
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2019 року м. Житомир
справа № 240/6013/18
категорія 10.3.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про визнання дій неправомірними та встановлення відсутності компетенції,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради в частині розповсюдження листів про неврахування ОСОБА_1 пільги інваліда війни 3 групи;
- встановити відсутність компетенції Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради за листом №2381/12-09 від 11.10.2018.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, внаслідок чого став інвалідом 2 групи у зв"язку з наявністю захворювань пов"язаних з ліквідацією аварії на ЧАЕС, та з 19.11.2012 є інвалідом війни 3 групи.
Однак, Товариство з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Полісся", як правонаступник Комунального підприємства "ВЖРЕП №16 " у листі від 10.12.2018 повідомило, що не враховує, що ОСОБА_1 є інвалідом війни 3 групи та посилається на лист заступника Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради від 11.10.2018 №2381/12-09.
Також позивач зазначає, що в діях Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради за листом №2381/12-09 від 11.10.2018 відсутня компетенція в частині прийняття рішення про припинення пільг позивачу, як ліквідатору аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 2 групи у зв"язку із захворюваннями пов"язаними з ліквідацією аварії на ЧАЕС, та як інваліду війни 3 групи, що є неправомірними та не мають законних підстав.
Вказує, що очевидні ознаки неправомірних дій відповідача складають небезпеку заподіяння шкоди його правам, свободам та інтересам та припинення послуги позивачу інваліду війни 3 групи.
Згідно з ухвалою суду від 20.12.2018 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову, відмовлено.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 29.12.2018 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з ухвалою суду від 29.12.2018 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову, відмовлено.
Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем 04.01.2019, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву (вх.№753/19), в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування своєї правової позиції зазначає, що лист №2381/12-09 від 10.10.2018 направлено не Департаментом соціальної політики Житомирської області, а управлінням соціального захисту населення Корольовського району, також зазначає, що код ЄДРПОУ вказаних юридичних осіб є різним.
Окрім того відповідач - Департамент соціальної політики Житомирської міської ради вказує, що ніколи не надсилав Товариству з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Полісся" листи про припинення пільг ОСОБА_1, оскільки такі питання, як раз і відносяться до компетенції управління соціального захисту населення Корольовського району, який веде реєстр пільговиків згідно з бази ЄДАРП.
Зазначає, що відповідно до змісту листа №2381/12-09 від 10.10.2018 немає жодного слова про припинення пільг ОСОБА_1, навпаки в ньому зазначено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що дає йому право на 50% пільгу.
22 січня 2019 року позивач надіслав до суду відповідь на відзив (вх.№1358/19), в якому зазначає, що лист Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради за №2381/12-09 від 11.10.2018 підписано заступником Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, що не спростовано відповідачем у відзиві на позовну заяву.
Зауважує, що рішенням Корольовської районної ради міста Житомира від 13.02.2018 №119 було припинено управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира шляхом приєднання до Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради. Правонаступником управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира є Департамент соціальної політики Житомирської міської ради.
30 січня 2019 року позивачем надіслано до суду заяву за №1866/19 в якій зазначає, що під час розгляду справи отримав лист Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради від 25.01.2018 з додатками - Положення про Департамент соціальної політики Житомирської міської ради, який, на думку позивача, по суті підтверджує позовні вимоги.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України - не більше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Складення судового рішення у повному обсязі було відкладено у зв"язку із перебуванням головуючого судді у відрядженні 28.01.2019 та тимчасовою непрацездатністю з 29.01.2019 по 07.02.2019.
Суд розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.
Згідно з копією посвідчення серії НОМЕР_3 та довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААА №919207 позивач віднесений до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, яке пов"язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.4-4 зворот).
Відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (а.с.4).
Управління соціального захисту населення Корольовського району листом від 10.10.2018 за №2381/12-09 на запит директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Полісся" Соломонюка О.І. від 25.09.2018 за №251 повідомило, що: "...на сьогодні тривають судові процеси у справі правомірності надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни ОСОБА_3, отже пропонуємо відкласти розгляд даного питання до винесення рішення апеляційною інстанцією. Одночасно повідомляємо, що ОСОБА_3 являється особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії." (а.с.7 зворот).
Відповідно до листа №566 від 10.12.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Полісся" повідомило ОСОБА_1, що не може надавати пільгу інваліда війни третьої групи, тому що на сьогодні тривають судові процеси у справі правомірності надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни. В додатках вказано лист управління соціального захисту населення Корольовського району (а.с.7).
Не погоджуючись із діями відповідача - Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд зауважує, що позивач у прохальній частині позовної заяви просить суд встановити наявність (відсутність) компетенції Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради за листом №2381/12-09 від 11.10.2018. Однак до позовної заяви позивачем додано лист №2381/12-09 від 10.10.2018, з огляду на викладене суд вважає, що у прохальній частині позивачем допущено технічну описку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.1 рішення тридцятої сесії сьомого скликання Житомирської міської ради №869 від 18.12.2017 "Про зміну назви департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської міської ради" (далі - рішення Житомирської міської ради від 18.12.2017 №869) вирішено змінити назву департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської міської ради на Департамент соціальної політики Житомирської міської ради.
