Рішення № 79725886, 11.02.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2019
Номер справи
400/3121/18
Номер документу
79725886
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 лютого 2019 р. справа № 400/3121/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянув в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача:Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський ,55-е, м. Миколаїв,54018

про:визнання протиправним та скасування рішення від 20.09.2018 № 97 та зобов'язання вчинити дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі-відповідач), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про порядок врахування заробітної плати при обчисленні пенсії від 20.09.20185 р. №97, яким позивачу виключено довідку про заробітну плату від 23.05.2018 р. №45 для обчислення пенсії; зобов'язати відповідача провести перерахунок розміру пенсії з урахуванням довідки від 23.05.2018 р. №45 та виплачувати пенсію з урахуванням заробітної плати відображеної у довідках з часу призначення пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не врахував йому довідку за період роботи за 1993 - 1998 роки при розрахунку пенсії, адже твердження відповідача, що у цей період позивач перебував у відрядженні у філії Державного південного виробничо-технічного підприємства, що знаходиться в Російській Федерації, то і страхові внески в Пенсійний фонд України не повинні були сплачуватись і не сплачувались, є безпідставним. Позивач зазначив, що у довідці наданій ним відповідачу чітко зазначено, що страхові внески сплачувались до Пенсійного фонду України, а тому ця довідка має бути включена у розрахунок його пенсії.

Відповідач позов не визнав, надав до суду відзив, згідно якого зазначив, що в результаті перевірки даних, вказаних у довідці від 23.05.2018 р. №45, наданої позивачем для обчислення пенсії, встановлено відсутність підстав для зарахування сум заробітної плати, виходячи з того, що позивач перебував у відрядженні в Російській Федерації, та йому сплачувались компенсаційні виплати за час перебування у відрядженні, на які страхові внески не повинні нараховуватись. Відтак, спірне рішення є правомірним.

Ухвалою від 19.12.2018 року судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.

Процесуальних дій у справі судом не вчинялось.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Позивачу з 03.05.2018 року призначено пенсію за віком відповідно до положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

06.06.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою для обчислення йому розміру пенсії з урахуванням довідки Державного Південного виробничо-технічного підприємства №45 від 23.05.2018 р. про заробітну плату від за період роботи з 1993-1998 роки.

Відповідачем 20.09.2018 року було прийнято рішення про порядок врахування заробітної плати при обчисленні розміру пенсії №97, яким вирішено пенсійну виплату позивачу проводити без врахування довідки Державного Південного виробничо-технічним підприємства від 23.05.2018 р. №45. про заробітну плату в російських рублях за період роботи з 1993-1998 р.. Підставою для прийняття цього рішення став висновок відповідача, що компенсаційні виплати на період відрядження позивача до філії підприємства в Російській Федерації не належать до виплат з фонду оплати праці, з яких справлялись страхові внески до соціальних фондів, та не можуть враховуватись до заробітної плати для обчислення пенсії.

Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач працював в Державному Південному виробничо-технічному підприємстві з 10.08.1980 року по теперішній час (2018 рік), в тому числі у період з 1993 по 1998 р. у філії підприємства у м. Москва.

Відповідно до ст. 24 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За ч. 1 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового,стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

Згідно з ч.1 ст.15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, а саме роботодавці, підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України - для працюючих осіб, за яких роботодавець сплачує внески в сумі меншій, ніж сума внеску із заробітку, який потерпілий мав до ушкодження здоров'я, а також для непрацюючих осіб.

З наведеного випливає, обов'язок зі сплати страхових внесків покладено на роботодавця, а не на позивача, із заробітної плати якого у встановленому законом порядку відраховувались належні до сплати внески до цільових фондів.

За приписами ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 1 Угоди між Союзом Радянських Соціалістичних Республік і Монгольською Народною Республікою "Про співпрацю в галузі соціального забезпечення" від 28.01.1982 року, дана угода стосується всіх видів соціального забезпечення громадян, які встановлені і будуть встановлені законодавством Договірних Сторін.

Стаття 4 даної Угоди передбачає, що при призначенні пенсії повністю зараховується трудовий стаж, набутий на території обох Договірних Сторін і підтверджений компетентними органами тієї Договірної Сторони, на території якої набутий стаж.

Статтею 6 ч. 3 Угоди від 13.03.1992 року "Про гарантії прав громадян - учасників співдружності незалежних держав в області пенсійного забезпечення" передбачено, що розрахунок пенсії проводиться із заробітку за період роботи, який зараховується в трудовий стаж. Така ж позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 25.06.2015 року по справі №К/800/11718/13.

Отже, оскільки період роботи позивача з 1993 р. по 1998 р. в Російській Федерації підтверджено як записом у трудовій книжці, так і наданою Державним Південним виробничо-технічним підприємством довідкою, в якій чітко зазначено, що страхові внески на всі виплати нараховані до Пенсійного фонду України, то відповідач безпідставно не виключив довідку від 23.05.2018 р. №45 під час розрахунку пенсії.

У будь-якому випадку, невідповідність бухгалтерского обліку або відносини між підприємством і філією, сплата чи не сплата страхових внесків підприємством не повинно впливати на права позивача на врахування сум, отриманої ним заробітної плати в обчисленні пенсії. Крім того, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи (стаття 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову.

З урахування задоволення позовних вимог, на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 704,80 грн, сплачений квитанцією №0.0.1205318001.1 від 07.12.2018 р.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський ,55-е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250638) задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250638) про порядок врахування заробітної плати при обчисленні пенсії від 20.09.2018 р. №97, яким ОСОБА_1 (АДРЕСА_1ідентифікаційний код НОМЕР_1) виключено довідку про заробітну плату від 23.05.2018 р. №45 для обчислення пенсії.

3. Зобов'язати Інгульське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250638) провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1ідентифікаційний код НОМЕР_1) з урахуванням довідки від 23.05.2018 р. №45 та виплачувати пенсію з урахуванням заробітної плати відображеної у довідках з часу призначення пенсії.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський ,55-е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250638) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80 грн.

5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз