
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 лютого 2019 р. Справа№200/13107/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Маріупольського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій щодо незастосування при здійсненні перерерахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, за яку сплачено страхові внески за 2 календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2016-2017 роки, при переведенні з одного виду пенсії на інший, зобов'язання переглянути заяву та здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в України, з якої сплачено страхові внески, за два календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто (2016-2017 роки), з дати звернення до органу пенсійного фонду, тобто, з 28.03.2018, з урахуванням фактично виплачених сум.
Позивач зазначив, що є пенсіонером, отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах. Протягом 2017 року позивач зверталася до відповідача із заявою про переведення її з пенсії за віком на пільгових умовах на загальну пенсію за віком, за наслідком розгляду якої відповідачем було прийнято рішення про відмову в такому переведенні. У березні 2018 позивач надала заяву про призначення/перерахунок пенсії за віком, відомості щодо розгляду цієї заяви станом на час звернення до суду в позивача відсутні. Позивач вважає, що відповідач на підставі наданої нею заяви про переведення на пенсію за віком має здійснити перерахунок пенсії позивача із врахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016 та 2017 роки, як то передбачено частиною 2 пунктом 4-4 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідач проти задоволення позову заперечував, вважає вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню.
За змістом відзиву, позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах. Пенсія за віком призначена на пільгових умовах являє собою пенсію за віком, як різновид пенсії, підстави для повторного призначення пенсії за віком на загальних умовах відсутні, оскільки йдеться про один й той самий вид пенсії. Щодо застосування показників заробітної плати (доходу) із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016 та 2017 роки, то відповідач у наданому відзиві посилаючись на ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зауважив на тому, що застосування показників середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки застосовується лише у випадку призначення пенсії або переведення з одного виду пенсії на інший.
Крім цього посилаючись на вирішення питання про відмову в призначенні пенсії в 2017 році відповідним рішенням, відповідач зауважив на пропуску позивачем строку звернення до суду, встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 27.11.2018 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні, судове засідання у справі призначено на 20.12.2018. Розгляд справи відкладався на 10.01.2019.
У в'язку із неявкою до судового засідання представників сторін подальший розгляд справи на підставі статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України здійснювався в порядку письмового провадження.
Ухвалами від 28.01.2019 у Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а, код ЄДРПОУ 42171861) тимчасово вилучено пенсійну справу ОСОБА_1 та зупинено провадження у справі. Ухвалою від 11.02.2019 поновлено провадження у справі.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_1 виданий Приморським РВ Маріупольського МВ УМВС України в Донецькій області. Позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2.
Позивач є пенсіонером, з 01.08.1997, отримує пенсію за віком на пільгових умовах, перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному Управлінні пенсійного фонду України Донецької області, що є відповідачем у справі.
21.07.2017 позивач звернулася до Центрального об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Маріуполі Донецької області, правонаступником якого є відповідач, із заявою про переведення з пенсії за віком на пільгових умовах на пенсію за віком на загальних умовах. За наслідком розгляду заяви, 04.08.2017 Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Маріуполя прийнято рішення № 197 про відмову в розгляді документів.
28.03.2018 позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком на загальних умовах. За наслідком розгляду наданої заяви відповідачем прийнято рішення № 182 від 22.06.2018 «Про відмову в розгляді документів», яким відмовлено позивачу в розгляді документів через не передбачення положеннями чинного законодавства здійснення переходу з пенсії за віком на пільгових умовах на пенсію з віком. В рішенні зазначено про порушення позивачем порядку звернення за перерахунком та відсутністю підстав для проведення перерахунку.
Будь-які документи, які свідчили про направлення наведеного рішення позивачу в матеріалах справи відсутні.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (далі за тестом Закон № 1058).
Згідно статті 1 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).
Згідно статті 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. (стаття 10 Закону № 1058).
Згідно статті 26 Закону України, за загальним правилом особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 25 років.
Положеннями статті 114 Закону № 1058 передбачені умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників. Зокрема, на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згдіно частини 2 пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.
Пунктом 4.1. цього порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ
Як встановлено судом рішенням відповідача № 182 від 22.06.2018, відмовлено позивачу в розгляді заяви від 28.03. 2018 про переведення з пенсії за віком на пільгових умовах на пенсію за віком за загальними обставинами.
При наданні оцінки діям (рішенням) відповідача, пов'язаним із розглядом заяви позивача від 28.03.2018 суд виходить із наступного.
Як передбачено пунктом 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу по 31.12.2017 застосовується у разі призначення пенсії в період з 01.01.2018 по 31.12.2018.
Згідно судовою практикою, що склалася на сьогоднішній день, до призначення пенсії прирівнюється переведення особи з одного виду пенсії, призначеної за іншим ніж Закон № 1058 законом, на пенсію, що призначається на підставі Закону № 1058. Зокрема, це стосується випадків переведення особи з пенсії за вислугою років на пенсію за віком.
Положеннями Закону № 1058 пенсія за віком визначено одним із різновидів пенсії, що призначаються на підставі цього Закону. Проте, виходячи з положень статті 26 та статті 114 Закону № 1058, пенсія за віком може призначатися на загальних підставах, що передбачені статею 26 Закону № 1058, або на пільгових умовах - зі зниженням пенсійного віку, що передбачено ст. 114 Закону № 1058. Втім, зазначене не виділяє пенсію за віком, призначену на пільгових умовах в окремий різновид пенсії.
Закон України № 1058 не передбачає здійснення переходу у межах одного виду пенсії, а тому здійснити переведення позивача з пенсії за віком на пільгових умовах на пенсію за віком на загальних умовах неможливо.
Як вбачається зі змісту рішення відповідача № 182 від 22.06.2018, його прийнято за наслідком розгляду наданої позивачем заяви та вмотивовано, окрім інших підстав, неможливістю переведення з пенсії за віком на пільгових умовах на пенсію за віком на загальних умовах, оскільки в цьому випадку йдеться про перехід у межах одного виду пенсії, яку вже на час звернення позивача призначено. Викладена в рішенні відповідача № 182 від 22.06.2018 мотивація не переведення позивача на пенсію за віком на пільгових умовах є обґрунтованою та відповідає положенням Закону № 1058, з оглду на що суд дійшов висновку про правомірність визначення відповідачем в рішенні № 182 від 22.06.2018 відсутність підстав для переведення позивача у межах одного виду пенсії.
Оскільки в даному випадку не йдеться ані про призначення пенсії вперше за положеннями Закону № 1058, ані про переведення з одного виду пенсії на інший, підстави для проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, за яку сплачено страхові внески за 2 календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2016-2017 роки, як передбачено пунктом 4.4. Прикінцевих положень Закону № 1058 відсутні.
Таким чином, заявлені позивачем вимоги про визнання неправомірними дій щодо незастосування при здійсненні перерерахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, за яку сплачено страхові внески за 2 календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2016-2017 роки, при переведенні з одного виду пенсії на інший та зобов'язання здійснити такий перерахунок та виплату пенсії не підлягають задоволенню.
Підстави для здійснення розподілу судових витрат відсутні.
З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення» та керуючись статтями ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1,, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (адреса: 87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 27а, код ЄДРПОУ 42171861) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Михайлик А.С.