
Справа №: 630/691/18
П О С Т А Н О В А
Іменем України
04 лютого 2019 рокум. Люботин
Суддя Люботинського міського суду Харківської області Малихін О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про притягнення:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Люботин Харківської області, громадянки України, працюючої на посаді головного бухгалтера Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області, ідентифікаційний № НОМЕР_1, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1, інші відомості не відомі,
до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-14 КУпАП, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 під час роботи на посаді головного бухгалтера Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області, виконуючи функції секретаря тендерного комітету в період з 07 березня 2017 року, порушила законодавство про закупівлі, а саме не оприлюднила на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель додатки до річного плану закупівель на 2017-2018 роки, а також не оприлюднила звіти про укладені договори на закупівлю товарів, послуг, суми яких перевищували п'ятдесят тисяч гривень, а саме: договір від 20 березня 2017 року № 120317М на суму 67832,27 грн., договір від 24 квітня 2017 року № 140417М на суму 63134,68 грн., договір № 230117М на суму 68766,09 грн., договір від 18 травня 2017 року № 18/05 на суму 52560,14 грн., договір від 05 липня 2017 року № 010517М на суму 74496,86 грн., договір від 07 серпня 2017 року № 060717М на суму 68767,66 грн., договір від 10 липня 2017 року № 080617М на суму 68766,09 грн., договір від 17 липня 2017 року № 17-07-2017 на суму 60000,00 грн., договір від 13 вересня 2017 року на суму 68766,09 грн., договір від 01 листопада 2017 року № 017 на суму 76800,00 грн., договір від 13 грудня 2017 року № 150717М на суму 68516,27 грн., договір від 20 лютого 2018 року № 180218М на суму 68770,43 грн., договір від 11 квітня 2018 року № 130318М на суму 68770,43 грн., що є порушенням абз. 5 ч. 1 ст. 2 та ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі».
В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Дем’яненко О.О. подала клопотання про закриття провадження в зв'язку з закінченням передбаченого ст. 38 КУпАП тримісячного строку накладення адміністративного стягнення, обрахованого з дня виявлення правопорушення, тобто з 29 вересня 2018 року, коли було складеного акт ревізії.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Закон України «Про публічні закупівлі» був введений в дію з 1 квітня 2016 року - для центральних органів виконавчої влади та замовників, що здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання; з 1 серпня 2016 року - для всіх замовників. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Згідно з ст. 11 цього Закону, для організації та проведення процедур закупівель замовник утворює тендерний комітет (комітети) або визначає уповноважену особу (осіб). Тендерний комітет планує закупівлі, складає та затверджує річний план закупівель; забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом, а також забезпечує оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до Закону.
Відповідно до наказу начальника Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області № 25 від 07 березня 2017 року, на підприємстві утворено тендерний комітет та його секретарем призначено ОСОБА_1 Одночасно з цим, на підприємстві було затверджено Положення, яке регламентує діяльність тендерного комітету, згідно з яким тендерний комітет утворений з метою організації та проведення процедури закупівель на засадах колегіальності та неупередженості. Одними з основних функцій тендерного комітету є складання та затвердження річного плану державний закупівель; оприлюднення інформації про здійснення закупівель відповідно до вимог Закону, ведення необхідної звітності щодо здійснення процедури закупівель відповідно до вимог законодавства.
В цьому ж Положенні визначено, що усі члени комітету зобов'язані пройти навчання у сфері здійснення державних закупівель; секретар комітету забезпечує дотримання вимог законодавства з питань діловодства при роботі з документами; голова та секретар комітету несуть відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі.
Згідно з ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівля здійснюється відповідно до річного плану; річний план, додаток до річного плану та зміни до них безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п'яти днів з дня їх затвердження.
Згідно з актом ревізії фінансово-господарської діяльності Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області № 06-12/6 від 28 вересня 2018 року, на підприємстві у 2017 році річний план закупівель не складався, у 2018 році був складений річний план закупівель електричної енергії в одного учасника (переговорна процедура закупівлі).
Форма річного плану закупівель (за процедурами та без проведення процедур закупівлі) затверджена наказом Мінекономрозвитку від 22 березня 2016 року № 490 «Про затвердження форм документів у сфері публічних закупівель». Річний план складається щодо закупівель, очікувана вартість яких дорівнює або більше сум, що зазначені в ч. 1 ст. 2 Закону. У разі, якщо очікувана вартість закупівлі є меншою сум, зазначених у ч. 1 ст. 2 Закону, такий предмет закупівлі відображається в додатку до річного плану, який складається за формою річного плану, що здійснюються без проведення процедур закупівель, та підписується головою тендерного комітету торгів або уповноваженою особою. В той же час, у разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг без використання електронної системи закупівель, за умови, що вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники обов'язково оприлюднюють звіт про укладені договори в системі електронних закупівель відповідно до статті 10 цього Закону (абз. 5 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі»).
Разом з тим, у 2017 році Виробничим управлінням комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області укладено одинадцять договорів на закупівлю товарів та послуг, а у 2018 році укладено три договори на закупівлю послуг, сума кожного із зазначених договорів перевищує 50000,00 грн., а саме: договір від 20 березня 2017 року № 120317М на суму 67832,27 грн., договір від 24 квітня 2017 року № 140417М на суму 63134,68 грн., договір № 230117М на суму 68766,09 грн., договір від 18 травня 2017 року № 18/05 на суму 52560,14 грн., договір від 05 липня 2017 року № 010517М на суму 74496,86 грн., договір від 07 серпня 2017 року № 060717М на суму 68767,66 грн., договір від 10 липня 2017 року № 080617М на суму 68766,09 грн., договір від 17 липня 2017 року № 17-07-2017 на суму 60000,00 грн., договір від 13 вересня 2017 року на суму 68766,09 грн., договір від 01 листопада 2017 року № 017 на суму 76800,00 грн., договір від 13 грудня 2017 року № 150717М на суму 68516,27 грн., договір від 20 лютого 2018 року № 180218М на суму 68770,43 грн., договір від 11 квітня 2018 року № 130318М на суму 68770,43 грн. При цьому, звіти про укладені договори не оприлюднювалися, що підтверджується актом ревізії № 06-12/6 від 28 вересня 2018 року та додатком № 6 до нього про укладені договори.
Таким чином, у ОСОБА_1 як секретаря тендерного комітету виник обов'язок оприлюднення інформації на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, здійснених у 2017-2018 роках. Але свого обов'язку ОСОБА_1 не виконала.
Ст. 38 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що за порушення вимог, установлених цим Законом та нормативно-правовими актами, розробленими відповідно до цього Закону, члени тендерного комітету замовника несуть відповідальність згідно із законами України.
В письмових поясненнях, наданих під час ревізії, ОСОБА_1 вказала, що вона не була обізнана про призначення секретарем тендерного комітету та їй ніхто не роз'яснював законодавство щодо здійснення закупівель. Але такі доводи не можуть бути виправданням допущених порушень, оскільки ОСОБА_1 під розпис була ознайомлена з наказом № 25 від 07 березня 2017 року про призначення її секретарем тендерного комітету. Від так, вона повинна була сумлінно виконувати свої обов'язки, адже, як наголошує ст. 68 Конституції України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164-14 КУпАП - неоприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства, оскільки не виконав свого обов'язку як голова тендерного комітету щодо оприлюднення додатків до річних планів та звітів про укладені договори на закупівлю товарів.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 164-14 КУпАП, може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Враховуючи вимоги ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо п'ятиденного строку оприлюднення інформації про закупівлі, моментом початку правопорушення, вчиненого ОСОБА_1, є щонайбільше 13 березня 2017 року. Отже, на момент завершення розгляду справи про адміністративне правопорушення дворічний строк не сплив. Разом з тим, правопорушення, вчинене ОСОБА_1, є триваючим і не були нею особисто чи іншими посадовими особами Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області припинено ані до проведення ревізії на підприємстві, ані після її завершення. Таким чином, моментом припинення правопорушення слід вважати саме момент складання у відношенні ОСОБА_1 уповноваженою посадовою особою Держаудитслужби протоколу № 20/06/8018/2018/пр від 09 листопада 2018 року, в якому, до речі, є відмітка про те, що правопорушення на той час ще триває. Від так, на момент завершення розгляду справи тримісячний строк накладення адміністративного стягнення не закінчився.
З урахуванням викладеного, суд застосовує до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, що буде достатнім для запобігання вчиненню нею нових правопорушень.
Одночасно з накладенням адміністративного стягнення суд, у відповідності до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», стягує з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 384,20 грн.
Керуючись ст.ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, суддя -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати ОСОБА_1 винною у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-14 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 13600 (Тринадцять тисяч шістсот) грн. 00 коп. (Одержувач УК у м. Люботин, код ЄДРПОУ 38008949, р/р 31112106020018, банк одержувача - Казначейство України, МФО 899998, код бюджетної класифікації 21081100).
На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати ОСОБА_1 штрафу у 15-денний строк з дня вручення їй постанови, з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу - 27200 (Двадцять сім тисяч двісті) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 384,20 грн. на користь держави (р/р: 31215256700001, одержувач: ГУК у м. Києві, код ЄДРПОУ 37993783, банк ГУДКС України у м. Києві, МФО 820019, код бюджетної класифікації 22030106).
Строк пред'явлення постанови до виконання - 3 місяці з дня її винесення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10-ти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду шляхом подачі особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим апеляційної скарги до органу, який виніс постанову по справі про адміністративне правопорушення.
Суддя О.О. Малихін