
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" лютого 2019 р. справа № 0940/2191/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружний адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Християна" до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування припису від 27.09.2018 та постанови від 11.10.2018, -
ВСТАНОВИВ:
16.11.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Християна" звернулося до суду із позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови № 44/1009/m5/2018 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 11.10.2018, якою Товариство з обмеженою відповідальністю "Християна" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 8 ч. 3 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 82845 грн.; визнання протиправним та скасування припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 27.09.2018.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб"єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт головним інспектором будівельного нагляду Управління ДАБІ в Івано-Франківській області - Яворським М.І. складено акт №822/1009/т.7/2018 безпідставно виявлено порушенням ч. 1 ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 27.09.2018 щодо ТОВ "Християна", за наслідками якого видано припис про усунення порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил з вимогою усунення порушення до 27.10.2018 та постанову № 44/1009/m5/2018 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 11.10.2018 та накладено штраф у сумі 82 845 грн. Просить задовольнити позов.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов, позивачу на подання відповіді на відзив.
11.12.2018 відповідач подав суду відзив на позов. Відповідач із заявленим позовом не погоджується, вважає його не обґрунтованим та безпідставним та таким що не підлягає задоволенню із підстав викладених у відзиві.
16.01.2018 позивач подав суду відповідь на відзив, в якому не погоджується із відзивом із підстав викладених у відповіді. Просить задовольнити позов.
Розглянувши позовну заяву в порядку визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази які містяться в матеріалах справи, судом встановлено наступне.
Позивачем 29.09.2018 отримано лист від відповідача № 1009/1.18/998 вих. від 28.09.2018 року про проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності суб"єктом містобудування ТзОВ "Християна" на об"єктах будівництва берегозакріплювальних споруд на територіях сільських рад Верховинського району Івано-Франківської області, в тому числі "Будівництво берегозакріплювальних споруд на території Голошинсьої сільської ради Верховинського району.
Головним інспектором будівельного нагляду Управління у період з 17.09.2018 по 27.09.2018 була здійснена позапланова перевірка щодо дотримання суб'єктом містобудування ТОВ "Християна" вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил по будівництву берегоукріплювальних споруд та території Голошинської сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області.
За результатами перевірки складено:
1. акт за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт від 27.09.2018 № 822/1009/т.7/2018 з виявленим порушенням ч.1 ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність" - виконання будівництва берегозакріплювальних споруд у невідповідності до затвердженої проектної документації, а саме товщина дроту каркасу габіонного ящика становить 4 мм, а повинно становити 6 мм;
2. протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 27.09.2018;
3. припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 27.09.2018;
4. постанову № 44/1009/m5/2018 від 11.10.2018 про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого п. 8 ч. 3 с. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 82845 грн.
Не погоджуючися із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.7 Закону України № 3038-VІ "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі Закон № 3038-VІ) управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється, зокрема, шляхом здійснення державного архітектурно-будівельного контролю щодо об'єктів, розташованих в межах та за межами населених пунктів, на території кількох адміністративно-територіальних одиниць, зазначених у пункті 7 частини першої цієї статті.
Згідно із ст.41 Закону №3038-VІ державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 294 від 09.07.2014 (далі Положення №943), Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Основним завданням Держархбудінспекції є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є, зокрема, здійснення в межах повноважень, визначених законом, державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт; здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських держадміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), під час провадження ними містобудівної діяльності (п.3 Положення №943).
В ч.1 ст. 41 Закону №3038-VІ передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки є, серед іншого, вимога правоохоронних органів про проведення перевірки (п.7 ч.1 ст.41 Закону №3038-VІ).
Підготовчі та будівельні роботи, які не відповідають вимогам законодавства, будівельним нормам, стандартам і правилам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без набуття права на їх виконання, підлягають зупиненню до усунення порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Згідно із п.п.2 п.4 Положення № 943 Держархбудінспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить, зокрема, перевірки відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації; відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об'єктів, вимогам стандартів, норм і правил згідно із законодавством.
Крім того, Держархбудінспекція відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого, видає обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності об'єктами нагляду. Скасовує чи зупиняє дію прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених законом повноважень рішень, які порушують вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, з одночасним складенням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті Держархбудінспекції; складає акти перевірок, протоколи про вчинення правопорушень, розглядає справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та справи про адміністративні правопорушення із прийняттям відповідних рішень, накладає штрафи відповідно до закону (пп.3 п.4 Положення № 943).
