
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
05 лютого 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4212/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
12.12.2018 ОСОБА_1 (далі – представник позивача) звернулася до Луганського окружного адміністративного суду в інтересах ОСОБА_2 (далі – позивач) з позовом до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі – відповідач, Старобільське ОУПФУ) про скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_2 за час трудової діяльності набула право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно з чинним законодавством України. Позивач звернулася до Новоайдарського відділу обслуговування громадян ОСОБА_3 ОУПФУ з заявою щодо визначення права на призначення пенсії у травні 2018 року, та отримала відповідь, що страховий стаж позивача згідно наданих документів за попереднім розрахунком складає 29 років 5 місяців 17 днів (стаж враховано згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (ОК-5) по 01.04.2018), у тому числі пільговий стаж за Списком № 1 – 7 років. Не зараховано до пільгового стажу період роботи з 01.09.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2009 по 31.12.2009, з 01.03.2010 по 30.06.2010, з 01.04.2014 по 30.04.2014, з причин відсутності підтвердження стажу роботи уточнюючою довідкою підприємства відповідно до додатку 5 Порядку підтвердження стажу та відсутності індивідуальних відомостей про застраховану особу (ОК-5) у графі, що визначає особливі умови праці, що дають право на пільги в системі пенсійного забезпечення.
Також позивач звернулася до ГУ ПФУ в Луганській області з питання призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, який, в свою чергу, повідомив, що до пільгового стажу роботи за Списком № 1 не зараховано періоди роботи у Луганському обласному клінічному онкологічному диспансері: з 01.09.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2009 по 31.12.2009, з 01.03.2010 по 30.06.2010, з 01.04.2014 по 30.04.2014 (у зв’язку з відсутністю в реєстрі застрахованих осіб відомостей про особливі умови праці, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення (форма ОК-5)), 21.07.2007 (у зв’язку з відсутністю атестації робочих місць).
Позивач звернувся до відповідача 09.10.2018 із заявою про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах встановленого зразка. Відповідач своїм рішенням відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, посилаючись на відсутність необхідного пільгового стаду у позивача, про що ОСОБА_2 стало відомо після отримання письмової відповіді від 17.10.2018 № 10253/03-10.
Представник позивача вважає таке рішення протиправним, оскільки основним документом, що підтверджує пільговий стаж роботи працівника, є трудова книжка, а відповідно до даних трудової книжки позивач працювала за професіями, які віднесені до Списку № 1 і дають право на пенсію. Записи у трудовій книжці виконані належними посадовими особами, засвідчені підписами начальниками відділів кадрів відповідних підприємств та скріплені печатками. Разом із трудовою книжкою позивачем було також надано лист Луганського обласного клінічного онкологічного диспансера від 12.04.2018 № 01-11/193 про відсутність в установі первинних документів за період роботи з 19.04.1995 по 30.09.2014. Стосовно посилання відповідача на те, що для призначення пенсії на пільгових умовах ОСОБА_2 необхідно подати до управління інформацію щодо періоду роботи в шкідливих і важких умовах праці в умовах повного робочого дня, ця вимога становить дискримінаційне поводження відносно позивача, яка навіть теоретично не може надати такі документи через відсутність доступу до архіву підприємства, який залишився на непідконтрольній території.
Представник позивача вважає, що всі відповідні записи, які дають право позивачу на оформлення пільгової пенсії, в трудовій книжці позивача наявні, тому відповідач повинен був призначити позивачу пенсію з 09.10.2018.
На підставі викладеного представник позивача просила суд:
1) визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_3 ОУПФУ про відмову в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах на її заяву, подану разом з додатками 09.10.2018;
2) визнати бездіяльність ОСОБА_3 ОУПФУ, яка виразилась у непризначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах на її заяву, подану разом з додатками 09.10.2018, незаконною;
3) зобов’язати Старобільське ОУПФУ зарахувати до пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 періоди роботи ОСОБА_2 з 01.09.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2009 по 31.12.2009, з 01.03.2010 по 30.06.2010, з 01.04.2014 по 30.04.2014 згідно даних трудової книжки;
4) зобов’язати Старобільське ОУПФУ призначити пенсію на пільгових умовах за Списком № 1 ОСОБА_2 з дати звернення з заявою про призначення пенсії, тобто з 09.10.2018.
