Рішення № 79722352, 07.02.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2019
Номер справи
806/89/18
Номер документу
79722352
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2019 року м. Житомир справа № 806/89/18

категорія 1120210201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черноліхова С.В., розглянувши за правила спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1, звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області щодо невиготовлення та ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії з 01.01.2016 довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням надбавок за виконання особливо важливих завдань, за оперативно-розшукову діяльність та підвищеного розміру премії;

- зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною інформацією за формою, передбаченою додатком № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 з урахуванням вимог Постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу" та від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 у наступних розмірах: посадовий оклад 3600 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням полковник поліції 2400 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 540 грн, надбавка за стаж служби 40% - 2400 грн; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50% - 1800 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% -4200 грн; премія 105% - 15687 грн; усього 30627 грн.

Аргументуючи позовні вимоги вказав, що ліквідаційною комісією при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не були включені ряд надбавок, на які останній мав право при призначенні пенсійного забезпечення, що підтверджується грошовим атестатом виданим Бердичівським МВ УМВС України в Житомирській області №19 від 30.04.2014, крім того у вказаній довідці зазначила зменшений розмір премії. Позивач зазначив, що за результатами розгляду заяви щодо виготовлення та направлення довідки про розмір грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії отримав відмову, яка грубо протирічить діючому законодавству України, яке гарантує право останнього на перерахунок пенсії та її виплати, як пенсіонеру органів внутрішніх справи України

Представник відповідача надав до суду відзив на позов від 30.01.2018 відповідно до змісту якого, просить відмовити у задоволенні позову, оскільки надбавки за виконання особливо-важливих завдань, надбавка за проведення оперативно-розшукової діяльності та інформаційно-аналітичного забезпечення постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 не передбачені, у зв'язку із чим ліквідаційна комісія УМВС України в Житомирській області правомірно не включила їх до грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с.45-47). Щодо включення до довідки премії у розмірі 1,03% пояснив, що вказаний розмір премії визначений на підставі надісланої на адреси ліквідаційних комісій Міністерством внутрішніх справ України Інформації про середні розміри надбавок та премій, що фактично сплачені за грудень 2015 року поліцейським. Вважає, що ліквідаційна комісія прав позивача не порушувала, оскільки довідка надіслана на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області складена у відповідності до вимог чинного законодавства та відповідає Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Представником третьої особи, також подано до суду відзив №1285/08 від 29.01.2018 на позов (а.с.54-57), в обґрунтування якого вказано, що ліквідаційною комісією законно та обґрунтовано включено до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії складові частини, які існували на період виникнення права на перерахунок пенсійного забезпечення, а не встановлених на момент звільнення особи. Таким чином, вимоги позивача щодо включення до його грошового забезпечення для перерахунку пенсії за прирівняною посадою поліцейського станом на 01.01.2016 складових частин, які позивач отримував персонально під час проходження служби в період суперечать вимогам чинного законодавства.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 15.01.2018 прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі (а.с.2-3).

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 08.02.2018 клопотання представника відповідача задоволено, провадження в адміністративній справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (провадження №Пз/9901/1/18).

Рішення Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (провадження №Пз/9901/1/18) набрало законної сили 12.12.2018.

Відповідно до ухвали суду від 21.01.2019 провадження у даній справі поновлено (а.с.76).

Розгляд справи здійснюється у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) у відповідності до ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Встановлено, що ОСОБА_1, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсію призначено з урахуванням даних про грошове забезпечення, які зазначені у грошовому атестаті №19 від 30.04.2014 виданому Бердичівським МВ УМВС в Житомирській області (а.с.18), відповідно до якого крім посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років (стаж служби), надбавка за службу в умовах режимних обмежень, враховані також надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичного забезпечення у розмірі 50% та премія 105% .

У подальшому ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області у відповідності до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-XII), постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11 листопада 2015 року (далі - Постанова №988) та наказу Міністерства внутрішніх справ №260 від 06.04.2016 виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №85/1584 від 27.06.2017 за нормами чинними на 01.01.2016, за посадою начальника Бердичівського МВ УМВС в Житомирській області, яку направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії (а.с. 19).

Зі змісту вказаної довідки вбачається, що за нормами чинними на 01.01.2016 грошове забезпечення на відповідній посаді становить 9032,08 грн та включає в себе, крім посадового окладу (3600 грн), окладу за спеціальним званням (полковника поліції) у сумі 2400 грн та надбавки за стаж служби 40% (2400,00 грн), надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15%) у розмірі 540,00 грн, а також премію у розмірі 1,03 %, тобто 92,08 грн.

При цьому, означена довідка не містить даних про розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за проведення оперативно-розшукової діяльності та інформаційно-аналітичного забезпечення у розмірі 50%, тобто ті надбавки, які отримував позивач при проходженні служби. Крім того, розмір премії зменшено з 105% до 1,03 %.