Постановою Кабінету Міністрів України N 553 від 23.05.2011 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі Порядок №553), який визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями (далі - суб'єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: 1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; 2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; 3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва (п.2 Порядку №553).
Відповідно до п.5 Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Згідно із п.7 Порядку №553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Як вбачається із матеріалів справи на підставі листа Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області від 13.08.2018 № 60/8-3303 та відповідно до наказу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 03.09.2018 № 822/1009/1.5/2018 видано направлення для проведення планового (позапланового) заходу від 03.09.2018 № 822/1009/m.7/2018.
Відповідно до п.9 Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.
Згідно із п.11 Порядку №553 посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право серед іншого: у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт (абз.3); проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації (абз.4); проводити перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об'єктів, вимогам стандартів, норм і правил згідно із законодавством (абз.5).
Як встановлено судом, наказом Управління державного архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 03.09.2018 за № 822-П/1009/1.5/2018 визначено проведення позапланового заходу на об'єкті будівництва: берегоукріплювальних споруд на присілках Центро, Тарночки, Біла Річка, Солотвино та вздовж струмка Сухий на території Голошинської сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області (а.с.47).
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, 03.09.2018 начальником Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області видано направлення для проведення позапланового заходу № 822/1009/m.7/2018, яким головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Яворського М.Й. та головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Симчича М.В. направлено для здіснення планової (позапланової) перевірки на будівництво берегозакріплювальних споруд на присілках Центро, Тарночки, Біла Річка, Солотвино та вздовж струмка Сухий на території Голошинської сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області (а.с.48). Строк дії направлення визначено з 17.09.2018 по 27.09.2018.
В ході позапланової перевірки відповідачем встановлено, що будівництво берегозакріплювальних споруд на території Голошинської сільської ради Верховинського району здійснюється у невідповідності до затвердженої документації, а саме товщина дроту каркасу габіонного ящика становить 4 мм, а повинна становити 6 мм.
В матеріалах справи міститься Експертний звіт щодо розгляду проектної документації за вищенаведеним об'єктом будівництва від 22.05.2018 №09-0148-18, із зазначенням техніко-економічних показників, які затверджені замовником на будівництво, а саме: вид будівництва, потужність об'єкта, тривалість будівництва, тривалість експлуатації та інші додаткові показники: кількість габіоннів (шт.), кількість каменю річкового для габіоннів та каменю річкового великогабаритного для призми.
Вказаним експерним звітом встановлено, що підпірна стінка березакріплювальної споруди на р.Білий Черемош в с. Голошино ур.Тарночки (біля господарства ОСОБА_4.) Верховинського району Івано-Франківської області виконана із габіонних ящиків, які прийняті у відповідності до ВБН В.2.4-33-2.3-03-2000, ГБН В.2.3-37641918-558:2016. Заміну товщини дроту каркасу габіонного ящика з 6 мм на 2 вітки по 4 мм архітектором погоджено, що в свою чергу, не вплине на міцність, надійність та довговічність конструкції.
Однак, приписами статті 7 Закону України "Про архітектурну діяльність" встановлено, що внесення змін до затвердженого проекту проводиться виключно за згодою автора проекту, а в разі відхилення від технічних умов - за погодженням з підприємствами, установами та організаціями, які надали такі технічні умови, та замовником. Внесення до затвердженого проекту змін, пов'язаних із зміною державних стандартів, норм і правил, здійснюється за згодою замовника, якщо інше не передбачено законом. Особи, які беруть участь у розробленні проектів, не мають права проводити експертизу зазначених проектів, погоджувати їх або надавати дозвіл на виконання будівельних робіт за такими проектами. Забороняється вимагати від замовників рішення архітектурно-містобудівної ради для подальшого розгляду і погодження проектної документації.
Відтак, суд приходить до висновку, що винесені відповідачем за результатами позапланової перевірки позивача оспорюваний припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 27.09.2018 та оспорювана постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою на позивача накладено штраф у розмірі 82845 грн. (а.с. 20, 21) прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що у задоволенні позову слід відмовити.
В силу вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Шумей М.В.