Ухвала суду № 79729062, 08.02.2019, Чаплинський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
08.02.2019
Номер справи
665/230/19
Номер документу
79729062
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Набрала чинності "___"____20____р.

Справа № 665/230/19

УХВАЛА

"08" лютого 2019 р.

Суддя Чаплинського районного суду Херсонської області розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1, заінтересована особа - Чаплинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту народження дитини,

В С Т А Н О В И В:

Заявниця звернулася до суду з вищевказаною заявою, посилаючись на те, що вона проживає в м.Севастополь, 02.11.2016 року у заявниці народився син – ОСОБА_2. На підтвердження факту народження дитини надана обмінна карта №100/2448 ДБУОЗ Державної лікарні №5 пологовий будинок №3.

Просила встановити факт народження громадянина України – ОСОБА_2 в м.Севастополь, Автономна Республіка Крим, ІНФОРМАЦІЯ_1, батьками якої є батько - громадянин України – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, мати - громадянка України – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Відповідно до ст.318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено:

1) який факт заявник просить встановити та з якою метою;

2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;

3) докази, що підтверджують факт.

До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

Разом з тим, подана заява не відповідає вимогам ст. 318 ЦПК України, оскільки до матеріалів заяви не додано документів на підтвердження причини неможливості одержання документу, що посвідчують факт народження дитини.

Отже, вирішуючи питання про прийняття заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення, необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст. 175 ЦПК, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст. 318 цього Кодексу.

Згідно п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту. Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.

Враховуючи, що заявниця звернулася із заявою в порядку ст. 317 ЦПК України та просить встановити факт народження дитини, необхідно надати суду докази неможливості одержання документів, що посвідчують цей факт.

Для розгляду справи про встановлення факту народження у суді - відділ державної реєстрації актів цивільного стану на прохання заявника складає письмову відмову у проведенні державної реєстрації народження, у якій викладає причини неможливості проведення такої реєстрації. Відмову, складену відділом державної реєстрації актів цивільного стану, разом із заявою про встановлення факту народження або смерті та іншими документами, виданими органами та установами (зокрема, лікувальними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території, батьки, родичі, їхні представники або інші законні представники дитини можуть подати до будь-якого суду за межами окупованої території України незалежно від місця проживання заявника. Законодавець, надаючи заявникові право вибору, до якого суду звернутись із відповідною заявою, виходив насамперед з інтересів заявника. При цьому таке право не ставиться в залежність від того, знаходиться місце проживання заявника на тимчасово окупованій території України чи за межами такої території.

Заявниця не надала до суду підтвердження свого звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану з проханням про проведення державної реєстрації народження або письмової відмови відділу державної реєстрації актів цивільного стану у проведенні такої реєстрації.

Отже, заявниці необхідно надати суду належні письмові докази свого звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, або письмової відмови відділу державної реєстрації актів цивільного про причини неможливості проведення такої реєстрації.

Окрім того, заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст.175 ЦПК України, а саме: заявницею не сплачений судовий збір (ставка судового збору за подання заяви окремого провадження становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, згідно Закону України Про судовий збір), що становить 384,20 грн.

Заявниця просить звільнити її від сплати судового збору на підставі п.21 ст.5 Закону України Про судовий збір.

Згідно п.21 ст.5 Закону України Про судовий збір мають пільги щодо сплати судового збору заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв’язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

Однак, встановлення даного факту народження дитини, який просить встановити заявниця ОСОБА_1, не пов'язане із вимушеним переселенням з тимчасово окупованої території, загибеллю, пораненням, перебуванням в полоні, незаконним позбавленням волі або викраденням.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до 1,3 ч.4 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.1 статті 5 Закону довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

З поданих заявником документів слідує, що вона не є внутрішньо переміщеною особою, а навпаки адресою її проживання та реєстрації є АДРЕСА_1, АР Крим - тимчасово окупована територія України, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, як передбачено вимогами Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» ним не надано.

Судом не вбачається підстав для звільнення заявниці від сплати судового збору, так як останньою не було надано доказів, що вона є особою, яка вимушено переселена з тимчасово окупованої території України.

З наданих заявницею документів слідує що вона не є переселенцем, тобто заявниця не має статусу внутрішньо переміщеної особи.

Судовий збір треба сплатити за наступними реквізитами:

Реквізитами банківської установи, уповноваженої приймати судовий збір є:

Рахунок:31216206021299

Отримувач: УК у Чаплинському районі

Код ЄДРПОУ 37981783

Банк: Казначейство України (ЕАП)

МФО 899998

У призначенні платежу повинно бути вказано слова «судовий збір», код ЄДРПОУ суду (02886893, пункт з таблиці ставок судового збору, за яким визначено розмір судового збору та прізвище платника.

Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без рух

Виходячи з наведеного вважаю, що вищезазначену заяву необхідно залишити без руху з наданням заявникам строку для усунення вказаних недоліків.

Враховуючи наведене, на підставі ст.ст. 175-177, 185, 294 ЦПК України, суддя

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа - Чаплинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту народження дитини - залишити без руху, надавши заявниці строк для усунення недоліків - п'ять днів з дня отримання заявником ухвали, інакше заява буде вважатися неподаною та повернута.

Ухвала оскарженню не підлягає.

СУДДЯ І.О. Пилипенко