Рішення № 79661031, 07.02.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2019
Номер справи
1540/4454/18
Номер документу
79661031
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2019 року м. Одеса Справа № 1540/4454/18

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною діяльність відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням заробітної плати за період з 01.01.1987 року по 31.12.1992 року з урахуванням заробітної плати для призначення пенсії у разі втрати документів про нарахування та виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №919 від 05.07.2006 року та зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з урахуванням заробітної плати, визначеної у відповідності до Порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії у разі втрати документів про нарахування та виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №919 від 05.07.2006 року,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач обґрунтовує позов тим, що позивач перебуває на обліку у відповідача та їй призначена пенсія за віком з 19.06.2008 року, яку обчислено з урахуванням 34 років 6 місяців 23 дня страхового стажу та 653, 58 грн. середньомісячного заробітку за період з 01.01.1988 року по 31.12.1992 року та з 01.07.2000 року по 08.08.2008 року. В 2008 році з архівних довідок був вибраний варіант заробітку. 11.02.2012 року позивач дізналась про постанову Кабінету Міністрів України №919 від 05.07.2006 року «Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату» (далі – Постанова №919) та вона неодноразово зверталась до відповідач щодо можливості перерахунку пенсії, проте відповідач відмовляв їй в перерахунку пенсії на підставі Постанови №919. На підставі вищевикладеного позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Представник відповідача надав до суду письмовий відзив, який мотивований тим, що з 19.06.2008 року ОСОБА_1 призначена пенсія за віком, обчислена за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058. Згідно зі статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року незалежно від перерв та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), видану у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року заданими що містяться в системі персоніфікованого обліку. Пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1. визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа яка звертається за пенсією. Порядок визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 р. № 919 (зі змінами, внесеними постановою від 29.02.2012 р. № 166). Порядок № 919 застосовується в тому разі, якщо первинні документи про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) втрачені у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин, за дотримання одночасно таких умов: якщо пенсія призначається (а не провадиться її перерахунок). Таким чином, враховуючи вищезазначене, за наявними у пенсійній справі документами розмір пенсії ОСОБА_1 визначено правильно за допомогою функції вибору оптимального заробітку (НТК) та, оскільки, вищевказані вимоги передбачені Порядком № 919 не дотримані, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням зазначеного Порядку № 919 правові підстави відсутні.

Ухвалою суду від 04.09.2018 року позов залишений без руху.

Ухвалою суду від 22.10.2018 року відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути заяву в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та наявності підстав для його задоволення.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що з 19.06.2008 року ОСОБА_1 призначена пенсія за віком, обчислена за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058.

Згідно зі статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року незалежно від перерв та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), видану у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року за даними що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1. визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа яка звертається за пенсією.

Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ, організацій або державними архівними установами.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 р. № 919 (зі змінами, внесеними постановою від 29.02.2012 р. № 166).

Для призначення пенсії за віком ОСОБА_1 надала довідку Департаменту архівної справи та діловодства Одеської міської ради від 08.07.2008 № 3372-О-01-19.

Пенсію було обчислено із врахуванням сум заробітку, наведених у довідці Департаменту архівної справи та діловодства Одеської міської ради від 08.07.2008 р. № 3372-О-01-19, враховуючи, що довідку про заробітку плату, видану відповідно до зазначеного Порядку № 919 для призначення пенсії позивач не надала.

Пенсія за віком обчислена з урахуванням 34 років 6 місяців 23 дня страхового стажу та 653.58 грн. середньомісячного заробітку за періоди роботи з 01.01.1988 р. по 31.12.1992 р. та з 01.07.2000 р. по 08.08.2008 р. Розмір пенсії з 19.06.2008 року склав 518,88 грн. із них: 270,58 грн. - розмір пенсії за віком: 210,42 грн. - доплата до прожиткового мінімуму (481,00 грн.): 37,88 грн. - доплата за понаднормативний стаж (14 років).

Згідно з довідкою від 13.08.2008 р. № 4288/0/01-19 виданої Департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради заробітну плату за періоди роботи на Одеському виробничому художньому комбінаті за періоди роботи з 1985 по 1987 роки врахувати не можливо, так як документи цього підприємства за 1986 рік не передані до міського архіву, у відомостях за 1985 р., 1987 р. - прізвище Осико (Солопова) не зазначено.

Заробітна плата за періоди з 01.01.1988 р. по 30.06.1992 р. в Одеському виробничому художньому комбінаті врахована управлінням ПФУ на підставі довідки про заробітну плату від 08.07.2008 р. №3372-0-01-19. виданій Департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради. В цій довідці заробітна плата за період з 01.03.1992 р. по 30.06.1992 р. відсутня та у примітці вказано, що з березня по грудень нарахувань по заробітній платі немає. Тому, заробітна плата за період роботи з 01.03.1992 р. по 31.12.1992 р. в заробіток зараховано як «0» на підставі заяви позивача від 08.09.2008 року про неможливість надати довідку про заробітну плату за цей період.

