
Справа № 743/232/19
Провадження № 2-а/743/36/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2019 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого-судді СТАШКІВА В.Б.,
за участю: секретаря судового засідання НЕРУС Н.І.,
перекладача ВЕЛІЄВА Іскандера Гурбан огли,
учасники справи: представник УДМС України в Чернігівській області
ОЛЬХОВИК Я.В.,
громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ріпки в залі суду справу
за позовом Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області
до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1
про затримання іноземця з поміщенням до ПТПІ,
У С Т А Н О В И В :
Стислий виклад позиції позивача та відповідача, їх заяви (клопотання), інші процесуальні дії у справі.
8 лютого 2019 р. УДМС України в Чернігівській області звернулось до Ріпкинського районного суду Чернігівської області з адміністративним позовом до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1, в якому ставилось питання про затримання останнього, з поміщенням до ПТПІ строком на 6 місяців до 06.08.2019 р. включно.
Позовні вимоги мотивовані тим, що:
- ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1, за даними Головного центру обробки спеціальної інформації ДПС України, прибув на територію України 25 квітня 2018 р. через ППр. "КИЇВ (Жуляни)", тобто мав 90 днів на легальне перебування в Україні;
- 03.08.2018 р., під час проведення цільових профілактичних заходів під умовною назвою "МІГРАНТ"", працівниками Деснянського РВ у м. Чернігові УДМС України в Чернігівській області, спільно з працівниками СБУ та УПП в Чернігівській області ДПП, був виявлений громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1, який після 23.07.2018 р. не легалізував свого становища в органах ДМС України;
- громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1 притягнуто до адміністративної відповідальності по ч. 1 ст. 203 КУпАП за порушення встановленого порядку перебування іноземців в Україні;
- рішенням уповноважених осіб Деснянського РВ у м. Чернігові УДМС України в Чернігівської області від 03.08.2018 р. № 27 про примусове повернення з України іноземця або особи без громадянства примусово повернуто за межі України громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язано його покинути територію України у термін до 17.08.2018 р., без заборони в'їзду, яке останній до 17.08.2018. не виконав;
- уповноваженими особами УДМС України в Чернігівській області громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1 було піддано адміністративному затриманню, на підставі ч. 2 ст. 263 КУпАП та поміщено до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України ДМС України для вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності та для підготовки відповідних матеріалів про примусове видворення;
- стосовно відповідача подано позов про примусове видворення;
- відповідач нелегально перебуває на території України;
- є всі підстави вважати, що останній буде ухилятись від виконання рішення про його примусове видворення та перешкоджати процедурі видворення.
Ухвалою судді Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 8 лютого 2019 р. відкрито провадження по справі та призначено її на 8 лютого 2019 р..
В судовому засіданні:
- представник УДМС України в Чернігівській області ОЛЬХОВИК Я.В. позов підтримала, з підстав вказаних в ньому;
- громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1 проти позову заперечив, вказав, що хоче самостійно придбати білети та повернутися на Батьківщину.
Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.
