Рішення № 79666468, 07.02.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2019
Номер справи
620/3882/18
Номер документу
79666468
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 лютого 2019 року м. Чернігів Справа № 620/3882/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Падій В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Прилуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1П.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Прилуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України (далі – Прилуцьке ОУ ПФУ) про: визнання протиправними дій Прилуцького ОУ ПФУ щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за довідкою від 11.10.2017 №17/137/17 про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із застосуванням механізму обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, характерного для особи, визначеного пунктом 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210; зобов’язання Прилуцького ОУ ПФУ здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2017 за довідкою від 11.10.2017 № 17/137/17 про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із застосуванням механізму обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, характерного для особи, визначеного пунктом 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, а також проводити відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що він працював у зоні відчуження з 01.11.1987 по 17.11.1987, тобто менше одного місяця, а тому пенсія йому має обчислюватися за його бажанням згідно з довідкою Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильський спецкомбінат», виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження за пунктом 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210. Разом з тим відповідач протиправно відмовив йому у перерахунку пенсії із урахуванням заробітної плати у зоні відчуження.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 10.12.2018 позовну заяву ОСОБА_1 у частині позовних вимог про зобов’язання Прилуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2017 по 29.05.2018 за довідкою від 11.10.2017 № 17/137/17 про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із застосуванням механізму обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, характерного для особи, визначеного пунктом 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, а також проводити відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум - повернуто позивачу.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 10.12.2018 прийнято позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду, відкрито провадження у справі у частині позовних вимог про: визнання протиправними дій Прилуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за довідкою від 11.10.2017 № 17/137/17 про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із застосуванням механізму обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, характерного для особи, визначеного пунктом 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210; зобов’язання Прилуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 30.05.2018 за довідкою від 11.10.2017 № 17/137/17 про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із застосуванням механізму обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, характерного для особи, визначеного пунктом 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, а також проводити відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум. Вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову - 15-денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідачем, у встановлений судом строк, подано до суду відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив у їх задоволенні відмовити, оскільки позивачем не надано уточнюючу довідку про те, що він у період з 01.11.1987 по 17.11.1987 працював вахтовим методом, не містить такої інформація і трудова книжка позивача та довідка від 11.10.2017 № 17/137-17, а тому вважає, що ним правомірно прийнято рішення про відмову позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за 17 днів відповідно до пункту 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким передбачено, що якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем.

Розглянувши подані документи і матеріали, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Так, судом встановлено, ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним (перереєстрованим) посвідченням (категорія 1) серії А № 131222с, виданим 01.03.2016 Чернігівською обласною державною адміністрацією, та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.53 на звороті).

Як вбачається з виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії АВА №018750, позивачу встановлена III група інвалідності безтерміново у зв’язку із захворюванням, пов’язаним з роботою по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.51 на звороті).

Позивач перебуває на обліку в Прилуцькому ОУ ПФУ та отримує пенсію по інвалідності 3 групи внаслідок захворювання, пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у розмірі відшкодування фактичних збитків, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (пенсійне посвідчення серії ААІ №141968 від 26.06.2015 №2333318279) (а.с.30).

З 01.09.1987 по 24.04.1988 позивач працював водієм в Управлінні автомобільного транспорту м. Чорнобиль Київської області Виробничого об’єднання «Комбінат», що підтверджується трудовою книжкою останнього від 20.08.1981 серії БТ-І №5717378 (а.с.45-48).

Наказом Мінатоменергопрому СРСР від 19.12.1989 №328 «Про удосконалення організаційної структури управління роботами у зоні ЧАЕС» Виробниче об’єднання «Комбінат» ліквідовано і на його базі створено Науково-виробниче об’єднання «Прип’ять», до складу яких входило Управління автотранспорту та механізмів.

Наказом Мінчорнобиля України від 16.08.1995 №82 Управління автотранспорту та механізмів перейменовано у Державне автотранспортне підприємство, яке виділено зі складу Науково-виробничого об’єднання «Прип’ять».