Ухвалою суду від 17.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відстрочено сплату судового збору (арк.спр. 1-2).
Ухвалою суду від 17.01.2019 вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, зобов’язано відповідача надати докази (арк.спр. 68-69).
Представник позивача у судове засідання не прибув, надав заяву від 05.02.2019 за вх. № 6482/2019 про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (арк.спр. 73), причини неявки суду не повідомив.
31.01.2019 за вх. № 5575/2019 відповідачем надано відзив на позовну заяву (арк.спр. 74-75), в якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що положеннями статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що за відсутності стажу роботи 20 років, у період до 1 квітня 2024 року, пенсія за віком на пільгових умовах призначається на дату досягнення пенсійного віку за наявності страхового загального стажу роботи з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року – не менше 17 років у жінок. Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, зазначеними вище, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку – жінкам на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими та важкими умовами праці надаються:
- трудова книжка з оформленими належним чином записами про займану посаду (професію) та періоду виконуваної роботи;
- виписка з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці і в разі відсутності у трудовій книжці відомостей про визначення права на пенсію на пільгових умовах;
- уточнююча довідка, передбачена пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 № 637.
Пунктом 20 цього Порядку передбачено особливість підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, куди включається цей період роботи, перелік первинних документів за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Згідно пакету документів, який був наданий ОСОБА_2 для призначення пенсії, зокрема, документів про стаж (трудової книжки № 2396243 від 08.08.1989, копії атестату про навчання № 136896 від 25.06.1991), дипломів № 062111 від 15.07.1989, № 239744 від 06.03.1995, довідки № 1-11/193 від 12.04.2018 та за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу (ф. ОК-5) стаж роботи позивача становить 34 роки 0 місяців 04 дні. Щодо зарахування стажу роботи в шкідливих і важких умовах праці за Списком № 1, періоди роботи в шкідливих умовах роботи до стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах, лише за записами в трудовій книжці не зараховуються, оскільки не містять інформації чи був відпрацьований повний робочий день.
Тому, за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу, стаж пільгової роботи в шкідливих умовах праці склав 7 років 0 місяців 0 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно частини першої статті 114 Закону № 1058.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження згідно з вимогами частини дев’ятої статті 205 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77 КАС України, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносин.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копіями паспорту та картки платника податків (арк. спр. 9-10).
12.04.2018 позивач отримала відповідь Луганського обласного клінічного онкологічного диспансеру за вих № 01-11/193 про те, що 27.10.2014 ЛОКОД змінив місце реєстрації на підконтрольну територію Україні. У зв’язку з цим, вся інформація по співробітникам диспансеру залишилася на непідконтрольній території, адміністрація ЛОКОД не має можливості надати документи, що підтверджують право на пенсію за Списком № 1 за робочий період роботи в диспансері з 19.04.1995 по 30.09.2014 (арк.спр. 13).
Позивач зверталася до ОСОБА_3 ОУПФУ з заявою щодо визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у відповідь на яку отримала лист від 15.05.2018 № 4763/05-10, в якому з посиланням на норми статті 114 Закону № 1058, пункт 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 № 637, зазначено, що страховий стаж згідно наданих документів за попереднім розрахунком складає 29 років 5 місяців 17 днів (стаж враховано згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (ОК-5) по 01.04.2018, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 – 7 років. Не зараховано до пільгового стажу періоди роботи з 01.09.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2009 по 31.12.2009, з 01.03.2010 по 30.06.2010, з 01.04.2014 по 30.04.2014, по причині відсутності підтвердження стажу роботи уточнюючою довідкою підприємства відповідно до додатку 5 Порядку підтвердження стажу та відсутності індивідуальних відомостей про застраховану особу (ОК-5) у графі, що визначає особливих умов праці, що дають право на пільги в системі пенсійного забезпечення. Роз’яснено ОСОБА_2, що право на призначення пенсії за віком згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 згідно наданих документів позивач набуде після досягнення 55 років, тобто з 02.09.2026. Також зазначено, що згідно Довідника кодів підстав для обліку окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, затвердженого Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування № 435 від 14.04.2016, код ЗПЗ055Е2, який був зазначений у відомостях «ОК-5» від 24.04.2018, містить підставу для обліку спеціального стажу для працівників соціального забезпечення за наявності соціального стажу роботи від 25 до 30 років за Переліком, що затверджений постановою КМУ від 04.11.1993 № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і робота на яких дає право на вислугу років» (арк.спр. 14-15).
Головне управління ПФУ в Луганській області, розглянувши звернення ОСОБА_2 з питання призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, надало відповідь від 08.08.2018 № 10568/02-03, в якій, з посиланням на ті ж норми права, що і відповідач, зазначило, що за попереднім розрахунком страховий стаж складає 29 років 5 місяців 3 дні, у тому числі пільговий стаж роботи за Списком № 1 складає 7 років. До пільгового стажу роботи за Списком № 1 не зараховано періоди роботи у ЛОКОД: з 01.09.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2009 по 31.12.2009, з 01.03.2010 по 30.06.2010, з 01.04.2014 по 30.04.2014 (у зв’язку з відсутністю в реєстрі застрахованих осіб відомостей про особливі умови праці, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення (форма ОК-5)), 21.02.2007 – у зв’язку з відсутністю атестації робочих місць. Зазначено, що за нормами діючого законодавства право на призначення дострокової пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 позивач набуває після досягнення 50 років 8 місяців (арк.спр. 16).
08.10.2018 позивач звернулася до ОСОБА_3 ОУПФУ з заявою № 880 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (арк.спр. 87), надавши пакет документів, зокрема, трудову книжку від 08.08.1989 № 2396243, копії атестату про навчання № 136896 від 25.06.1991, № 062111 від 15.07.1989, № 239744 від 06.03.1995, довідки № 021.-11/19 від 12.04.2018, що фактично визнається відповідачем і не є спірним питанням у даній справі.
У розписці – повідомленні до заяви № 880 зазначено перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії – довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, строк подання – 08.01.2019 (арк.спр. 88).
ОСОБА_2 також звернулася з заявою від 08.10.2018 про розгляд документів на призначення пенсії за віком (по списку № 1) медична сестра палатна ЛОКОД за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу форма ОК-5. Надати пільгові довідки та атестацію робочих місць не має можливості, оскільки лікарня знаходиться на території, не контрольованій українською владою (арк.спр. 89).
Рішенням УПФУ в Новоайдарському районі від 17.10.2018 № 880/16 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_2 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за заявою від 01.08.2018 у звязку з відсутністю необхідного стажу в умовах праці, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення згідно діючого законодавства. Наведено вимоги пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058, зазначено, що до досягнення віку право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки народжені з 01.04.1971 по 30.09.1971 в віці 46 р. 6 м. Згідно наданого пакету документів та ОК-5 для призначення пенсії стаж роботи в особливо шкідливих умовах склав 7 років 0 місяців 0 днів, що не відповідає нормам закону для нарахування пенсії за віком на пільгових умовах згідно частини першої статті 114 Закону № 1058 (арк.спр. 77).
17.10.2018 позивачу направлено повідомлення за № 10253/03-10 про те, що рішенням № 880 від 17.10.2018 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв’язку з відсутністю необхідного стажу в умовах праці, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення згідно діючого законодавства. Роз’яснено норми законодавства та зазначено, що згідно пакету документів, наданих для призначення пенсії, зокрема, документів про стаж та за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу (ф. ОК-5), загальний стаж роботи становить 34 роки 0 місяців 04 дні. Щодо зарахування стажу роботи у шкідливих і важких умовах праці за Списком № 1 періоди роботи в шкідливих умовах роботи лише за записами трудової книжки не зараховуються, так як не містять головної інформації про шкідливі роботи – повний робочий день. За даними індивідуальних відомостей про застраховану особу (ф ОК-5) стаж пільгової роботи в шкідливих умовах праці складає 7 років 0 місяців 0 днів, що недостатньо для нарахування пенсії за віком на пільгових умовах згідно частини першої статті 114 Закону № 1058 (арк.спр.17).
