
Справа №705/5610/18
1-кс/705/332/19
У Х В А Л А
про доручення проведення експертизи
08 лютого 2019 року м. Умань
Слідчий суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Корман О.В., з участю секретаря судових засідань Власової Т.Ю., розглянувши клопотання начальника відділення в складі СВ Уманського ВП ГУНП в Черкаській області Дробницької Л.М. про призначення судової комп'ютерно-технічної експертизи у кримінальному провадженні № 42018251100000049 від 22.05.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України,
В С Т А Н О В И В :
Згідно клопотання слідчогов ході проведення СВ Уманського ВП ГУНП в Черкаській області досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_3, перебуваючи відповідно до наказу начальника Головного управління ДФС в Черкаській області «Про переведення працівників» № 458-о від 04.12.2018, на посаді начальника відділу обслуговування акцизних складів та податкових постів управління у м. Черкасах та Черкаського управління управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС в Черкаській області та займаючи відповідальне становище, будучи державним службовцем категорії «Б», відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну службу», являючись службовою особою, наділеною згідно Положення про відділ обслуговування акцизних складів та податкових постів управління у м. Черкасах та Черкаського управління управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС в Черкаській області, затвердженого першим заступником начальника ГУ ДФС у Черкаській області 04.12.2018 року, та наділеним організаційно-розпорядчими і адміністративно-господарськими функціями, зокрема: організація контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та забезпечення міжгалузевої координації у цій сфері (п.п. 2.1.1); здійснення керівництва діяльністю та організація роботи структурного підрозділу ГУ ДФС відповідно до регламенту ГУ ДФС та Положення про структурний підрозділ (п.п. 1.2.1); організація, забезпечення контролю в межах компетенції виконання структурним підрозділом Конституції України, Законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, рішень Колегії ДФС, ГУ ДФС, доручень керівництва ГУ ДФС ( визначених наказами і розпорядженнями ГУ ДФС, протокольними дорученнями щотижневих апаратних нарад керівного складу, планами роботи то що), запитів і звернень народних депутатів України, запитів територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, посадових осіб, громадян та платників податків (п.п. 1.2.3); надання обов'язкових до виконання доручень працівникам структурного підрозділу з питань, що на лежить до його функціональних повноважень, контроль за їх виконанням (п.п. 1.2.4); підготовка пропозицій та (або) прийняття рішень щодо кадрових питань (п.п. 1.2.9.1); надання консультацій в усній формі під час прийому платників податків у межах компетенції (п.п. 1.2.22); вжиття у межах компетенції заходів щодо запобігання та протидії корупції, контроль за їх реалізацією (п.п. 1.2.33); взаємодія у межах компетенції із структурними підрозділами ГУ ДФС та іншими територіальними органами ДФС (п.п. 1.7.7.); здійснення у межах компетенції перевірок з питань організації структурних підрозділів ГУ (п.п. 1.7.9.1); підготовка та надання пропозицій щодо формування поточного плану роботи ГУ ДФС (п.п. 1.10.5); видача ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами (п.п. 1.901.1.3); видача довідок на внесення місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів до Єдиного державного реєстру місць зберігання (п.п. 1.901.1.4); надання усних консультацій у межах компетенції (п.п. 1.901.2); розгляд звернень громадян та надання відповідей на них у межах компетенції (п.п. 1.91.8); здійснення контролю за виробництвом та обігом спиту, пального, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (п.п. 1.124.1); внесення/виключення місць зберігання, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до/з Єдиного державного реєстру місць зберігання (п.п. 1.124.2); організація та участь у проведенні перевірок суб'єктів господарювання з питань дотримання вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, спиртовмісної продукції, пального, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (п.п. 1.124.51); здійснення контролю у сфері виробництва, обігу спирту, пального, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (п.п. 1.124.7); узагальнення та аналіз звітних даних суб'єктів господарювання, інформації, одержаної від центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств усіх форм власності, установ та організацій щодо виробництва, імпорту, експорту, зберігання та реалізації спирту, спиртовмісної продукції, нафтопродуктів, палива моторного альтернативного, скрапленого газу, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (п.п. 1.124.10); організація та проведення у межах компетенції фактичних перевірок платників податків з питань виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення контролю у сфері обігу тютюнових виробів та за мінімальними оптово відпускними і мінімальними роздрібними цінами на алкогольні напої, контроль на наявністю марок акцизного податку встановленого зразка (п.п. 1.147.1.3); організація та проведення у межах компетенції фактичних перевірок платників податків з питань наявності ліцензій, виданими органами ДФС (п.п. 1.147.1.3); аналіз та опрацювання інформації, отриманої від структурних підрозділів ГУ ДФС, державних органів, органів місцевого самоврядування, інших джерел, що свідчить про можливі порушення платниками податків законодавства (п.п. 1.147.3); підбір платників податків для проведення фактичних перевірок (п.п. 1.147.4); здійснення хронометражів господарських операцій, контрольно-розрахункових операцій підчас проведення фактичних перевірок (п.п. 1.147.5); складання актів перевірок (п.п. 1.147.6), використовуючи своє службове становище, в супереч інтересам служби, діючи умисно, з корисливих мотивів, вчинив кримінальне правопорушення направлене на одержання ним як службовою особою неправомірної вигоди для себе за не вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням службового становища при наступних обставинах.
