
Справа № 560/4102/18
РІШЕННЯ
іменем України
06 лютого 2019 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. представника позивача: Чорної А.А., представника відповідача: Царук А.О., розглянувши адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Хмельницькій області до Комунального підприємства "Красилівське підприємство теплових мереж" про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Комунального підприємства "Красилівське підприємство теплових мереж" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства "Красилівське підприємство теплових мереж", а саме зупинення експлуатації: котлів марки КВГ 7,56 - 150 реєстраційний №1660, КВГ 4,65-150 реєстраційний №1659, повітрозбірників - 2 од. реєстраційний №б/н, електротельфера - 1 од. зав.№б/н за адресою м. Красилів, вул. Б.Хмельницького, 2; котлів марки Ква-0,63 - 2 одиниці зав. №007 реєстраційний №00000551, зав. №008 реєстраційний №00000552; котла марки ARS 700LM зав. №700-1405-12 за адресою м. Красилів, вул. Грушевського, 57; котла марки Фенікс -150А зав. №006-150А за адресою м. Красилів, вул. В. Стуса, 9; котла марки Фенікс -150А зав. №017-150А за адресою м. Красилів, пров. Грушевського, 2.
В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві та у відповіді на відзив зазначив, що за результатами перевірки Комунального підприємства "Красилівське підприємство теплових мереж" виявлено ряд порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки. Вказує, що з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працівників необхідно застосувати заходи реагування до Комунального підприємства "Красилівське підприємство теплових мереж".
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.12.2018 відкрито провадження у справі №560/4102/18 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Суд, ухвалою від 06.02.2019 року відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі №560/4102/18 за позовом Управління Держпраці у Хмельницькій області до Комунального підприємства "Красилівське підприємство теплових мереж" про застосування заходів реагування.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що Комунальне підприємство "Красилівське підприємство теплових мереж" усунуло значну частину порушень, виявлених під час проведення перевірки, окрім отримання дозволу на експлуатацію обладнання устаткування підвищеної небезпеки. Зазначив, що підприємством укладено договір з ТОВ "Ремо-ремонт" від 23.11.2018 року №22к-57-11 для проведення експертного дослідження обладнання та подання документів на отримання дозволів. Станом на 21.01.2019 року Комунальне підприємство "Красилівське підприємство теплових мереж" ще не отримало експертно-технічного висновку, а тому дозвіл на експлуатацію обладнання устаткування підвищеної небезпеки не отримано.
Просив надати час для отримання експертно-технічного висновку та оформлення дозволу в Управлінні Держпраці у Хмельницькій області, та у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Суд встановив, що на виконання наказу № 945 від 21.11.2017 року та у відповідності до направлення на перевірку № 564/18 від 05.11.2018 року посадовими особами Управління Держпраці у Хмельницькій області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки Комунального підприємства "Красилівське підприємство теплових мереж", за результатами проведеної перевірки позивачем складено акт №22-12/1345 від 19 листопада 2018 року.
Відповідно до вказаного акту перевірки встановлено порушення відповідачем нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а саме:
1. Комунальне підприємство "Красилівське ПТМ" не отримало Дозвіл на експлуатацію обладнання устаткування підвищеної небезпеки, а саме котли теплопродуктивністю понад 0,1 МВт та посудини, що працюють під тиском понад 0,5 бар, вантажопідіймальні крани і машини за адресами: м. Красилів вул. Б. Хмельницького, 2 (котли марки КВГ 7,56-150 реєстр.№1660, КВГ 4,65-150 реєстр.№1659, повітрозбірники - 2од. реєстр. №б/н, електротельфер-1од. зав. №б/н ), м. Красилів, вул. Грушевського, 57 (котли марки Ква-0,63 - 2од. зав.№007, реєстр.№00000551, зав.№008, реєстр.№00000552, котел марки ARS 700LM, зав.№700-1405-12), м. Красилів вул. Центральна, 38ж (котли марки Фенікс-500А - 3од. зав.№009-500А, зав.№004-1000А, зав.№003-1000А) м. Красилів, вул. В.Стуса (котел марки Фенікс-150А зав.№006-150А), м. Красилів, провулок Грушевського, 2 (котел марки Фенікс- 150А зав.№017-150А) (порушення вимог ст. 21 Закону України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ, п.п. 9, 10, 11 додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1107 (в редакції постанови Кабінету Міністра України від 07 лютого 2018 року № 48);
2. Повітрозбірники - 2од. реєстр. №б/н не забезпечені експлуатаційною документацією, а саме: журнал нагляду (паспорт) та настанова (інструкція) з монтажу і експлуатації. (порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ, п.1 розділу IV Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 за № 433/31885 (НПАОП 0.00-1.81-18);
3. Допущено пуск котлів без проходження первинного технічного огляду спеціалізованою організацією за адресами:
-м. Красилів, вул. Грушевського, 57 котел марки ARS 700LМ, зав.№700-1405-12;
