
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про прийняття змін предмету позову
07 лютого 2019 року м. Київ № 826/2955/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Аблова Є.В., при секретарі Борсуковській А.О., за участю представників сторін:
представника позивача: Костинчука П.М.,
представника третьої особи: Харчука Р.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовом народного депутата України Деркача Андрія Леонідовича
до координатора коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України "Європейська Україна", Голови депутатської фракції політичної партії "Блок Петра Порошенка" Герасимова Артура Володимировича, координатора коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України "Європейська Україна", Голови депутатської фракції політичної партії "Народний фронт" Бурбака Максима Юрійовича, коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014,
за участю третьої особи Прем'єр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича,
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Народний депутат України Деркач Андрій Леонідович (адреса: АДРЕСА_1) (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до координатора коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України "Європейська Україна", Голови депутатської фракції політичної партії "Блок Петра Порошенка" Герасимова Артура Володимировича (адреса: АДРЕСА_1) (далі - відповідач-1) та координатора коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України "Європейська Україна", Голови депутатської фракції політичної партії "Народний фронт" Бурбака Максима Юрійовича (адреса: АДРЕСА_1) (далі - відповідач-2), у якій просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо незабезпечення внесення коаліцією депутатських фракцій у Верховній Раді України "Європейська України" Прем'єр-міністру України пропозиції щодо кандидатури Міністра охорони здоров'я України та зобов'язати відповідачів забезпечити внесення коаліцією депутатських фракцій у Верховній Раді України "Європейська Україна" Прем'єр-міністру України пропозиції щодо кандидатури Міністра охорони здоров'я України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.04.2018 відкрито загальне провадження в справі та призначено справу до розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.01.2019 залучено до участі у справі №826/2955/18 в якості співвідповідача - коаліцію депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014 (далі - відповідач-3).
31.01.2019 через канцелярію суду представником позивачів подано наступну заяву про зміну предмета позову, шляхом доповнення його наступними вимогами:
"Визнати протиправною бездіяльність координаторів коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України "Європейська Україна", яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій від 27.11.2014 p., Герасимова Артура Володимировича, Бурбака Максима Юрійовича та Коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014, щодо незабезпечення внесення та невнесення Коаліцією депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014, Прем'єр-міністру України пропозицій щодо кандидатури Міністра охорони здоров'я України та зобов'язати при цьому координаторів коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України "Європейська Україна", яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій від 27.11.2014 p., Герасимова Артура Володимировича, Бурбака Максима Юрійовича та Коаліцію депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014, забезпечити внесення Коаліцією депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014, Прем'єр-міністру України пропозицій щодо кандидатури Міністра охорони здоров'я України.".
Відповідно до частини першої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Дослідивши подану позивачем заяву про зміну предмету позову, визначаючись щодо підсудності заявленого позивачем спору, суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Для реалізації конституційного права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності вказаних суб'єктів у сфері управлінської діяльності в Україні утворено систему адміністративних судів.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
За приписами пункту 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вичерпний перелік публічно-правових справ, на які не поширюється юрисдикція адміністративних судів, визначено в частині другій статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме справи: 1) що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України; 2) що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства; 3) про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом; 4) щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) громадського об'єднання, саморегулівної організації віднесені до його (її) внутрішньої діяльності або виключної компетенції, крім справ у спорах, визначених пунктами 9, 10 частини першої цієї статті.
Отже Кодекс адміністративного судочинства України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій, і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів.
Відповідно до положень частини четвертої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.
Суду відома викладена у справі № 800/585/17 позиція Верховного Суду про те, що участь Верховної Ради України у формуванні Кабінету Міністрів України належить виключно до її конституційних повноважень, а тому відповідні правовідносини не можуть підпадати під контролю суду адміністративної юрисдикції.
Разом з тим, при вирішенні даної справи вказана правова позиція Верховного Суду не є обов'язковою для врахування з огляду на наступне.
По-перше, зазначений висновок Верховним Судом був зроблений щодо повноважень Верховної Ради України, яка не є учасником розгляду даної справи на відміну від координаторів коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України та самої коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, які є самостійними суб'єктами спірних правовідносин, що досліджуються в межах розгляду справи.