Наказом МНС України від 29.08.1997 №212 Державне автотранспортне підприємство припинило свою діяльність і внаслідок реорганізації, шляхом злиття підприємств, ввійшло у новостворене державне підприємство «Чорнобильсервіс».

Наказом МНС України від 09.12.2010 №1086 Державне підприємство «Чорнобильсервіс» припинило свою діяльність і внаслідок реорганізації, шляхом злиття підприємств, ввійшло у новостворене державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильський спецкомбінат», яке є правонаступником та у якому на відомчому зберіганні знаходяться документи Виробничого об’єднання «Комбінат» (а.с.50 на звороті).

Відповідно до довідки № 17/137-17 про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) у зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданої Державним спеціалізованим підприємством «Чорнобильський спецкомбінат» 11.10.2017 за вих. №212-2673, ОСОБА_1 за роботу у м. Чорнобиль з 01.11.1987 по 17.11.1987 за місцем роботи (служби) - Управління автотранспорту та механізмів Виробничого об’єднання «Комбінат» на посаді водія 2-го класу, посадовий оклад (оклад, тарифна ставка, розцінка відрядна) 0,856 крб. по відомості №30 за 1987 рік виплачена заробітна плата (грошове забезпечення) у сумі 630,54 крб., з урахуванням коефіцієнта відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 №207-7 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, які зайняті на роботах, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища». Оплата за підвищеними посадовими окладами (окладами, тарифними ставками, розцінками відрядними) по зонах безпеки провадиться виходячи з установленого у зоні відчуження 6-го динного робочого дня та 6-денного (36-денного) робочого тижня. Роботи виконувались вахтовим методом (а.с.53).

21.11.2017 позивач звернувся до Прилуцького ОУ ПФУ із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, відповідно до пункту 1 частини 3 (із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи у зоні відчуження) та враховуючи частину 4 (одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем) і подану довідку № 17/137-17 (ОСОБА_1 з 01.11.1987 по 17.11.1987 виконував роботи у м. Чорнобиль вахтовим методом) (а.с.35).

Листом від 05.12.2017 № 169/10/М-3 відповідачем повідомлено позивачу, що оскільки він не відноситься до жодної з категорій, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 3 Порядку №1210, то відсутні підстави для проведення перерахунку його пенсії відповідно до наданої ним довідки № 17/137-17 від 11.10.2017. Також повідомлено, що для обчислення пенсії позивача врахована заробітна плата за 12 місяців з 01.12.1988 по 30.11.1989 відповідно до пункту 2 Порядку № 1210 (а.с.56).

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

За змістом статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до статті 4 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення (частина 3 статті 4 Закону №1058-IV).

Статтею 15 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Статтею 1 Закону України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-ХІІ, у редакції на час виникнення спірних правовідносин) встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Отже метою та завданнями цього Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: 1) Чорнобильської катастрофи; 2) інших ядерних аварій та випробувань; 3) військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону №796-ХІІ особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, отже особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) (а.с.49, 55 на звороті).

Статтею 49 Закону №796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною 3 статті 55 Закону №796-ХІІ визначено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

У свою чергу, частиною 2 статті 27 Закону №1058-IV (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Отже зазначена правова норма законодавства надає особі, яка звертається за призначенням пенсії, право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, зокрема, ті, які встановлені загальним Законом №1058-IV або ж спеціальним Законом №796-ХІІ.

Відповідно до частини 1 статті 54 Закону № 796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Згідно з частинами 1-4 статті 57 Закону №796-ХІІ обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У разі обчислення пенсії відповідно до частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі. Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі – Порядок №1210), який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зазначеною постановою зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Підпунктом 4 пункту 3 Порядку №1210 передбачено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

У ОСОБА_2 праці та соціальної політики України від 13.04.2001 № 03-3/1652-018-2 «Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986 - 1990 рр. осіб, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» зазначено, що відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 оплата праці працівників підприємств, організацій і установ, відряджених у зону відчуження для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження і запобіганням забрудненню навколишнього середовища, провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-, 3-, 2-кратному розмірах тарифної ставки понад середньомісячну заробітну плату, яка відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи.