Суд зазначає, що при оформленні пенсії за віком ОСОБА_1 подала заяву від 08.09.2008 року в якій просить щоб при обчисленні пенсії заробітну плату з березня 1992 року врахувати як « 0» у зв'язку з тим, що не має можливості її надати (копія наявна в матеріалах справи).

В наступному 29.11.2010 року ОСОБА_1 звернулась до управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії по заробітку та надала довідку про заробіток від 01.11.2011 року №О-04/02-02, яка видана КУ «Трудовий архів Ренійського району», за період роботи з липня по грудень 1992 року в ПП «Ватра». У наданій довідці заробітна плата вказана за серпень, листопад та грудень 1992 року та зазначено, що у липні, вересні та жовтні 1992 року нарахування заробітної плати відсутнє.

Пенсія була перерахована з 01.12.2010 року із середньомісячного заробітку 653,78 грн. (із врахуванням заробітної плати за серпень, листопад та грудень 1992 року, періоди з 01.03.1992 р. по 31.07.1992 р. та з 01.09.1992 р. по 31.10.1992 р. враховано як « 0»).

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.2013 № 166 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесені зміни до Порядку визначення заробітної плати (доходу) у разі втрати документів про її нарахування та виплату, а саме передбачено, що даний Порядок №919 застосовується лише для призначення пенсії.

Відповідно до Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату за період до 1 січня 1998 року та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів заробітна плата ( дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається :

1) за наявності підприємства, установи, організації, де працювала особа, або їх правонаступника - виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на такому підприємстві, в установі, організації, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).

Довідка про середню заробітну плату за відповідною або аналогічною їй професією (посадою) надається підприємством, установою, організацією, де працює ( працювала) особа, або їх правонаступником:

2) у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано - виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією ( посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.

Довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки ( посадовою окладу) за відповідною або аналогічною професією ( посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, видається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.

Слід зазначити, що Порядок № 919 застосовується в тому разі, якщо первинні документи про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) втрачені у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин, за дотримання одночасно таких умов:

1) якщо пенсія призначається (а не проводиться її перерахунок):

2) якщо страховий стаж особи починаючи з 1 липня 2000 р. становить менш як 60 місяців (тобто коли надання довідки про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу поспіль до 1 липня 2000 р. незалежно від перерв є обов'язковим);

3) у разі відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страховою стажу поспіль незалежно від перерв до 1 липня 2000 р..

Щодо першої умови суд зазначає, наступне.

ОСОБА_1 для призначення пенсії надала довідку про заробіток від 08.07.2008 № 3372-0-01-19 за період 1988 р. - 1992 р.. яку вже враховано управлінням ПФУ при первинному призначенні пенсії заявниці, тобто останній пенсія вже призначена.

Щодо другої умови, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 відповідно до трудової книжки має більш ніж 60 місяців з 01.07.2000 р., а саме: 5 років 3 місяців 1 день згідно з розпорядженням від 06.02.2014 р., а згідно з розпорядженням від 28.08.2017 р. позивач з 01.07.2000 р. має 6 років 7 місяців 27 днів страхового стажу (копії розпоряджень наявні в матеріалах справи)

Щодо третьої умови, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 до 01.07.2000 р. має заробітну плату більш ніж 60 календ. міс. страхового стажу, а саме відповідно до її трудової книжки та архівних довідок від 08.07.2008 № 3372/О-01-19 за період з 1988 р. по 1992 р. (в Одеському виробничому художньо-оформлювальному комбінаті), від 01.11.2011 №О-04/02-02 за період з 01.07.1992 р. по 31.12.1992 р. (в ПП «Ватра»), від 30.07.2012 р. №814-О-01/19 за період з 1982 - 1984 р. та за 1988 р. по 1992 р. (в Одеському виробничому художньо-оформлювальному комбінаті), від 03.02.2014 №О-02/02-02 за період з 1974 р. по 1979 р. (в Ренійському Биткомбінаті) (копії архівних довідок наявні в матеріалах справи).

Таким чином, враховуючи вищезазначене, за наявними в матеріалах справи документами розмір пенсії ОСОБА_1 визначено правильно за допомогою функції вибору оптимального заробітку (НТК) та, оскільки, вищевказані умови передбачені Порядком № 919 відсутні, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням зазначеного Порядку № 919, суд доходить висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст. 2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

В силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими, а тому позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст..ст.9, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною діяльність відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням заробітної плати за період з 01.01.1987 року по 31.12.1992 року з урахуванням заробітної плати для призначення пенсії у разі втрати документів про нарахування та виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №919 від 05.07.2006 року та зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з урахуванням заробітної плати, визначеної у відповідності до Порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії у разі втрати документів про нарахування та виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №919 від 05.07.2006 року відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст..255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п.15-5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Е.А.Іванов

.