Рішення № 79660253, 06.02.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2019
Номер справи
0940/2383/18
Номер документу
79660253
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" лютого 2019 р. справа № 0940/2383/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов"язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

13.12.2018 ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить: визнати дії відповідача протиправними; за даними фактами скласти список в силову структуру, відповідно до ст. 55 Закону України № 2262 XII на перерахування пенсії з 01.01.2018, відповідно з максимальним розміром пенсії 90 % та включення в обрахування пенсії всіх видів грошового забезпечення: оклад за посадою; оклад за військове звання (підполковник); процентна надбавка за вислугу років - 40%; надбавка за класну кваліфікацію "Льотчик 2 класу" - 8%; надбавка за умови режимних обмежень (допуск Ф-2) - 15%; надбавка за особливо важливі завдання - 50%; надбавка за особливі умови служби в екіпажах бойових машин, літаків, вертольотів, суден та ін. - 35%; премія - 15%; - які вже обраховані ОСОБА_1 та виплачувалися до 01.01.2018 для подальшої помісячної виплати; перераховану пенсію виплатити повністю а не частково по 50 % в 2018 році та 25% у 2019 році; судові витрати покласти на відповідача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії. Просить задовольнити позов.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.12.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов.

18.01.2018 відповідач подав суду відзив на позов. В якому проти позову заперечує та зазначає, що позовні вимоги є безпідставними та не підлягають до задоволення з підстав викладених у відзиві. Просить відмовити у задоволенні позову. У відзиві відповідач зазначає, що при зверненні до суду позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ч.2 ст.122 КАС України.

Розглянувши позовну заяву в порядку визначеному статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази які містяться в матеріалах справи, відзив на позов суд встановлено наступне.

ОСОБА_1 ветеран Збройних Сил України, ветеран праці, "Учасник бойових дій", "Військовий льотчик 2-го класу" полковник у відставці.

На виконання постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу перераховано пенсію з 01.01.2018 на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 виданої уповноваженим органом Міністерства оборони, яке становить 12270,00 грн, в тому числі: оклад за посадою 6770 грн; оклад за спеціальним званням 1410 грн; надбавка за вислугу років (50%) 4090 грн; в розмірах визначених постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (зі змінами).

Розмір перерахованої пенсії позивача з 01.01.2018 складає 7197,78 грн (з урахуванням 50% суми підвищення відповідно до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018, що становить 2287,90 грн).

Виплата суми підвищення пенсії у 2019 та 2020 роках проводитиметься: у період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 % (3431,85); у період з 01.01.2020 - 100 % (4575,80 грн).

Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії в розмірі 90 % грошового забезпечення.

Листом від 30.11.2018 Головне управління Пенсійного фонду України відмовило позивачу у перерахунку пенсії посилаючись на те, що пенсія позивачу перерахована відповідно вимог чинного законодавства на підставі довідки Івано-Франківського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення без врахування додаткових видів (премії, надбавок за кваліфікацію, за умови в режимних обмежень, за особливо важливі завдання та особливі умови служби в екіпажах бойових машин, літаків, вертольотів, суден та ін), як це передбачено Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 та п.5 Порядку № 45, і підстав для перегляду її розміру у головного управління Фонду в області на даний час немає ні законних підстав, ні відповідних повноважень.

Позивач вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 звільнений з військової служби 15.06.1988 року з вислугою 45 років та з 16.06.1988 року йому призначено пенсію за вислугу років в розмірі 75 відсотків сум грошового забезпечення, що підтверджується розрахунком про призначення пенсії позивачу (а.с.35).

З 01.01.1992 року введено в дію Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), яким визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.

Частиною 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ визначено загальний розмір пенсії, який не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно з Законом України від 25.03.1996 № 103/96-ВР "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" з 01.01.1996 року загальний розмір пенсії змінено з 75% на 85% відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до змін, внесених Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" № 51-IV від 04.07.2002 року, який набрав чинності з дня введення в дію Закону України "Про Державний бюджет України на 2003 рік", тобто з 01.01.2003 року загальний розмір пенсії 85% замінено на 90%.

Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-17, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-УІІ, який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70"відповідно.

Тобто, з моменту призначення пенсії, загальний розмір пенсії позивача при проведенні чергових перерахунків пенсії змінювався відповідно до редакції ст.13 Закону №2262-ХІІ, яка діяла на момент проведення перерахунку пенсії, в порядку визначеному законодавством.

