
Справа № 1540/3312/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Білостоцького О.В.
При секретарі: Єренкевич О. А.
За участю сторін:
Представника позивача: Разуваева Б.В., Опаріна А.С.
Представника відповідача: Жалобнюк Г.В., Романець Ю.О.
Представника 3-ої особи: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області до Великодолинського дошкільного навчального закладу «Теремок», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Великодолинська селищна рада Овідіопольського району Одеської області про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (далі - ГУ ДСНС України в Одеській області), в якому позивач просить суд: застосувати до Великодолинського дошкільного навчального закладу «Теремок» (код ЄДРПОУ: 36851740, юридична адреса: 67832, Одеська обл., Овідіопольський район, смт.Великодолинське, вул.Кооперативна, 36) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю); зобов'язати відповідача зупинити роботу приміщень за адресою: 67832, Одеська обл., Овідіопольський район, смт. Великодолинське, вул. Кооперативна, 36 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в акті перевірки №7 від 06.04.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у період з 02.04.2018 року по 06.04.2018 року ГУ ДСНС України в Одеській області було проведено позапланову перевірку відповідача щодо додержання ним вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. За наслідками позапланового заходу встановлено 12 порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, які відображені у складеному за результатами заходу акті перевірки №7 від 06.04.2018 року. При цьому порушення, зазначені в пунктах 5-12 акту перевірки №7 від 06.04.2018 року, за твердженням позивача є такими, що створюють ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, а тому подальша робота Великодолинського дошкільного навчального закладу «Теремок» створює загрозу життю та здоров'ю людей, а відтак, наявні підстави для застосування до відповідача заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення роботи закладу до повного усунення виявлених порушень.
Ухвалою суду від 06.08.2018 року у справі було відкрито спрощене позовне провадження із повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.
08.10.2018 року протокольною ухвалою суду до участі у справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, було залучено Великодолинську селищну раду Овідіопольського району Одеської області, а подальший розгляд справи вирішено проводити в порядку загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання.
06.11.2018 року, 03.12.2018 року, 21.01.2019 року були проведені підготовчі судові засідання, в яких представники позивача, відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, надали пояснення, в тому числі письмові (т. 1 а.с. 219-221), відзив на адміністративний позов (т. 1 а.с. 41 46), додаткові письмові докази (т. 1 а.с. 47-58, 69-81, 107-111, 112-114, 115-218, 222-225), т. 2 а.с. 10-35, 45-65).
Ухвалою суду від 21.01.2019 року підготовче провадження у справі було закрито та призначений розгляд справи по суті.
В судовому засідання 01.02.2019 року представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представники відповідача проти задоволення позову заперечували та зазначили, що Великодолинським дошкільним навчальним закладом «Теремок» було вжито всіх можливих заходів задля усунення порушень, виявлених перевіркою, та частину цих порушень відповідачем станом на час розгляду справи в суді вже усунуто. Однак порушення, викладені у пунктах 6 та 11 акту перевірки №7 від 06.04.2018 року, відповідач не міг самостійно усунути без виділення додаткових асигнувань, про що було повідомлено Великодолинську селищну раду Овідіопольського району Одеської області. Станом на час розгляду справи в суді органом місцевого самоврядування прийнято рішення про виділення коштів на усунення порушень у повному обсязі, але порушення у повному обсязі не усунуті.
Представник Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області до судового засідання не з'явилась, про дату час та місце розгляду справи орган місцевого самоврядування повідомлявся належним чином та своєчасно. Представником Великодолинської селищної ради надано до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності (т. 2 а.с. 43-44), яке за згодою сторін судом було задоволено.
Разом з тим, представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, приймала участь у підготовчих судових засіданнях у справі, в яких проти задоволення адміністративного позову заперечувала, та зазначала, що органом місцевого самоврядування були вжиті та вживаються всі необхідні заходи для виділення коштів з бюджету селищної ради для усунення порушень у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту з боку відповідача.
