Рішення № 79724377, 11.02.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2019
Номер справи
500/73/19
Номер документу
79724377
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/73/19

11 лютого 2019 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому проваджені в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -

ВСТАНОВИВ:

04 січня 2019 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, в якій позивач просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4780 від 27.07.2016, наданого фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 надано спеціальний дозвіл на користування надрами №4780 від 27.07.2016 року з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки підземних мінеральних вод, затвердження запасів ДКЗ України, строком на 5 (п'ять) років до 27.07.2021. За невиконання вимог припису від 03.03.2018 №39-18/02 щодо усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 03.03.2018 №02-02/07/2018-1/п-5 в строк до 03.04.2018, наказом Державної служби геології та надр України від 15.05.2018 №172 дію дозволу зупинено.

Оскільки порушення відповідачем не усунуто, на думку позивача, наявні підстави для анулювання в судовому порядку спеціального дозволу на користування надрами.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.01.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи.

Суд зазначає також, що відповідачем не було надано у строк, встановлений судом, відзиву на позовну заяву.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 (далі - Положення №1174).

Згідно з підпунктом 12 пунктом 4 Положення №1174 Держгеонадра відповідно до кладених на неї завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Так, позивачу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 надано спеціальний дозвіл на користування надрами №4780 від 27.07.2016 з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки підземних мінеральних вод, затвердження запасів ДКЗ України, строком на 5 (п'ять) років до 27.07.2021. (арк.спр.10-12)

Наказом №523 від 28.11.2017 затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2018 рік, згідно якого перевірку відповідача ОСОБА_1 призначено на 01.03.2018. (арк.спр.13)

Наказом Державної служби геології та надр України №69 від 22.02.2018 "Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у березні 2018 року" Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести планові перевірки надрокористувачів. (арк.спр.14)

Відповідачу було направлено повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування. (арк.спр.15)

27.02.2018 головному спеціалісту Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України Гаврилику Івану Володимировичу, провідному спеціалісту - геологу Державної організації "Західна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та користуванню надр" Вархоляку Роману Івановичу видано направлення на проведення перевірки №18-18/02. (арк.спр.16)

За результатами перевірки складено акт перевірки №02-02/07/2018-1/п-5 від 03.03.2018 дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, у тому числі дослідно - промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення (води, грязі лікувальні). (арк.спр.17-31)

В результаті перевірки встановлено наступні порушення:

1) відсутній Проект дослідно-промислової розробки;

2) не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами № 4780 від 27.07.2016 "геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислова розробка підземних мінеральних вод, затвердження запасів ДКЗ України";

3) не виконуються особливі умови спеціального дозволу №4780 від 27.07.2016 року а саме:

- п.3 особливих умов спеціального дозволу: виконання умов Держгірпромнагляду України від 16.10.2015 №4863/0/3.1-12/6/15. "Розроблення проекту дослідно-промислової розробки відповідно до вимог Положення про порядок організації та виконання дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення (наказ Мінекології України від 03.03.2003 №34/м зареєстрований у Мінюсті України 20.05.2003 №377/7698) та погодити його відповідно до встановлених вимог законодавства" - проект ДПР не розроблявся та не погоджувався відповідно до встановлених норм законодавства;

виконання в повному обсязі програми робіт з додержанням методики контролю за процесом дослідно-промислової експлуатації, строків її проведення. Програма робіт не дотримується в частині строків її проведення. А саме "складення проектно-кошторисної документації та проекту дослідно промислової розробки (III кв. 2016)" - на момент проведення перевірки проект ДПР не складено;

- п. 4 особливих умов спеціального дозволу: на момент проведення перевірки форма 3-гр не зареєстрована у Державній службі геології то надр України;

- п. 8 особливих умов спеціального дозволу: не подано звітність згідно з формою 7-гр за 2017 рік до Державної служби геології та надр України.

4) не виконується Угода про користування надрами:

п.5.3. в частині: проводити та фінансувати роботи у термін та в межах, зазначених у програмі робіт, а саме складення проектно кошторисної документації та проекту дослідно-промислової розробки (III кв.2016) - на момент проведення перевірки проект ДПР не складено;

дотримуватися вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов'язаних з користуваннями надрами;

дотримуватися вимог, передбачених дозволом та угодою;

надавати в установленому порядку Держгеонадра інформацію щодо користування надрами;

п.7 щорічна звітність. надрокористувач зобов'язаний щороку подавати до Держгеонадр інформацію щодо стану виконання програми робіт за формою згідно з законодавством та надавати відповідні пояснення з питань, що входять до компетенції Держгеонадр - звіт не надіслано.

5) не виконується Програма робіт, а саме складення проектно-кошторисної документації та проекту дослідно-промислової розробки (III кв. 2016) - на момент перевірки проект ДПР не складено.

6) геологічне (гідрогеологічне) обслуговування не проводиться.

7) Звітність за формою 7-гр (підземні води) "Звітний баланс використання підземних вод за 2017 рік" за попередній рік у встановлений строк не надіслано.

На підставі акту перевірки складено припис від 03.03.2018 року №39-18/02, щодо усунення порушень, зазначених в акті перевірки в строк до 03.04.2018. (арк.спр.32-34)

У встановлений строк, відповідач ОСОБА_1 порушення не усунув та зазначених в приписі вимог не виконав.

Наказом Державної служби геології та надр України від 15.05.2018 №172 дію дозволу було зупинено та надано надрокористувачу строк 30 календарних днів для усунення порушень. (арк.спр.35)

Відповідача листом №8955/03/14-18 від 23.05.2018 повідомлено про зупинення дії дозволів та усунення порушень у строк 30 календарних днів, який 25.06.2018 отримано про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення. (арк.спр.36)

14.09.2018 Держгеонадра України направило лист за №18360/03/14-18 з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами №4780 від 27.07.2016. (арк.спр.37)

18.10.2018 року відповідачем надано відповідь до Держгеонадр України про незгоду на припинення права користування надрами.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон №877-V).

Частинами першою, другою статті 2 Закону №877-V визначено, що його дія поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

В розумінні частини першої статті 1 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

За нормами пункту 8 статті 7 Закону №877-V припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються. (пункт 11 статті 7 Закону № 877-V)

Із положень статті 11 Закону № 877-V випливає, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Разом з цим, регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян, здійснюється Кодексом України про надра.

Так, відповідно до частини другої статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Відповідно до статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (надалі - Порядок №615).

Пунктом 22 Порядку №615 встановлено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінприроди з підстав, передбачених Законом України "Про оцінку впливу на довкілля", центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі, зокрема, порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр, невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до статті 14 Кодексу України про надра, надра надаються у користування для видобування корисних копалин.

Таким чином, оскільки вищезазначені порушення, є порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом, наявні підстави для анулювання дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку №615.

За сукупністю наведених обставин, враховуючи наявність порушень, допущених відповідачем ОСОБА_1, суд дійшов до висновку, що заявлений адміністративний позов є обґрунтований та підлягає задоволенню, а право відповідача на користування надрами - припиненню шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4780 від 27.07.2016

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. (стаття 90 КАС України).

З огляду на викладене, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

За таких обставин, беручи до уваги відсутність витрат суб'єкта владних повноважень пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, відсутні підстави для стягнення судових витрат з відповідача.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Державної служби геології та надр України до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про анулювання спеціального дозволу на користування надрами задовольнити повністю.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4780 від 27.07.2016, наданого фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1.

Реквізити учасників справи:

позивач - Державна служба геології та надр України (місцезнаходження: вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031)

відповідач - фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 11 лютого 2019 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.