Постанова № 7969613, 01.02.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2010
Номер справи
2а-459/10/1870
Номер документу
7969613
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

<Копія >

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 лютого 2010 р.                                                             Справа № 2а-459/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

          за участю секретаря судового засідання- Шевченко В.М.,

представника позивача - Плесняєвої-Іващенко С.М.,

представника відповідача - Циганенка С.В.,

прокурора - Сініцина В.А.,,< Текст >

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Шосткинський міськмолкомбінат" до Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення ,-

В С Т А Н О В И В:

11листопада 2009 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, який його представник підтримала в судовому засіданні, мотивуючи позовні вимоги тим, що на підставі акту від 09.09.2009 р. №1102/2350/30742718 «Про результати позапланової виїзної перевірки Закритого акціонерного товариства «Торгова марка Шосткинський міськмолкомбінат» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в установі банку за червень 2009 року, за липень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.01.2009 року по 30.06.2009 року» на адресу підприємства було направлене податкове повідомлення - рішення Шосткінської міжрайонної ДПІ у Сумський області від 18.09.2009 р. № 0000082341/0, згідно до якого підприємству зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 302121грн.

Згідно висновків, викладених в акті перевірки позивач в порушення вимог підпункту 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України від 03.04.1997 р. № 168/98-ВР "Про податок на додану вартість" зазавищив суму бюджетного відшкодування за червень місяць 2009 року на суму 302121грн. На думку податкового органу позивачем фактично сплачено грошовими коштами суму податку на додану вартість постачальникам товарів (робіт, послуг) у попередніх податкових періодах із залишку від'ємного значення в сумі 295637 грн. Решта суми, що заявлена до відшкодування на поточний банківський рахунок червень 2009 р. в розмірі 302121 грн не підтверджується як така, що сплачена грошовими коштами. Ця операція пов'язана з отриманням послуг від нерезидента Франції фірми «TECHNI-PROCESS».

Позивач не погоджується з такими висновками відповідача з огляду на таке. Відповідно до контракту з фірмою «TECHNI-PROCESS» № 4800115532 від 02.05.2008 р. були виконані роботи по монтажу та запуску в експлуатацію обладнання на території України, про що свідчить складений та підписаний сторонами акт виконаних робіт від 20.04.2009 р. на загальну суму 1510604 грн. Наслідками підписання акту виконаних робіт стало декларування підприємством податкових зобов'язань з ПДВ (ряд.7) у Декларації за квітень 2009 р. на суму 302121 грн (1510604*20%). Факт отримання імпортних послуг та їх використання у господарській діяльності не заперечується у акті перевірки.

П.п. 7.5.2 п. 7.5 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено що датою виникнення права платника податку на податковий кредит по поставці послуг нерезидентом на митній території України є дата сплати податку по податкових зобов'язаннях згідно з підпунктом 7.3.6 цієї статті. Тобто це (згідно п.п.7.3.6 п.7.3 ст. 3) - дата подання до податкової інспекції податкової декларації з ПДВ, в якій сума податку на додану вартість за отримані від нерезидента послуги включена до податкових зобов'язань. А це у свою чергу означає, що у покупця-резидента право на податковий кредит виникає у звітному періоді, що настає за періодом відображення податкових зобов'язань з послуг нерезидента в податковій декларації з ПДВ.

Тобто, відобразивши податкові зобов'язання з ПДВ при імпорті послуг у квітні 2009 р., право на податковий кредит виникає у травні 2009 р., що і було задекларовано підприємством. Вказана сума увійшла до формування від'ємного значення оподаткування, заявленого до відшкодування з бюджету за червень 2009 р.

За змістом пп. 7.7.1 п. 7.1 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг). Відповідно до наведених положень Закону включення сум податку (первісно віднесених до податкових зобов'язань) до податкового кредиту наступного звітного періоду і є фактичною сплатою.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, пояснивши, що податок на додану вартість в розмірі 302121 грн. фактично постачальнику послуг (як передбачаю пп. 7.7.2 и.7.7 ст. 7 Закону № 168) - фірмі «TECHNI-PROCESS» (Франція) сплачений не був. Продавцем - фірмою «TECHNI-PROCESS», були виконані передбачені контрактом роботи по монтажу та запуску в експлуатацію обладнання. Між контрагентами продавцем-виконавцем фірмою «TECHNI-PROCESS» та покупцем ЗАТ "Торгова Марка "ШММК" складений акт виконаних робіт від 20.04.2009 р. по контракту № 4800115532. Покупець згоден прийняти роботи як такі, що відповідають технічному завданню, загальна вартість виконаних робіт становлять 148668 євро без ПДВ (у перерахунку па курсу євро у національній валюті - на суму 1510604,0 грн.). На час перевірки позивачем не надано документів, які підтверджують сплату суми ПДВ в розмірі 302121,0 грн грошовими коштами.

Підпунктом 7.5.2 п. 7.5 ст. 7 Закону № 168 передбачено, що датою виникнення права на податковий кредит для операцій з поставки послуг нерезидентом на митній території України є дата сплати податку на додану вартість по податкових зобов 'язаннях згідно з пп. 7.3.6 Закону України «Про податок на додану вартість».

Факт отримання імпортних послуг, їх використання у господарській діяльності та віднесення до складу податкового кредиту травня 2009 року (у зв'язку з декларуванням ЗАТ "Тортова Марка "ШММК" податкових зобов'язань з ПДВ (ряд. 7) у Декларації за квітень 2009 року на суму 302121 грн. (1510604x20%)) не заперечується актом перевірки.