Працівникам підприємств, організацій і установ, які були відряджені для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганню забруднення навколишнього середовища, а також переведеним у штат Чорнобильської АЕС з інших підприємств, нарахування заробітної плати провадилося за місцем відрядження. Таким працівникам надавалась довідка в розрізі видів нарахувань у двох екземплярах, один із яких направлявся в бухгалтерію підприємства, яке відряджало працівника, для відображення по обліку заробітної плати. Відповідно до пункту 18 Тимчасового порядку оплати праці працівників підприємств, організацій і установ Міненерго СРСР, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганні забрудненню навколишнього середовища, відрядженому працівнику надавалась (в руки) також довідка установленого зразка про участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для надання йому пільг по пенсійному забезпеченню і додатковій відпустці. Сума нарахованої заробітної плати перераховувалась на розрахунковий рахунок підприємств, які командирували зазначених працівників.

Середньомісячна заробітна плата, що зберігалась за працівником за період службового відрядження за його основним місцем роботи, нараховувалась і виплачувалась, відповідно до чинного законодавства, за рахунок коштів підприємства.

Також у зазначеному листі ОСОБА_2 праці та соціальної політики України зазначило, що вахтовий метод організації робіт в зоні Чорнобильської АЕС у червні 1986 року застосовувався відповідно до Тимчасового порядку оплати праці працівників підприємств, організацій і установ Міненерго СРСР, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганні забрудненню навколишнього середовища (роз'яснення Держкомпраці СРСР і ЦК профспілок робітників електростанцій і електротехнічної промисловості від 26.05.1986). Працівникам підприємств і організацій, тимчасово переведеним і відрядженим з інших підприємств для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які виконували зазначені роботи вахтовим методом, виплачувались добові відповідно до пункту 2 постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 року.

На виконання постанови ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 22 травня 1986 року № 583 «Про заходи забезпечення введення в експлуатацію резервних енергоблоків ЧАЕС» та на підставі Типового положення про вахтовий метод, затвердженого постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 3 грудня 1981 року № 333-21-100, із змінами, наказом ОСОБА_2 енергетики і електрифікації СРСР від 17.07.1986 № 391 було затверджено Тимчасове положення про вахтовий метод організації робіт на Чорнобильській АЕС. Було встановлено, що вахтовим методом виконуються експлуатаційні, ремонтні, будівельно-монтажні та інші роботи. Відповідальність за формування і комплектування вахт покладалася на Головне виробниче управління по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, керівництво ЧАЕС, Управління будівництва ЧАЕС, субпідрядні і інші організації і підприємства, що бали участь в аварійно-відновлювальних роботах.

При вахтовому методі виконання зазначених робіт встановлювався підсумований облік робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, встановленого законодавством.

Застосування вахтового методу організації робіт було дозволено в будівельно-монтажних трестах і прирівняних до них організаціях, в ремонтно-будівельних трестах і прирівняних до них організаціях, на які було поширено чинність постанови ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 14 серпня 1986 року № 971 та на підприємствах торгівлі, громадського харчування, зв'язку, транспорту, установ охорони здоров'я і інших, які було зобов'язано обслуговувати колективи вахтовиків.

Положення про підсумований облік робочого часу працівників, відряджених для виконання робіт на ЧАЕС, затверджено 04.05.1986 Міненерго СРСР, Мінатоменерго СРСР та ЦК галузевих профспілок.

Цим положенням передбачалось, що рішення про введення підсумованого обліку робочого часу для відряджених в зону ЧАЕС працівників приймають керівники підприємств, організацій, на які ці особи відряджені. Спеціальний облік робочого часу провадився за весь обліковий період знаходження особи в 30-кілометровій зоні ЧАЕС, в тому числі по кожній зоні небезпеки зокрема.

