
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/4318/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю.,
за участю:
секретаря судового засідання - Панькіної А.С.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Паська Т.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
04 грудня 2018 року позивач ОСОБА_3 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , у якій просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не виплатити заборгованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби , та деяким іншим категоріям осіб»;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не виплатити заборгованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду»;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обмеження з 01.01.2016 року розміру перерахованої пенсії десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо зменшення розміру призначеної пенсії на рівні 80% грошового забезпечення до рівня 70% грошового забезпечення ОСОБА_3 при здійсненні перерахунку пенсії починаючи з 01.01.2016 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, починаючи з 01.01.2016 року, з врахуванням раніше виплачених сум пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988, постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268», на підставі довідки вихідний №4/289 від 29 березня 2018 року Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про розмір складових грошового забезпечення для визначення розміру пенсії, виготовленої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області на виконання рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 31.01.2018 року по справі №524/8496/17 без врахування постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та без врахування постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення та без обмеження максимального розміру пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області подати до суду звіт про виконання судового рішення в місячний термін з дня набрання рішенням суду законної сили.
Підставою для звернення до суду вважає порушення своїх прав у сфері публічно-правових відносин діями відповідача по виконанню рішення Автозаводського районного суду м. Кременчук від 31.01.2018 у справі №524/8496/17 в частині зменшення відсоткового розміру обчислення пенсії до 70 відсотків від грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2016 з обмеженням максимального розміру пенсії та з урахування постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду". Зазначав, що постанова КМУ № 103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою врегульовано проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", прийнята пізніше ніж винесено судове рішення, виключає можливість застосування даної постанови до спірних правовідносин, по яких було ухвалено рішення від 31.01.2018 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.12.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного провадження з викликом учасників справи.
29.12.2018 відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на не порушення прав позивача, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок - 01.01.2016, чинною була редакція статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% від грошового забезпечення. В результаті проведення перерахунку розмір пенсії позивача збільшився. Зазначав про відсутність підстав вважати, що відповідач не виконуватиме судове рішення по даній справі в обґрунтування відсутності підстав застосування судового контролю. Вказував, що позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року з урахуванням максимального розміру пенсії, визначеного ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка на даний час не скасована, неконституційною не визнана та підлягає виконанню. Крім того, пенсійний орган зазначав, що рішення Автозаводського районного суду м. Кременчук від 31.01.2018 по справі №524/8496/17 набрало законної сили 21.05.2018, а тому відповідачем застосовано положення постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою врегульовано порядок виплати перерахованої позивачу пенсії.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 01.06.2013 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 31.01.2018 у справі №524/8496/17 /а.с. 11-14/:
- визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для перерахунку пенсії довідки № 4/1724 від 15.05.2017 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 без включення в неї всіх складових грошового забезпечення передбачених нормативно-правовими актами та у визначених цими актами розмірах.
- зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Полтавській області виготовити на направити Головному Управлінню Пенсійного Фонду України в Полтавській області нову (уточнюючу) довідку за формою, встановленою додатком № 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах:
- Посадовий оклад - 2 500 грн. 00 коп.
- Оклад за спеціальним званням майор міліції - 2 200 грн. 00 коп.
- Надбавки за вислугу років 50 % - 2 350 грн. 00 коп.
- Надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % - 3 525 грн. 00 коп.
- Премія 100 % - 10 575 грн. 00 коп.
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 з 01 січня 2016 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/1724 від 15.05.2017 року про розмір та складові його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988, постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268», на підставі виготовлено нової (уточненої) довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про розмір складових його грошового забезпечення для визначення розміру пенсії, починаючи з 01.01.2016 року, з врахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука від 01.03.2018 виправлено описку у рішенні Автозаводського районного суду м. Кременчука від 31.01.2018 року по справі за заявою ОСОБА_3 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії, а саме: по усьому тексту рішення
- звання позивача «майор» виправлено на «підполковник»,
- дату звернення до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області « 21.09.2011 року» виправлено на « 21.09.2016 року» /а.с. 15/.
На виконання рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 31.01.2018 та ухвали суду від 01.03.2018 у справі №524/8496/17 Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії ОСОБА_3 від 29.03.2018 №4/289, відповідно до якої розмір грошового забезпечення з дати виникнення права на перерахунок за посадою старший дільничний інспектор Автозаводського РВ Кременчуцького МУ УМВС України в Полтавській області становить: посадовий оклад - 2 500 грн., оклад за спеціальним званням майор міліції - 2 200 грн., надбавки за вислугу років 50 % - 2 350 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % - 3 525 грн., премія 100 % - 10 575 грн. 00 коп., всього 21 150 грн. /а.с. 33/
20 червня 2018 року позивач, через свого представника ОСОБА_1, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988, постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268», на підставі виготовлено нової довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області вих. №4/289 від 29.03.2018 про розмір складових його грошового забезпечення для визначення розміру пенсії, починаючи з 01.01.2016 року, з врахуванням раніше виплачених сум пенсії /а.с. 28/.
