
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/70/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
08 січня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України про:
- визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не вжиття належних заходів реагування по фактам, викладених у зверненні ОСОБА_1 від 26.11.2018 реєстраційний № 8775234;
- визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не перенаправления звернення ОСОБА_1 від 26.11.2018 реєстраційний № 8775234 за належністю відповідному органу чи посадовій особі до повноважень якої входить питання забезпечення жилою площею ОСОБА_1 протягом двох років з дня взяття на квартирний облік згідно п. 18 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не перенаправления звернення ОСОБА_1 від 26.11.2018 реєстраційний № 8775234 за належністю відповідному органу чи посадовій особі до повноважень якої входить вирішення питання про надання одноразової грошової компенсації на придбання однокімнатної квартири ОСОБА_1;
- визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не інформування ОСОБА_1 про перенаправления звернення від 26.11.2018 реєстраційний № 8775234 до Департаменту управління майном Національної поліції України згідно вимог п. 3 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян";
- зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 26.11.2018 реєстраційний №8775234 та вжити заходів реагування з урахуванням обставин встановленим судом.
Підставою для звернення до суду вважає порушення своїх прав у сфері публічно-правових відносин бездіяльністю та діями відповідача щодо не належного розгляду звернення позивача від 26.11.2018 реєстраційний №8775234.
За приписами статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.
Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Ухвалою суду від 14.01.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
08.02.2019 відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на відсутність порушень прав позивача, оскільки позивач має статус ветерана Національної поліції України, а тому відповідно до резолюції міністра МВС України розгляд даного звернення було доручено Національній поліції України, про що МВС України листом від 28.11.2018 № Ф-10882, Ф-10883 поінформувало ОСОБА_1, про те, що керівництвом Міністерства опрацьовані його звернення, які надійшли на урядову «гарячу лінію» від 23.11.2018 № ФИ-8768061, від 26.11.2018 №ФИ-8775234, що підтверджується реєстром відправлення простої поштової кореспонденції № 166 від 30.11.2018. Зазначав, що позивач має статус ветерана Національної поліції України, а Національна поліція України є центральним органом виконавчої влади, тому саме даний орган державної влади відповідно до абз. 6 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» зобов'язаний надавати ОСОБА_1 безоплатно юридичну допомогу з питань, що стосуються реалізації його прав. Аналіз позовної заяви свідчить, що позивач незадоволений змістом відповіді, який йому було надано Департаментом управління майном Національної поліції України (лист від 26.12.2018 № Ф-149/31/02-2018). Разом з тим, в даному випадку МВС України є неналежним відповідачем щодо визнання дій чи бездіяльності НП України чи структурних підрозділів НП України протиправними. МВС України під час розгляду звернення позивача від 26.11.2018 діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законодавством України, як це передбачено ч. 2 ст. 19 Конституції України, і жодним чином не порушило права позивача.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
26.11.2018 ОСОБА_1 через Урядовий контакт центр звернувся до Міністра внутрішніх справ України Авакова А.Б. із заявою (номер реєстрації ФИ-8775234), у якій просив в межах повноважень вирішити питання про надання ОСОБА_1 одноразової грошової компенсації на отримання однокімнатної квартири.
Міністерством внутрішніх справ України звернення №ФИ-8775234 переадресовано до Департаменту управління майном Національної поліції України.
Листом від 26.12.2018 за вих. №Ф-149/31/02-2018 Департамент управління майном Національної поліції України проінформував ОСОБА_1, що статтею 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що Держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української PCP та іншими нормативно-правовими актами.
При цьому, порядок отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728 "Деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян" та постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 719, якою затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення членам сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також інвалідам І-ІІ групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку, право на отримання грошової компенсації мають інваліди війни І-ІІ групи, визначені у пункті 11 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які перебувають на квартирному обліку.
Також проінформовано, що згідно з пунктом 4 Порядку, грошова компенсація членам сім'ї загиблого військовослужбовця або інвалідам виплачується в порядку черговості постановки на квартирний облік в межах однієї категорії за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво (придбання) житла для сімей загиблих військовослужбовців, які І-ІІ брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також для інвалідів брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також для інваліді: І-И групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції та потребують поліпшення житлових умов.