Так, ОСОБА_3, реалізуючи свій злочинний умисел направлений на отримання неправомірної вигоди, 27.12.2018, близько 13 години, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, з використанням свого службового становища, знаходячись в під'їзді № 5 будинку АДРЕСА_1, отримав від громадянина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований 18.04.2018 в якості фізичної особи - підприємця, згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань за номером 20160000000002519, раніше обумовлену неправомірну вигоду, у вигляді грошових коштів в сумі 5000 (п'ять тисяч) гривень, в кількості 25 купюр, номіналом по 200 гривень кожна, які мають такі серії та номери: УГ 3054048, УВ 7904008, ЄБ 2251129, УП 0634389, УХ 3313379, ЕЄ 7262044, УП 9442635, ПВ 1857480, ТД 1506731, СВ 4544836, ЕБ 4916975, СЗ 2812897, УМ 6202695, МА 8513794, ПД 8097989, ТИ 3654462, СЖ 6977874, УР 2462085, УР 3956079, УР 3956080, ПЗ 5332529, УЖ 7207462, ПИ 3711028, УХ 7422220, СЄ 8708561, за не проведення ним та працівниками ГУ ДФС у Черкаській області відповідних перевірок щодо здійснення суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_4 господарської діяльності з роздрібної торгівлі підакцизними товарами, а саме: алкогольними напоями і тютюновими виробами в магазині за адресою: АДРЕСА_2, що згідно п.п. 7 п. 1 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» № 222-VІІІ від 02.03.2015 року (зі змінами та доповненнями) вимагає наявність ліцензії на право роздрібної торгівлі вищезазначеними підакцизними товарами, яка видається Головним управління ДФС у Черкаські області, яку суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_4 не отримував.
По даному факту Уманською місцевою прокуратурою внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42018251100000049, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, а саме одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе за не вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням службового становища, вчинене службовою особою, яка займає відповідальне становище.
В ході проведення обшуку від 27.12.2018 року в квартирі № АДРЕСА_1, де зареєстрований та проживає ОСОБА_3, було вилучено мобільний телефон Apple IPhone імеі НОМЕР_2 із сім карткою «Київстар» НОМЕР_1, яким володіє та користується ОСОБА_3
Вказаний телефон із сім карткою «Київстар» НОМЕР_1 оглянуті та визнані речовими доказом начальником відділення в складі СВ Уманського ВП ГУНП в Черкаській області Дробницькою Л.М. Під час огляду телефону марки Apple IPhone імеі НОМЕР_2 встановлено, наявність в телефоні мобільних додатків «Viber» та «WhatsApp». Після огляду, який був здійснений 10.01.2019 року, мобільний телефон Apple IPhone імеі НОМЕР_2 із сім карткою «Київстар» НОМЕР_1 був упакований у спецпакет Національна поліція України Головне слідче управління № 7006440.
На даний час виникла необхідність у проведенні судової комп'ютерно-технічної експертизи.
Просить доручити експертам з числа експертів ДНДЕКЦ МВС України, яке розташоване за адресою: м. Київ, вул. Кільцева,4, проведення судової комп'ютерно-технічну експертизи у кримінальному провадженні № 42018251100000049 від 22.05.2018 року. В ході проведення експертного дослідження перед експертами поставити наступні питання:
- Чи міститься в мобільному телефоні Apple IPhone імеі НОМЕР_2 із сім карткою «Київстар» НОМЕР_1 інформація щодо вмісту вхідних, вихідних повідомлень мобільних додатків «Viber» та «WhatsApp»?
- Якщо так, то прошу скопіювати на новий носій?
- Чи піддавались знищенню наданому на дослідження мобільному телефоні Apple IPhone імеі НОМЕР_2 із сім карткою «Київстар» НОМЕР_1 вихідні та вхідні повідомлення мобільних додатків «Viber» та «WhatsApp»?
- Якщо піддавались, то чи можливе їх відновлення, якщо так, то прошу з копіювати на новий носій?
У клопотанні слідчий зазначила, що не заперечує проти використання руйнівних методів під час проведення експертизи.
В судове засідання начальник відділення в складі СВ Уманського ВП ГУНП в Черкаській області Дробницька Л.М. не з'явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Відповідно до ч. 3 ст. 244 КПК України клопотання розглядається слідчим суддею місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, не пізніше п'яти днів із дня його надходження до суду. Особа, яка подала клопотання, повідомляється про місце та час його розгляду, проте її неприбуття не перешкоджає розгляду клопотання, крім випадків, коли її участь визнана слідчим суддею обов'язковою.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчим суддею встановлено наступне.
Відповідно до ч.1 ст.242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з'ясування питань права.
Положеннями ч.1 ст.243 КПК України регламентовано, що експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 244 КПК України у разі якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, сторони кримінального провадження мають право звернутися з клопотанням про проведення експертизи до слідчого судді.
Відповідно до ч. 6 ст. 244 КПК України, слідчий суддя задовольняє клопотання, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта. Слідчий суддя самостійно визначає експерта, якого необхідно залучити, або експертну установу, якій необхідно доручити проведення експертизи.
Враховуючи те, що начальником відділення в складі СВ Уманського ВП ГУНП в Черкаській області Дробницькою Л.М. викладено обставини, якими обґрунтовуються доводи клопотання, обґрунтовано доцільність призначення вказаної експертизи, конкретно зазначено вид експертного дослідження, доведено, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження необхідне залучення експерта, тому слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.242-244 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В :
Клопотання задовольнити.
Доручити експертам з числа експертів Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, який розташований за адресою: м. Київ, вул. Кільцева,4, провести судову комп'ютерно-технічну експертизу в рамках кримінального провадження № 42018251100000049 від 22.05.2018 року за ознаками кримінального правопорушення ч.3 ст.368 України.
На вирішення експертам поставити такі запитання:
- Чи міститься в мобільному телефоні Apple IPhone імеі НОМЕР_2 із сім карткою «Київстар» НОМЕР_1, який був вилучений під час обшуку 27.12.2018 року за адресою: АДРЕСА_1, інформація щодо вмісту вхідних, вихідних повідомлень мобільних додатків «Viber» та «WhatsApp»? Якщо так, вказану інформацію скопіювати на новий носій;
- Чи піддавались знищенню у наданому на дослідження мобільному телефоні Apple IPhone імеі НОМЕР_2 із сім карткою «Київстар» НОМЕР_1, який був вилучений під час обшуку 27.12.2018 року за адресою: АДРЕСА_1, вихідні та вхідні повідомлення мобільних додатків «Viber» та «WhatsApp»?
- Якщо піддавались, то чи можливе їх відновлення? Якщо можливе, скопіювати повідомлення на новий носій.
Зобов'язати начальника відділення в складі СВ Уманського ВП ГУНП в Черкаській області Дробницьку Л.М. надати для дослідження експертамспец пакет Національна поліція України Головне слідче управління № 7006440, в якому знаходиться мобільний телефон Apple IPhone імеі НОМЕР_2 із сім карткою «Київстар» НОМЕР_1, а також, за необхідності, матеріали кримінального провадження № 42018251100000049 від 22.05.2018 року за ознаками кримінального правопорушення ч.3 ст.368 України.
З урахуванням позиції органу досудового розслідування, надати експертам дозвіл на застосування руйнівних методів під час проведення експертизи.
Доручити слідчому у всіх випадках надходження клопотань з ДНДЕКЦ МВС України виконувати клопотання експерта в частині надання додаткових матеріалів, зразків.
Копію ухвали направити начальнику відділення в складі СВ Уманського ВП ГУНП в Черкаській області Дробницькій Л.М. для подальшої передачі особисто, або за дорученням слідчого, іншим працівником поліції, до експертної установи для виконання.
Зобов'язати експертну установу надати висновок експерта начальнику відділення в складі СВ Уманського ВП ГУНП в Черкаській області Дробницькій Л.М. або, за дорученням слідчого, іншим працівникам поліції
Попередити експертів про кримінальну відповідальність, передбачену ст.ст.384, 385 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя О.В.Корман