Судом у справі було встановлено наступне.
У період з 02.04.2018 року по 06.04.2018 року на підставі наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №148 від 30.03.2018 року та посвідчення на проведення перевірки №9 від 02.04.2018 року головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області було здійснено позапланову перевірку Великодолинського дошкільного навчального закладу «Теремок», що розташований за адресою: 67832, Одеська обл., Овідіопольський район, смт. Великодолинське, вул. Кооперативна, 36. Під час перевірки було перевірено будівлі, споруди, приміщення, територію щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
За результатами проведення перевірки щодо додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ГУ ДСНС України в Одеській області було складено акт №7 від 06.04.2018 року (т. 1 а.с. 8-13), яким з боку відповідача встановлено 12 порушень приписів Кодексу цивільного захисту України №5403-VI, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697, та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, норм і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки.
Відповідно до вказаного акту, контролюючим органом у загальному складі порушень встановлені також порушення з боку відповідача, що створюють ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, та які зазначені, зокрема у:
пункті 5 - не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого і замикання (розділ VII п.1.20 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014 року);
пункті 6 - не виконано перевірку захисту будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне і обладнання будинків і споруд. Улаштування 1 блискавкозахисту будівель і споруд» (розділ VII п.1.21 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014 року);
пункті 7 - коридори, проходи, виходи та інші шляхи евакуації не обладнано евакуаційним освітленням із світловими покажчиками «ВИХІД» у відповідності до вимог ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва», ДБН В.2.5-23-2010 «Проектування електрообладнання об'єктів цивільного призначення» та Правил улаштування електроустановок (п. 2.31, п. 2.32, глави 2, розділу III Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014 року);
пункті 8 - евакуаційний вихід з дитячої групи закритий ліжком (п. 2.19, п. 2.23, глави 2, розділу III Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014 року);
пункті 9 - за наявності людей у приміщенні, двері евакуаційних виходів зачиняються на ключ, а не на внутрішні запори, які відчиняються зсередини без ключа (п. 2.27 глави 2, розділу III Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014 року);
пункті 10 - приміщення не обладнано системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» в організації яка має на те відповідну ліцензію (п.1.2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014 року);
пункті 11 - дерев'яні конструкції горищних приміщень будівель не оброблено вогнезахисним розчином (п.2.5 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014 року);
пункті 12 - групові електрощитки не оснащено схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки) (п. 1.16 глави 1, розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014 року).
На підставі акту перевірки ДСНС України в Одеській області було також складено припис №6 від 06.04.2018 року, яким було встановлено Великодолинському дошкільному навчальному закладу «Теремок» строки для усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту (т. 1 а.с. 113-114).
Стосовно керівника закладу - завідуючої Великодолинського дошкільного навчального закладу «Теремок» - за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки було складено протокол ОД №004804 від 06.04.2018 року про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 175 Кодексу України про адміністративні правопорушення (т. 1 а.с. 16) та винесено постанову ОД №004804 від 06.04.2018 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 102 грн. 00 коп. (т. 1 а.с. 15). Протокол та постанова у справі про адміністративне правопорушення керівником Великодолинського дошкільного навчального закладу «Теремок» не оскаржувались.
Судом також встановлено, що 30.01.2019 року Головним управлінням ДСНС України в Одеській області було проведено повторну позапланову перевірку Великодолинського дошкільного навчального закладу «Теремок», щодо додержання (виконання) ним вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту та стану виконання попередніх приписів, за результатами якої позивачем був складений акт перевірки №11 від 30.01.2019 року (т. 2 а.с. 48-57)
Як вбачається з вищезазначеного акту, та було підтверджено учасниками справи у судовому засіданні, станом на час розгляду в суді адміністративної справи №1540/3312/18 з боку відповідача залишаються не усунутими порушення нормативно-правових актів у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, зазначені у пунктах 6 та 11 акту перевірки №7 від 06.04.2018 року, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, третьої особи, дослідивши письмові докази та оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні доказів, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007 року (далі - Закон №877-V).