Згідно з п.6 рішення Житомирської міської ради від 18.12.2017 №869 вирішено утворити, зокрема, управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, затверджено відповідне Положення. Делеговано Департаменту соціальної політики міської ради функції управління вказаною юридичною особою.
Розглянувши рішення Житомирської міської ради від 18.12.2017 №869 Корольовська районна рада м.Житомира прийняла рішення від 13.02.2018 №119 "Про припинення управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира", згідно з п.1 якого вирішено припинити управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира - код ЄДРПОУ 03192684, шляхом приєднання до Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради - код ЄДРПОУ 20429768.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань управління праці та соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (код ЄДРПОУ 42103215) зареєстровано, як юридична особа 02.05.2018.
Тобто, управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира (код ЄДРПОУ 03192684), як юридична особа припинено, а управління праці та соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (код ЄДРПОУ 42103215) є іншою юридичною особою, яке зареєстроване у встановленому законодавством порядку, функції управління яким належать Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (код ЄДРПОУ 20429768).
З огляду на викладене, є вірним посилання позивача на припинення повноважень управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира.
Однак, як свідчать матеріали справи, лист від 10.10.2018 за №2381/12-09 на запит директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Полісся" направлено саме управлінням соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, яке є юридичною особою та зареєстровано, як юридична особа 02.05.2018 (код ЄДРПОУ 42103215), а не Департаментом соціальної політики Житомирської міської ради, за підписом Живанюк Н.С. заступника директора департаменту начальника управління соціального захисту населення Корольовського району (а.с.7 зворот).
Відповідно до підпункту 28 п.8 Положення про департамент соціальної політики Житомирської міської ради, затвердженого рішенням міської ради №869 від 18.12.2017 (далі - Положення про департамент соціальної політики Житомирської міської ради) департамент відповідно до визначених повноважень у сфері реалізації державних соціальних гарантій окремим категоріям громадян, зокрема, видає відповідні посвідчення категоріям громадян, які мають право на пільги відповідно до законодавства України.
Згідно з підпунктом 32 та 35 п.8 Положення про департамент соціальної політики Житомирської міської ради департамент відповідно до визначених повноважень забезпечує ведення єдиної інформаційно-аналітичної системи соціального захисту населення (ІАССЗН), Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (ЄДАРП), централізованого банку даних з проблем інвалідності (ЦБІ), інших інформаційних систем і реєстрів, визначених Мінсоцполітики, підтримує єдине інформаційне і телекомунікаційне середовище у складі інформаційної інфраструктури Мінсоцполітики та власний сегмент локальної мережі.
Виконує інші передбачені законодавством України повноваження.
У пункті 8 Положення про департамент соціальної політики Житомирської міської ради визначено, що департамент для виконання своїх повноважень та завдань має право, зокрема, користуватись в установленому порядку інформаційними базами органів виконавчої влади, системами зв"язку і комунікацій, мережами спеціального зв"язку та іншими технічними засобами.
Згідно з положеннями ст.1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Департамент соціальної політики Житомирської міської ради в межах наданих йому повноважень має право надавати відповіді на запити з використанням інформації яка знаходиться у його володінні.
Зміст листа від 10.10.2018 №2381/12-09 свідчить, що саме управлінням праці та соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради була надана інформація на запит директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Полісся".
Окрім того, у листі від 10.10.2018 №2381/12-09 не вказана інформація щодо прийняття рішення про припинення пільг ОСОБА_1, як ліквідатору аварії на ЧАЕС 1 категорії та інваліду війни 3 групи. Зазначена лише інформація про існування судових процесів щодо правомірності надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни ОСОБА_1 та повідомлено, що позивач є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Повноваження управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, визначені у Положенні про управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, затвердженому рішенням міської ради від 18.12.2017 №869 (далі - Положення про управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради), згідно з п.1 якого управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради є структурним підрозділом Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, утворюється рішенням Житомирської міської ради та забезпечує виконання делегованих повноважень у сфері соціального захисту населення на території відповідного адміністративного району міста Житомира.
Підпунктом 10 пункту 10 Положення про управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради визначено, що управління відповідно до делегованих повноважень, зокрема, розглядає в установленому законодавством порядку звернення громадян та забезпечує доступ до публічної інформації, розпорядником якої є управління.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради в межах наданих йому повноважень має право надавати відповіді на запити з використанням інформації яка знаходиться у його володінні.
Положеннями статті 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст.73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
З огляду на викладене, оскільки лист №2381/12-09 від 10.10.2018 складений саме управлінням праці та соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, а не Департаментом соціальної політики Житомирської міської ради, управління праці та соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради є самостійною юридичною особою, зареєстрованою у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, то суд дійшов до висновку, що підстави для задоволення позову про визнання неправомірними дій Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради в частині розповсюдження листів про неврахування ОСОБА_1 пільги інваліда війни 3 групи та встановлення відсутності компетенції Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради за листом №2381/12-09 від 10.10.2018, складеним управлінням праці та соціального захисту населення Корольовського району, відсутні.
Відповідно до положень ст.139 КАС України питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідн. номер НОМЕР_1) до Департамену соціальної політики Житомирської міської ради (майдан С.П. Корольова, буд.4/2, м.Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 20429768) про визнання дій неправомірними та встановлення відсутності компетенції, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено в повному обсязі: 08 лютого 2019 року.
Суддя А.В. Горовенко