Ознайомившись із довідкою №85/1584 від 27.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивач 28.12.2017 звернувся до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області із заявою про отримання нової довідки (а.с.20-21). Просив виготовити нову довідку з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №1294 від 07.11.2007 та направити до Головного управління Пенсійного фонду України довідку із зазначенням повної інформації та врахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а зокрема: посадового окладу - 3600 грн, окладу за військовим (спеціальним) званням полковник поліції - 2400 грн, надбавка за стаж служби - 2400 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 540,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% - 4200,00 грн, надбавка за проведення оперативно-розшукової діяльності та інформаційно-аналітичного забезпечення у розмірі 50% - 1800,00 грн та премія (105 %) - 15687,00 грн, усього у розмірі 30627, 00 грн.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області листом №315/48-2017 від 28.12.2017 повідомила позивача, що з дня набрання чинності постанови №988 раніше діючі нормативно-правові акти, якими визначався порядок встановлення та умови виплати грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, при нарахуванні грошового забезпечення поліцейських та при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій колишніх працівників органів внутрішніх справ не застосовуються. Крім того зазначено, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, яка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області 27.06.2017 за №85/1584, відповідає вимогам чинного законодавства і заміні не підлягає (а.с. 22-23).

Позивач, вважаючи, що під час перерахунку пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії, йому було протиправно не враховано надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% - 4200,00 грн, надбавку за проведення оперативно-розшукової діяльності та інформаційно-аналітичного забезпечення у розмірі 50% - 1800,00 грн та премію (105 %) - 15687,00 грн, звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262-ХІІ.

Закон № 2262-ХІІ має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Разом з тим, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 2 статті 51 цього ж Закону передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відтак, відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45, чинний на момент виникнення права на перерахунок пенсії).

Зокрема, пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 -XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п.5 вказаного Порядку Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

-посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

-надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

-щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

-інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

При цьому, відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачу для перерахунку пенсійного забезпечення ліквідаційною комісією УМВС України було виготовлено довідку №85/1584 від 27.06.2017 та направлено до Пенсійного фонду для здійснення перерахунку.

Вказана довідка містила інформацію про грошове забезпечення за посадою начальника відділу поліції, зокрема посадовий оклад, оклад за спеціальним званням (майора поліції), надбавку за стаж служби, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, а також премію у розмірі 1,03 %.

Так, аналіз вказаних вище норм дає підстави вважати, що оскільки надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавку за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичного забезпечення у розмірі 50% та премію у розмірі 105%, які отримував позивач, проте на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, відповідно ці складові правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.

У зв'язку із чим, доводи позивача про безпідставне не включення у довідку про розмір грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, зазначених надбавок і премії у розмірі 105%, судом до уваги не приймаються.

Окрім того, суд не погоджується із твердженнями позивача про неправомірність зазначення премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 1,03 % замість 10 5%.

Суд акцентує увагу на тому, що листом Міністерства внутрішніх справ України від 02 квітня 2018 року № 5551/05/22-2017 доведено до відома головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені поліцейським в грудні 2015 року.

Відповідно, вказана інформація була взята до уваги ліквідаційною комісією під час формування довідок про розмір грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Таким чином, судом встановлено, зокрема підтверджено листом №67/26-01-2019 від 05.02.2019 начальника Головного управління Національної поліції в Житомирській області, який міститься в матеріалах справи (а.с.84), що поліцейським Головного управління Національної поліції в Житомирській області фактично нараховувалась та виплачувалась лише надбавка за стаж служби, надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі, а також надбавка за службу в умовах режимних обмежень, які визначені Постановою №988.

Таким чином, судом встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавку за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичного забезпечення у розмірі 50% , які отримував ОСОБА_1, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалися, оскільки їх нарахування та виплата не визначена Постановою №988.

Разом з тим, визначений відповідачем розмір премії 1,03% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку із чим ліквідаційна комісія УМВС України в Житомирській області правомірно включила такий розмір премії до довідки про грошове забезпечення.

У зв'язку із чим, надбавки, які були визначені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 за №1294, фактично не нараховувалися та не виплачувалися, оскільки нарахування та їх виплата не передбачені Постановою №988.

Відповідно, слідує висновок проте, що щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України враховуються у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок.

Таким чином, вказані надбавки не належить зазначати у довідці про розмір грошового забезпечення. Отже, ліквідаційна комісія при її складанні діяла у відповідності до вимог чинного законодавства.

Такий висновок суду ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Разом з тим, правова позиція суду узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеними у зразковій справі (рішення Верховного Суду від 12.03.2018, справа № 802/2196/17-а), яке оскаржено до Великої Палати Верховного Суду та залишено без змін постановою від 12.12.2018.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку проте, що дана справа є типовою зразковій справі.

Висновки Верховного Суду у зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст.78 вказаного Кодексу.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, встановивши та застосувавши висновки Верховного Суду у зразковій справі суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 77, 242-246, 255, 263, 290-291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2) до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (Старий Бульвар, 5/37 ,м.Житомир,10008) в особі ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головне управління пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Черноліхов