Листом №1139/С-03 від 04.07.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомлено позивача, що ОСОБА_3 було проведено перерахунок пенсії у встановленому законодавством порядку, згідно довідки від 21.03.2018 із грошового забезпечення на суму 7081,73 гри., виданої Ліквідаційною: комісією УМВС України в Полтавській області починаючи з 01.01.2016 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій: особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Після проведеного перерахунку пенсії з 01,01.2018 року розмір пенсії збільшився та встановлений на рівні 6827,31 грн. /а.с. 29/.
09 липня 2018 року позивач звернувся до Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області із заяву про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень-відповідача на виконання рішення суду в порядку ст.383 КАС України.
Ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20 липня 2018 року по справі №524/8496/17 заяву ОСОБА_3 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень-відповідача на виконання рішення суду в адміністративній справі №524/8496/17 - задоволено. Визнано протиправною відмову викладену в листі за вих. №1139/С-03 від 04.07.2018 року Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виплатити заборговану пенсію ОСОБА_3 за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року без врахування постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на виконання рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 31.01.2018 р. по справі №524/8496/17. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обмеження з 01.01.2016 року розміру перерахованої ОСОБА_3 пенсії десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб на виконання рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 31.01.2018 р. по справі №524/8496/17. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо зменшення розміру призначеної пенсії на рівні 80% грошового забезпечення до рівня 70% грошового забезпечення ОСОБА_3 при здійсненні перерахунку пенсії на виконання рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 31.01.2018 р. по справі №524/8496/17. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, код ЄДРПОУ 13967927, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, починаючи з 01.01.2016 року, з врахуванням раніше виплачених сум пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988, постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268», на підставі довідки вихідний №4/289 від 29 березня 2018 року Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про розмір складових грошового забезпечення для визначення розміру пенсії, виготовленої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області на виконання рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 31.01.2018 р. по справі №524/8496/17, без врахування постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення та без обмеження максимального розміру пенсії /а.с. 17-21/.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2018 року скасовано ухвалу Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20 липня 2018 року по справі №524/8496/17, яка вмотивована тим, що суд першої інстанції ухвалив нове рішення, а не надав оцінку правильності дій відповідача під час виконання рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука від 31.01.2018 по справі № 524/8496/17 /а.с. 22-24/.
Позивач вважає протиправною відмову відповідача здійснити йому виплату перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року, з врахуванням раніше виплачених сум пенсії, на підставі виготовленої нової (уточненої) довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області вих. № 4/289 від 29.03.2018 року про розмір складових грошового забезпечення для визначення розміру пенсії на виконання рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 31.01.2018 р. по справі №524/8496/17, без врахування постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби , та деяким іншим категоріям осіб» та без врахування постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», та з обмеженням з 01.01.2016 року розміру перерахованої позивачеві пенсії десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб, зі зменшенням розміру пенсії, яка була призначена на рівні 80% грошового забезпечення, до рівня 70% грошового забезпечення.
Не погоджуючись із такими діями та вважаючи своє право на перерахунок пенсії порушеним, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Конституційний Суд України зазначив, що Основний Закон України закріплює основоположні засади права громадян на соціальний захист і відносить до законодавчого регулювання механізм реалізації цього права (абзац сьомий пункту 2 мотивувальної частини Рішення від 20 червня 2001 року № 10-рп/2001).
За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту
За частиною 2 статті19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон) визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (ст. 10 Закону).
Як вбачається з матеріалів справи позивачу призначена пенсія за вислугу років у розмірі 80 % грошового забезпечення.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідно Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 від 29.03.2018 №4/289, Головним управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2016 /а.с. 57/. При цьому перерахунок пенсії проведено відповідачем виходячи з 70 відсотків грошового забезпечення (вислуга років 36).
Пунктом "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону що діяла на час призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Отже, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Згідно зі статтею 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VІ від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема, змінено у відсотках розмір грошового забезпечення.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції Закону № 3668-VІ, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності в цій частині 01 травня 2014 року, статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в наступній редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законами № 3668-VІ та № 1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а згодом 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 03.03.2018 у праві №175/1665/17 (2-а/175/41/17) провадження № К/9901/9550/18 та від 24.04.2018 у справі №686/12623/17, провадження № К/9901/849/17.
