Рішення № 79689970, 08.02.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2019
Номер справи
200/12233/18-а
Номер документу
79689970
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 лютого 2019 р. Справа№200/12233/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про скасування рішення,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що є внутрішньо переміщеною особою, яка перебуває на обліку у відповідача з листопада 2014 року, про що їй було видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 25 листопада 2014 року №1422002954.

08 жовтня 2018 року від Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області дізналася, що їй не виплачується пенсія у зв'язку із скасуванням вказаної довідки.

На письмове звернення до відповідача з цього питання отримала відповідь від 11 жовтня 2018 року №09/4823/01-16, з якої дізналася, що протоколом засідання робочої групи з розгляду проблемних питань щодо роботи з внутрішньо переміщеними особами Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради від 30 серпня 2018 року №39 скасовано дію довідки від 25 листопада 2014 року №1422002954, що видана на ім'я ОСОБА_1 Підставою для скасування дії довідки стала інформація від 20 серпня 2018 року №13600/04 з Інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів, які відсутні на підконтрольній території понад 60 днів (Аркан), яку було отримано від Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області. З відповіді вбачається, що жодного розпорядження, наказу, тощо керівником Управління не приймалося.

Вважала, що правові підстави для скасування довідки були відсутні.

У зв'язку з наведеним просила скасувати протокол засідання робочої групи з розгляду проблемних питань щодо роботи з внутрішньо переміщеними особами Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради від 30 серпня 2018 року №39, яким скасовано дію довідки від 25 листопада 2014 року №1422002954, що видана на ім'я ОСОБА_1

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, зокрема, що на підставі абз. 8 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» засіданням робочої групи з розгляду проблемних питань щодо роботи з внутрішньо переміщеними особами Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради було прийнято рішення (протокол від 30 серпня 2018 року №39) про скасування дії довідки від 25 листопада 2014 року №1422002954 внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 з 30 серпня 2018 року відповідно до п. 3 ч. 1 цієї статті на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулась до покинутого місця постійного проживання, та внесені відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб 30 серпня 2018 року. Підставою для скасування дії довідки стала інформація від Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 20 серпня 2018 року №13600/04 з Інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів, які понад 60 днів (Аркан) відсутні на підконтрольній території.

Управлінням на ім'я позивача за адресою проживання/перебування: АДРЕСА_1 було надіслано повідомлення про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи поштою (від 31 серпня 2018 року вих. №01-09/2270).

Вважав, що діяв відповідно до вимог законодавства та в межах наданої компетенції. Просив в задоволенні позову відмовити.

Позивач подала відповідь на відзив, якою підтримала доводи позовної заяви та зазначала, зокрема, що відповідно до п. 71 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці. Між тим, рішення про скасування дії довідки відповідачем не надано.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2019 року та повторно ухвалою від 05 лютого 2019 року у відповідача витребувано рішення, яким скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 25 листопада 2014 року №1422002954, що видана на ім'я ОСОБА_1

На виконання ухвал суду про витребування доказів відповідач подав письмові пояснення, в яких зазначав, що протоколом від 30 серпня 2018 року №39 на підставі абз. 8 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Управлінням соціального захисту населення Добропільської міської ради прийнято рішення про скасування ОСОБА_1 дії довідки відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 12 цього Закону. Вказаний протокол затверджений начальником Управління. Відповідні зміни згідно з протоколом внесені до Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб.

Позивач подала клопотання про розгляд справи без її участі.

Відповідач подав клопотання про розгляд справи без участі його представника.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та має статус внутрішньо переміщеної особи, місце проживання якої зареєстровано на території проведення антитерористичної операції (м. Шахтарськ Донецької обл.), а фактичне місце проживання/перебування на підконтрольній українській владі території (м. Білозерське Донецької обл.).

Управлінням соціального захисту населення Добропільської міської ради їй було видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 25 листопада 2014 року №1422002954.

