
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №348/656/18
06 лютого 2019 року м.Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківскої області
в складі: головуючого-судді - Грещука Р.П.,
секретаря - Шпитко М.І.,
з участю представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Надвірна справу за позовом Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області до ОСОБА_2 про визнання укладеним договору оренди землі, -
ВСТАНОВИВ:
30.03.2018 року Надвірнянська міська рада Івано-Франківської області звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 про визнання укладеним договору оренди землі.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених в позовній заяві та просив суд задоволити позов у повному обсязі. Не заперечує щодо заочного розгляду справи.
Просить суд визнати укладеним з 19.01.2018 року договір оренди землі №19-11/2017 від 02.11.2017 року, між Надвірнянською міською радою та ОСОБА_2, ідентифікаційний номер – НОМЕР_1, щодо користування земельною ділянкою, площею 0,0206 га., на вул.Княгині Ольги, 3 «д» у м.Надвірна для будівництва та обслуговування піцерії «Старий млин», кадастровий № 2624010100:01:001:0190, в редакції, що викладена Надвірнянською міською радою, а також стягнути з відповідача в користь Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області судові витрати, пов'язані з оплатою судового збору.
Відповідач по справі ОСОБА_2 в судове засідання не прибула, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася заздалегідь та належним чином, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення, які знаходяться в матеріалах справи. Про причини своєї неявки суд не повідомила, заяви про слухання справи у її відсутності не поступало.
Тому зі згоди сторони позивача суд ухвалює рішення в порядку заочного розгляду справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст.ст.280-281 ЦПК України.
Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст.ст.80, 81 ЦПК України і які сторони вважають достатніми для обгрунтування і заперечення позовних вимог та з’ясувавши фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
В судовому засіданні встановлено, що згідно договору купівлі-продажу від 19.03.2015 року МП «Комета», в особі директора ОСОБА_3, продало, а ОСОБА_2 купила незавершене будівництво приміщення піцерії, яке розміщене на земельній ділянці площею 0,0206 га. по вул.Княгині Ольги, 3 «д» у м.Надвірна (кадастровий №2624010100:01:001:0190). Даний договір посвідчений приватним нотаріусом Надвірнянського РНО ОСОБА_4 (державна реєстрація права власності на нерухоме майно від 19.03.2015 року).
Вищевказана земельна ділянка, на якій розміщене нерухоме майно, є комунальною власністю територіальної громади м.Надвірна в особі Надвірнянської міської ради, про що свідчить інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1004616326240.
Попередній власник незавершеного будівництва піцерії - мале підприємство «Комета» користувалося земельною ділянкою на правах оренди, про що свідчить договір оренди землі від 26.10.2006 року (державна реєстрація договору оренди проведена 18.12.2006 року у Надвірянському райвідділі ІФРФ ЦДЗК).
03.08.2017 року до Надвірнянської міської ради надійшла заява від МП «Комета» про розірвання договору оренди землі, щодо користування земельною ділянкою, площею 0,0206 га. по вул.Княгині Ольги, 3 «д», для будівництва та обслуговування піцерії «Старий млин», у зв’язку з відчуженням незавершеного будівництва ОСОБА_2
Заява МП «Комета» про розірвання договору оренди землі була розглянута постійною депутатською комісією міської ради з питань інвестиційної діяльності, соціально-економічного розвитку, бюджету, фінансів та комунального майна.
ОСОБА_2 була повідомлена рекомендованою кореспонденцією про час та дату засідання даної депутатської комісії, на якій розглядалось питання щодо розірвання договору оренди землі, що укладений між МП «Комета» та Надвірнянською міською радою та передачу цієї земельної ділянки ОСОБА_2 в оренду.
Встановлено також, що Надвірнянська міська рада неодноразово зверталась до ОСОБА_2 з вимогою укласти договір оренди земельної ділянки, на якій розміщене належне їй нерухоме майно (незавершене будівництво приміщення піцерії), однак всі вимоги Надвірнянської міської ради ОСОБА_2 було проігноровано з невідомих причин.
Враховуючи заяву МП «Комета», договір купівлі-продажу від 19.03.2015 року та керуючись ч.3 ст.7 ЗУ «Про оренду землі», ст.120 ЗК України, на дев'ятнадцятій сесії міської ради, 02.11.2017 року прийнято рішення №787-19/2017 «Про розірвання договору оренди землі площею 0,0206 га. по вул.Княгині Ольги, 3 «д», для будівництва та обслуговування піцерії «Старий млин» із МП «Комета» та укладення договору оренди цієї земельної ділянки із ОСОБА_2Й.».
У відповідності до вказаного рішення оформлено договір оренди землі між Надвірнянською міською радою та ОСОБА_2 за №19-11/17 від 02.11.2017 року.
28.11.2017 року Надвірнянською міською радою відповідачу за місцем постійного проживання (вул.Симоненка, 13/12, м.Івано-Франківськ) за адресою, яка зазначена у договорі купівлі-продажу незавершеного будівництва піцерії, направлено рішення міської ради №787-19/2017 від 02.11.2017 року та направлено для підписання договір оренди землі №19-11/17 від 02.11.2017 року, з усіма невід'ємними додатками до нього. Вказані документи направлені рекомендованою з описом кореспонденцією, однак цього листа відповідачем не отримано, і його повернуто до Надвірнянської міської ради за закінченням встановленого строку зберігання.
18.01.2018 року Надвірнянська міська рада повторно направила рішення міської ради та договір оренди землі, з усіма невід'ємними додатками до нього на юридичну адресу ТзОВ «Струмок» (вул.Княгині Ольги, 3, м.Надвірна), де ОСОБА_2 є керівником (директором) згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Цей лист ОСОБА_2 було отримано 19.01.2018 року, згідно відомостей перевірки статусу відстеження офіційного веб-сервісу «Укрпошти».
Не зважаючи на рішення міської ради та приписи чинного законодавства України, дій з боку відповідача щодо підписання договору оренди землі ніяких не вчинено.
Главою 53 ЦК України «Укладення, зміна і розірвання договору» визначено загальний порядок і підстави укладення договорів.
Зокрема, ч.2 ст.638, ч.1 ст.641 ЦК України визначено, що договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною. Пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Відповідно до ч.1, 2 ст.640 ЦК України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.
Таким чином, ОСОБА_2 будучи власником нерухомого майна користується земельною ділянкою, на якій воно розміщене, а також Надвірнянська міська рада у встановленому порядку вчинила усі дії для укладення договору оренди землі, направивши його та рішення органу місцевого самоврядування про надання ділянки в оренду другій стороні.
Відповідно до статей 648, 649 ЦК України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства.
Розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
Відповідно до ст.ст.4, 7, 14, 16, 35 ЗУ «Про оренду землі», орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
До особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджена Постановою Кабінету Міністрів України №220 від 03.03.2004 року.
Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.
Згідно з ч.1 ст.377 ЦК України, до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.
Відповідно до частини 3 цієї статті, якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Аналогічна норма закріплена в ч.2 ст.120 ЗК України.
Відповідно до ст.93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст.206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.142 Конституції України - матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме майно, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Основним Законом.
Стаття 116 ЗК України визначає, що громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом.
Відповідно до ст.124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Статтею 12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, в тому числі і надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Однак, не зважаючи на одержання ОСОБА_2 від Надвірнянської міської ради рішення про надання в оренду вказаної вище земельної ділянки та одержання тексту договору оренди землі №19-11/17 від 02.11.2017 року, з усіма невід'ємними додатками до нього, відповідач у встановлений законом строк не здійснила жодних дій для підписання та державної реєстрації договору оренди землі, укладення якого є обов'язковим відповідно до вимог, передбачених вказаними вище нормативно-правовими актами.
Таким чином, дії відповідача щодо непідписання договору оренди землі №19-11/17 від 02.11.2017 року, є неправомірними, а тому наявні підстави для визнання даного договору укладеним в судовому порядку.
У відповідності до вимог ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, з відповідача в користь позивача слід стягнути судові витрати по справі, зокрема 1762 грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
На підставі ст.ст.377, 638, 640, 641, 648, 649 ЦК України, ст.ст.93, 120, 124, 206 ЗК України, керуючись ст.ст.141, 258, 263, 265, 268, 280-282, 289 ЦПК України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області – задоволити.
Визнати укладеним з 19.01.2018 року договір оренди землі №19-11/2017 від 02.11.2017 року, між Надвірнянською міською радою та ОСОБА_2, ідентифікаційний номер – НОМЕР_1, щодо користування земельною ділянкою, площею 0,0206 га., на вул.Княгині Ольги, 3 «д» у м.Надвірна для будівництва та обслуговування піцерії «Старий млин», кадастровий № 2624010100:01:001:0190, в редакції, що викладена Надвірнянською міською радою.
Стягнути з ОСОБА_2 в користь Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області – 1762 грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Грещук Р.П.
Повний текст рішення
виготовлено 08.02.2019 року.