Постанова № 79708569, 05.02.2019, Генічеський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
05.02.2019
Номер справи
653/127/19
Номер документу
79708569
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №: 653/127/19

Провадження № 3/653/171/19

П О С Т А Н О В А

іменем України

05 лютого 2019 року м. Генічеськ

Суддя Генічеського районного суду Херсонської області Берлімова Ю.Г., за участю секретаря Волвенко А.О., прокурора Кобця В.Е. розглянув у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення відносно:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНПП НОМЕР_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянина України, українця, одруженого, працюючого водієм ФОП «Присяжний», депутат Павлівської сільської ради Генічеського району Херсонської області VII скликання, до кримінальної та адміністративної відповідальності раніше не притягувалась,

за порушення ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та ч. 1 ст. 172 - 6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, будучи станом на 31 грудня 2017 року депутатом Павлівської сільської ради Генічеського району Херсонської області, являючись суб’єктом декларування та відповідальності відповідно до статті 1, підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно (06 липня 2018 року о 17 год. 21 хв.) без поважних на те причин, подав на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, чим вчинив правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

При складанні протоколу та в судовому засіданні ОСОБА_1вину у скоєному правопорушенні визнав повністю, підтвердивши обставини викладені у протоколах про адміністративне правопорушення, щиро розкаявся. Пояснив, що дійсно був ознайомлений із строками подачі електронної декларації, проте не придав належної уваги по відношенню до строків її подачі.

Прокурор в судовому засіданні повністю підтримав протоколи про адміністративне правопорушення, просив суд визнати ОСОБА_1винним у скоєнні адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 172-6 КупАП та притягнути його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Суд вислухавши правопорушника ОСОБА_1, прокурора, приходить до наступного.

Відповідно до протоколу І сесії Павлівської сільської ради Генічеського району Херсонської області VII скликання від 06 листопада 2015 року та рішення № 1 від 06 листопада 2015 року І сесії Павлівської сільської ради Генічеського району Херсонської області, ОСОБА_1 обрано та визнано повноваження як депутата Павлівської сільської ради Генічеського району Херсонської області VII скликання.

Відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад є суб’єктами відповідальності за правопорушення, пов’язані з корупцією.

Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Таким чином, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону ОСОБА_1 є суб’єктом декларування та відповідальності за Законом України «Про запобігання корупції».

Згідно із ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради зобов’язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, Регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.

Згідно із ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.

Відповідно до п.п. 1 п. 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10 червня 2016 року «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088 та із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18 серпня 2016 року, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 серпня 2016 року за№ 1153/29283 і набрало чинності з 23 серпня 2016 року, Національне агентство з питань запобігання корупції визначило, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи.

Так, до другого етапу - з 00 год. 00 хв. 01 січня 2017 року для декларацій (повідомлень) та суб’єктів декларування, які передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (зобов’язанні щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з листом НАЗК від 02 березня 2017 року № 93-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру.

Таким чином, депутат Павлівської сільської ради Генічеського району Херсонської області ОСОБА_1 був зобов’язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, до 00:00 годин 01 квітня 2018 року.

Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, лише 06 липня 2018 року о 17 год. 21 хв., тобто несвоєчасно.

У своїх поясненнях ОСОБА_1 підтвердив факт несвоєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік. Також, ОСОБА_1 пояснив, що він був завчасно повідомлений про необхідність подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік. На лікарняному, у відпустці, за кордоном не перебував. Водночас, ОСОБА_1, маючи фізичну та технічну можливість, своєчасно не подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, оскільки у кінці березня 2018 року, при спробі входу до персонального кабінету сайту Національного агентства з питань запобігання корупції з метою подачі вищезазначеної декларації, авторизація не пройшла успішно у зв’язку із недійсною електронною поштовою скринькою. Зазначену декларацію подано в приміщенні Павлівської сільської ради 06 липня 2018 року, тобто несвоєчасно.

Разом з цим, вказані ОСОБА_1 обставини щодо поважності причин несвоєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, спростовуються наступними доводами.

Відповідно до листа ДП «Українські спеціальні системи» від 05 травня 2018 року №07-553 встановлено, що 02 січня 2018 року близько 09:00 години виявлено помилки при спробі авторизації в реєстрі. Належне безперебійне функціонування Реєстру забезпечено з 09:50 години 02 січня 2018 року. Близько 12:00 години 15 березня 2018 року Реєстр нефункціонував (фіксувалась помилка доступу до сайту, помилка шлюзу 502), доступ до усіх компонентів системи був відсутній. О 12:40 годин 15 березня 2018 року роботу Реєстру відновлено. Починаючи із указаного часу по 01 квітня 2018 року складова частина для подання електронних документів інформаційно-телекомунікаційної системи Реєстр функціонувала у штатному режимі (без збоїв).

Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб’єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірку строку дії ЕЦП, правильність зазначення прізвища, ім’я та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларації - 3 місяці.

Згідно з рекомендації суб’єктам декларування до чергового етапу електронного декларування в Україні, опублікованими на початку січня 2018 року на загальнодоступному сайті НАЗК, ОСОБА_1, як суб’єкт декларування, повинен був своєчасно перевірити адресу своєї електронної поштової скриньки, яка вказана ним у персональному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самовріїдування, та перевірити термін дії та працездатність свого електронного цифрового підпису (ЕЦП) для роботи з Реєстром та своєчасно вчинити дії, зазначені у п. 1,2 вказаних Рекомендацій.

Указ Президента України від 15 травня 2017 року № 133/2017 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28 квітня 2017 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», який обмежив доступ до окремих поштових серверів у домені.ru., набрав чинності з 17 травня 2017 року та був опублікований на загальнодоступних сайтах в мережі Інтернет та доведений до відома громадянам України через ЗМІ.

Водночас, достовірно знаючи про обов’язок своєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, ОСОБА_1 своєчасно не перевірив працездатність своєї електронної поштової скриньки, яка вказана ним у персональному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Крім того, відповідно до інформації Акредитованого центру сертифікації ключів «Україна», ОСОБА_1 10 квітня 2017 року отримав електронний цифровий підпис строком дії до 09 квітня 2019 року, тобто у передбачені чинним законодавством строки для подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (з 01 січня 2018 року по 31 березня 2018 року включно) отриманий 10 квітня 2017 року ОСОБА_1 ЕЦП був дійсний.

Відповідно до пояснень секретаря ради та виконавчого комітету Правлінської сільської ради Генічеського району Херсонської області ОСОБА_2 встановлено, що на XXVIII сесії Павлівської сільської ради Генічеського району Херсонської області VII скликання від 23 лютого 2018 року, голова Павлівської сільської ради ОСОБА_3 усім присутнім депутатам повідомляла про необхідність подачі на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, в період з 01 січня 2018 року по 01 квітня 2018 року, а також про те, що у разі необхідності у наданні консультативної допомоги або наданні комп’ютерної техніки, підключеної до мережі Інтернет, з метою подачі вищезазначеної декларації, депутати з відповідним проханням можуть звертатись до спеціалістів виконавчого комітету Павлівської сільської ради. Оскільки ОСОБА_1 був відсутній на зазначеній сесії, усі вищевказані вимоги цього ж дня були повідомлені ОСОБА_1 в телефонній розмові секретарем ради та виконавчого комітету ОСОБА_2

Згідно з листом секретаря виконавчого комітету Павлівської сільської ради Генічеського району Херсонської області №02/07-58 від 04 грудня 2018 року, в приміщенні Павлівської сільської ради протягом тривалого часу є в наявності комп’ютерна техніка, підключена до мережі Інтернет. Депутатам Павлівської сільської ради неодноразово повідомлялось про те, що у разі необхідності у наданні консультативної допомоги або наданні комп’ютерної техніки, підключеної до мережі Інтернет, з метою подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, депутати можуть звертатись до спеціалістів виконавчого комітету Павлівської сільської ради.

Указане свідчить про наявність технічної та фізичної можливості у ОСОБА_1 для своєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.

Про обізнаність ОСОБА_1 з вимогами антикорупційного законодавства, наявність технічної, фізичної можливості та вміння працювати у Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, свідчить той факт, що ОСОБА_1 02 травня 2017 року успішно подано щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за 2016 рік, тобто під час подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за 2017 рік, ОСОБА_1 був обізнаний про порядок подання вказаної декларації, строки її подачі, обмеження та відповідальність, та обов’язкове інформування НАЗК суб’єкта декларування на його електронну адресу про успішне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, що є підтвердженням факту її подання.

Указане вище свідчить про відсутність поважних причин щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вина ОСОБА_1 також підтверджується наступними матеріалами, а саме:

- проколом про вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією № 12/2019 від 15 січня 2019 року;

- копією протоколу І сесії Павлівської сільської ради Генічеського району Херсонської області VII скликання від 06 листопада 2015 року;

- копією рішення № 1 від 06 листопада 2015 року І сесії Павлівської сільської ради Генічеського району Херсонської області;

- інформацією Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відносно ОСОБА_1;

- поясненнями ОСОБА_1 від 10 грудня 2018 року;

- копією листа ДП «Українські спеціальні системи» від 05 травня 2018 року №07- 553;

- інформацією з сайту НАЗК «Рекомендації до чергового етапу електронного декларування»;

- інформацією Акредитованого центру сертифікації ключів «Україна» відносно ОСОБА_1;

- поясненнями ОСОБА_2 від 04 грудня 2018 року;

- копією листа секретаря виконавчого комітету Павлівської сільської ради Генічеського району Херсонської області №02/07-58 від 04 грудня 2018 року;

- іншими матеріалами, отриманими під час проведення перевірки.

Отже, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1складу адміністративного корупційного правопорушення, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки в судовому засіданні достовірно встановлені вказані факти, які підтверджені неспростованими доказами та поясненнями самого правопорушника.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вина правопорушника ОСОБА_1доказана в повному обсязі і тому він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, вважає можливим призначити адміністративне стягнення у вигляді адміністративного штрафу, при цьому суд враховує характер вчиненого, особу правопорушника, обставинами, що пом'якшують відповідальність суд вважає, притягнення до адміністративної відповідальності вперше, визнання вини та щире каяття, обставин, що обтяжують відповідальність судом не встановлено.

Також, керуючись ч. 5 ст. 283 КУпАП постанова суду про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору. Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, тобто згідно ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1суму судового збору у розмірі – 384,20 грн. на користь держави.

Керуючись ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 172-6, 283-285, 287-289 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КпАП України та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян що становить 850 (вісімсот п’ятдесят) гривень 00 коп., на користь держави (р/р 31114106021112, код ЄДРПОУ 37934859, МФО 899998, назва отримувача коштів: УК у Генічес р-ні/Генічес р-н/21081100, банк отримувача: казначейство України (ЕАП),код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції.

Стягнути з ОСОБА_1судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;

- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Генічеський районний суд Херсонської області на протязі десяти днів.

Строк пред’явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.

Постанова набрала чинності «____»___2019 року.

Суддя Генічеського районного суду ОСОБА_4