
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1340/6008/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 лютого 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого-судді Мричко Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Мусій С.В.,
представника позивача Вук У.І.,
представника відповідача Павлій І.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними дій,-
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» (надалі - ПАТ «Львівгаз», Позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (надалі - ОВПП ДФС, Відповідач) в якому просило суд «визнати протиправними дії ОВПП ДФС щодо витребування інформації за запитом за вихідним номером згідно штрих коду № 50141/10/28-10-48-07 та вихідним номером згідно шапки листа № 50142/10/28-10-4807».
Позивач обґрунтовує позов тим, що запит про надання інформації направлено Відповідачем до Позивача без наявності на те підстав, визначених ст.73 Податкового кодексу України та Порядком періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1245. Запит оформлено з порушенням встановлених до нього вимог, оскільки в ньому відсутнє посилання на одну із шести підстав. За таких обставин вважає протиправними дії Відповідача щодо витребування інформації за запитом.
Згідно з ухвалою судді від 14.12.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву та додаткові пояснення по справі від 06.02.2019, в яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог ПАТ «Львівгаз». Вказано, що Відповідач при скеруванні запиту Позивачу діяв в межах та у спосіб, передбачений Податковим кодексом України.
03.01.2019 представником позивача подана відповідь на відзив на позовну заяву. Додатково зазначено, що дії Відповідача в подальшому можуть спричини проведення позапланової перевірки.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, пояснення надала аналогічні до викладеного у позовній заяві та відповіді на відзив Відповідача. Просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги ПАТ «Львівгаз» не визнала, надала пояснення аналогічні до викладеного у відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях по справі. Просила у задоволенні позовних вимог ПАТ «Львівгаз» відмовити повністю.
З'ясувавши зміст спірних правовідносин, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
28.11.2018 Державна фіскальна служба України (надалі - ДФС України) скерувала на адресу ОВПП ДФС заяву ТОВ «Спектргаз» від 12.11.2018 № 11/12.05 про діяльність ТОВ «Львівгаз» для розгляду та перевірки в межах компетенції (арк. справи 37).
29.11.2018 ОВПП ДФС скерувало на адресу ПАТ «Львівгаз» запит № 50142/10-28-10-48-07 «Про надання інформації та документального підтвердження» (арк. справи 8-9). Згідно з вказаним запитом, ОВПП ДФС просило ПАТ «Львівгаз» надати згідно чинного законодавства України інформацію та її документальне підтвердження (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) копії первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують наступну діяльність:
- чи здійснювалось ПАТ «Львівгаз» будівництво газопроводу середнього тиску від ГРС «Винники» до газопроводу середнього тиску по вул. Вулецькій м. Львів з переключенням існуючих споживачів;
- чи проводились будівельні роботи «Реконструкція існуючої газової мережі за рахунок прокладання газопроводу загальною довжиною 8294 м.п. між газопроводами ін. № ЛВ041056 та ін. № ПС1228 в м. Винники, с. Чишки, с. Винники с. Пасіки-Зубрицькі, м. Львів, Львівської області»;
- дата введення в експлуатацію даного газопроводу;
- вартість будівництва газопроводу, відповідно до технічної документації Департаменту ДАБІ у Львівській області;
- чи нараховувалась амортизація основних засобів за ГРС в період 2016-9 місяців 2019 р.р. та в якому обсязі;
- чи здійснювалось через даний ГРС транспортування природного газу до споживачів (об'єм про транспортованого газу, обсяг постачання та ціна транспортування природного газу, отриманий дохід від даної діяльності);
- копії документів відповідно до яких Департамент ДАБІ у Львівській області прийняв в експлуатацію ГРС в період 215-2016 р.р.;
- копії документів, що стосуються обставин судового оскарження ПАТ «Львівгаз» права власності на ГРС;
- інформацію щодо власності земельної ділянки на якій проводилось будівництво (реконструкція) ГРС (документи, що засвідчують право власності та/або оренди);
- у випадку оренди земельної ділянки відомості щодо сплати орендної плати.
