
Справа № 420/77/19
УХВАЛА
07 лютого 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області про залучення третьої особи та зупинення провадження по справі, -
Встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо:
неврахування при перерахунку з 01.01.2018 року пенсії ОСОБА_2 надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10% від посадового окладу;
визначення в перерахунку пенсії станом на 01.01.2018 року (Додаток 3), при зазначених підсумку пенсії (з надбавками) в розмірі 7437,92 грн. та попередньої суми пенсії в розмірі 2538,90 грн., суми підвищення в зв'язку з даним перерахунком пенсії в розмірі 2449,51 грн. (50% від 4988,41);
виплати пенсії з урахуванням лише 50% суми підвищення пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_2 пенсії з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 56% грошового забезпечення, з урахуванням: посадового окладу в розмірі 7750,00 грн.; окладу за військове звання в розмірі 1410,00 грн.; процентної надбавки за вислугу років (45%) в розмірі 4122,00 грн.; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10% від посадового окладу; та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду від 11.01.2019 р. відкрито провадження в адміністративній справі, визначено, що розгляд справи буде здійснюватись в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін); встановлено відповідачам п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву; встановлено позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив; встановлено відповідачам п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до Одеського окружного адміністративного суду у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання даної ухвали належним чином засвідчені копії пенсійної справи позивача; призначено судове засідання по справі на 06.02.2019 р. о 10 год. 30 хв.
До суду від представника Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області надійшло клопотання про залучення третьої особи, в якому останній просив залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Одеський обласний військовий комісаріат, враховуючи, що органи Пенсійного фонду України призначають/перераховують пенсії на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить.
Крім того, 28.01.2019 р. (вх. № 3150/19) від представника Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області надійшло клопотання про зупинення провадження по справі до набрання законної сили рішенням у справі № 826/3783/18, яка розглядається Окружним адміністративним судом міста Києва, яке останній просив розглянути за його відсутності.
В обґрунтування клопотання зазначено, що у провадженні Окружного адміністративного суду м. Києва перебуває справа, предметом розгляду якої є питання правомірності положень постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018р., на підставі якої позивачу здійснено перерахунок пенсії, з яким останній не погоджується, відтак прийняття рішення у справі не лише призведе до вирішення спору між сторонами, а й вичерпає спірність вказаної Постанови. Зазначене, на думку відповідача, об'єктивно унеможливлює розглянути справу №420/77/19 до набрання законної сили рішенням у справі № 826/3783/18, яка розглядається Окружним адміністративним судом міста Києва.
До судового засідання 06.02.2019 р. всі учасники справи не з'явились, явку представників не забезпечили, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялись належним чином.
За приписами ч.4 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до п. 10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, враховуючи, що до судового засідання 06.02.2019 р. всі учасники справи не з'явились, клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області про залучення третьої особи та зупинення провадження по справі розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши матеріали справи, дійшов висновку про наявність підстав для залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Одеського обласного військового комісаріату та зупинення провадження у справі, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.ч. 2, 5 ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач вважає протиправним неврахування під час проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018р. надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10% від посадового окладу.
Суд враховує, що уповноважені органи Пенсійного фонду України з січня 2007 року здійснюють функції щодо призначення (перерахунку) та виплати пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на підставі статті 99 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян".
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007р., документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурним підрозділами міністерств та інших державних органів.
Відповідно до Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 937 від 31.12.2014р., визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії відповідно до Закону України від 09.04.1992р. № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей", № 45 від 13.02.2008р. "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007р., покладено на обласні військові комісаріати.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Одеського обласного військового комісаріату.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Обґрунтовуючи правову позицію, позивач зазначає, що відповідачем згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. «Про перерахунок пенсії особам які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» здійснено перерахунок його пенсії, з яким позивач не згоден.
Як вбачається з матеріалів справи, в тому числі відзивів на позовну заяву, відповідачі, посилаючись на проведення перерахунку пенсії позивача відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. та Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», вважають що ними порушень при проведенні пенсії позивача не допущено.
Судом встановлено, що на теперішній час у провадженні Окружного адміністративного суду м. Києва перебуває справа №826/3783/18 за позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України, предметом позову у якій є питання законності пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам"; зміни до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008р., внесених постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р.; Додатку № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р., зміни до якого внесені Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018р.
Ухвалою Верховного Суду від 22.08.2018 р. у справі № 826/3783/18 відмовлено у відкритті провадження за поданням Окружного адміністративного суду міста Києва про розгляд адміністративної справи № 826/3783/18 як зразкової та зазначено, що остаточне судове рішення у справі № 826/3783/18 (у випадку постановлення судом рішення по суті позовних вимог) не лише вирішить спір між позивачем і відповідачем у даній конкретній справі, а й вичерпає спірність постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018р.
Суд враховує, що предметом розгляду у цій справі є здійснення перерахунку пенсії позивачу на підставі порядку, законність якого оскаржується в адміністративній справі № 826/3783/18, що розглядається Окружним адміністративним судом м. Києва.
Відтак, прийняття рішення в адміністративній справі № 826/3783/18 щодо відповідності закону встановленого порядку перерахунку пенсій може вплинути на подальший розгляд адміністративної справи № 420/77/19 по суті.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав, визначених п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України, для зупинення провадження по справі до набрання законної сили рішенням у справі № 826/3783/18, яка розглядається Окружним адміністративним судом міста Києва.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 205, 236, 243, 256, 295-297 КАС України суд, -
У Х В А Л И В:
Клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області про залучення третьої особи та зупинення провадження по справі, - задовольнити.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Одеський обласний військовий комісаріат.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Одеський обласний військовий комісаріат про визнання протиправними дій щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. надбавок, визначення розміру пенсії при перерахунку, виплати пенсії з урахуванням лише 50 % суми підвищення пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії
зупинити до набрання законної сили рішенням у справі № 826/3783/18, яка розглядається Окружним адміністративним судом міста Києва.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст.ст. 293-295 КАС України.
Суддя Г.П. Самойлюк