Розрахунком стажу за заявою № 326 ОСОБА_4 Новопсковським відділом Марківського ОУПФУ визначено стаж за списком № 1 – 8 років 1 місяць 7 днів, військова служба – 2 роки 0 місяців 3 дні, страховий стаж з 01.07.2000 – 10 років 8 місяців 24 дні, загальний стаж (після 2004 року) – 8 років 2 місяці 0 днів; загальний стаж 27 років 8 місяців 13 днів (арк.спр. 51 зв.).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі – Порядок № 637), Порядком застосування Списків №1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі – Порядок № 383), Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1788 громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
У відповідності до статті 62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно із пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У відповідності до абзацу сьомого пункту 20 Порядку № 637 у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а уточнюючі довідки підприємств необхідні в разі відсутності відповідних відомостей у трудовій книжці.
При цьому, згідно із пунктом 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Позивач звернувся з заявою про призначення пенсії за Списком № 1.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Закон № 1058 доповнено розділом XIV--1 «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»
Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 визначено, що працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно із абзацом другим пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_3 і старші після досягнення ними такого віку: 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок (абзац третій пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058).
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п’ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи (абзац четвертий пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058).
ОСОБА_2 народилася 01 вересня 1971 року (арк.спр. 9), тобто станом на дату звернення з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 08.10.2018 досягла визначеного абзацом другим пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 віку.
Згідно з даними трудової книжки БТ-ІІ № 2396243 від 08.08.1989 позивач ОСОБА_2 працювала, зокрема, у Луганському обласному клінічному онкологічному диспансері на посаді медичної сестри палатного відділення променевої терапії № 2 з 01.09.2005 по 30.09.2014, містяться відомості про те, що за результатами атестації підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 – накази від 21.01.2002 № 19, від 22.02.2007 № 68, від 05.07.2010 № 310 (арк.спр. 12).
Тобто, в період з 01.09.2005 по 30.09.2014 позивач згідно з даними трудової книжки, яка є основним документом про підтвердження стажу, працювала на посаді, віднесеній до розділу ХІХ Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на
підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою КМУ від 16.01.2003 № 36 (що не є спірним питанням у даній справі), право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 підтверджено проведеними атестаціями, про що містяться записи у трудовій книжці.
Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню про відмову в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, та наявності підстав для задоволення позовних вимог, суд зазначає таке.
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку № 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім’ї у зв’язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об’єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II “Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший” Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам’ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).
Згідно з абзацом першим пункту 4.7 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об’єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Частиною другою статті 82 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Тобто, відмовляючи особі в призначенні пенсії, орган, що призначає пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви не зарахування до пільгового стажу окремих періодів роботи та/або навчання.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.
Суд зауважує, що в оскаржуваному рішенні від 17.10.2018 № 880 зазначено відсутність необхідного стажу в умовах праці, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення згідно діючого законодавства, та те, що стаж роботи в особливо шкідливих умовах склав 7 років 0 місяців 0 днів, при цьому рішення не містить зазначення періодів роботи позивача, які включено та не включено до пільгового стажу за Списком № 1, конкретних підстав для невключення певних періодів, що свідчить про недотримання відповідачем принципам обґрунтованості та добросовісності рішення суб’єкта владних повноважень, дотримання яких перевіряється адміністративним судом відповідно до вимог пунктів 3, 5 частини другої статті 2 КАС України, і недотримання яких є підставою для скасування такого рішення, оскільки неможливо з тексту такого рішення визначити, які саме періоди роботи не включено до пільгового стажу
Оскільки рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях і домислах, відсутність у рішенні від 17.10.2018 № 880 про відмову в призначенні пенсії мотивів не зарахування до пільгового стажу окремих періодів, не зазначення конкретних періодів, які зараховані та які не зараховані до пільгового стажу, не дозволяє суду перевірити, чи правомірно зазначені періоди роботи, навчання чи військової служби не зараховані до пільгового стажу, і свідчить про те, що відповідач діяв необґрунтовано.
Також суд зауважує, що не лише оскаржуване рішення, але й повідомлення про його прийняття, направлене позивачеві 17.10.2018 № 10253/03-10, не містить конкретних періодів, які зараховані, і які не зараховані до пільгового стажу, лише зазначено, що за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу (ф.ОК-5) стаж пільгової роботи в шкідливих умовах праці становить 7 років 0 місяців 0 днів, та зазначено, що періоди роботи в шкідливих умовах лише за записами у трудовій книжці не зараховуються, оскільки не містять відомостей про повний робочий день.
З цього приводу суд зауважує, що як у рішенні, так і у повідомленні про його прийняття, крім вищенаведеного, не зазначено, які саме відомості про спірні (на думку відповідача) періоди зазначені у індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5), чи можна вважати їх помилковими, та чи є можливість у позивача виправити такі помилки роботодавця у разі їх допущення.
З огляду на наведене позовна вимога про скасування рішення від 17.10.2018 № 880 є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог про визнання бездіяльності ОСОБА_3 ОУПФУ, яка виразилась у непризначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах на її заяву, подану разом з додатками 09.10.2018, незаконною; зобов’язання ОСОБА_3 ОУПФУ зарахувати до пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 періоди роботи ОСОБА_2 з 01.09.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2009 по 31.12.2009, з 01.03.2010 по 30.06.2010, з 01.04.2014 по 30.04.2014 згідно даних трудової книжки; та призначити пенсію на пільгових умовах за Списком № 1 ОСОБА_2 з дати звернення з заявою про призначення пенсії, тобто з 09.10.2018, вони задоволенню не підлягають з огляду на таке.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
У спірних правовідносинах належним, достатнім та необхідним (ефективним) способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком та зобов’язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об’єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним): визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 17 жовтня 2018 року № 880 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_2 та зобов’язати Старобільське ОУПФУ Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 08 жовтня 2018 року, зареєстровану за № 880, про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Також суд зауважує, що обрання такого способу захисту порушеного права позивача узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 06.03.2018 у справі № 754/14898/15-а, від 17.07.2018 у справі № 514/166/16-а, в яких, зокрема, зазначено, що «..Повідомляючи позивачу про відмову в призначенні пільгової пенсії, ПФУ діяло необґрунтовано. При цьому, суд не обраховує дійсний загальний та спеціальний стаж позивача, у зв’язку з чим відсутні підстави для зобов’язання ПФУ призначити пенсію позивачу за віком на пільгових умовах».
Крім того, з практики Європейського суду витікає наступне: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Статтею 58 № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Правову позицію, що вирішення питання призначення пенсії є виключною компетенцією Пенсійного фонду, у зв’язку з чим належним способом захисту прав позивача є зобов’язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії на пільгових умовах, а не зобов’язання відповідача призначити таку пенсію позивачу, висловлено Верховним Судом у постанові від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17 (реєстраційний номер рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 72694515).
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми законодавства, якими регулюються спірні відносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог із застосуванням положень КАС України, а саме, виходом за межі позовних вимог та обранням іншого способу захисту, який необхідний для повного відновлення порушеного права.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Ухвалою суду від 17.12.2018 відстрочено позивачу сплату судового збору по даній адміністративній справі у розмірі 704,80 грн до ухвалення судового рішення в даній справі.
Відповідно до частини другої статті 133 КАС України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Разом з тим, відповідно до частини восьмої статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне стягнути судові витрати зі сплати судового збору з відповідача в дохід Державного бюджету України.
Керуючись статтями 2, 9, 90, 139, 241-246, 255, 371 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 93710, Луганська область, Новоайдарський район, с. Трьохізбенка, вул. Смолянка, буд. 49) до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ 41246506, місцезнаходження: 93704, Луганська область, м. Старобільськ, кв. Дружби, 1-а) про скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 17 жовтня 2018 року № 880 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_2.
Зобов’язати Старобільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 08 жовтня 2018 року, зареєстровану за № 880, про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути зі ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до Державного бюджету України витрати зі сплати судового збору у розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя ОСОБА_5