Відтак, суд вважає необґрунтованими та не бере до уваги доводи відповідача про необхідність застосування при перерахунку пенсії позивача статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції чинній на 01.01.2016, якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Отже, дії відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2016 зі зменшенням відсоткового розміру пенсії з 80 % на 70% вчинені не на підставі, не у межах повноважень та у не спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, з метою ефективного захисту прав та інтересів ОСОБА_3, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в частині перерахунку пенсії ОСОБА_3 зі зменшенням відсоткового розміру пенсії з 80 % на 70% з 01.01.2016 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_3 пенсію з 01.01.2016 року у розмірі 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Вирішуючи позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обмеження з 01.01.2016 року розміру перерахованої пенсії десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016 без обмеження максимальним розміром пенсії, суд приходить до таких висновків.
Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Судом встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою №988 та Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким внесено доповнення до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не проведений з 1 січня 2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Положення статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" про те що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність доповнено згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року № 848-VIII.
Зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року.
Згідно із пунктом другим резолютивної частини рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року, зокрема, частина 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 20 грудня 2016 року відсутня частина 7 статті 43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" N 911-VIII від 24.12.2015 року частину п'яту статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень". Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" N 1774-VIII від 06.12.2016 року у частині сьомій статті 43 Закону №2262-ХІІ слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".
Таким чином, буквальне розуміння змін внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року дозволяє стверджувати, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина 7 статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.
Це означає, що з 20 грудня 2016 року, протягом 2017 року та 2018 року стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року №1774 до частини 7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Даний висновок узгоджується із позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 03 жовтня у справі № 127/4267/17, від 16 жовтня 2018 року у справі № 522/16882/17 та від 06 листопада 2018 року у справі №522/3093/17.
Відтак, суд вважає необґрунтованими та не бере до уваги доводи відповідача про необхідність застосування при перерахунку пенсії з 20.12.2016 обмеження пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Отже, дії відповідача щодо проведення перерахунку і виплати пенсії ОСОБА_3 з 20.12.2016 з обмеженням її максимального розміру вчинені не на підставі, не у межах повноважень та у не спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_3 пенсію з 20 грудня 2016 року в розмірі 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
Що стосується позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не виплатити заборгованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби , та деяким іншим категоріям осіб» та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, починаючи з 01.01.2016 року, з врахуванням раніше виплачених сум пенсії, без врахування постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», то вони не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 цього Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XIII (далі - Закон №2262) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Разом із тим, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII частину 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262 викладено у такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій" (набрання чинності з 01.01.2017).
Таким чином, починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.
Постановою КМ України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» врегульовано порядок проведення виплати перерахованих сум пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 15.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно починаючи з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами.
Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262, дає можливість суду зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 у справі №818/1076/18 висловив позицію, що Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262 та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
При цьому, повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються статтею 23 Бюджетного кодексу України, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
Органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види виплат за рахунок коштів Державного бюджету в межах виділених асигнувань бюджету, реалізуючи бюджетну програму КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок і підвищень, призначених за різними пенсійними програмами".
Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої ст.116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушення бюджетного законодавства.
Конституційний Суд України у своєму рішенні у справі №5-р/2018 від 22.05.2018 вважає, що положення Основного Закону України зобов'язують державу створити ефективну систему соціального захисту різних категорій осіб, яка сприяла б узгодженню рівня їхнього життя з реалізацією права на достатній життєвий рівень для них та їхніх сімей шляхом надання відповідного соціального забезпечення. Заходи соціального захисту мають втілювати ідеї соціальної солідарності та справедливості, бути спрямовані на охорону і захист особи при настанні можливих соціальних ризиків.
На думку Конституційного Суду України, держава виходячи з існуючих фінансово- економічних можливостей має право вирішувати соціальні питання на власний розсуд. Тобто у разі значного погіршення фінансово-економічної ситуації, виникнення умов воєнного або надзвичайного стану, необхідності забезпечення національної безпеки України, модернізації системи соціального захисту тощо держава може здійснити відповідний перерозподіл своїх видатків з метою збереження справедливого балансу між інтересами особи та суспільства. Проте держава не може вдаватися до обмежень, що порушують сутність конституційних соціальних прав осіб, яка безпосередньо пов'язана з обов'язком держави за будь-яких обставин забезпечувати достатні умови життя, сумісні з людською гідністю.
