
6.2.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
04 лютого 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3980/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Басової Н.М.
при секретарі судового засідання: Солошенка П.В.,
за участю:
прокурора: Кадацької Д.М.,
розглянувши у підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області до Маньківської сільської ради Сватівського району Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1, про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
03.12.2018 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області до Маньківської сільської ради Сватівського району Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1, в якому прокурор просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Маньківської сільської ради Сватівського району Луганської області №25/4 від 17.08.2018 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства площею 1,6 га, яка розташована за адресою: с. Маньківка, вул.З. Космодем’янської, б. 9, яка за даними державного земельного кадастру враховується в межах населеного пункту Маньківської сільської ради Сватівського району Луганської області».
Позов обґрунтовував тим, що 17.08.2018 Маньківською сільською радою Сватівського району Луганської області на двадцять п’ятій сесії сьомого скликання прийнято рішення №25/4 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства площею 1,6 га, яка розташована за адресою : с. Маньківка, вул.З.Космодем’янської, б.9, яка за даними державного земельного кадастру враховується в межах населеного пункту Маньківської сільської ради Сватівського району Луганської області». Пунктом 1 вказаного рішення надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: с. Маньківка, вул.З. Космодем’янської, б.9, яка за даними державного земельного кадастру враховується в межах населеного пункту Маньківської сільської ради Сватівського району Луганської області. Відповідно до пункту 2 зазначеного рішення орієнтовна площа земельної ділянки, яка планується до відведення 1,6 га. Дане рішення Маньківської сільської ради Сватівського району № 25/4 від 17.08.2018, на думку прокурора, є незаконним з наступних підстав.
Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації; в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності; г) публічне акціонерне товариство залізничного транспорту загального користування, утворене відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування"; ґ) заклади освіти незалежно від форми власності; д) співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Право постійного користування земельними ділянками може вноситися державою до статутного капіталу публічного акціонерного товариства залізничного транспорту, утвореного відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування".
Однак, в порушення вищезазначених норм Земельного кодексу України, при прийнятті рішення Маньківською сільською радою надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі ОСОБА_1 в постійне користування, в той час як ст. 92 Земельного кодексу України не передбачає право постійного користування земельними ділянками для фізичних осіб. Крім того, відповідно до поданої гр. ОСОБА_1 до Маньківської сільської ради заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, заявник порушував питання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, а не у постійне користування.
На підставі викладеного прокурор просив суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі (а.с.4-18).
14.01.2019 від Маньківської сільської ради Сватівського району Луганської області на адресу суду надійшла заява відповідно до ч. 4 ст. 47, ч. 1 ст. 189 КАС України про повне визнання позову. Також просили судові засідання по даній справі проводити без участі представника Маньківської сільської ради (а.с.58-59).
21.01.2019 Головне управління Держгеокадастру у Луганській області надало пояснення на позов, в яких зазначило про те, що при прийнятті рішення Маньківською сільською радою від 17.08.2018 № 25/4 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі ОСОБА_1 в постійне користування, що суперечить вимогам ст. 92 ЗК України, яка не передбачає право постійного користування земельними ділянками для фізичних осіб. Крім того, зазначене рішення Маньківської сільської ради від 17.08.2018 № 25/4 суперечить ст.ст. 18 - 20 ЗК України щодо зміни цільового призначення землі. Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам (ст. 21 ЗК України). Таким чином, на думку Головного управління Держгеокадастру у Луганській області, рішення Маньківської сільської ради від 17.08.2018 № 25/4 є незаконним, у зв’язку з чим підтримало адміністративний позов заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області та просить суд його задовольнити (а.с.77-79). Окремою заявою просить суд розглянути справу за відсутності представника (а.с.81-82).
25.01.2019 від третьої особи ОСОБА_1 на адресу суду також надійшли пояснення, в яких він зазначив про те, що в своїй заяві від 13.07.2018 року звернувся до Маньківської сільської ради з проханням надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в с. Маньківка Сватівського району. Проте, оскаржуваним рішенням надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування, що порушує його право на отримання земельної ділянки у власність.
Беручи до уваги викладене, ОСОБА_1 вважає позовні вимоги заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури такими, що підлягають задоволенню, оскільки оскаржуване рішення винесено з порушенням вимог Земельного кодексу України. Серед іншого просив судове засідання 04 лютого 2019 року та наступні судові засідання (у разі проведення) по даній справі проводити без його участі (а.с.85-86).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21.12.2018 по справі відкрито провадження, призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження з визначенням дати підготовчого засідання (а.с.1-2).
В підготовче засідання прибув прокурор, інші учасники справи не прибули, повідомлені належним чином про дату, час та місце підготовчого засідання, надали заяви про розгляд справи у їх відсутність (а.с.59,74-76,81-82,85-86,92).
Згідно частин 3,4 статті 183 КАС України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.
Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, примирення сторін проводиться в порядку, встановленому статтями 189, 190 цього Кодексу.
За змістом статті 189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог. Суд не приймає визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Враховуючи те, що у підготовчому провадженні по справі Маньківська сільська рада Сватівського району Луганської області визнала повністю позовні вимоги, що підтверджується заявою від 09.01.2019 №2, зареєстрованої в суді 14.01.2019 за вхідним №2153/2019, яка підписана головою сільської ради ОСОБА_2, суд встановивши, що вказані дії відповідача не суперечать закону, а також не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, дійшов висновку про прийняття визнання позову відповідачем у зв’язку з чим є підстави для прийняття рішення по суті позовних вимог у підготовчому засіданні (а.с.58-59).
Прокурор у підготовчому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі, просив суд задовольнити їх з підстав, викладених у позовній заяві.
Вислухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79,90 КАС України, суд дійшов до такого.
Згідно частини 2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 143 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (далі – Закон №280/97-ВР) місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селиш, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Статтею 4 Закону №280/97-ВР визначено, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах, зокрема, законності.
Відповідно до частин 1, 3 статті 24 Закону №280/97-ВР правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийняті у межах їхньої компетенції.
Згідно п.34 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішують питання регулювання земельних відносин.
Статтею 12 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Судом встановлено, що 13.07.2018 громадянин ОСОБА_1 звернувся до Маньківської сільської ради з заявою, в якій просив надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: Луганська область, Сватівський район, с.Маньківка, вулиця З.Космодем’янської, будинок 9. Бажаний розмір ділянки 1,6га. (а.с.15).
Рішенням від 17.08.2018 за №25/4 Маньківська сільська рада Сватівського району Луганської області надала дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: с.Маньківка, вулиця З.Космодем’янської, будинок 9, яка за даними державного земельного кадастру враховується в межах населеного пункту Маньківської сільської ради Сватівського району Луганської області. Орієнтовна площа земельної ділянки, яка планується до відведення, 1,6га. При цьому керувалась вимогами ст.ст.12,92,122,123 Земельного кодексу України та Законом України «Про землеустрій» (а.с.13-14).
Згідно статті 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають:
а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності;
б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації;
в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності;
г) публічне акціонерне товариство залізничного транспорту загального користування, утворене відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування";
ґ) заклади освіти незалежно від форми власності;
д) співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Аналізуючи вказану норму, суд дійшов висновку про те, що статтею 92 Земельного кодексу України передбачено виключний перелік суб’єктів, які можуть набути права постійного користування земельною ділянкою, при цьому громадяни, які бажають отримати земельну ділянку у власність для ведення особистого селянського господарства, в цьому переліку відсутні.
Громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі:
а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;
б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;
в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування;
г) прийняття спадщини;
ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю) (частина 1 статті 81 Земельного кодексу України).
Розгляд заяв громадян, зацікавлених в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства регулюється статтею 118 Земельного кодексу України.
Враховуючи те, що відповідач при розгляді заяви ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства прийняв рішення з порушеннями вимог земельного законодавства України, з урахуванням повного визнання відповідачем позову, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими у зв’язку з чим їх слід задовольнити в повному обсязі.
Що стосується розподілу судових витрат, то відповідно до частини 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позов пред’явлено суб’єктом владних повноважень, понесені ним судові витрати у вигляді судового збору за подачу адміністративного позову відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача не підлягають.
Щодо заявленого клопотання прокурором про поновлення пропущеного строку звернення до суду, суд виходить з наступного.
Матеріалами справи підтверджено, що 16.11.2018 року прокурор своєчасно, в межах тримісячного строку встановленого частиною 2 статті 122 КАС України, звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, однак ухвалою суду від 20.11.2018 по справі №360/3727/18 позовна заява була повернута разом з доданими матеріалами на підставі п.3 частини 4 статті 169 КАС України (а.с.21).
27.11.2018 адміністративний позов вже був зданий на пошту та зареєстрований в суді 03.12.2018 (а.с.4-12,24-а,25).
Враховуючи викладені обставини, а також виходячи з того, що перебіг процесуального строку позовної давності перервався при подачі позову 16.11.2018, суд дійшов висновку про те, що в даному випадку строк звернення до суду не пропущений, а тому необхідності у його поновленні немає.
Керуючись ст.ст.2, 90, 183,189, 242, 245, 246, 255, 295, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області до Маньківської сільської ради Сватівського району Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1, про визнання протиправним та скасування рішення – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Маньківської сільської ради Сватівського району Луганської області №25/4 від 17.08.2018 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства площею 1,6га, яка розташована за адресою: с.Маньківка, вул.З.Космодем'янської, б.9, яка за даними державного земельного кадастру враховується в межах населеного пункту Маньківської сільської ради Сватівського району Луганської області».
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст повного судового рішення складено 07 лютого 2019 року.
Суддя ОСОБА_3