Запитувану інформацію та документи просили надати протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня отримання цього запиту.
В свою чергу, Позивач скерував на адресу ОВПП ДФС лист від 21.12.2018 № Lv007 Cк-12236-1218 в якому вказав на неправомірність дій Львівського управління ОВПП ДФС щодо витребування документів за вказаним вище запитом. Зазначив, що звернувся до суду з позовом про оскарження дій Відповідача (арк. справи 67).
Не погоджуючись із діями Відповідача щодо направлення запиту від 29.11.2018 № 50142/10-28-10-48-07 «Про надання інформації та документального підтвердження» Позивач оскаржив такі дії до суду.
При вирішенні спору, суд виходив з наступного.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) контролюючими органами, є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також, законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Підпунктами 20.1.2, 20.1.3, 20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право:
- для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також, фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом;
- отримувати безоплатно від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, у тому числі від органів, які забезпечують ведення відповідних державних реєстрів (кадастрів), інформацію, документи і матеріали;
- проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Пунктом 73.3 статті 73 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої, встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує; перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; печатку контролюючого органу.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 цього Кодексу;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;
5) у разі проведення зустрічної звірки;
6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Окрім цього, згідно з пунктом 73.3 статті 73 ПК України платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом).
У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Таким чином, єдиним правовим наслідком складання та направлення податковим органом на адресу Позивача письмового запиту про подання інформації є виникнення обов'язку в останнього подати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження, при цьому у випадку, якщо запит складено з порушенням вимог чинного законодавства відповідний обов'язок у платника податків не виникає.
З огляду на зазначене, діяльність податкового органу та його посадових осіб щодо складання та направлення запиту на адресу платника податків є лише службовою діяльністю таких осіб, спрямованою на отримання інформації, необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації, з огляду на те, що не створює жодних правових наслідків для суб'єкта господарювання та не змінює стану його суб'єктивних прав, оскільки сам по собі не породжує настання будь-яких юридичних наслідків та не впливає на права та обов'язки суб'єкта господарювання.
У той же час, право податкового органу направляти платникам податків письмові запити з метою отримання податкової інформації прямо передбачено чинним законодавством України.
Запит про надання інформації та її документального підтвердження не є рішенням суб'єкта владних повноважень та сам по собі не впливає на права та обов'язки платника податків, як і дії податкового органу щодо направлення такого запиту.
У разі отримання або неотримання інформації та первинних документів на запит, податковий орган має право прийняти рішення про проведення перевірки, що передбачено підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України.
Таким чином, рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України буде рішення про проведення перевірки на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України за наслідками розгляду відповіді платника податків на інформаційний запит.
При цьому оцінка належності запиту та обов'язковості відповіді на нього має надаватись при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого після направлення запиту та безпосередньо пов'язаного з таким запитом.
З огляду на викладене, враховуючи, що оскаржувані дії самі по собі не породжують для Позивача настання будь-яких юридичних наслідків та не впливають на його права та обов'язки, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги ПАТ «Львівгаз» про оскарження дій ОВПП ДФС щодо надіслання на адресу Позивача запиту від 29.11.2018 № 50142/10-28-10-48-07 «Про надання інформації та документального підтвердження» є необґрунтованими та такими, що не спрямовані на захист та відновлення порушених прав та інтересів Позивача, а отже задоволенню не підлягають.
Щодо правових позицій Верховного Суду викладених у постановах від 27.11.2018 у справі № 820/3963/17 та від 21.11.2018 у справі № 820/4707/17 та долучених копій з постанов, суд звертає увагу Позивача на те, що такі стосуються інших правовідносин, а саме обставин щодо правомірності наказу про проведення перевірки, а не дій податкового органу щодо скерування запиту на отримання інформації від платника податків.
Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з Відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними дій, - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 11.02.2019.
Суддя Мричко Н.І.