Рішення № 79692500, 08.02.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2019
Номер справи
420/5823/18
Номер документу
79692500
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/5823/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Автономній республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі 166 230 грн.,-

І. Суть спору:

ОСОБА_1 звернулося до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Національної поліції в Автономній республіці Крим та м. Севастополі, в якому з урахуванням уточнення позовних вимог просив:

1. Визнати бездіяльність Головного управління національної поліції в Автономній республіці Крим та м. Севастополі протиправною.

2. Зобов'язати Головне управління національної поліції в Автономній республіці Крим та м. Севастополі виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 166 230 (сто шістдесят шість тисяч двісті тридцять),00 грн.

ІІ. Аргументи сторін

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

05.04.2017 р. Військово-лікарська комісія КУ ДУ ТМО МВС України по Одеській області здійснила медичний огляд та встановила, що захворювання ОСОБА_1 пов'язане із проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Відповідно до Витягу із наказу ГУНП в АРК та м. Севастополі №52 о/с від 28.04.2017 р. позивач звільнений з 03.05.2017 р. на підставі рапорту , у зв'язку із свідоцтвом про хворобу №151/2.

Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААА №887816 від 18.12.2017 р. ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності та підтверджено, що захворювання пов'язано із проходженням служби в ОВС.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із отриманим захворюванням, пов'язаним із проходженням служби в органах внутрішніх справ.

21.12.2017 р. позивач отримав відповідь, якою було відмовлено в отриманні одноразової грошової допомоги у зв'язку із відсутністю у ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» випадку встановлення інвалідності понад шість місяців після звільнення з поліції, внаслідок якого була встановлена інвалідність.

Позивач зазначив, що в даному випадку відсутня дата, з якої встановлено інвалідність. Дата видачі довідки - 18.12.2017 р. Дата відмови у виплаті одноразової грошової допомоги -21.12.2017 р. Відповідно строк звернення із заявою про виплату одноразової грошової допомоги не пропущено. А повідомлення про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги протиправне.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у позові. Також представник позивача у судовому засіданні просив продовжити розгляд справи по суті у порядку письмового провадження.

26.12.2018 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами загального позовного провадження.

28.01.2019 р. ухвалою занесеною до протоколу судового засідання закрито підготовче провадження та продовжено розгляд справи по суті у порядку письмового провадження.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився про день час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно.

Згідно з ч. 9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.

ІІІ. Обставини, встановлені судом

Так, суд встановив, що 05.04.2017 р. Військово-лікарська комісія КУ ДУ ТМО МВС України по Одеській області здійснила медичний огляд та встановила, що захворювання ОСОБА_1 пов'язане із проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с.8-9).

28.04.2017 р. відповідач прийняв наказ №52 о/с, яким позивача звільнено зі служби в поліції відповідно до Закону України «Про національну поліцію» за п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу) (а.с.10).

В наказі №52 о/с зазначена підстава: рапорт ОСОБА_1 від 11.04.2017 р., свідоцтво про хворобу №151/2, видане військово-лікарскою комісією КУ ДУ ТМО МВС України по Одеській області 05.04.2017 р.

Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААА №887816 від 18.12.2017 р. ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності та підтверджено, що захворювання пов'язано із проходженням служби в ОВС (а.с.11-12).

Позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із отриманим захворюванням, пов'язаним із проходженням служби в органах внутрішніх справ.

21.12.2017 р. позивач отримав відповідь, якою було відмовлено в отриманні одноразової грошової допомоги у зв'язку із відсутністю у ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» випадку встановлення інвалідності понад шість місяців після звільнення з поліції, внаслідок якого була встановлена інвалідність (а.с.13).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

IV Джерела права та висновки суду.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України "Про Національну поліцію" №580-VIII від 02.07.2015.

Відповідно до частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:

1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;

2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;

3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;

6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.

Зміст частини 1 статті 97 вказаного Закону передбачає вичерпний перелік випадків, за яких виникає право на виплату одноразової грошової допомоги.

Крім того, пунктом 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується особам у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Відповідно до статей 97 - 101 Закону України "Про Національну поліцію" та з метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського МВС України своїм наказом від 11.01.2016р. №4 затвердило порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок №4).

Підпунктом 4 пункту 5 розділу 1 Порядку № 4, зі змінами та доповненнями внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2016 року № 916 ( в редакції чинній на момент звернення позивача із заявою про виплату), передбачено, що одноразова грошова допомога призначається у випадку пов'язаному з проходженням служби в органах внутрішніх справ-обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.

Згідно з п. 1 р. ІІ Порядку №4 днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до пунктів 2, 3, 5 Розділу ІІІ цього Порядку посадові особи поліції у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання одноразової грошової допомоги відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.

Разом з цим, передумовою виплати позивачу одноразової грошової допомоги є дотримання певної процедури та послідовності.

Так, пунктом 3 розділу ІІІ Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського передбачено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.

Відповідно до п. 5 розділу ІІІ зазначеного Порядку для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу:1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Згідно з п. 1 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.

Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.

Зазначений висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Пунктом 2 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлено, що керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

Отже з сукупного аналізу, вказаних вище норм права суд робить висновок, що головною підставою за наявності якої поліцейському передбачена виплата одноразової грошової допомоги є визначення інвалідності внаслідок захворювання, яке пов'язане з проходженням ним служби.

Крім того, відповідно до п.2 ч.1 розділу ІІ Порядку днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико - соціальної експертної комісії у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико - соціальної експертної комісії.

Аналогічний висновок зробив Верховний Суд у рішенні від 21.02.2018 р. по справі №127/8696/17.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд зазначає, що в даному випадку у довідці серії ААА № 887816 (а.с.11-12) відсутня дата, з якої встановлена інвалідність. Дата видачі довідки - 18.12.2017 р. Дата відмови у виплаті одноразової грошової допомоги - 21.12.2017 р. Відповідно, строк на звернення із заявою про виплату одноразової грошової допомоги позивач не пропустив.

Таким чином, суд робить висновок, що відповідач протиправно відмовив позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги.

Відповідно до ст.99 Закону України «Про національну поліцію» розміри одноразової грошової допомоги поліцейським визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату. У випадку визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності ІІ групи - 90 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату. На перше січня 2018 р. прожитковий мінімум складає 1841 грн., таким чином розмір одноразової грошової допомоги складає 116 230 грн. (90х1841 =166 230).

Отже на підставі викладених обставин, суд робить висновок, що позовні вимоги належать до задоволення, оскільки позивач у відповідності до ч.1 ст.97 Закону України «Про національну поліцію» має право на соціальну виплату, гарантованої допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції у розмірі, передбаченому ст. 99 Закону України «Про Національну поліцію».

Згідно з ч.1 статті 2 КАС України: «Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень».

Відповідно до п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідач впродовж судового розгляду справи не надав, жодного доказу правомірності прийнято рішення, яким відмовлено позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п.9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», питання про його розподіл судом не вирішується.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 255, 293, 295, 371 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати бездіяльність Головного управління національної поліції в Автономній республіці Крим та м. Севастополі протиправною.

3. Зобов'язати Головне управління національної поліції в Автономній республіці Крим та м. Севастополі виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 166 230 (сто шістдесят шість тисяч двісті тридцять),00 грн.

4. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

5. Позивач- ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.

Відповідач - Головне управління Національної поліції в Автономній республіці Крим та м. Севастополі, адреса: 65046, м. Одеса, вул. Преображенська,44, код ЄДРПОУ: 40108756.

Суддя О.Я. Бойко

.