Ухвала суду № 79660019, 05.02.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2019
Номер справи
807/173/18
Номер документу
79660019
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

05 лютого 2019 рокум. Ужгород№ 807/173/18

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Гаврилка С.Є.

з участю секретаря судового засідання – Кубічек Н.І.

учасники справи:

позивач: приватний нотаріус Ужгородського міського нотаріального округу ОСОБА_1 – не з’явився;

представник позивача: ОСОБА_2;

відповідач: Міністерство юстиції України – представник – ОСОБА_3;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Державне підприємство "Національні інформаційні системи" – представник – ОСОБА_4,

вирішуючи клопотання щодо зупинення провадження в адміністративній справі за позовом приватного нотаріуса Ужгородського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Державне підприємство "Національні інформаційні системи" про визнання протиправним та скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

12 березня 2018 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом приватний нотаріус Ужгородського міського нотаріального округу ОСОБА_1 (88018, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Дмитра Донського, 2в офіс 2, РНОКПП НОМЕР_1) до Міністерства юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13, код ЄДРПОУ 00015622), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Державне підприємство "Національні інформаційні системи" (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 73, код ЄДРПОУ 39787008), якою просить суд: "1. Визнати протиправним та скасувати Наказ Міністерства юстиції України від 27 лютого 2018 року № 556/5 "Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора - приватного нотаріуса Ужгородського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно"; 2. Вирішити питання про судові витрати по справі."

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 березня 2018 року було прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 13 березня 2018 року позивачу було відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року було закрито підготовче провадження та призначено дану справи до судового розгляду по суті.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року було зупинено провадження в даній адміністративній справі за позовом приватного нотаріуса Ужгородського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Державне підприємство "Національні інформаційні системи" про визнання протиправним та скасування наказу до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі № 807/194/18.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2018 року було поновлено провадження у даній справі.

04 лютого 2019 року на адресу суду надійшло клопотання представника позивача про зупинення провадження по даній справі № 807/173/18 до закінчення перегляду в касаційному порядку судових рішень по справі № 807/194/18. В обґрунтування даного клопотання зазначає, що 07 травня 2018 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду, що ухвалене в адміністративній справі № 807/194/18 (головуючий суддя Гаврилко С.Є.) позов приватного нотаріуса Ужгородського міського нотаріального округу ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 до Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, Міністерства юстиції України та Державного підприємства "Національні інформаційні системи" про визнання відсутності компетенції, визнання нечинним наказу та зобов’язання вчинити дії було задоволено частково. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року апеляційні скарги Міністерства юстиції України та Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області задоволено. Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року в адміністративній справі № 807/194/18 скасовано. У задоволенні позову приватного нотаріуса Ужгородського міського нотаріального округу ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 до Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, Міністерства юстиції України та Державного підприємства "Національні інформаційні системи" про визнання відсутності компетенції, визнання нечинним наказу та зобов'язання вчинити дії відмолено. Ухвалою Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду від 14 січня 2019 року було відкрито касаційне провадження за скаргою ОСОБА_2 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року. Представник вказує, що оскільки, предметом розгляду даної справи є визнання протиправним та скасувати наказу Міністерства юстиції України від 27 лютого 2018 року № 556/5 "Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора - приватного нотаріуса Ужгородського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", який уже рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року, що ухвалене в адміністративній справі № 807/194/18 було визнано нечинним, що є предметом розгляду у Верховному суді, посилаючись на статтю 236 частини 1 пункту 3 та частини 2 пункту 5 КАС України, просив зупинити провадження по даній справі.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вказане клопотання та просив зупинити провадження у даній справі.

Представник відповідача щодо задоволення клопотання про зупинення провадження у даній справі заперечував.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача вирішення питання щодо зупинення провадження у справі залишив на розсуд суду.

Відповідно до статті 166 частини 3 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.

Суд, дослідивши матеріали справи та заяву представника позивача про зупинення провадження у справі, дійшов висновку, що клопотання не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 236 частини 2 пункту 5 КАС України (на який посилається представник відповідача як на підставу зупинення провадження у справі) суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.

Отже, підставою для зупинення провадження у справі відповідно до статті 236 частини 2 пункту 5 КАС України є перегляд судового рішення у подібних правовідносинах палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.

Таким чином, зупинення може мати місце тільки в тому разі, коли в іншій справі (подібна до тієї, яку розглядає суд і яку просить відповідний заявник зупинити) можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав заявлених в адміністративній справі вимог чи умов, від яких залежить можливість її розгляду (вирішення).

Разом з тим, у відповідності до статті 193 частини 3 КАС України, провадження у справі на стадії її розгляду по суті зупиняється тільки з підстав, встановлених пунктами 1-6 частини першої та пунктами 1-3 частини другої статті 236 цього Кодексу.

У відповідності до статті 199 частини 3 КАС України, з оголошенням головуючим судового засідання відкритим розпочинається розгляд справи по суті.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року було закрито підготовче провадження та призначено дану справи до судового розгляду по суті, зупинення провадження у справі з підстав встановлених статтею 236 частиною 2 пунктом 5 КАС України на даній стадії не допускається.

Вказане також підтверджується протоколом судового засідання від 07 травня 2018 року (а.с.а.с. 147, 148).

Таким чином, зупинення провадження у справі з підстав, зазначених у статті 236 частині 2 пункті 5 КАС України (на яку посилається представник позивача), в розумінні статті 193 частини 3 КАС України на стадії розгляду справи по суті не допускається.

Крім того, зупинення провадження у справі за наведених представником підстав є правом суду, а не його обов'язком.

У відповідності до статті 236 частини 1 пункту 3 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі, зокрема, об’єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.

З даного приводу суд вважає за необхідне вказати, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року, рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року в адміністративній справі № 807/194/18 скасовано. У задоволенні позову приватного нотаріуса Ужгородського міського нотаріального округу ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 до Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, Міністерства юстиції України та Державного підприємства "Національні інформаційні системи" про визнання відсутності компетенції, визнання нечинним наказу та зобов'язання вчинити дії відмолено.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року було зупинено провадження в даній адміністративній справі за позовом приватного нотаріуса Ужгородського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Державне підприємство "Національні інформаційні системи" про визнання протиправним та скасування наказу до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі № 807/194/18.

У зв’язку з прийняттям постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року у адміністративній справі № 807/194/18, яка у відповідності до статті 325 частини 1 КАС України набирає законної сили з дати її прийняття, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2018 року було поновлено провадження у даній справі.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зупинення провадження у даній справі.

Керуючись статтями 236, 243, 248 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом приватного нотаріуса Ужгородського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Державне підприємство "Національні інформаційні системи" про визнання протиправним та скасування наказу – відмовити.

Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 05 лютого 2019 року було проголошено вступну та резолютивну частини ухвали. Ухвалу у повному обсязі було складено 07 лютого 2019 року.

Суддя ОСОБА_5