-м. Красилів, вул. Центральна, 38ж (котли марки Фенікс-500А - 3од. зав.№009-500А, зав.№004-1000А, зав.№003-1000А);
-м. Красилів, вул. В.Стуса (котел марки Фенікс-150А зав.№006-150А);
-м. Красилів, провулок Грушевського, 2 (котел марки Фенікс-150А зав.№017-150А). (порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ, п.2 глави 2 розділу VIII Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 за № 433/31885 (НПАОП 0.00-1.81-18);
4. Допущено експлуатацію котлів, що не пройшли періодичний зовнішній і внутрішній огляд спеціалізованою організацією, а саме: м. Красилів вул. Б. Хмельницького, 2 (котли марки КВГ 7,56-150 реєстр.№1660, КВГ 4,65-150 реєстр.№1659, повітрозбірники - 2од. реєстр. №б/н, електротельфер-1од. зав. №б/н ), м. Красилів, вул. Грушевського, 57 (котли марки Ква-0,63 - 2од. зав.№007, реєстр.№00000551, зав.№008, реєстр.№00000552, котел марки ARS 700LM, зав.№700-1405-12) (порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ, п.3 глави 1 розділу VIII Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 за № 433/31885 (НПАОП 0.00-1.81-18);
5. Допущено експлуатацію котлів, що не пройшли позачерговий технічний огляд у зв'язку з закінченням граничного строку служби (гідростатичне випробовування) спеціалізованою організацією, за адресою: м. Красилів вул. Б. Хмельницького, 2 (котли марки КВГ 7,56-150 реєстр.№1660, КВГ 4,65-150 реєстр.№1659, повітрозбірники - 2од. реєстр. №б/н, електротельфер-1од. зав. №б/н ), м. Красилів, вул. Грушевського, 57 (котли марки Ква-0,63 - 2од. зав.№007, реєстр.№00000551, зав.№008, реєстр.№00000552) (порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ, п.3 глави 1 розділу VIII Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 за № 433/31885 (НПАОП 0.00-1.81-18);
6. Не проводиться перевірка справності роботи манометрів запобіжних клапанів, покажчиків рівня води і живильних пристроїв із записом в змінному журналі (порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ, п.1 глави 3 розділу VII Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 за № 433/31885 (НПАОП 0.00-1.81-18);
7. Допущено експлуатацію котлів теплопродуктивністю понад 0,1 МВт та посудини, що працюють під тиском понад 0,5 бар, а саме: котли марки КВГ 7,56-150 реєстр.№1660, КВГ 4,65-150 реєстр.№1659, повітрозбірники - 2од. реєстр. №б/н, які не обладнані вибуховими запобіжними клапанами (порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ, п.1 глави 3 розділ VII; п.13 розділу IV; п.1 глави 4 розділу VII, п.2 глави 1 розділу X Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 за № 433/31885 (НПАОП 0.00-1.81-18);
8. Відповідальний працівник за справний стан і безпечну експлуатацію обладнання під тиском на дільниці №2 (ОСОБА_3.) не пройшов ознайомлення з новими нормативно-правовими актами з охорони праці, а саме Правилами охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском (порушення вимог ст. 18 Закону України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ, п.5.6 Типового Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого Наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці 26.01.2005 № 15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15 лютого 2005 року за № 231/10511 (НПАОП 0.00-4.12-05);
9. Не призначено відповідальну особу за утримання обладнання в справному стані. (порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ, п. 1 глави 5 розділу VI Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України 19.01.2018 № 62, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27 лютого 2018 року за № 244/31696 (НПАОП 0.00-1.80-18);
10. Не призначено відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами (порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ, п. 1 глави 5 розділу VI Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України 19.01.2018 № 62, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27 лютого 2018 за № 244/31696 (НПАОП 0.00-1.80-18);
11. Електротельфер - 1 од. не пройшов частковий та повний технічний огляд (порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ, п. 3 глави 3 розділу VI Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України 19.01.2018 № 62, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27 лютого 2018 за № 244/31696 (НПАОП 0.00-1.80-18);
12. Не розроблено систему планово-попереджувальних ремонтів вантажопідіймальних кранів (електротельфер) (порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ, п. 7 глави 1 розділу V Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України 19.01.2018 № 62, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27 лютого 2018 за № 244/31696 (НПАОП 0.00-1.80-18);
13. Відсутній журнал технічних обслуговувань і ремонтів кранів (порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ, п. 7 глави 1 розділу V Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України 19.01.2018 № 62, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27 лютого 2018 р. за № 244/31696 (НПАОП 0.00-1.80-18);
14. Відсутній паспорт та експлуатаційна документація на електротельфера. (порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ, п.5.1.5 ДСТУ ГОСТ 2.601:2006).