Порядок перерахунку пенсії визначений у розділі VIII Закону № 2262- XII. Зокрема, згідно з ч.4 ст.63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Єдиним чинним нормативно-правовим актом, який визначив умови, порядок і розміри перерахунку пенсії особам, звільненим з органів внутрішніх справ є постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103).

Відповідно до ч. 1 Постанови № 103 проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Згідно з ч.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Таким чином, зазначені позивачем додаткові види грошового забезпечення, зокрема, надбавки: за класну кваліфікацію, за умови режимних обмежень, за особливо важливі завдання, за особливі умови служби та премії, які враховувалися в грошове забезпечення при призначенні пенсії та при проведенні попередніх перерахунків пенсії не можуть враховуватися в грошове забезпечення при проведені перерахунку пенсії відповідно до постанови KM України № 103.

Судом встановлено, що на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом за формою та в порядку, визначеному Порядком № 45, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року.

На час проведення перерахунку пенсії позивачу максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів.

Ця норма ст. 13 Закону № 2262-ХІІ викладена відповідно до змін, внесених до Закону 2262-ХІІ п. 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-17, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII, який набрав чинності з 1 травня 2014 року, і якими до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80", а цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року у справі № 1-7/99 щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України встановлено, що дію нормативно- правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

За таких умов, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії за вислугу років в розмірі 70 відсотків грошового забезпечення, визначеного відповідно до вимог Постанови № 103, і чинної на час перерахунку редакції ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ, при цьому, зміни в законодавстві не призвели до зниження розміру пенсії, а навпаки - привели до її збільшення, що спростовує факт звуження прав позивача на пенсійне забезпечення.

Позивач просить застосувати при обчисленні пенсії нове грошове забезпечення, встановлене з 01.01.2018 року відповідно до ст. 55 Закону України № 2262 - XII з максимальним розміром пенсії 90 %.

Суд зазначає, що позивачу з 16.06.1988 року призначено пенсію за вислугу років в розмірі 75 % сум грошового забезпечення, що виключає можливість перерахунку пенсії в розмірі 90 % сум грошового забезпечення.

На виконання постанови №103 Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом 05.03.2018 видано довідку про розмір грошового забезпечення № ХД11536 для перерахунку пенсії ОСОБА_1

20.03.2018 року проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року. Розмір грошового забезпечення склав 12270,00 грн., з них: - посадовий оклад - 6770,00 грн. - оклад за військовим званням 1410,00 грн. - надбавка за вислугу років 50% - 4090,00 грн.

Відповідно до отриманої довідки відповідачем в порядку визначеному Постановою №103 та ст. 13 Закону №2262 проведено перерахунок пенсії за період з 01.01.2018 року. Донараховано за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року - 6882,04 грн., які фактично виплачені додатковою відомістю 20.03.2018 року.

Пунктом 2 постанови КМУ № 103 передбачено порядок виплати перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом). А саме відповідно до вказаної постанови позивачу з 1 січня 2018 р. виплата перерахованої пенсії проводиться у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р - 75%; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. З січня 2019 року підвищення пенсії згідно постанови №103 виплачується ОСОБА_1 у розмірі 75% щомісячно.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували військовій службі, визначено Законом №2262-ХІІ.

Відповідно до статті 8 Закону 2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Однак, позивач не згідний із положеннями п.2 постанови №103 і просить суд зобов'язати головне управління проводити виплату його пенсії з 01.01.2018 року у з врахуванням 100% суми підвищення пенсії.

Статтями 23 та 116 Бюджетного кодексу України визначено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Згідно з пунктами 20 та 29 ч. 1 ст. 116 БК України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Таким чином, виплати пенсій здійснюються головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідно до норм чинного законодавства, виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Постанова Кабінету міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року №103 було змінено механізм реалізації прав військовослужбовців на перерахунок пенсії, зокрема здійснено поетапне підвищення пенсій протягом трьох років через неможливість повного фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Разом з тим, реалізації прав таких осіб не призвела до зменшення їх рівня соціального забезпечення та до зменшення розміру пенсійних виплат.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що відповідач при перерахунку пенсії позивачу керувався виключно чинним законодавством України. Таким чином підстави для визнання протиправними таких дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відсутні.

Згідно частини 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об"єктивному дослідженні.

Щодо посилань відповідача про пропущення позивачем шестимісячного строку на звернення до суду, суд зазначає, що відповідачем 30.11.2018 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, а до суду позивач звернувся до суду із даним позовом 13.12.2018 тому позивачем не пропущено шестимісячного строку на звернення до суду.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.

В силу вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Шумей М.В.