
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 лютого 2019 р. № 820/4285/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши у порядку спрощеного письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, (61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, буд.5) про зобов'язання вчинити певні дії , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить:
- зобов'язати Головне Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області виготовити та направити до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, замість довідки для перерахунку пенсії з 01.01.2016, з повною та достовірною інформацією (з урахуванням усіх видів надбавок та доплат), за формою передбаченою Додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, а також інших нормативних актів, в тому числі постанови КМУ №1294, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення за посадою в наступних розмірах: посадовий оклад - 1700,00 грн.; оклад за спеціальним званням (СТ.СЕРЖАНТ ПОЛІЦІЇ); 1000 грн.; надбавка за вислугу років в розмірі 45% -1215,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань - (50%) - 1957,50 грн.; премія 110% - 6459,75 грн.; га з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів ГЗ за 24 міс. ОСОБА_1 в розмірі 1656,23 грн., та з урахуванням підвищень, відповідно до норм чинного законодавства.
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 2013 року, пенсія йому призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ (далі - Закон №2262- XII). Конституцією України та цим Законом позивачу гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вищевказаним Законом. Повідомив суд про те, що ГУ ПФУ в Харківській області на руки позивачу видала копію довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 07.06.2017 за № 100/34203-2003012800, яка надана відповідачу Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, яка містить наступні складові за посадою водій-співр. 2 кл. авт.тр. відділу підпор. відділу МТО при ГУМВСУ в Харк.обл. - поліцейський: посадовий оклад - 1700,00 грн.; оклад за спеціальне звання (СТАРШИЙ СЕРЖАНТ ПОЛІЦІЇ) - 1000,00 грн.; надбавка за вислугу років - 45% - 1215,00 грн., премія - 6,65% - 260,35 грн.
Позивач вважає, що зазначена довідка від 07.06.2017 за № 100/34203-2003012800 Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області не відповідає формі, передбаченій Додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», а також не містить всі відомості та показники, які мають враховуватись при перерахунку пенсії, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, оскільки підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Вважає дії Відповідача щодо визначення у довідці від 07.06.2017 за № 100/34203-2003012800 премії Позивача у розмірі 6,65% - незаконними. Зазначає, що постановою КМУ № 988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, проте, надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою. Зазначені показники встановлені згідно постанови Кабінету Міністрів України №1294 і повинні враховуватися при перерахунку його пенсії з 01.01.2016. На думку позивача, оскільки постановою КМУ № 988 не врегульована виплата надбавки за особливі умови служби, а виплата її врегульована відповідно до постанови КМУ № 1294, то виплата вказаної надбавки повинна бути врахована при видачі Відповідачем довідки для перерахунку пенсії.
Ухвалою суду від 05.06.2018 відкрито спрощене позовне провадження по справі у відповідності до ст.263 КАС України.
На виконання вимог ухвали суду представником відповідача 13.07.2018р. надано до суду письмовий відзив, в якому проти задоволення позову сторона відповідача заперечувала з підстав, викладених у ньому. В обґрунтування своєї позиції, зокрема, зазначає, що перерахунок пенсії пенсіонерам МВС України здійснюється відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, яким передбачена певна процедура, якою передбачено, що у випадку наявності підстав для перерахунку пенсії Міністерство внутрішніх справ України повідомляє про це Пенсійний фонд України. Управління Пенсійного фонду України в областях, у свою чергу, складають списки пенсіонерів МВС України та подають їх уповноваженому органу, з якого особи були звільнені зі служби для складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Представник відповідача зазначає, що на час розгляду справи по суті, алгоритм дій, який передбачений Порядком № 45, стороною відповідача виконаний, а отже, позовна вимога позивача щодо виготовлення та направлення до ГУПФУ в Харківській області нової довідки є безпідставною та не підлягає задоволенню.
Щодо зобов'язання включити у довідку надбавки за виконання особливо важливих завдань, середньомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 міс., зазначив, що Пунктом 5 Порядку № 45 проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачені види грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії. Абзацом 7 цього пункту визначено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Ухвалою суду від 23.06.2018 року провадження по даній справі зупинялось до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/1/18 (№802/2196/17-а).
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.02.2019 року провадження у справі поновлено.
У зв'язку із перебуванням судді Шляхової О.М. з 24.01.2019 по 08.02.2019 року у відпустці справа розглядається у перший робочий день судді після виходу з відпустки.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що з 1993 по 2013 роки ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та був звільнений у зв'язку із виходом на пенсію. З 2013 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, як пенсіонер МВС, та отримує пенсію відповідно ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262.
Як вбачається з матеріалів поданого позову, в грудні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області, де отримав підтвердження про те, що в ГУ ПФУ в Харківській області є повідомлення та відповідна довідка від органів МВС України (Ліквідаційна комісія ГУМВС України в Харківській області) щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1
Листом від 09.01.2018 № 3884/Н-14 ГУ ПФУ в Харківській області позивача було поінформовано про те, що виплату перерахованої йому пенсії буде проведено тільки після надходження коштів з Державного бюджету України.
Судом встановлено, що ГУ ПФУ в Харківській області на руки позивачу видала копію довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 07.06.2017 за № 100/34203-2003012800, яка надана відповідачу Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, яка містить наступні складові за посадою водій-співр. 2 кл. авт.тр. відділу підпор. відділу МТО при ГУМВСУ в Харк.обл. - поліцейський: посадовий оклад - 1700,00 грн.; оклад за спеціальне звання (СТАРШИЙ СЕРЖАНТ ПОЛІЦІЇ) - 1000,00 грн.; надбавка за вислугу років - 45% - 1215,00 грн., премія - 6,65% - 260,35 грн.
Вважаючи, що зазначена довідка від 07.06.2017 за № 100/34203-2003012800 Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області не відповідає вимогам законодавства, зокрема: формі, передбаченій Додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», а також не містить всі відомості та показники, які мають враховуватись при перерахунку пенсії, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, оскільки підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців - позивач звернувся із означеним позовом до суду.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.
Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
З урахуванням пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення, а вказаний відповідачем розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 цього пункту.
Суд вважає справу такою, що підпадає під ознаки типової з огляду на наступне.
Верховний Суд у рішенні від 12.03.2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а дійшов наступних висновків, які є обов'язковими для врахування підчас розгляду типових справ: "Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію."
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.
Підстави встановити судовий контроль за виконанням рішення відсутні, оскільки у позові відмовлено.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 11 лютого 2019 року.
Суддя Шляхова О.М.