Рішенням Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, яке відображено в протоколі засідання робочої групи з розгляду проблемних питань щодо роботи з внутрішньо переміщеними особами Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради від 30 серпня 2018 року №39, на підставі абз. 8 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», зокрема позивачу з 30 серпня 2018 року дію довідки внутрішньо переміщеної особи скасовано відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 12 цього Закону (на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулась до покинутого місця постійного проживання), та внесені відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб.

Підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стала інформація від Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з Інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів, які понад 60 днів (Аркан) відсутні на підконтрольній території, що надіслана з листом від 20 серпня 2018 року №13600/04. До вказаного листа доданий список осіб, сформований вказаним органом Пенсійного фонду України, до якого внесено позивача.

Рішення, яке оформлено вказаним протоколом, в той же день затверджено начальником Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради.

Про прийняте рішення на адресу позивачу надіслано повідомлення від 31 серпня 2018 року.

Про вказані обставини позивач дізналася з листа відповідача від 11 жовтня 2018 року №09/4823/01-16 на її звернення.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 4 цього Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абз. 9 ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» в редакції, яка була чинною до 13 січня 2016 року, документами, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, були: паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні.

13 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (Закон від 24 грудня 2015 року № 921-VIII), яким в абз. 9 ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» слова «довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» виключено.

Вказаним Законом у Законі України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» у статті 4 частину 1 доповнено словами та цифрами "що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону".

Отже, з 13 січня 2016 року - дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (Закон від 24 грудня 2015 року № 921-VIII), відповідно до ч.1 ст. 4 Законі України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Стаття 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначає підстави для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 вказаного Закону підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання (абз. 8 ч. 1 ст. 12 вказаного Закону).

Згідно з абз. 9 ч. 1 ст. 12 вказаного Закону інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є:

дані, отримані з відповідних державних реєстрів;

дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;

дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об'єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.

Згідно з п. 9 ст. 4 Закону порядок збирання та оброблення даних, оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та форма її зразка затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 71 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.

Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.

Уповноважений орган на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки.

Факт подання до відповідача відповідними та належними органами інформації про те, що позивач повернулася до покинутого місця постійного проживання, що було би підставою для прийняття рішення про скасування дії довідки, судом не встановлено і відповідачем не доведено.

Посилання відповідача на те, що підставою для прийняття оскарженого рішення про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи став лист органу Пенсійного фонду України, є такими, що суперечать вимогам законодавства, оскільки органи Пенсійного фонду України не є суб'єктами, до повноважень яких належить створення та подальше надання інформації щодо переміщення особи, в тому числі щодо повернення особи до покинутого місця постійного проживання.

Отже, відповідач неправомірно скасував позивачу дію довідки із зазначених ним підстав.

Крім того, рішення про скасування позивачу дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи прийнято не у спосіб, що передбачений законодавством, а шляхом затвердження протоколу Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради.

З огляду на наведене оскаржене рішення не можна вважати законним та обґрунтованим, у зв'язку з чим воно підлягає скасуванню в частині, що стосується позивача.

Оскільки обґрунтування позову свідчать про те, що позивач оскаржує рішення відповідача лише в частині, що стосується її, однак невірно обрала спосіб захисту порушеного права, тому позов підлягає задоволенню повністю, але іншим шляхом.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради (85000, Донецька обл., м. Добропілля, пр-т Шевченка, 15, код ЄДРПОУ 25954002) про скасування рішення задовольнити.

Скасувати рішення Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, яке відображено в протоколі Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради від 30 серпня 2018 року №39, в частині, що стосується ОСОБА_1.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради (85000, Донецька обл., м. Добропілля, пр-т Шевченка, 15, код ЄДРПОУ 25954002) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради (85000, Донецька обл., м. Добропілля, пр-т Шевченка, 15, код ЄДРПОУ 25954002) здійснені нею документально підтверджені судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 (вісімдесят) коп.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено 08 лютого 2019 року.

Суддя Логойда Т. В.