Відповідно до ст.1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначенням повноважень органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює та визначає Кодекс цивільного захисту України.
Відповідно до статті 64 Кодексу ЦЗУ центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
За приписами ст. 66 Кодексу ЦЗУ центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу ЦЗУ, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємстві окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1052 від 16.12.2015 року (далі - Положення №1052), державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Серед основних завдань ДСНС, є, зокрема, реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності (п. 3 Положення №1052).
ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Згідно із пунктом 1 Положення про Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Одеській області, затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій №507 від 21.09.2017 року (далі - Положення № 507), Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Одеській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Одеській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
В силу вимог підпункту 27 пункту 4 вказаного Положення, до основних завдань Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Одеській області віднесено здійснення безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання.
Враховуючи зазначене, Головне управління ДСНС України в Одеській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки.
Згідно з ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Як встановлено частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Згідно частини 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Аналогічні положення викладено у приписах ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», згідно з якими виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд закріплені в Правилах пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 року №1417 (далі - Правила №1417).
Вищезазначені Правила є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах (п. 2 Правил).
Відповідно до п.п. 1, 2, 11 Розділу ІІ Правил №1417, діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств та об'єктів. Керівник підприємства повинен визначити обов'язки посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки, призначити відповідальних за пожежну безпеку окремих будівель, споруд, приміщень, дільниць, технологічного та інженерного устаткування, а також за утримання й експлуатацію засобів протипожежного захисту.
Працівники об'єкта зобов'язані дотримуватися встановленого протипожежного режиму, виконувати вимоги цих Правил та інших нормативно-правових актів з питань пожежної і техногенної безпеки.
Так загальні вимоги пожежної безпеки до інженерного обладнання викладені у розділі IV Правил №1417, де у пп. 1.21 п. 1 зазначені вимоги до захисту будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також до їх перевірки.
Розділом III Правил №1417 встановлені вимоги пожежної безпеки до утримання територій, будинків, приміщень, споруд, евакуаційних шляхів і виходів та зазначено, що у будинках (крім будинків V ступеня вогнестійкості), дерев'яні елементи горищних покриттів повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують I групу вогнезахисної ефективності (пп. 2.5 п. 2).
Як було зазначено представником відповідача у судовому засіданні, Великодолинським дошкільним навчальним закладом «Теремок» здійснюються всі необхідні заходи для усунення порушень вимог законодавства у повному обсязі. Але на теперішній час залишаються не усунутими порушення, зазначені у пунктах 6 та 11 акту перевірки №7 від 06.04.2018 року.
Так 26.10.2108 року Великодолинською селищною радою Овідіопольського району Одеської області було укладено з товариством з обмеженою відповідальністю промислова монтажна компанія «Тітан» договір №01П/10-18 про надання послуг про розробці проекту стадії «РП» системи пожежної сигналізації, системи централізованого пожежного спостереження, системи оповіщення про пожежу та експлуатації людей (т. 1 а.с. 137-139). У відповідності до цього проекту були розроблені кошториси на проектні роботи (т. 1 а.с. 140-144). Крім того, 10.12.2018 року між Великодолинською селищною радою Овідіопольського району Одеської області та товариством з обмеженою відповідальністю промислова монтажна компанія «Тітан» було укладено, ще один договір №98.12М-18 на виконання послуг з будівництва технічного переоснащення системи протипожежного захисту.
Суд приймає до уваги вищезазначені пояснення відповідача та третьої особи та надані ними відповідні докази на підтвердження здійснення організаційно-практичних заходів щодо усунення порушень у сфері пожежної безпеки (т. 1 а.с. 75-81, 118-224, т. 2 а.с. 12-35), виявлених плановою перевіркою. Однак суд вважає, що докази здійснення цих заходів та усунення закладом більшої частки порушень, не спростовує твердження представників ГУ ДСНС в Одеській області щодо факту наявності порушень, перелічених у пунктах 6, 11 акту перевірки №7 від 06.04.2018 року, які продовжують бути не усунутими на час розгляду справи в суді та створюють ризики виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, та, відповідно, становлять загрозу життю та здоров'ю людей.
