Ухвала суду № 79688805, 06.02.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2019
Номер справи
140/1985/18
Номер документу
79688805
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

06 лютого 2019 рокуЛуцькСправа № 140/1985/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Новак Л.

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Волинської обласної ради про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Волинської обласної ради про скасування рішення №21/26 від 26.09.2018 "Про призначення ОСОБА_4. на посаду директора Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації".

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.10.2018 прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, відповідно до приписів статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26.10.2018 залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_4.

Ухвалами судді Волинського окружного адміністративного суду від 05.12.2018 витребувано від відповідача письмові докази, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження суддею одноособово та призначено підготовче засідання у справі.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 06.02.2019 відмовлено у залученні ОСОБА_6 до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.

06.02.2019 представником відповідача ОСОБА_3 до суду подано клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку із тим, що вказаний позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. Так, представник відповідача зазначив, що предметом оскарження у даній справі є рішення Волинської обласної ради №21/26 від 26.09.2018 "Про призначення ОСОБА_4. на посаду директора Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації", а відповідно до пункту 2 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Згідно єдиного державного реєстру підприємств, установ та організацій Центр туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації є комунальним закладом (установою), а не державним органом. Вказує на те, що відповідно до пункту 2 контракту від 01.10.2018, укладеного між Волинською обласною радою (Орган управління майном) та ОСОБА_4 (Керівник) на підставі контракту виникають трудові відносини між Керівником та Органом управління майном. У зв'язку з цим, зазначає, що згідно з частиною 1 статті 19 Цивільного процесуального Кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Вимоги та обґрунтування позивача ґрунтуються виключно на так званих порушеннях норм щодо прийняття рішення Волинською обласною радою, а за характером відносин у даній судовій справі є нічим іншим як відносини працівника з юридичною особою, тобто фактично трудові відносини. За таких обставин, відповідач просить провадження у справі закрити відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України.

В судовому засіданні представник відповідача вказане клопотання підтримав з підстав, викладених у ньому та зазначив, що відповідно до норм чинного законодавства комунальне підприємство, установа чи організація не є суб'єктом владних повноважень у розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України, а діяльність директора комунального підприємства, установи чи організації не належить до публічної служби, визначеної цим кодексом. Відносини з приводу призначення чи звільнення директора комунального підприємства, установи чи організації є трудовими. Просив провадження у справі закрити.

В судовому засіданні позивач та представник позивача проти задоволення клопотання відповідача заперечили з підстав його безпідставності та необґрунтованості.

Розглянувши клопотання відповідача про закриття провадження у справі, заслухавши думку представників сторін, дослідивши необхідні письмові докази, суд дійшов висновку, що провадження у справі слід закрити, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 12.07.2018 конкурсною комісією Волинської обласної ради оголошений конкурс на заміщення вакантної посади директора Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації.

Рішенням конкурсної комісії обласної ради для проведення конкурсу на заміщення вакантних посад керівників підприємств, установ, організацій - об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області від 05.07.2018 №7/3 затверджені кваліфікаційні вимоги та умови проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації

Претендентами, серед інших, на заміщення вакантної посади директора Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації були ОСОБА_4 та ОСОБА_1

За результатами конкурсу рішенням конкурсної комісії, оформленим протоколом засідання конкурсної комісії обласної ради для проведення конкурсу на заміщення вакантних посад керівників підприємств, установ, організацій - об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області №8 від 04.09.2018 визнано переможцем конкурсу ОСОБА_4 та рекомендовано постійній комісії обласної ради з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку, сім'ї, молоді, спорту та туризму підтримати кандидатуру ОСОБА_4 на посаду директора Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації на строк - 1 рік (а.с. 128-133)

Рішенням постійної комісії з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку, сім'ї, молоді, спорту та туризму Волинської обласної ради №33 від 13.09.2018 рекомендовано депутатам розглянути проект рішення «Про призначення ОСОБА_4 на посаду директора Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації» (а.с. 139-141).

На пленарному засіданні Волинської обласної ради прийнято рішення №21/26 від 26.09.2018 "Про призначення ОСОБА_4 на посаду директора Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації", яким вирішено: призначити ОСОБА_4 на посаду директора Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації на контрактній основі, терміном на 1 рік; доручити голові обласної ради укласти контракт з директором Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації ОСОБА_4

Вважаючи рішення Волинської обласної ради №21/26 від 26.09.2018 незаконним, позивач, як претендент на посаду директора Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації, звернувся з даним позовом до суду.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до пунктів 1, 7, 17 частини 1 статті 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

За правилами підпунктів 1, 2 частини 1 статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-10, передбачено, що державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо: 1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів; 2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів; 3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг; 4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства; 5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням; 6) управління персоналом державних органів; 7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.

Отже, визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Натомість, однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.

Суд зауважує, що участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою класифікації спору як публічно-правового. Однак, не кожен спір за участю суб'єкта владних повноважень є публічно-правовим.

За приписами пунктів 2, 20 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон №280) виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання утворення, обрання і ліквідація постійних та інших комісій ради, зміна їх складу, обрання голів комісій; вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.

Порядок та умови підготовки, оголошення, проведення і оформлення результатів конкурсу на заміщення вакантних посад керівників підприємств, установ, організацій - об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області визначені у Положенні про порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад керівників підприємств, установ, організацій - об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, затвердженого рішенням Волинської обласної ради від 12.04.2017 № 13/20.

Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що спір у справі спрямований на оскарження рішення відповідача згідно з яким ОСОБА_4 призначено на посаду директора Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації. У свою чергу, згідно статуту Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації (далі Центр), центр - це позашкільна установа, яка координує процес навчання та виховання дітей, підлітків та юнацтва засобами туристсько-краєзнавчої, спортивно-оздоровчої, екскурсійної, військово-патріотичної діяльності в навчально-виховних закладах Волинської області. Центр заснований на майні, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області. Власником майна є обласна рада, а функції управління галузевою діяльністю здійснює управління освіти, науки та молоді Волинської облдержадміністрації (а.с.177-185).

Згідно єдиного державного реєстру підприємств, установ та організацій Центр туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації є комунальним закладом (установою), а не державним органом (а.с.190-192).

Відповідно до п. 62 розділу VII статуту Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Волинської обласної ради від 28.11.2016 № 372-р Центр, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області очолює директор, який призначається відповідно до законодавства, Положення про порядок призначення та звільнення з посади керівників підприємств, установ, організацій об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області на контрактній основі (а.с.177-185).

Згідно з пунктом 1 Контракту від 01.10.2018 укладеного між Волинською обласною радою (далі орган управління майном) в особі голови обласної ради та ОСОБА_4 (далі керівник), за цим контрактом керівник зобов'язується безпосередньо і через адміністрацію здійснювати поточне (оперативне) управління Центром туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації, забезпечувати його безперебійну діяльність, ефективне використання і збереження закріпленого за закладом майна, а орган управління майном зобов'язується створювати належні умови для організації праці керівника (а.с.186-188).

Відповідно до п.2 розділу 1 Контракту на підставі контракту виникають трудові відносини між керівником (ОСОБА_4.) та органом управління майном (Волинською обласною радою). Контракт діє з 01 жовтня 2018 року до 30 вересня 2019 року (пункт 26 контракту).

Аналізуючи наведені норми законодавства України, беручи до відома положення викладені у статуті Центру та контракті (який укладається з керівником Центру), суд дійшов висновку, що діяльність керівників та інших працівників державних чи комунальних підприємств, установ, навіть якщо вони наділені певними владними управлінськими повноваженнями, не є публічною службою у розумінні КАС України.

Пунктом 34 Постанови Пленуму ВАСУ «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» №8 від 20.05.2013 (з наступними змінами) визначено, що згідно з підпунктом 3.1.6 пункту 3.1 розділу 3 Державного класифікатора України "Класифікація організаційно-правових форм господарювання" комунальне підприємство - підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади. Комунальна організація (установа, заклад) утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління (підпункт 3.4.5 пункту 3.4 розділу 3 цього Класифікатора).

З огляду на викладене, у вказаному пункті Постанови Пленуму ВАСУ зроблено висновок про те, що комунальні підприємства, установи чи організації не є суб'єктом владних повноважень у розумінні положень КАС України, а діяльність директора комунального підприємства, установи чи організації не належить до публічної служби, визначеної цим Кодексом. Відносини з приводу призначення чи звільнення директора комунального підприємства, установи чи організації є трудовими. Видання відповідного акта органом місцевого самоврядування не змінює правової природи цих відносин. Суди повинні враховувати, що спори, які виникають з приводу призначення чи звільнення директора комунального підприємства, установи чи організації, не належать до юрисдикції адміністративних судів.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, до юрисдикції загальних судів відносяться, зокрема, справи, які розглядаються у порядку цивільного судочинства, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Таким чином, нормативний підхід до розуміння наведених вище норм процесуального Закону в контексті обставин справи дає підстави вважати, що відносини, які склалися між відповідачем та ОСОБА_1, не пов'язані з питаннями прийняття чи проходження публічної служби ОСОБА_1

Відповідно до наказу Управління освіти, науки та молоді Волинської обласної державної адміністрації від 28.09.2018 №181-к ОСОБА_4 призначено на посаду директора Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації на контрактній основі, за строковим трудовим договором (а.с.189).

Спір між сторонами (позивачем, як претендентом на посаду директора Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації та Волинською обласною радою) за своєю суттю стосується трудових відносин, що не мають ознак публічної служби.

Враховуючи викладене, за суб'єктним складом сторін та сутністю спору дана справа підлягає розгляду в порядку, визначеному нормами Цивільного процесуального кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 31.01.2018 у справі №К/9901/1489/18 (№802/3530/14-а).

Посилання позивача на порушення порядку проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади директора Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації не змінює суті спірних правовідносин, оскільки в даному випадку відповідач виступає у ролі роботодавця та не здійснює публічно-владних управлінських функцій в розумінні п.7 ч.1 ст.4 КАС України, а спірні рішення відповідно не є реалізацією суб'єктом владних повноважень (його посадовою особою) владних управлінських функцій.

Окрім того, як зазначає Європейський Суд з прав людини, право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (п.33 рішення у справі "Перетяка та Шереметьєв проти України" від 21.12.2010, заява №45783/05). Поняття "суд, встановлений законом" у частині 1 статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, вирішує спір, що підлягає розгляду судом іншої юрисдикції (п.п.24-25 рішення у справі "Сокуренко і Стригун проти України" від 20.07.2006, заяви №29458/06 і №29465/04).

Таким чином, суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися "судом, встановленим законом" (належним судом) у розумінні частини 1 статті 6 Конвенції.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

За таких обставин, враховуючи заявлені в позовній заяві вимоги та характер спірних правовідносин, прав, свобод та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суд дійшов висновку, що провадження у справі за позовом слід закрити.

У відповідності до частини 1 статті 239 КАС України, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.

Оскільки даний спір виник із цивільних відносин, його вирішення віднесено до компетенції суду загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства, відповідно до підсудності, визначеної Цивільним процесуальним кодексом України.

Керуючись статтями 183, 238, 239, 241, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 про скасування рішення закрити.

Роз'яснити позивачу, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, не допускається.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Повний текст ухвали складений 08 лютого 2019 року.

ОСОБА_7 Димарчук