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Відповідно до статті 55 частини 1 пункту 1 Закону України № 796-XII, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів мають право зменшення пенсійного віку на 8 років.
Виходячи з аналізу положень статті 55 Закону України №796-ХІІ суд зазначає, що обов'язковою умовою для призначення пільгової пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є факт роботи в зоні відчуження протягом певного часу.
Відповідно до статті 26 частини 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з пунктом 2.1 підпункту 5 абзацу 7 Порядку № 22-1, документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Зміст наведених норм дає підстави для висновку, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.
Водночас законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122. Навпаки такий факт може бути підтверджений іншими первинними документами.
Відповідно до статті 15 частини 1 Закону України № 796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Згідно зі статтею 65 частиною 3 Закону України № 796-XII посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до пункту 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51(діяв на момент видачі позивачу посвідчення) (далі по тексту - Порядок № 51) учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації.
З аналізу наведених норм права слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом України № 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 23 травня 2018 року у справі № 398/3509/16-а (2-а/398/54/17).
Відповідно до статті 242 частини 5 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як було встановлено судом, позивач згідно посвідчення від 31 січня 1994 року серії НОМЕР_5 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2) (а.с. 21).
Крім того, як вбачається з матеріалів справи та досліджених в судовому засіданні оригіналів документів, зокрема військового квитка позивача № 4471295 від 28 квітня 1984 року, позивач у період з 27 квітня 1987 року по 30 липня 1987 року приймав участь в роботі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.а.с. 23, 24).
З довідки Перечинського районного військового комісаріату № 1320 від 14 липня 2017 року, вбачається, що ОСОБА_1 в період проходження військової служби по облікових даних значиться: "Ліквідація аварії на ЧАЕС з 27 квітня 1987 року по 30 липня 1987 року, підстава військовий квиток НОМЕР_6" (а.с. 22).
У відповідності до архівної довідки № 20474 від 25 січня 1994 року, що видана начальником хімічних військ Прикарпатського військового округу, позивач у період з 27 квітня 1987 року по 30 липня 1987 року, виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження у складі військової частини 43187, у тому числі в Промзоні ЧАЕС з 01 травня 1987 року по 17 травня 1987 року (17 календарних днів) (а.с. 19).
Відповідачем зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на звернення від 15 квітня 2013 року за № 4064/09-01 із галузевого державного архіву Міністерства оборони України отримано відповідь від 25 квітня 2013 року за № 179/1/54, відповідно до якої повідомлено, що довідки управління хімічних військ Прикарпатського військового округу (військова частина 73832), видавалися з порушенням, тому в зв'язку з недопущенням подальшої фальсифікації, документи військових частин 43187, 55064, 62008 та 013778 було передано на зберігання в архів. Також відповідачем зазначено, що було отримано відповідь від Центрального архівного відділу Національної гвардії України; Центрального архіву МО Російської Федерації № 2/54504 від 16.03.2018р. про те що первинні документи на зберігання до архівних установ не надходили, в зв'язку з чим підтвердити участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС неможливо.
Суд зазначає, що відповідачем не спростовано інформації, зазначеної в архівній довідці № 20487 від 25 січня 1994 року щодо періоду виконання задач позивачем по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження в період з 27 квітня 1987 року по 30 липня 1987 року, у тому числі в Промзоні ЧАЕС з 01 травня 1987 року по 17 травня 1987 року.
Таким чином, під час розгляду справи по суті підтверджено факт участі позивача у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, а надані ним до заяви про призначення пенсії документи є належними доказами на підтвердження передбачених законом відомостей на підставі, яких здійснюється таке призначення. Відтак, позивач має право на призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Враховуючи вищенаведене, суд приходить переконання, що відмова у призначенні пенсії ОСОБА_1 суперечить вимогам законодавства. Таким чином, рішення № 1 від 19 квітня 2018 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з статтею 245 частини 3 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
Так, відповідно до пункту 1.6. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
У відповідності до статті 45 частини 1 пункту 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Статтею 2 частини 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 78 КАС України.
Відповідно до статті 77 частини 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідачем не доведено правомірності своїх дій щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Матеріалами справи підтверджується право позивача на призначення такої пенсії. У зв'язку з чим, суд приходить висновку, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у призначенні пенсії, за відсутності на те правових підстав, а відтак позовні вимоги слід задовольнити, а порушені права позивача підлягають захисту судом шляхом визнання протиправним рішення про відмову у призначенні пенсії та зобов'язання призначити таку пенсію.
Відповідно до статті 5 пункту 10 Закону України "Про судовий збір", від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, не має необхідності у розподілі судового збору.
В період з 08 лютого 2019 року по 11 лютого 2019 року головуючий суддя Гаврилко С.Є. знаходився у відрядженні. 12 лютого 2019 року перший робочий день.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) до Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (89200, Закарпатська область, м. Перечин, пл. Народна, буд. 6, код ЄДРПОУ 40384254) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 у відповідності до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Скасувати рішення Перечинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області № 1 від 19 квітня 2018 року "Про відмову в призначенні пенсії по віку ОСОБА_1".
Зобов'язати Перечинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту досягнення ним відповідного віку, а саме з 14 травня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).
Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 04 лютого 2019 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 12 лютого 2019 року.
СуддяС.Є. Гаврилко