По-друге, відповідно до вимог статті 124 Конституції України, яка нормою прямої дії згідно з ч. 3 статті 8 Основного Закону України, правосуддя в Україні здійснюють виключно суди.
Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Тобто, та обставина, що повноваження коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України щодо формування персонального складу Кабінету Міністрів України визначаються на рівні Конституції України, жодним чином не нівелює наведене у Конституції України правове регулювання, згідно з яким, у випадку виникнення юридичного спору, він може бути розглянутий в судовому порядку.
При цьому, статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що публічно-правовий спір - спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Тобто, враховуючи, що, зокрема, відповідач-3 уповноважений надавати пропозиції Прем'єр-міністру України щодо кандидатур до складу Кабінету Міністрів України у відповідності до вимог законів України та Конституції України, він є таким, що здійснює публічно-владні управлінські функції.
А тому, беручи до уваги наведене та враховуючи суб'єктний склад даної справи, вбачається, що в силу вимог КАС України, її розгляд має здійснюватись саме в порядку адміністративного судочинства.
Крім того, частина перша статті 7 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 № 2136-VIII передбачає, що до повноважень Суду належить:
1) вирішення питань про відповідність Конституції України (конституційність) законів України та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
2) офіційне тлумачення Конституції України;
3) надання за зверненням Президента України або щонайменше сорока п'яти народних депутатів України, або Кабінету Міністрів України висновків про відповідність Конституції України чинних міжнародних договорів України або тих міжнародних договорів, що вносяться до Верховної Ради України для надання згоди на їх обов'язковість;
4) надання за зверненням Президента України або щонайменше сорока п'яти народних депутатів України висновків про відповідність Конституції України (конституційність) питань, які пропонуються для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою;
5) надання за зверненням Верховної Ради України висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту в межах, визначених статтями 111 і 151 Конституції України;
6) надання за зверненням Верховної Ради України висновку щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України вимогам статей 157 і 158 Конституції України;
7) надання за зверненням Верховної Ради України висновку про порушення Верховною Радою Автономної Республіки Крим Конституції України або законів України;
8) вирішення питань про відповідність Конституції України та законам України нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим за зверненням Президента України згідно з частиною другою статті 137 Конституції України;
9) вирішення питань про відповідність Конституції України (конституційність) законів України (їх окремих положень) за конституційною скаргою особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України.
Тобто, надані Конституційному Суду України повноваження, в контексті вимог частини другої статті 124 Конституції України, не спрямовані на вирішення юридичного спору, що має місце в межах розгляду даної справи.
Відповідно до частини другої статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
У межах даної справи підлягає вирішенню спір про встановлення бездіяльності відповідачів щодо незабезпечення внесення Прем'єр-міністру України пропозиції щодо кандидатури Міністра охорони здоров'я України.
При розмежуванні підсудності адміністративних справ про оскарження дій чи бездіяльності координаторів коаліції та самої коаліції, визначальним є предмет спору, тобто зміст (суть) дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, а також правовий статус останнього у спірних правовідносинах.
Відтак, аналізуючи, зміст заявлених позовних вимог та суб'єктний склад учасників спору, суд вбачає ознаки публічно-правового спору, що за предметною та інстанційною юрисдикцією підлягають розгляду Окружним адміністративним судом міста Києва.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 47, 241-243, 248, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
1. Прийняти заяву Деркача Андрія Леонідовича про зміну предмету позову від 31.01.2019.
2. Зобов'язати:
- координатора коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України «Європейська Україна», Голови депутатської фракції політичної партії «Блок Петра Порошенка» Герасимова Артура Володимировича,
- координатора коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України «Європейська Україна», Голови депутатської фракції політичної партії «Народний фронт» Бурбака Максима Юрійовича,
- коаліцію депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014,
подати до суду відзив на позовну заяву з урахуванням прийнятої заяви про зміну предмета позову протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання даної ухвали, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України.
Копію відзиву з додатками направити позивачу та надати суду докази такого направлення.
3. Запропонувати позивачу подати відповідь на відзив згідно з статті 163 КАС України протягом п'яти днів з моменту його отримання.
4. Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Є.В. Аблов