Суд зауважує, що у рішенні №3-рп/2012 від 25.01.2012 року Конституційний суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Конституційний Суд України визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розмір соціальних виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
До того ж, суд зазначає, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України. Порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, регулюється Кабінетом Міністрів України відповідно до Конституції та законів України.
Докази того, що на час розгляду справи зазначена постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 суперечить Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Конституції України та скасована в судовому порядку відсутні, а отже підстав для її не врахування у відповідача немає.
Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 04.07.2018 №1139/С-03 /а.с. 66/ у квітні 2018 року ОСОБА_3 виплачено підвищення пенсії за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в сумі 12145,72 грн., яку було зараховано на особистий рахунок позивача.
На виконання рішення Автозаводського районного суду м. Кременчуці від 31.01.2018, у червні 2018 року управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 29.03.2018 № 4/289 із грошового забезпечення на суму 21 150, грн., виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтаві області.
Розмір пенсії після її перерахунку склав 19137,05 грн., враховуючи максимальний розмір пенсії: з 01.01.2016 - 10740,00 грн.; з 01.01.2018 - 13730,00 грн.; з 01.07.2018 - 14350,00 грн.
Виплата пенсії в підвищеному розмірі 14350,00 грн. розпочата з липня 2018 року. Доплата перерахованої суми пенсії за період з 01.01.2018 по 30.06.2018 включена на виплату у додаткову відомість.
В ході судового розгляду справи представник відповідача пояснив про виплату перерахованої за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 пенсії у порядку, встановленому постановою КабінетуМіністрів України від 21.02.2018 р. № 103 після виділення коштів на їх фінансування в такому порядку:
- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та отриманої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017;
- з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.06.2016 по 31.12.217 та до забезпечення повної виплати розрахованої пенсії.
Крім того як вбачається із відзиву на позовну заяву, відповідачем по справі проведено перерахунок та здійснено виплату різниці між перерахованою пенсією за 2018 рік у сумі 41 416,14 грн. у червні 2018 року, що також не заперечується позивачем.
Доказів невиплати Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області заборгованості з виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачем не наведено, а судом не встановлено.
Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_3 в цій частині позовних вимог задоволенню не підлягає.
Стосовно вимог позивача щодо визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не виплатити позивачу заборгованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, починаючи з 01.01.2016 року, з врахуванням раніше виплачених сум пенсії, без врахування постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», суд виходить з такого.
Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду затверджений постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року (далі Порядок №649) визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Відповідно до пункту 2 Порядку №649 боржник це орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення; стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення.
Згідно п.5 Порядку №649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Згідно з п. 6 Порядку №649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 8 Порядку №649 комісія приймає одне з таких рішень:
- про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку;
- про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.
У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п'ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови.
У разі потреби комісія може прийняти рішення про повернення матеріалів боржнику на доопрацювання.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем не було надано до суду жодного доказу, який свідчив би про вчинення головним управління Пенсійного фонду України в Полтавській області дій, зазначених у пункті 5 Порядку №649, зокрема направлення до Пенсійного фонду України: документу, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунку суми, що підлягає виплаті, засвідченого керівником боржника або уповноваженою ним особою; нарахування чи виплати заборгованість на підставі вказаної Порядку №649.
З огляду на викладене, суд вважає безпідставними посилання позивача на положення Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року.
Суд зазначає, що в розумінні норм Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа може звернутись до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів. У спорі, що розглядається, відсутній факт порушення прав позивача з боку відповідача у майбутньому, тобто, позивач передчасно звернувся з позовною заявою, яка містить вищезазначені вимоги, а тому в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Отже, адміністративний позов ОСОБА_3 підлягає частковому задоволенню.
Приписами ч. 1 ст. 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Стосовно клопотання позивача про зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення в місячний термін з дня набрання рішенням суду законної сили, суд зазначає про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, за приписами вказаної норми покладення таких зобов'язань на суб'єкта владних повноважень є правом, а не обов'язком суду.
Суд не вбачає підстав для застосування зазначеної форми контролю за виконанням судового рішення, оскільки не вважає, що відповідачем після набрання рішенням суду законної сили не будуть добровільно вживатися заходи з метою виконання даного судового рішення.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в частині перерахунку пенсії ОСОБА_3 зі зменшенням відсоткового розміру пенсії з 80 % на 70%.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_3 пенсію з 01 січня 2016 року в розмірі 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_3 пенсію з 20 грудня 2016 року в розмірі 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
Рішення допустити до негайного виконання в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 07 лютого 2019 року.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва