
Справа № 686/27915/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2019 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого судді Мазурок О.В.
при секретарі Хмелівській О.В.
за участі позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Семенова С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькомув порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного академічного музично-драматичного театру ім. Старицького про поновлення на роботі і стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Хмельницького обласного академічного музично-драматичного театру
ім. Старицького про поновлення на роботі і стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу. На обґрунтування своїх вимог вказала, що в період з 27.03.1993 року по 31.10.2018 рокувона знаходилася в трудових відносинах з Хмельницьким обласним академічним музично-драматичним театром, як артист драми.
Відповідно до наказу №196-к від 24.10.2018 року її звільнено з роботи з 31.10.2018 року з закінченням строку контракту.
Вказане звільнення вона вважає незаконним, оскільки контрактом від 01.11.2016 року №14 передбачено її призначення на посаду провідного майстра сцени. Разом з тим дана професія не передбачена Державним класифікатором професій (ДК 003.2010). Даним класифікатором визначено посади артистів. Відсутня така професія і в розділі майстрів, яка передбачає 103 найменування посад майстрів серед яких провідний майстер сцени не зазначений.
Наказом Міністерства культури від 01.07.2016 року №497 «Про затвердження Порядку формування на конкурсній основі кадрового складу художнього та артистичного персоналу державних та комунальних закладів культури» затверджено перелік посад серед яких 27 посад артистів, при цьому не зазначено посади провідного майстра сцени, так як це являється не посадою, а рівнем кваліфікації працівника.
Таким чином, даний контракт відповідно до норм ст. 216 ЦК України є недійсним правочином, який не створює юридичних насідків, виходячи з того, що трудовий договір з нею є таким, що укладений на невизначений термін, а тому її звільнення суперечить вимогам трудового законодавства.
Вона вважає, що відносно неї адміністрацією театру проведено звільнення за її позицію, як голови профспілкової організації, по захисту трудових прав працівників. Підтвердженням цього є її звернення від 09.10.2018 року до директора театру, щодо виплати працівникам добових по відрядженнях.
Крім того, термін дії контракту 31.10.2018 року закінчувався у 39 працівників театру, але всім продовжили термін дії контракту до 2 роки, а вона була звільнена без пояснення причин. У порівняні з іншими працівниками, які залишилися працювати в театрі, вона має більш високу кваліфікацію, про що свідчить те, що оплата праці їй проводилась по 19 розряду, максимальну для театру на період її звільнення.
В період дії контракту вона не притягувалась до дисциплінарної відповідальності. Відповідно до Галузевої угоди між Міністерством культури України та профспілкою працівників культури України на 2017-2022 роки від 08.06.2017 року п.9.3.7 рекомендовано керівникам закладів культури у разі, якщо строк повноважень члена профспілкового комітету закладу культури, трудові відносини з яким відповідно до законодавства регулюються виключно контрактом, на час закінчення дії цього контракту не сплив, продовжувати контракт з таким працівником на термін не менш ніж на термін дії його повноважень.
На день пред'явлення позову до суду вона перебуває у вимушеному прогулі 23 дні з 01.11.2018 року по 23.11.2018 року, а тому відповідач зобов'язаний виплатити на її користь заробітну плату в сумі 7267, 62 гривень.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив направив до суду відзив. В своєму відзиві він вказав, що 28 січня 2016 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури» №955-УІІІ, який набув чинності 24 лютого 2016 року.
Законом встановлюється, що трудові відносини з професійними творчими працівниками (художнім та артистичним персоналом) державних і комунальних закладів культури оформляється шляхом укладення контрактів. Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцевих положень» Закону №955 встановлено, що набрання чинності цим Законом є підставою для припинення безстрокового договору з керівниками державних та комунальних закладів культури, а також з професійними творчими працівниками (художнім та артистичним персоналом) державних та комунальних закладів культури згідно з п.9 ст. 36 КЗпП України.
Зі змісту п. 3 розділу ІІ Закону №955 вбачається, що цим Законом керівнику закладу культури протягом одного року з дня набрання Законом чинності, з працівниками художнього та артистичного персоналу, які перебувають у трудових відносинах з державними та комунальними закладами культури, надано право укладати контракт без проведення конкурсу строком від одного до трьох років.
Пунктом 5 розділу І Закону №955 внесені зміни до ст. 20 Закону України «Про театри і театральну справу» та до ст. 21 Закону України «Про культуру» , згідно з якими трудові відносини з художнім та артистичним персоналом театру оформляється шляхом укладення контрактів, а формування кадрового складу художнього та артистичного персоналу театру здійснюється на конкурсній основі в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.
За результатами конкурсу з переможцем з числа кандидатів укладається контракт строком від одного до трьох років за формою, визначеною центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.
Після настання дати закінчення строку дії контракт вважається продовженим на строк, на який він був укладений, якщо жодна із сторін за місяць до цієї дати письмово не поінформувала іншу сторону про своє бажання припинити дію контракту.
На виконання норм Закону №955 колишнім директором Хмельницького обласного академічного музично-драматичного театру ім. Старицького був видано наказ №130-о від 31 серпня 2016 року «Про зміну форми трудового договору з професійними творчими працівниками театру (художнім та артистичним персоналом), яким проінформовано всіх професійних творчих працівників щодо запровадження контрактної форми трудового договору та майбутнім вивільненням у зв'язку із зміною істотних умов праці 31 жовтня 2016 року, з наступним укладенням контракту з 01 листопада 2016 року без проведення конкурсу, і з позивачем, яка ознайомилась з вищевказаним наказом.
Наказом №235-к від 25 жовтня 2016 року «Про звільнення ОСОБА_1» з ОСОБА_1 було припинено безстроковий трудовий договір згідно п.9 ст. 36 КЗпП України. ОСОБА_1 написала заяву про прийняття її на роботу на посаду провідного майстра сцени за контрактом з 01 листопада 2016 року.
01 листопада 2016 року з усіма професійними творчими працівниками, в тому числі з позивачем був укладений контракт (без проведення конкурсу).
З ОСОБА_1 був укладений контракт на два роки, строк дії контракту визначався з 01.11.2016 року по 31.10.2018 року.
ОСОБА_1 була усно та письмово попереджена театром про її звільнення, про що свідчить надісланий 28.09.2018 року лист №217 та акт про відмову ознайомитися під підпис з повідомленням про припинення трудових відносин у зв'язку з закінченням строку дії контракту.
Пунктом 2 частини 1статті 36 КЗпП України визначено, що підставою припинення трудового договору є закінчення строку.
Посада «Провідний майстер сцени» відповідає вимогам документу «Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 84. Діяльність у галузі драматичного мистецтва та інша розважальна діяльність», що затверджена наказом Міністерства культури і мистецтв України 01.02.2000 року№32 та погоджена Міністерством праці та соціальної політики України.
Також, посада «Провідного майстра сцени», яку обіймала позивач належить до посад професійних творчих працівників, згідно переліку посад професійних творчих працівників театрів та посад спеціальностей працівників інших специфічних театральних професій, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2006 року №208.
ОСОБА_1 в день звільнення, тобто останній свій робочий день отримала трудову книжку.
В подальшому, театром був оголошений конкурс на заміщення вакантної посади провідний майстер сцени, який відбувся 20 листопада 2018 року, заяви на участь уданому конкурсі від ОСОБА_1 не надходило.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню з наступних підстав: судом об'єктивно встановлено, що ОСОБА_1 з 27.03.1993 року по 31.10.2018 року знаходилася в трудових відносинах з Хмельницьким обласним академічним музично-драматичним театром.
Наказом Міністерства культури України №624 від 02.08.2016 року «Про затвердження форми контракту з професійними творчими працівниками (художнім та артистичним персоналом) державних та комунальних закладів культури - затверджено форму контракту з професійними творчими працівниками (художнім та артистичним персоналом) державних та комунальних закладів культури.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури» №955-УІІІ, який набув чинності 24 лютого 2016 року встановлюється, що трудові відносини з професійними творчими працівниками (художнім та артистичним персоналом) державних і комунальних закладів культури оформляється шляхом укладення контрактів.
Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури» - передбачено, що набрання чинності цим Законом є підставою для припинення безстрокового трудового договору з керівниками державних та комунальних закладів культури, а також з професійними творчими працівниками (художнім та артистичним персоналом) державних та комунальних закладів культури згідно з пунктом 9 статті 36 Кодексу законів про працю України. Ця норма не поширюється на професійних творчих працівників комунальних закладів культури у територіальних громадах з населенням до 5 тисяч жителів.
З працівниками художнього та артистичного персоналу, які перебувають у трудових відносинах з державними та комунальними закладами культури, протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом укладається контракт строком від одного до трьох років без проведення конкурсу.
Органи управління державних та комунальних закладів культури протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані припинити безстрокові трудові договори з керівниками державних та комунальних закладів культури і провести конкурс на заміщення посад керівників таких закладів у порядку, визначеному цим Законом.
Зі змісту п. 3 розділу ІІ Закону №955 вбачається, що цим Законом керівнику закладу культури протягом одного року з дня набрання Законом чинності, з працівниками художнього та артистичного персоналу, які перебувають у трудових відносинах з державними та комунальними закладами культури, надано право укладати контракт без проведення конкурсу строком від одного до трьох років.
Статтею 20 Закону України «Про театри і театральну справу» передбачено, що до професійних творчих працівників театру належать художній та артистичний персонал театру. Трудові відносини з професійними, творчими працівниками, художнім та артистичним персоналом державних та комунальних театрів оформлюються шляхом укладання контрактів. Керівник державного чи комунального театру може залучати артистичний та художній персонал понад штатну чисельність на підставі цивільно-правового договору в порядку, визначеному законом. Формування кадрового складу художнього та артистичного персоналу державних та комунальних театрів здійснюється на конкурсній основі в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв. Перелік професійних творчих працівників театрів і перелік посад (спеціальностей) працівників інших специфічних театральних професій затверджуються Кабінетом Міністрів України на підставі пропозицій центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про культуру» -трудові відносини з професійними творчими працівниками (художнім та артистичним персоналом) державних та комунальних закладів культури оформлюються шляхом укладення контрактів. Формування кадрового складу художнього та артистичного персоналу державних та комунальних закладів культури здійснюється на конкурсній основі в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв. За результатами конкурсу з переможцем з числа кандидатів укладається контракт строком від одного до трьох років за формою, визначеною центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв. Після настання дати закінчення строку дії контракт вважається продовженим на строк, на який він був укладений, якщо жодна із сторін за місяць до цієї дати письмово не поінформувала іншу сторону про своє бажання припинити дію контракту.
Наказом №235-к від 25 жовтня 2016 року «Про звільнення ОСОБА_1»
з ОСОБА_1 було припинено безстроковий трудовий договір згідно п.9 ст. 36 КЗпП України.
28.10.2016 року ОСОБА_1 написала заяву про прийняття її на роботу на посаду провідного майстра сцени за контрактом з 01 листопада 2016 року.
01.11.2016 року між ОСОБА_1 та обласним академічним музично-драматичним театром ім.. Старицького був укладений контракт №14 на два роки, відповідно до якого ОСОБА_1 призначається на посаду провідного майстра сцени, без проведення конкурсу, строк дії контракту визначався з 01.11.2016 року по 31.10.2018 року.
Згідно п. 8 вказаного контракту - після настання дати закінчення строку дії цього контракту цей контракт вважається продовженим на строк, на який він був укладений, якщо жодна із сторін за 30 календарних днів до цієї дати письмово не поінформувала іншу сторону про своє бажання припинити дію цього контракту.
ОСОБА_1 була попереджена обласним академічним музично-драматичним театром ім. Старицького про її звільнення, що підтверджується листом №217 від 28.09.2018 року та актомвід 28.09.2018 року про відмову ознайомитися під підпис з повідомленням про припинення трудових відносин у зв'язку з закінченням строку дії контракту.
Відповідно до ст.ст. 23, 36 КЗпП України трудовий договір може бути: безстроковим, що укладається на невизначений строк; на визначений строк, встановлений за погодженням сторін; таким, що укладається на час виконання певної роботи.
Строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.Підставами припинення трудового договору є: закінчення строку (пункти 2 і 3 статті 23), крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна з сторін не поставила вимогу про їх припинення.
Також суд вважає, що посилання позивача на те, що з нею укладений трудовий договір, який є недійсним, оскільки посада провідного майстра сцени, не являється посадою, а рівнем кваліфікації працівника не заслуговує на увагу, так як посада «Провідного майстра сцени» належить до посад професійних творчих працівників, згідно переліку посад професійних творчих працівників театрів та посад спеціальностей працівників інших специфічних театральних професій, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2006 року №208. Крім того, ОСОБА_1 відповідно до її заяви була прийнята на посаду провідного майстра сцени, вказана посада передбачена в штатному розписі театру станом на 1 січня 2016 року.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що ОСОБА_1 була звільнено відповідно чинного законодавства та підстави для скасування наказу про звільнення відсутні.
Керуючись ст.ст. 23,36 КЗпП України, Законом України «Про театри і театральну справу», Законом України «Про культуру», ст.ст. 10, 13, 18, 81, 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Хмельницького обласного академічного музично-драматичного театру ім.. Старицького про поновлення на роботі і стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь обласного академічного музично-драматичного театру ім.. Старицького 2400 гривень витрат пов'язаних з отриманням правової допомоги.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30 денний строк з дня складання повного судового рішення апеляційної скарги .
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1,
ід.н. НОМЕР_1, проживає в АДРЕСА_1;
Відповідач:обласний академічний музично-драматичний театр
ім. Старицького, який знаходиться за адресою м. Хмельницький вул. Соборна, 60, код. ЄДРПОУ 02225884.
Повний текст рішення складено 10.02.2018 року.
Суддя: О. В. Мазурок