Згідно з вимогами п. 1.8 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість»: «бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом».

Право на отримання бюджетного відшкодування реалізується платником за умови виконання положень п.п. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168, яким передбачено, що платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'яти основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначається за процедурою, встановленою центральним податковим органом.

Листом ДПА України від 06.08.2008 року № 15844/7/16-1117 розроблено Методику розрахунку показників Додатка 2 до податкової декларації з ПДВ "Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду". Вищезазначеним листом доведено порядок відображення сум у колонці 4 додатка 2 до декларації з ПДВ: "Фактично сплачену частину залишку від'ємного значення для кожного із податкових періодів, у якому виникла сума, що привела до формування такого залишку (з урахуванням того, що в основу розрахунку суми бюджетного відшкодування покладено єдиний принцип: проведення грошових розрахунків з постачальниками за придбані товари (послуги), а якщо постачальник - нерезидент, то з бюджетом (у частині ПДВ) за умови сплати податку і оформлення ВМД в одному звітному періоді)".

Підпунктом 7.5.2 п. 7.5. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» обумовлюється дата виникнення права платника податку на податковий кредит для операцій по поставці послуг нерезидентом на митній території України.

Відповідач вважає, що у позивача згідно п.п. 7.7.1 Закону України «Про податок на додану вартість» є право враховувати ПДВ з послуг, отриманих від нерезидента, у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зарахувати до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задовленню, виходячи з наступного. Судом встановлено, що на підставі акту від 09.09.2009 р. №1102/2350/30742718 «Про результати позапланової виїзної перевірки Закритого акціонерного товариства «Торгова марка Шосткинський міськмолкомбінат» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в установі банку за червень 2009 року, за липень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.01.2009 року по 30.06.2009 року» ( а.с. 21-57) на адресу підприємства було направлене податкове повідомлення - рішення Шосткінської міжрайонної ДПІ у Сумський області від 18.09.2009 р. № 0000082341/0 ( а.с. 60), згідно до якого підприємству зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 302121грн.

Згідно висновків, викладених в акті перевірки позивач в порушення вимог підпункту 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України від 03.04.1997 р. № 168/98-ВР "Про податок на додану вартість" зазавищив суму бюджетного відшкодування за червень місяць 2009 року на суму 302121грн. На думку податкового органу позивачем фактично сплачено грошовими коштами суму податку на додану вартість постачальникам товарів (робіт, послуг) у попередніх податкових періодах із залишку від'ємного значення в сумі 295637 грн. Решта суми, що заявлена до відшкодування на поточний банківський рахунок червень 2009 р. в розмірі 302121 грн не підтверджується як така, що сплачена грошовими коштами. Ця операція пов'язана з отриманням послуг від нерезидента Франції фірми NI-PROCESS». Для підтвердження права на бюджетне відшкодування з ПДВ, відповідач вказує на необхідність виключно фактичної грошової сплати податку.

Суд вважає, що така позиція відповідача суперечить вимогам чинного законодавства, з огляду на таке.

Відповідно до п.п.7.3.6 п.7.3 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» датою виникнення податкових зобов'язань при імпортуванні робіт (послуг) є дата списання коштів з розрахункового рахунку платника податку в оплату робіт (послуг) або дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) нерезидентом залежно від того, яка з подій відбулася першою.

Відповідно до пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" податковий кредит звітного періоду визначається у т.ч. у зв'язку з придбання або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Факт отримання імпортних послуг та їх використання у господарській діяльності не заперечується у акті перевірки.

П.п. 7.5.2 п. 7.5 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено що датою виникнення права платника податку на податковий кредит по поставці послуг нерезидентом на митній території України є дата сплати податку по податкових зобов'язаннях згідно з підпунктом 7.3.6 цієї статті. Тобто це (згідно п.п.7.3.6 п.7.3 ст. 3) - дата подання до податкової інспекції (адміністрації) податкової декларації з ПДВ, в якій сума податку на додану вартість за отримані від нерезидента послуги включена до податкових зобов'язань. А це у свою чергу означає, що у покупця-резидента право на податковий кредит виникає у звітному періоді, що настає за періодом відображення податкових зобов'язань з послуг нерезидента в податковій декларації з ПДВ.

Тобто, відобразивши податкові зобов'язання з ПДВ при імпорті послуг у квітні 2009 р., право на податковий кредит виникає у травні 2009 р., що і було задекларовано підприємством. Вказана сума увійшла до формування від'ємного значення оподаткування, заявленого до відшкодування з бюджету за червень 2009 р.

За змістом пп. 7.7.1 п. 7.1 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).

За таких обставин висновок відповідача щодо необхідності фактичної грошової сплати податку суперечить вимогам чинного законодавства, відповідно рішення відповідача про зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість є нечинним.

Керуючись ст.19 Конституції України, ст.11 Закону України "Про Державну податкову службу", ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства "Шосткинський міськмолкомбінат" до Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення – задовольнити.

Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції від 18 вересня 2009 року № 0000082341/0 про зменшення Відкритому акціонерному товариству "Торгова марка "Шосткинський міськмолкомбінат" суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 302121 гривня.

Стягнути на користь Відкритого акціонерного товариства "Торгова марка "Шосткинський міськмолкомбінат" за рахунок державного бюджету 03 гривні 40 копійок в рахунок відшкодування витрат по сплаті судового збору.

<Сума стягнення (цифрами) ><Текст >

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                               <Текст >                              Л.М. Опімах

Повний текст постанови складений 05 лютого 2010 року.