Акт перевірки вручено під підпис начальнику Комунального підприємства "Красилівське підприємство теплових мереж" Ковальчуку О.П. 19.11.2018 року. Зауважень і заперечень до перевірки останній не має.
19 листопада 2018 року позивачем винесений припис №22-12/1345-1036, яким встановлені терміни усунення порушень, виявлених під час перевірки. Вказаний припис також було вручено 19.11.2018 року під підпис начальнику Комунального підприємства "Красилівське підприємство теплових мереж" Ковальчуку О.П.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. 7 Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до п.5 ч.4 ст.50 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб'єкт владних повноважень може звертатися до суду у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України "Про охорону праці" №2694-XII державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно ч.1 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Згідно п. 7 ст. 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Аналіз вищезазначених норм законодавства свідчить про те, що для звернення позивача до суду з позовними вимогами щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері з охорони праці та промислової безпеки виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг та відповідно застосування судом таких заходів реагування, обов'язковою умовою є те, що такі порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, та належними доказами існування такої загрози є результати перевірки.
Як встановлено судом, підставою для звернення позивача до суду з даним позовом був висновок щодо порушення відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці і промислової безпеки, які викладені в акті перевірки.
Як зазначалось вище, за результатами проведеної планової перевірки відповідача, складений Акт перевірки №22-12/1345 від 19 листопада 2018 року.
Акт перевірки вручено начальнику Комунального підприємства "Красилівське підприємство теплових мереж" Ковальчуку О.П. 19.11.2018 року, про що свідчить відповідна відмітка у акті.
Вказаний акт перевірки був підписаний начальником Комунального підприємства "Красилівське підприємство теплових мереж" Ковальчуком О.П. без зауважень та заперечень.
Суд, критично ставиться до посилання відповідача, що Комунальним підприємством "Красилівське підприємство теплових мереж" укладено договір з ТОВ "Ремо-ремонт" від 23.11.2018 року №22к-57-11 для проведення експертного дослідження обладнання та подання документів на отримання дозволів, що свідчить про готовність отримання дозволів на котли, оскільки на дату розгляду справи доказів, які свідчили б про усунення порушень, зазначених в акті перевірки №22-12/1345 від 19 листопада 2018 року, відповідачем не надано.
Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Підсумовуючи свої висновки суд дійшов переконання, що подальша експлуатація перелічених у позові котлів за встановлених фактичних обставин справи, створює об'єктивну загрозу здоров'ю і життю людей і може призвести до тяжких наслідків. Тому суд вважає обґрунтованим звернення контролюючого органу про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Враховуючи те, що виявлені під час перевірки та зафіксовані в акті перевірки №22-12/1345 від 19 листопада 2018 року порушення відповідачем не усунуті, отже залишається ризик спричинення шкоди життю та здоров'ю людей, тому суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз - відсутні, з врахуванням положень ч. 2 ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства "Красилівське підприємство теплових мереж", а саме зупинення експлуатації: котлів марки КВГ 7,56 - 150 реєстраційний №1660, КВГ 4,65-150 реєстраційний №1659, повітрозбірників - 2 од. реєстраційний №б/н, електротельфера - 1 од. зав.№б/н за адресою м. Красилів, вул. Б.Хмельницького, 2; котлів марки Ква-0,63 - 2 одиниці зав. №007 реєстраційний №00000551, зав. №008 реєстраційний №00000552; котла марки ARS 700LM зав. №700-1405-12 за адресою м. Красилів, вул. Грушевського, 57; котла марки Фенікс -150А зав. №006-150А за адресою м. Красилів, вул. В. Стуса, 9; котла марки Фенікс -150А зав. №017-150А за адресою м. Красилів, пров. Грушевського, 2.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 07 лютого 2019 року
Позивач:Управління Держпраці у Хмельницькій області (вул. Кам'янецька, 74, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 39793137) Відповідач:Комунальне підприємство "Красилівське підприємство теплових мереж" (вул. Богдана Хмельницького, 2, м. Красилів, Хмельницька область, 31000 , код ЄДРПОУ - 14151814)
Головуючий суддя П.М. Майстер