Суд звертає увагу на те, що поняття «загроза життю та/або здоров'ю людини» є оціночним поняттям, який лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду), здійснення якого покладено на позивача, посадові особи та фахівці якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері. При цьому представником Головного управління ДСНС в Одеській області було зазначено, та не заперечувалось відповідачем та третьої особою, що порушення, перелічені у пунктах 6, 11 акту перевірки №7 від 06.04.2018 року створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а тому ці обставини суд вважає встановленими.
Відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці (ст. 43 Конституції України).
Відповідно до Конвенції ООН про права дитини, ратифікованої Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27.02.1991 року, держави-учасниці визнають, що кожна дитина має невід'ємне право на життя. Держави-учасниці забезпечують у максимально можливій мірі виживання і здоровий розвиток дитини.
Отже, саме людина, її життя і здоров'я, визнаються найвищою соціальною цінністю в Україні. Кожен громадянин повинен бути забезпечений безпечними для його життя і здоров'я умовами праці.
За таких умов суд не приймає до уваги заперечення проти задоволення позову представників Великодолинського дошкільного навчального закладу «Теремок» та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, та зазначає, що робота навчального закладу повинна бути зупинена до повного усунення відповідачем встановлених перевіркою Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області порушень. При цьому суд звертає увагу, що посилання відповідача та Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на те, що станом на час розгляду справи в суді, для усунення порушень, визначених у пункті 6 та 11 акту перевірки, потрібен вже незначний час, не спростовують висновків суду щодо необхідності задоволення позову, оскільки позивачем заявлені позовні вимоги про зупинення роботи дошкільного закладу саме до цього часу. Усунення недоліків у повному обсязі з урахуванням зазначених відповідачем термінів, в свою чергу, буде підставою для відновлення безпечної роботи установи.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Одеській області є доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Виходячи з того, що порушення у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, перелічені в акті перевірки №7 від 06.04.2018 року в повній мірі не усунуті, суд доходить висновку про необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення роботи Великодолинського дошкільного навчального закладу «Теремок» до повного усунення цих порушень.
При цьому, виходячи із законодавчих положень щодо повноважень лише адміністративного суду застосовувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництва та т.і., завдань Державної служби України з надзвичайних ситуацій, як центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, та повноважень його Головного управління в Одеській області, вимога позивача про зобов'язання Великодолинського дошкільного навчального закладу «Теремок» зупинити свою роботу до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки підлягає задоволенню шляхом зупинення роботи відповідача за рішенням Одеського окружного адміністративного суду, з покладенням контролю за виконанням судового рішення на Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У зв'язку з відсутністю таких судових витрат у справі №1540/3312/18, суд вирішив їх розподіл не проводити.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 12, 77, 79, 179-183, 192-194, 205, 241-246, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ :
Адміністративний позов Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області (65091, м. Одеса, вул. Прохорівська, 6) до Великодолинського дошкільного навчального закладу «Теремок» (67832, Одеська область, Овідіопольський район, смт. Великодолинське, вул. Кооперативна, 36), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Великодолинська селищна рада Овідіопольського району Одеської області (67832, Одеська область, Овідіопольський район, смт Великодолинське, вул. Соборна, буд. 1, корп. А) про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи Великодолинського дошкільного навчального закладу «Теремок», розташованого за адресою Одеська область, Овідіопольський район, смт. Великодолинське, вул. Кооперативна, 36 до повного усунення відповідачем порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які зазначені у акті перевірки №7 від 06.04.2018 року та створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Обов'язок щодо забезпечення виконання рішення покласти на Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області.
Розподіл судових витрат не проводити.
Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 та п.п.15.5 п.15 ч.1 розділу VII Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 11 лютого 2019 року.
Суддя О.В. Білостоцький
.