У цьому контексті суд зазначає, що відповідач у своєму відзиві посилається на той факт, що позивачем не надано уточнюючу довідку про те, що він у період з 01.11.1987 по 17.11.1987 працював вахтовим методом, не містить такої інформація і трудова книжка позивача та довідка від 11.10.2017 № 17/137-17, а тому вважає, що ним правомірно прийнято рішення про відмову позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за 17 днів відповідно до пункту 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким передбачено, що якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем.

Однак з цього приводу суд зазначає, що досліджена довідка № 17/137-17 про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) у зоні відчуження в 1986-1990 роках, видана Державним спеціалізованим підприємством «Чорнобильський спецкомбінат» 11.10.2017 за вих. №212-2673, підтверджує участь ОСОБА_1 з 01.11.1987 по 17.11.1987 у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на посаді водія 2-го класу вахтовим методом (а.с.53).

Відповідно до пункту 4 Порядку №1210, якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем.

Тому, враховуючи, що позивач працював у зоні відчуження з 01.11.1987 по 17.11.1987, тобто менше одного місяця, пенсія йому має обчислюватися за його бажанням, згідно з довідкою № 17/137-17 про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) у зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданою Державним спеціалізованим підприємством «Чорнобильський спецкомбінат» 11.10.2017 за вих. №212-2673, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за пунктом 4 Порядку №1210.

Суд наголошує, що право вибору способу обчислення пенсії Порядком №1210 надано саме пенсіонеру, і обмеження цього права відповідачем є неприпустимим.

Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що позивач має право на обчислення пенсії за обраним ним способом, адже матеріали справи свідчать про виконання ним з 01.11.1987 по 17.11.1987 робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме вахтовим методом, а тому відмова Пенсійного органу у здійсненні перерахунку пенсії позивача не відповідає чинному законодавству України.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з тим відповідач, як суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при розгляді заяви позивача і прийнятті по ній рішення.

За таких обставин суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними дій Прилуцького ОУ ПФУ щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за довідкою від 11.10.2017 № 17/137/17 про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із застосуванням механізму обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, характерного для особи, визначеного пунктом 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.

Також підлягає задоволенню і позовна вимога ОСОБА_1 у частині зобов'язання Прилуцького ОУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 30.05.2018 за довідкою від 11.10.2017 № 17/137/17 про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із застосуванням механізму обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, характерного для особи, визначеного пунктом 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, з урахуванням фактично виплачених сум, оскільки є похідною від основної позовної вимоги, яку судом було задоволено.

Разом з тим, не підлягає задоволенню позовна вимога ОСОБА_1 у частині зобов'язання Прилуцького ОУ ПФУ проводити позивачу відповідні виплати пенсії у подальшому, оскільки суд захищає тільки порушене право та не може приймати рішення на майбутнє.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення адміністративного позову ОСОБА_1

Щодо вимоги позивача про звернення до негайного виконання рішення суду у частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць, суд зазначає, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Тобто негайне виконання в межах сум платежу за один місяць застосовується у разі стягнення грошових сум з відповідача.

Оскільки в даному випадку способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії, а не стягнення грошових сум, негайне виконання не застосовується, у зв’язку з чим суд відмовляє у задоволенні даної вимоги.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує, що позивач звільнений від сплати судового збору за подання позову, доказів понесення ним інших судових витрат суду не надано, тому судові витрати, що підлягають відшкодуванню, відсутні.

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Прилуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Прилуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за довідкою від 11.10.2017 № 17/137/17 про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із застосуванням механізму обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, характерного для особи, визначеного пунктом 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.

Зобов’язати Прилуцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 30.05.2018 за довідкою від 11.10.2017 № 17/137/17 про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із застосуванням механізму обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, характерного для особи, визначеного пунктом 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, з урахуванням фактично виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, через Чернігівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1, вул. Миру, 95-а/71, смт. Ладан, Прилуцький район, Чернігівська область, 17583, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1.

Відповідач: Прилуцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України, вул. 1-го Травня, 48-а, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500, код ЄДРПОУ – 37787797.

Суддя В.В. Падій