Відповідно до пункту 5 Порядку, за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві, виконавчих органів з питань соціального захист- населення міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, за рішенням г виконавчого комітету міської, районної в місті (у разі її створення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюються комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів про виплату грошової компенсації (далі - комісія).
При цьому, Національна поліція України не є розпорядником бюджетних коштів на вказану компенсацію.
Роз'яснено, що оскільки питання викладені у зверненнях не належать до повноважень Національної поліції України, для більш детального роз'яснення порядку отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, ОСОБА_1 необхідно звернутись до відповідних територіальних органів соціального захисту населення.
Посилаючись на неналежний розгляд та безпідставність щодо не забезпечення належного розгляду МВС України звернення ОСОБА_1 від 26.11.2018 номер реєстрації ФИ-8775234, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України від 02.10.1996 №393/96-ВР "Про звернення громадян" (далі - Закон №393/96-ВР).
Частиною першою статті 1 Закону №393/96-ВР визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За змістом статті 3 Закону №393/96-ВР під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Статтею 5 Закону №393/96-ВР встановлено, що звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Питання розгляду заяв (клопотань) врегульовано статтею 15 Закону України "Про звернення громадян", відповідно до якої органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань) /частина 1/.
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки /частина 3/.
Як слідує з матеріалів справи, подане позивачем через Урядовий контактний центр звернення від 26.11.2018 адресувалося Міністерству внутрішніх справ України та стосувалося вирішення питання щодо надання йому одноразової грошової компенсації на отримання однокімнатної квартири у зв'язку з тим, що він є інвалідом 2-ї групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, адже протягом двох років його не забезпечено відповідною житловою площею безоплатно.
З цього приводу суд вважає за доцільне зазначити, що облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання регулюються Житловим кодексом Української РСР, Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затвердженими постановою Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської Ради професійних спілок від 11.12.1984 та іншими законодавчими та нормативними актами.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 взятий на квартирний облік при виконавчому комітеті Полтавської міської ради складом сім'ї 1 особа та відповідно до підпункту 2 пункту 32 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, перебуває у загальній черзі з 10.03.2010, та включений до списків учасників бойових дій, учасників війни та поліцейських, де значиться під №126 та №135 відповідно. У список осіб з інвалідністю внаслідок війни ОСОБА_1 включений 03.11.2016, де на даний час значиться під №69.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №719 "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей" затверджений Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 3 Порядку право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають особи з інвалідністю I - II груп, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які перебувають на квартирному обліку (далі - особи з інвалідністю).
Пунктом 4 Порядку визначено, що грошова компенсація членам сім'ї загиблого або особам з інвалідністю виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії отримувача грошової компенсації для членів сімей загиблих, передбачених пунктом 2 цього Порядку, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих осіб, визначених абзацами п'ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I - II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов.
За приписами пунктів 5, 7, 12 Порядку за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (у разі її створення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюються комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації (далі - комісія).
Заяву про призначення грошової компенсації член сім'ї загиблого, особа з інвалідністю (далі - заявник) або їх законний представник чи уповноважена особа особисто подають до органу соціального захисту населення за місцем перебування на квартирному обліку (далі - орган соціального захисту населення).
Комісія протягом п'яти робочих днів з дня надходження подання розглядає його по суті і в присутності заявника або його законного представника чи уповноваженої особи приймає рішення щодо призначення або відмови в призначенні грошової компенсації.
Виходячи з приписів вказаних норм та враховуючи взяття позивача на квартирний облік при виконавчому комітеті Полтавської міської ради, у спірному випадку позивач перебуває у житлових правовідносинах з виконавчим комітетом Полтавської міської ради, і саме останній й має вирішувати питання про надання ОСОБА_1 одноразової грошової компенсації на отримання однокімнатної квартири у зв'язку з тим, що останній є інвалідом 2-ї групи, має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни та його протягом двох років не забезпечено відповідною житловою площею безоплатно.
