
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2019 р. Справа № 480/4261/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України на Південній залізниці, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України на Південній залізниці, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про визнання протиправною відмови Управління Міністерства внутрішніх справ України на Південній залізниці у направленні необхідних документів для призначення пенсії ОСОБА_1 пенсії за вислугою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та зобов'язання Управління Міністерства внутрішніх справ України на Південній залізниці підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області необхідні документи для призначення пенсії ОСОБА_1. Позовні вимоги мотивує тим, що відповідно до наказу УМВС України на Південній залізниці від 10.09.2015 р. № 169 о/с його звільнено з посади начальника сектору карного розшуку лінійного відділу на станції м. Суми управління МВС України на Південній залізниці. Зазначає, що на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" має право на пенсію.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. N 3-1, позивач звернувся до Управління Міністерства внутрішніх справ України на Південній залізниці, яке перебуває стадії ліквідації, із заявою з метою підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України відповідних документів для призначення йому пенсії, однак листом від 25.10.2018 р. № 36/13-158 відповідач відмовив ОСОБА_1 у задоволенні його вимог, мотивовану відсутністю у нього календарної вислуги, необхідної для призначення пенсії.
Так, рішенням УМВС України на Південній залізниці позивачу відмовлено в підготовці та поданні до органу Пенсійного фонду України документів щодо призначення пенсії у зв'язку з відсутністю необхідної для призначення пенсії календарної вислуги 22 роки більше, передбаченої ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", для працівників, які звільнені в період з 01 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року.
Позивач вважає таке рішення УМВС України на Південній залізниці протиправним та зазначає, що у вирішенні питання про призначення пенсії відповідно до вказаного Закону на відповідача покладено лише функції щодо підготовки та подання до органу Пенсійного фонду необхідних для призначення пенсії документів. У свою чергу, виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову в призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вважає відмову відповідача підготувати та подати до органів Пенсійного фонду України документи для призначення йому пенсії протиправною та такою, що порушує його права та законні інтереси. Просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що наказом Управління МВС України на Південній залізниці від 10.09.2015 р. № 169 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби в органах внутрішніх справ.
У 2018 році позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії УМВС України на Південній залізниці з заявою з питання підготовки та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області подання для призначення йому пенсії з необхідними документами відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Вислуга років позивача на день звільнення зі служби становить: у календарному обчисленні - 15 років 00 місяців 26 днів, у пільговому обчисленні - 20 років 01 місяць 17 днів.
Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше.
Зі змісту вказаної норми вбачається, що право для призначення пенсії у осіб, звільнених з органів внутрішніх справ у період з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року, у т.ч. й у позивача, виникає за наявності вислуги на день звільнення 22 календарних роки і більше.
Оскільки відповідно до наданих документів вислуга років позивача на день звільнення зі служби в календарному обчисленні складає 15 років 00 місяців 26 днів, у пільговому обчисленні - 20 років 01 місяць 17 днів, позивач не набув право на пенсію відповідно до п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" через відсутність необхідної для призначення пенсії вислуги 22 роки і більше, тому підстави для направлення органу Пенсійного фонду України документів для призначення позивачу пенсії відповідно до положень Закону відсутні. Просив у задоволенні позову відмовити.
Третя особа у поясненнях на позов зазначила, що документи для призначення пенсії позивачу до Головного управління не надходили.
Позивач подав відповідь на відзив, в якому зазначив, що дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Управління МВС України на Південній залізниці від 10.09.2015 р. № 169 о/с ОСОБА_1 з 10 вересня 2015 року звільнено з органів внутрішніх справ у запас за п. 64 "Г" (через скорочення штатів).
Відповідно до витягу з наказу Управління МВС України на Південній залізниці від 10.09.2015 р. № 169 о/с та послужного списку станом на день звільнення вислуга позивача в органах внутрішніх справ складає: в календарному обчисленні - 15 років 00 місяців 26 днів, у пільговому обчисленні - 20 років 01 місяць 17 днів (а.с.15,18-27).
02.10.2015 р. позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південній залізниці із заявою з метою підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України відповідних документів для призначення йому пенсії, однак листом від 25.10.2018 р. № 36/13-158 відповідач відмовив ОСОБА_1 у задоволенні його вимог, мотивовану відсутністю у нього календарної вислуги, необхідної для призначення пенсії (а.с.16,17).
Суд вважає, що відмова УМВС України на Південній залізниці підготувати та подати до органів Пенсійного фонду України документи для призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є обґрунтованою та відповідає вимогам чинного законодавства з огляду на таке.
Загальні засади державного пенсійного забезпечення визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення", який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Пенсійне забезпечення військовослужбовців та їх сімей врегульоване статтею 4 вказаного Закону, за якою умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Умови призначення пенсій за вислугу років визначені у статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. N 3-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за N 135/13402 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1 Порядку заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших органів.
Процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", визначає Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 17 вересня 2018 року N 760 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2018 р. за N 1152/32604 (далі - Інструкція).
Відповідно до підпунктів 1, 2, 4 пункту 1 розділу II Інструкції уповноважені структурні підрозділи (структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.
Відповідно до підпунктів 1, 5 розділу III Інструкції уповноважені структурні підрозділи приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" й у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи.
Зі змісту вказаних норм вбачається, що структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів приймають заяву про призначення пенсії від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У даному випадку, позивач не набув право на пенсію, оскільки з огляду на положення п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону на день звільнення (10.09.2015 р.) не має вислуги 22 календарних роки і більше. Отже, відповідач не уповноважений оформлювати подання про призначення пенсії ОСОБА_1, оскільки такий документ складається виключно за наявності в особи права на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Зі змісту позовної заяви та відповіді на відзив вбачається, що позивач, зазначаючи про відсутність у відповідача компетенції встановлювати наявність чи відсутність в особи права на пенсію, ототожнює поняття призначення пенсії та наявності права на пенсію. Так, призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України (ст. 81 Закону України "Про пенсійне забезпечення").
Водночас відповідно до ст. 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення" звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
Тобто право на пенсію виникає на підставі актів законодавства України, у даному випадку - на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" - та не потребує юридичного оформлення шляхом письмового чи іншим чином підтвердження саме органом Пенсійного фонду.
Позивач зазначає, що УМВС України на Південній залізниці зобов'язане лише підготувати та подати відповідний пакет документів до органів Пенсійного фонду України для вирішення питання про призначення пенсії. У свою чергу, поняття "призначення пенсії" включає комплекс заходів, вжитих як з боку органів Пенсійного фонду так і з боку уповноважених структурних підрозділів міністерств та інших органів, з яких звільняється особа, тому без наявності в особи права на пенсію за Законом УМВС України на Південній залізниці не вправі готувати документи та оформлювати подання для призначення пенсії позивачу.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності суд вважає, що відповідач, відмовляючи в оформленні та направленні до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсії позивачу діяв відповідно до вимог законодавства, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача необґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Управління Міністерства внутрішніх справ України на Південній залізниці (61093, м. Харків, вул. Карпівська, буд. 3, код ЄДРПОУ 08603175), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013), про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії - відмовити за необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах