Рішення № 79664009, 07.02.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2019
Номер справи
643/10266/17
Номер документу
79664009
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 лютого 2019 р. № 643/10266/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Московського районного суду м. Харкова з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області в якому просить суд, з урахуванням уточнень:

- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії У правління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області щодо не складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», починаючи з 01 січня 2008 року, а також не направлення такої нової довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для подальшого перерахунку пенсії;

- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області щодо не складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», починаючи з 01 червня 2012 року, а також, ненаправлення такої нової довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для подальшого перерахунку пенсії;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про зміну розміру з 01.01.2008 року грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 1800,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 135,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 774,00 грн., надбавка 100% - 2709.00 грн.. надбавка за особливі умови служби 63% - 1706,67 грн., надбавка за таємність 15%- 270,00 грн., надбавка за безперервну службу 90% - 6655,2 грн., премія 92% - 12925.88 грн.. а всього - 26975,75 грн;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про зміну розміру з 01.06.2012 року грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 1800,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 135,00 грн., надбавка за вислугу років (40%)- 774,00 грн., надбавка 100% - 2709,00 грн., надбавка за особливі умови служби 63%- 1706,67 грн., надбавка за таємність 15%- 270,00 грн., надбавка за безперервну службу 90% - 6655,2 грн., премія 122% - 17140.84 грн., а всього - 31190,71 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 січня 2008 року по 01.06.2012 року пенсію із розрахунку 23199,15 гривень за кожен місяць;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.06.2012 року по теперішній час пенсію із розрахунку 26824,01 гривень за кожен місяць.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачами було порушено його права, чим позбавлено права отримувати пенсію у належному розмірі.

Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 18.06.2018 року передано дану адміністративну справу до Харківського окружного адміністративного суду для розгляду.

Вказану справу було прийнято до розгляду Харківським окружним адміністративним судом та призначено її розгляд у спрощеному провадженні в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України.

Відповідачем - Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області надано відзив на позов в якому вказано на безпідставність позовних вимог.

Відповідачем - Головним управлінням ПФУ в Харківській області надано відзив на позов, в якому зазначено, що у правовідносинах, з приводу яких подано позов, Управління діяло в межах законодавства.

Ухвалою від 07.02.2018 року позов ОСОБА_1 в частині вимог, пред'явлених до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області залишено без розгляду з огляду на пропуск строку звернення до суду.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та , вирішуючи решту позову, пред'явлену до ГУПФУ в Харківській області , суд виходить з наступного.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з 2006 року як отримувач пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В подальшому, позивачеві декілька разів було проведено перерахунок пенсії.

Так, з 01.01.2008 року пенсія позивачу була перерахована на підставі довідки уповноваженого органу з огляду на Постанову КМ України від 7 листопада 2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

В подальшому, у 2012 році пенсія позивачу була перерахована на підставі довідки уповноваженого органу з огляду на Постанову КМ України від 23 квітня 2012 р. № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згодом, з 01.01.2018 року пенсія позивачу була перерахована на підставі довідки уповноваженого органу з огляду на Постанову КМ України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб " та в порядку, передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.

Спірні правовідносини виникли внаслідок того, що уповноваженим органом - ГУМВСУ в Харківській області, у 2008 та 2012 роках було надано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про грошове забезпечення без урахування всіх належних складових, а тому, пенсія позивачу виплачується у неналежному розмірі.

По суті позову суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Щодо позовного періоду з 01.01.2008 року по 31.12.2017 року, виходячи з перших двох підстав для перерахунків пенсії - Постанов КМ України від 7 листопада 2007 р. № 1294 та від 23 квітня 2012 р. № 355, суд вказує, що пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійного визначення розмірів грошового забезпечення, а лише призначає та перераховує пенсії пенсіонерам на підставі документів у передбаченому законодавством порядку.

Такими документами, у випадку позивача, є відповідні довідки уповноваженого органу, незгоду з якими висловив позивач та з приводу якого заявлені перши чотири позовні вимоги.

Визначення розміру пенсії, належної до виплати, позивач обумовлював всіма включеними та невключеними ( які повинні бути включені) складовими грошового забезпечення.

У свою чергу, позов у зазначеній частині судом було залишено без розгляду з огляду на пропуск строку звернення до суду, відтак, у задоволенні позову щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 січня 2008 року по 01.06.2012 року пенсію із розрахунку 23199,15 гривень за кожен місяць, а також в частині з 01.06.2012 року по 31.12.2017 року із розрахунку 26824,01 гривень за кожен місяць, належить відмовити.

Щодо решти позовного періоду останньої позовної вимоги, в контексті зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області з 01.01.2018 року нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію із розрахунку 26824,01 гривень, суд вказує наступне.

Так, позивач не набув права на перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМ України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", оскільки з 01.01.2016 р. державна пожежна охорона ( де проходив службу позивач), не входить до структури Національної поліції, а тому, відносно нього такою підставою є постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб " (далі - Постанова № 704), якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Постанова № 704 набрала чинності 01 березня 2018 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі за текстом - Постанова №103), яка набрала законної сили 24.02.2018 року.

Відповідно до п.1 Постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Згідно п.2 Постанови № 103 постановлено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Таким чином, збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього військовослужбовця на підставі постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. №704.

Отже, в силу приписів ст. 63 Закону України № 2262, п. 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії, який було проведено відповідачем з січня 2018 року. При цьому КМУ уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним шляхом прийняття Порядку № 45.

Відповідно до п.5 Порядку № 45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Суд вказує, що відповідну довідку уповноваженого органу, яка видана в порядку Постанов КМ України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21.02.2018 № 103 позивач не оскаржував, що свідчить про те, що у ГУ ПФУ в Харківській області відсутні підстави виплачувати перераховану пенсію у тому розмірі, про який вказував позивач, оскільки з наявністю зазначених постанов КМ України, як підстав для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 року втрачають дію як підстави зазначеного, раніше видані постанови КМ України від 7 листопада 2007 р. № 1294 та від 23 квітня 2012 р. № 355.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За приписами ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги в частині, що пред'явлені до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області ( 61022, м.Харків, пл. Свободи, 5, Держпром 3 під., 2 пов.) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п.15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи - безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 07 лютого 2019 року.

Суддя Заічко О.В.