Разом з тим, суд враховує, що відповідно до частини 3 статті 7 Закону якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
Проте, в порушення вказаної норми, відповідачем звернення ОСОБА_1 від 26.11.2018 не було перенаправлено за належністю до виконавчого комітету Полтавської міської ради для його розгляду.
Натомість, оскільки позивач має статус ветерана Національної поліції, МВС України звернення ОСОБА_1 від 26.11.2018 було перенаправлено до Національної поліції України. Департаментом управління майном Національної поліції України надана відповідь від 26.12.2018 №Ф-149/31/02-2018, яка не розкриває змісту порушених позивачем у зверненні питань, а лише вказує на відсутність у Національної поліції України повноважень для розгляду таких питань.
За викладених обставин та враховуючи не перенаправлення звернення позивача за належністю відповідному органу, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності МВС України щодо не перенаправлення звернення за належністю відповідному органу чи посадовій особі, до повноважень якої входить питання надання одноразової грошової компенсації ОСОБА_1 на отримання однокімнатної квартири, та зобов'язання МВС України повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 26.11.2018, реєстраційний номер ФИ-8775234 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Водночас, у зв'язку з відсутністю у МВС України повноважень для розгляду порушених позивачем у зверненні від 26.11.2018 питань, суд вважає позовні вимоги останнього в частині визнання протиправною бездіяльності МВС України щодо не вжиття належних заходів реагування по фактам, викладеним у зверненні ОСОБА_1 від 26.11.2018, реєстраційний номер ФИ-8775234, та зобов'язання МВС України вжити заходів реагування з урахуванням обставин, встановлених судом, такими, що не підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо не інформування ОСОБА_1 про перенаправления звернення від 26.11.2018 реєстраційний № 8775234 до Департаменту управління майном Національної поліції України згідно вимог п. 3 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян", то вони не підлягають задоволенню з огляду на те, що МВС України листом від 28.11.2018 №Ф-10882, Ф-10883 проінформовано ОСОБА_1 проте, що керівництвом Міністерства опрацьовано його звернення, які надійшли на урядову "гарячу лінію" від 23.11.2018 №ФИ8768061, від 26.11.2018 №ФИ-8775234, який направлено ОСОБА_1 30.11.2018, що підтверджується копією реєстру відправлення простої поштової кореспонденції №166 від 30.11.2018. Вказаним листом позивачу повідомлено, що керівництвом Міністерства їх розгляд доручено Національній поліції України, за результатами яких буде проінформовано вищезазначеним державним органом у встановлений законодавством строк.
Крім того, лист УДСД МВС України від 28.11.2018 №Ф-10882, Ф-10883 надіслано на адресу електронної пошти ОСОБА_1 29.11.2018, а також приєднано скановану копію супровідного листа до Урядової гарячої лінії, яку заявник може бачити у своєму особистому кабінеті Урядової гарячої лінії, про що зазначено у листі УДСД МВС України від 30.11.2018 №1231/09-2019.
Стосовно вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльності МВС України щодо не перенаправлення звернення за належністю відповідному органу чи посадовій особі, до повноважень якої входить питання забезпечення житловою площею ОСОБА_1 протягом двох років з дня взяття на квартирний облік згідно пункту 18 частини 1 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", то суд не вбачає підстав для їх задоволення, оскільки у зверненні від 26.11.2018 ОСОБА_1 просив вирішити лише питання про надання йому одноразової грошової компенсації на отримання однокімнатної квартири, при цьому, останній у зверненні взагалі не зазначав про необхідність вирішення питання щодо забезпечення його, як особи, що перебуває на відповідному квартирному обліку, житловою площею.
За викладених обставин, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не перенаправлення звернення ОСОБА_1 від 26 листопада 2018 року, реєстраційний номер ФИ-8775234, за належністю відповідному органу чи посадовій особі, до повноважень якої входить вирішення питання щодо надання одноразової грошової компенсації ОСОБА_1 на отримання однокімнатної квартири.
Зобов'язати Міністерства внутрішніх справ України повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 26 листопада 2018 року, реєстраційний номер ФИ-8775234, з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва