
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2019 р. № 400/2957/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лісовської Н.В. за участю секретаря судового засідання Ткач Г.С. у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження розглянув адміністративну справу
за позовом:Секретаря Южноукраїнської міської ради Миколаївської області Дзюбенко Людмили Петрівни, вул. Дружби Народів, 48, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55001
до відповідача:Южноукраїнської міської ради Миколаївської області, вул. Дружби Народів, 48, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55000
про:встановлення відсутності компетенції та визнання продовження пленарного засідання таким, що не відбулося,
За участю:
позивача: Дзюбенко Л.П,
представника позивача: Нетідової С. І.,
представника відповідача: Миськіва С.О.,
ВСТАНОВИВ:
Секретар Южноукраїнської міської рада Миколаївської області - Дзюбенко Людмила Петрівна звернулася до суду з адміністративним позовом до Южноукраїнської міської ради Миколаївської області (далі по тексту Відповідач, Міськрада, Южноукраїнська МР) з вимогами про:
- встановлення відсутності компетенції (повноважень) Южноукраїнської Міськради на продовження 01.11.2018 р. пленарного засідання планової 42-ї сесії за відсутності секретаря Южноукраїнської Міськради Дзюбенко Л.П., під час її тимчасової непрацездатності;
- встановлення відсутності компетенції (повноважень) Южноукраїнської Міськради на обрання головуючого на пленарному засіданні планової 42-ї сесії 01.11.2018 р., за наявності повноважного секретаря Южноукраїнської Міськради Дзюбенко Л.П., яка тимчасово втратила працездатність (захворіла);
- визнання повноваження пленарного засідання планової 42-ї сесії Южноукраїнської міської ради Миколаївської області 01.11.2018 р., яке скликане розпорядженням секретаря Южноукраїнської Міськради Дзюбенко Л.П. № 186-р від 29.10.2018 р. «Про продовження пленарного засідання планової 42-ї сесії Южноукраїнської міської ради Миколаївської області» таким, що не відбулося.
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що відповідно до Рішення Южноукраїнської міської ради № 8 від 11.12.2015 р. її обрано секретарем Южноукраїнської МР. Після прийняття Міськрадою рішення від 07.06.2018 р. про дострокове припинення повноважень Южноукраїнського міського голови ОСОБА_4 та звільнення його з посади, вона як секретар Міськради, здійснює повноваження Міського голови. В межах своїх повноважень Позивач 18.09.2018 р. Розпорядженням № 156-р скликала планову 42 сесію Южноукраїнської МР сьомого скликання на 04.10.2918 р., з визначеним у розпорядженні порядком денним - всього 56 питань.
04.10.2018 р. відбулося пленарне засідання, було відкрито 42 сесію сьомого скликання, обрано лічильну комісію, прийнято рішення про включення додаткових питань до порядку денного, затверджено порядок денний планової 42 сесії сьомого скликання (всього 63 питання, у тому числі 4 питання в розділі різне), розглянуто 7 питань порядку денного та оголошено перерву наступними розпорядженнями: № 171р від 08.10.2018 р. та № 186р від 29.10.2018 р. Продовження пленарного засідання 42 сесії було призначено на 09.10.2018 р. та на 01.11.2018 р. відповідно.
01.11.2018 р. позивачем було оголошено продовженою 42 сесію сьомого скликання, що розпочата 04.10.2018 р. Через деякий час, позивачем було оголошено перерву на 15 хвилин, у зв'язку з виниклими на сесії питаннями. Після залишення сесійної зали, внаслідок емоційної напруги, її стан здоров'я погіршився, була викликана швидка медична допомога та Дзюбенко Л.П. госпіталізовано до лікарні. Однак, незважаючи на її відсутність (головуючого на пленарному засіданні) через поважну причину, депутати Міськради продовжили пленарне засідання, незаконно був обраний головуючий на пленарному засіданні - депутат Палій О.В., не в законний спосіб було проведено голосування по питанням порядку денного (лічильна комісія не підписала жодного протоколу голосування, два члени лічильної комісії взагалі відмовилися від здійснення повноважень члена лічильної комісії), прийняті на цій сесії сімнадцять рішень по різним питанням протиправно підписані депутатом Палієм О.В. та за його розпорядженням розміщені на офіційному сайті Южноукраїнської МР (відсутні будь-які документи на уповноваження Палія О.В. підписувати рішень МР), після чого депутати розійшлися. При проведенні голосування депутат Палій О.В. скористувався для голосування пультом Секретаря Міськради Дзюбенко Л.П. для голосування. Це також є протиправним та порушує права позивача. Дзюбенко Л.П. зазначила, що дії Відповідача, спрямовані на продовження 42 сесії, обрання головуючим депутата, проведення голосування без наявності лічильної комісії, прийняття рішень, є протиправними та за межами правового поля. Окрім того, такі дії Відповідача порушують її права як посадової особи - секретаря Южноукраїнської Міськради та, фактично, через відсутність у депутатів правової обізнаності призвели до незаконного позбавлення Дзюбенко Л.П. повноважень головуючого на пленарному засіданні 01.11.2018 р.
Ухвалою суду від 29.11.2018 р. було відкрито провадження у справі та розгляд справи призначено в порядку загального провадження.
Відповідач своїм правом на подачу відзиву не скористався, відзив на позовну заяву до суду не надавав.
В судовому засіданні представник Відповідача Южноукраїнської Міської ради - Миськів С.О., який діє на підставі довіреності № 12 від 14.01.2019 р. підписаної секретарем Южноукраїнської Міської ради Дзюбенко Л.П., на вимогу положень ЗУ «Про запобігання корупції» повідомив суд та учасників судового процесу про наявність потенційного конфлікту інтересів щодо представництва ним інтересів Відповідача в судовому засіданні, оскільки довіреність підписана секретарем Южноукраїнської Міської ради Дзюбенко Л.П., яка є позивачем по справі.
Суд, допустив до участі у справі представника відповідача - Міськіва С.О., оскільки ст. 58 КАС України містить вичерпний перелік підстав, за яких особи не можуть бути представниками в судовому засіданні.
Ухвалою від 29.01.2019 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні 29.01.2019 р. позивач позов підтримала.
Представник відповідача проти задоволення позову не заперечував, але зауважив, що відповідно до наданої йому довіреності він не має повноважень на визнання позову, а відтак може лише висловити свою особисту позицію, що на його думку позов є обґрунтованим та належить задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України в судовому засіданні оголошено скорочене рішення, складення рішення у повному обсязі відкладено на строк десять днів.
Вислухавши пояснення учасників справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Відповідно до рішення № 8 від 11.12.2015 р. ІІ сесії сьомого скликання Южноукраїнської міськради Дзюбенко Л.П. обрано секретарем Южноукраїнської МР (а. с. 15).
07.06.2018 р. Рішенням № 1185 Южноукраїнської МР Миколаївської області достроково припинено повноваження Міського Голови ОСОБА_4 та звільнено його з займаної посади.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі по тексту - Закон № 280/97 від 21.05.1997 р., в редакції від 02.10.2018 р.) у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.»
18.09.2018 р., в межах повноважень виконуючої повноваження Міського голови, Позивач видала Розпорядження № 156-р від 18.09.2018 р. про скликання планової 42-ї сесії Южноукраїнської МР Миколаївської області (а. с. 18) з переліком порядку денного, та призначила дату проведення сесії на 04.10.2018 р.
Відповідно до протоколу 42-ї сесії від 04.10.2018 р., що міститься в матеріалах справи (а. с. 25-82), на пленарному засіданні 04.10.2018 р. обрано лічильну комісію в кількості трьох депутатів (Іщенко Л.В., Козявкін А.П., Севастьянова О.М.), затверджено порядок денний з 63 питань, з них декілька розглянуто, та відповідно до положень ст. 26 Регламенту Южноукраїнської МР, головуючою Дзюбенко Л.П. на пленарному засіданні було оголошено перерву в засіданні 42 сесії до 18.10.2018 р.
Розпорядженням Позивача № 171-р від 08.10.2018 р. визначена дата продовження пленарного засідання 42-ї сесії на 09.10.2018 р. (а. с. 83).
Через відсутність кворуму депутатів у сесійній залі для роботи та прийняття рішень, 09.10.2018 р. продовження роботи 42-ї сесії не відбулося та головуюча Дзюбенко Л.П повідомила, що про наступну дату проведення продовження пленарного засідання 42-ї сесії буде повідомлено додатковою, що підтверджується протоколом № 42 від 09.10.2018 р. (а. с. 84).
Секретарем міської ради на виконання повноважень міського голови 29.10.2018 р. було винесено Розпорядження № 186-р «Про продовження пленарного засідання планової 42-ї сесії» та призначено дату засідання - 01.11.2018 р. (а. с. 86).
Як вбачається з протоколу пленарного засідання від 01.11.2018 р., головуючою на пленарному засідання секретарем Южноукраїнської міської ради Дзюбенко Л.П. було оголошено продовження пленарного засилання планової 42-ї сесії з питаннями порядку денного, які були затверджені 04.10.2018 р. на пленарному засіданні (а. с. 87).
01.11.2018 р. о 10:18 год головуюча на пленарному засіданні Дзюбенко Л.П. оголосила перерву у пленарному засіданні на 15 хвилин (а. с. 88).
О 10:50 год за викликом прибула машина швидкої медичної допомоги, та об 11:17 год Дзюбенко Л.П. була госпіталізована в лікарню з попереднім діагнозом «гіпертонічна хвороба 2 ступеня, синусова тахікардія», що підтверджується карткою виїзду швидкої медичної допомоги (а. с. 105). Відповідно до виписки з медичної картки та листка непрацездатності (а. с. 106, 107), Позивач перебувала на стаціонарному лікуванні в медичному закладі з 01.11.2018 р. по 05.11.2018 р.
Як вбачається з протоколу пленарного засідання від 01.11.2018 р. починаючи з 11:15 год (а. с. 89) у сесійній залі залишилося 29 депутатів, які проголосували про продовження пленарного засідання 42 сесії у відсутності головуючого секретаря міськради Дзюбенко Л.П. (голосували шляхом підняття рук), з членів лічильної комісії підраховував та оголошував результати голосування єдиний член лічильної комісії - Козявкін А.П. (а. с. 89, 90). В аналогічний спосіб був обраний головуючим на сесії депутат Палій О.В., який і продовжив вести сесію, на якій були прийняті 17 рішень, але протоколи голосування не були підписані всіма членами лічильної комісії (а. с. 108-125). Прийняті на пленарному засіданні 01.11.2018 р. рішення були підписані особисто депутатом Палієм О.В. (а. с. 128-147).
При дослідженні матеріалів справи, а саме: відеозаписів засідання 01.11.2018 р. (файл 42-3-3, час 12:54 год), судом з'ясовано, що за закриття 42 сесії депутати не проголосували, оскільки не набрали необхідної кількості голосів, а відтак, головуючим депутатом Палієм О.В. сесія була оголошена закритою та після звучання Гімну України депутати розійшлися.
При здійснені повноважень посадової особи - секретаря міськради, позивач та депутатський корпус Міськради, при здійсненні депутатських повноважень мають керуватися Конституцією України, ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ЗУ «Про статус народного депутата України» та Регламентом Южноукраїнської міської ради сьомого скликання, який затверджено рішенням Южноукраїнської МР № 568 від 23.03.2017 р.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 4 п. 8, ч. 4. п. 9 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради, забезпечує підготовку на ради рішень ради з інших питань, що належать до її відання.
Згідно з ч. 11 ст. 46 зазначеного Закону, міський голова також відкриває та веде сесії міської ради.
Оскільки секретар Южноукраїнської МР - Дзюбенко Л.П. відповідно до положень ч. 2 ст. 42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» виконує повноваження Міського голови, то вона правомірно та в межах своїх обов'язків скликала 42 сесію, відкрила її на пленарному засіданні 04.10.2018 р., та на цьому ж засіданні була оголошена перерва.
Отже, діючим законодавством визначена виключна компетенція міського голови на скликання, відкриття та ведення планових сесій міської ради. У разі дострокового припинення повноважень міського голови, ця виключна компетенція покладається на секретаря міської ради.
Відповідно до ч. 15. ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок проведення та ведення сесій визначаються регламентом ради.
Згідно зі ст.ст. 26, 27 Регламенту Южноукраїнської міської ради сьомого скликання, затвердженого рішенням міської ради від 23.03.2017 р. № 568, визначено компетенцією міського голови як головуючого на сесії щодо відкриття, ведення та закриття пленарних засідань міської ради.
Відповідно до п. 2 ст. 5 Регламенту, секретар міської ради здійснює повноваження міського голови у разі звільнення з посади міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Регламенту Южноукраїнської міської ради, пленарні засідання відкриває, веде і закриває міський голова, а у випадках, передбачених законами та цим Регламентом, секретар міської ради.
Таким, чином, суд приходить до висновку, що після оголошення 15 хвилинної перерви у пленарному засіданні 01.11.2018 р., право на оголошення пленарного засідання після перерви мала виключно головуюча на пленарному засіданні секретар Южноукраїнської міської ради - яка була головуючою на пленарному засіданні - Дзюбенко Л.П.
Законодавцем не передбачено випадків та процедури зміну головуючого на пленарному засіданні під час оголошеної перерви.
Крім того, у законодавстві відсутні норми та положення, які б допускали можливість проведення голосування депутатським корпусом під час оголошеної перерви в пленарному засіданні. Таким чином, суд приходить до висновку, що у Відповідача були відсутні повноваження (компетенція) проводити голосування депутатським корпусом Южноукраїнської міськради за продовження пленарного засідання 01.11.2018 р., під час оголошеної перерви, без дотримання Регламенту, виходять за межі повноважень Місьради.
А обрання головуючим на пленарному засіданні одного з депутатів є протиправною дією Відповідача. Суд приходить до висновку, що Позивачем обрано невірний шлях захисту порушеного права, а саме: «встановлення відсутності компетенції (повноважень) Южноукраїнської Міськради на обрання головуючого на пленарному засіданні планової 42-ї сесії 01.11.2018 р., за наявності повноважного секретаря Южноукраїнської Міськради Дзюбенко Л.П., яка тимчасово втратила працездатність (захворіла)», оскільки в даному випадку суду слід надавити оцінку вже вчиненим відповідачем діям: «обрання головуючим депутата на пленарному засіданні», які призвели до певних наслідків - прийняття 17-ти рішень.
Суд вважає за необхідне скористатися своїм правом, передбаченим ст. 5 КАС України, та обрати такий вид захисту порушеного права, який буде ефективно відновлювати порушене право Позивач, а відтак суд приходить до висновку, що в даному випадку слід визнати дії Відповідача щодо обрання 01.11.2018 р. головуючим на пленарному засіданні планової 42-ї сесії Южноукраїнської міської ради Миколаївської області депутата Палія О.В - протиправними.
А як наслідок, у Відповідача відсутні були законні підстави приймати рішення по прядку денному 42 сесії, та проводити голосування під час оголошеної перерви у пленарному засіданні.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних драв та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень ч. 1 ст. 2 КАС України).
Спори між суб'єктами владних повноважень, визначені п. 3 ч. 1 ст. 19 КАС України належать до компетенційних спорів. Під компетенційними спорами розуміються спори між суб'єктами владних повноважень з приводу їхньої компетенції у сфері управління (публічної дії), у тому числі делегованих повноважень. Компетенцію органу чи посадової особи становлять їхні повноваження, визначені законом.
Статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження. При цьому Рада не може на себе перебирати функції та компетенцію посадової особи (у даному випадку секретаря міськради, яка виконує повноваження міського голови), яка очолює Раду, та лише ця особа компетентна здійснювати організаційні функції щодо призначення, ведення, закриття, пленарних засідань.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Позивач надала квитанцію про сплату судового збору в сумі 5286,00 грн., відтак стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає 3524,00 грн.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов секретаря Южноукраїнської міської ради Миколаївської області Дзюбенко Людмили Петрівни (вул. Дружби Народів, 48, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Южноукраїнської міської ради Миколаївської області (вул. Дружби Народів, 48, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002, ідентифікаційний код 33850880) про встановлення відсутності компетенції (повноважень) на продовження 01.11.2018 р. пленарного засідання планової 42-ї сесії Южноукраїнської міської ради; встановлення відсутності компетенції (повноважень) на обрання головуючого на пленарному засіданні планової 42-ї сесії Южноукраїнської міської ради з числа депутатів, для продовження (відкриття, ведення, закриття) 01.11.2018 р. 42-ї сесії Южноукраїнської міської ради та визнання таким, що не відбулося, продовження пленарного засідання планової 42-ї сесії Южноукраїнської міської ради 01.11.2018 р. - задовольнити частково.
2. Встановити відсутність компетенції (повноважень) Южноукраїнської міської ради Миколаївської області на продовження пленарного засідання планової 42-ї сесії Южноукраїнської міської ради Миколаївської області, після оголошення головуючим секретарем Южноукраїнської міської ради Миколаївської області Дзюбенко Л.П. перерви о 10 год. 17 хв. 01.11.2018 р.
3. Визнати дії Южноукраїнської міської ради Миколаївської області щодо обрання 01.11.2018 р головуючим на пленарному засіданні планової 42-ї сесії Южноукраїнської міської ради Миколаївської області Палія О.В - протиправними.
4. Встановити відсутність компетенції (повноважень) Южноукраїнської міської ради Миколаївської області 01.11.2018 р. на розгляд питань порядку денного планової 42-ї сесії Южноукраїнської міської ради Миколаївської області (затвердженого 04.10.2018 р.) та закриття планової 42-ї сесії Южноукраїнської міської ради Миколаївської області під головуванням Палія О.В.
5. В решті позовних вимог відмовити.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Южноукраїнської міської ради Миколаївської області (вул. Дружби Народів, 48, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002, ідентифікаційний код 33850880) судовий збір у сумі 3524,00 грн (три тисячі п'ятсот двадцять чотири грн 00 коп.) на користь секретаря Южноукраїнської міської ради Миколаївської області Дзюбенко Людмили Петрівни (вул. Дружби Народів, 48, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Дата складення повного судового рішення 07.02.2019 р.
Суддя Н.В. Лісовська