Судом установлено, що:
- ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1 документований паспортом громадянина Республіки Азербайджан № НОМЕР_1, терміном дії з 10.09.2014 р. по 09.09.2024 р.;
- ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1, за даними Головного центру обробки спеціальної інформації ДПС України, прибув на територію України 25 квітня 2018 р. через ППр. "КИЇВ (Жуляни)", тобто мав 90 днів на легальне перебування в Україні;
- 03.08.2018 р., під час проведення цільових профілактичних заходів під умовною назвою "МІГРАНТ"", працівниками Деснянського РВ у м. Чернігові УДМС України в Чернігівській області, спільно з працівниками СБУ та УПП в Чернігівській області ДПП, був виявлений громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1, який після 23.07.2018 р. не легалізував свого становища в органах ДМС України;
- постановою уповноважених осіб Деснянського РВ у м. Чернігові УДМС України в Чернігівської області про накладення адміністративного стягнення (ПН МЧГ 022169) від 03.08.2018 року громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1 притягнуто до адміністративної відповідальності по ч. 1 ст. 203 КУпАП за те, що останній порушив правила перебування іноземців в Україні;
- рішенням уповноважених осіб Деснянського РВ у м. Чернігові УДМС України в Чернігівської області від 03.08.2018 р. № 27 про примусове повернення з України іноземця або особи без громадянства примусово повернуто за межі України громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язано його покинути територію України у термін до 17.08.2018 р., без заборони в'їзду;
- рішення уповноважених осіб Деснянського РВ у м. Чернігові УДМС України в Чернігівської області від 03.08.2018 р. № 27 про примусове повернення з України іноземця або особи без громадянства залишилось не виконаним громадянином ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1, як до 17.08.2018 р., так і по даний час;
- згідно протоколу МЧГ № 000015 про адміністративне затримання від 7 лютого 2019 р., складеним уповноваженою особою УДМС України в Чернігівській області громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1 було піддано адміністративному затриманню, на підставі ч. 2 ст. 263 КУпАП;
- рішенням уповноваженої особи УДМС України в Чернігівській області від 7 лютого 2019 р. громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1 було поміщено до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України ДМС України для вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності та для підготовки відповідних матеріалів про примусове видворення;
- рішенням Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 8 лютого 2019 р. примусово видворено громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України, зі зверненням рішення до негайного виконання.
Джерела права застосовані (не застосовані) судом.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідних положеннях статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зазначено, що:
«1. Кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом,:
f) "законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції».
Стаття 5 § 1 (f) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод не вимагає, щоб затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції розглядалося як обґрунтовано необхідний захід, наприклад, з метою запобігти вчиненню особою злочину або втечі. У зв'язку з цим, стаття 5 § 1 (f) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає інший від статті 5 § 1 (с) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод рівень захисту: все, що вимагається відповідно до підпункту (f) - це «вжити заходів з метою депортації або екстрадиції». Відповідно, для цілей його застосування несуттєво, чи є рішення про примусове видворення обґрунтованим згідно з національним законодавством або Конвенцією (§ 112 рішення у справі "Чахал проти Сполученого Королівства", § 38 рішення у справі "Чонка проти Бельгії", § 69 рішення у справі "Насруллоєв проти Росії", § 109 рішення у справі "Солдатенко проти України").
Згідно ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
- затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України (п. 1);
- затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію (п. 2)
- взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації (п. 3);
- зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу (п. 4).
Виходячи з правового аналізу ст. 289 КАС України можна стверджувати, що застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного із заходів, передбачених ч. 1 ст. 289 КАС України можливе:
- за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення;
- за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення,перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
- якщо існує ризик втечі іноземця або особи без громадянства;
- у разі відсутності у іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України.
Оцінка суду.
В даному випадку, рішенням Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 8 лютого 2019 р. примусово видворено громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України, зі зверненням рішення до негайного виконання.
В даному випадку наявні обґрунтовані підстави вважати, що громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1 ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення та перешкоджатиме проведенню процедури видворення, оскільки останній перебуваючи в Україні не легалізував свого правового становища, не має законних підстав для перебування на території України, в установлений строк не виконав рішення про його примусове повернення без поважних причин.
Вказане в сукупності має наслідком застосування судом до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1 одного із заходів, передбачених ч. 1 ст. 289 КАС України.
Оскільки УДМС України в Чернігівській області не зверталось з позовною заявою про затримання громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, з позовною заявою зобов'язання останнього внести заставу та з позовною заявою про взяття останнього на поруки підприємства, установи чи організації, тому суд позбавлений можливості застосувати до останнього такі заходи.
Враховуючи наведене в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити та затримати громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1, з метою забезпечення видворення за межі України, з поміщенням останнього до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України до 6 серпня 2019 року включно.
Керуючись ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 9, 241-246, 250, 268, 289 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області - задовольнити.
Затримати громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1, з метою забезпечення видворення за межі України, з поміщенням останнього до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України до 6 серпня 2019 року включно.
Рішення суду може бути оскаржена до ШОСТОГО АПЕЛЯЦІЙНОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ в десятиденний строк з дня її проголошення.
Головуючий В.Б.Сташків
Текст рішення виготовлено та
підписано 8 лютого 2019 року.