
Справа № 234/19947/18
Провадження № 1-кс/234/748/19
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2019 року м. Краматорськ
Слідчій суддя Краматорського міського суд Донецької області - Нейло І.М., при секретарі -Ридош Г.Ю., розглянувши у судовому засіданні в м. Краматорську клопотанняпрокурора Краматорської місцевої прокуратури Донецької області Сосновенко О.В. про проведення експертизи, за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №4201805139000166 від 26.10.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241, ч.1 ст.272 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
25 січня 2019 року прокурора Краматорської місцевої прокуратури Донецької області Сосновенко О.В. звернулась до суду з вказаним клопотанням, яке мотивує тим, що слідчим відділом Краматорського ВП ГУ НП в Донецької області проводиться досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 4201805139000166 від 26.10.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241, ч. 1 ст. 272 КК України.
Краматорською місцевою прокуратурою здійснюється нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням вказаного кримінального провадження.
Під час досудового розслідування встановлено, що на праві приватної власності у Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорська нафтова компанія" (код ЄДРПОУ 31279671) перебуває автозаправний комплекс за адресою: м. Краматорськ, вул. Старогородська, 10а, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.
Вказаний об'єкт нежитлового приміщення автозаправний комплекс за адресою: м. Краматорськ, вул. Старогородська, 10а, розміщений на земельній ділянці комунальної форми власності, площею 0,2621 га кадастровий номер НОМЕР_2.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Краматорська нафтова компанія" (код ЄДРПОУ 31279671) здійснює наступні види діяльності: 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, 77.33 Надання в оренду офісних машин і устатковання, у тому числі комп'ютери, 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів. н. в. і. у., 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів, 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів.
Під час вивчення матеріалів, які надійшли на адресу Краматорської місцевої прокуратури з Департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА у Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорська нафтова компанія" (код ЄДРПОУ 31279671)за вказаним об'єктом, на якому здійснюється господарська діяльність з оптової торгівлі твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами відсутні дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Разом з цим, під час здійснення досудового розслідування встановлено, що на вказаному автозаправному комплексу здійснює свою господарську діяльність з продажу твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами Товариство з обмеженою відповідальністю "ОІЛ МАРКЕТ" (код ЄДРПОУ 41488686), що підтверджується фіскальним чеком від 20.11.2018 (оператор ОСОБА_1 ФН НОМЕР_1).
Товариство з обмеженою відповідальністю "ОІЛ МАРКЕТ" (код ЄДРПОУ 41488686) здійснює наступні види діяльності: 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами, 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів. н. в. і. у., 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, 47.30 Роздрібна торгівля пальним, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Під час вивчення матеріалів, які надійшли на адресу Краматорської місцевої прокуратури з Департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА у Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ МАРКЕТ" (код ЄДРПОУ 41488686) за вказаним об'єктом, на якому здійснюється господарська діяльність з оптової торгівлі твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами відсутні дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Небезпечна речовина - хімічна, токсична, вибухова, окислювальна, горюча речовина, біологічні агенти та речовини біологічного походження (біохімічні, мікробіологічні, біотехнологічні препарати, патогенні для людей і тварин мікроорганізми тощо), які становлять небезпеку для життя і здоров'я людей та довкілля, сукупність властивостей речовин і/або особливостей їх стану, внаслідок яких за певних обставин може створитися загроза життю і здоров'ю людей, довкіллю, матеріальним та культурним цінностям.
Потенційно небезпечний об'єкт - об'єкт, на якому можуть використовуватися або виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються небезпечні речовини, біологічні препарати, а також інші об'єкти, що за певних обставин можуть створити реальну загрозу виникнення аварії.
Так, автозаправні станції та комплекси, а також автогазонаповнювальні компресорні станції, автомобільні газозаправні станції зрідженого газу віднесені до Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.08.2013 № 808.
Окрім того, згідно інформаційної системи «Реєстр дозволів» (електронний ресурс https://dozvil.dnop.gov.ua/ ) встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ОІЛ МАРКЕТ" (код ЄДРПОУ 41488686) здійснює свою господарську діяльність з оптової торгівлі твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами на автозаправному комплексі за адресою: м. Краматорськ, вул. Старогородська, 10-а за відсутності дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки.
Під час проведення огляду місця події, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Краматорського міського суду від 21.11.2018 (справа № 234/18236/18 ) встановлено, що за адресою: м. Краматорськ, вул. Старогородська, 10а, розміщений на земельній ділянці комунальної форми власності, площею 0,2621 га кадастровий номер НОМЕР_2 об'єкт нежитлового приміщення автозаправний комплекс. Спеціалістами управління Держпраці у Донецькій області встановлено, що основними порушеннями, які створюють загрозу життю працівників підприємства є наступні порушення:
-відсутні дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (ст. 21 Закон України «Про охорону праці», п. 6 і п. 7 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ від 26.10.211 № 1107 та п. 3.1. розділу III «Правил безпеки систем газопостачання», затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285;
-відсутній акт приймання газообладнання для проведення комплексного випробування АГЗП (пусконалагоджувальних робіт) за формою додатка Ю (обов'язкового) до ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання" (п. 4.6. розділу IV Правил безпеки систем газопостачання);
-відсутня виконавчо-технічна документація на встановлення АГЗП - сертифікати, паспорти або інші документи заводів виготовлювачів, будівельні паспорти тощо згідно з додатком Щ (обов'язкового) до ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання", (п. 3.2. розділу III Правил безпеки систем газопостачання);
-відсутні відомості до початку спорудження, монтажу і наладки АГЗП (п. 4.2. розділу IV Правил безпеки систем газопостачання);
-відсутнє повідомлення про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки за формою ОПН-1 (п. 18 «Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2002 р. N 956).
Окрім того, відповідно до інформації Управління Держпраці у Донецькій області від 21.11.2018 ТОВ «Оіл Маркет» не зверталося до Управління за отриманням документів дозвільного характеру (дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки) та за декларацією відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства питань охорони праці та промислової безпеки.
Тобто, ТОВ «Оіл Маркет» здійснює господарську діяльність із спорудження, монтажу, наладки та експлуатації АЗС/АГЗП з порушеннями вимог законодавства, ставлячи під загрозу життя та здоров'я людей, нехтуючи можливим настання нещасного випадку або інших тяжких наслідків.
У відповідності до п. 2.26. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України № 826 від 11.08.2011, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У зв'язку з чим слідчий просить постановити ухвалу про проведення судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці, виробництво якої доручити експертам Донецького НДІСЕ Міністерства юстиції України.
На вирішення експертизи поставити наступні питання:
1. Вимоги яких нормативно-правових актів з охорони праці (безпеки життєдіяльності) регламентують дії осіб, причетних до даної пригоди?
2. Чи є роботи, які виконувалися у даному виробничому випадку, роботами з підвищеною небезпекою?
3. Які організаційні та технічні причини виникнення надзвичайної ситуації?
4. Хто допустив і які відступи від вимог нормативно-правових актів з охорони праці (безпеки життєдіяльності) у даному випадку?
5. Чи створила бездіяльність осіб посадових осіб ТОВ «ОІЛ МАРКЕТ» загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяння шкоди здоров'ю осіб, тобто реальну можливість загибелі хоча б однією людини або заподіяння тяжких тілесних ушкоджень двом або більшим особам, заподіянні особі легкого чи середньої тяжкості тілесного ушкодження?
6. Чи було допущені відступи від вимог нормативно правових актів з охорони праці (безпеки життєдіяльності) у даному випадку?
Слідчий, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду клопотання, в судове засідання не з'явився, що у відповідності до ч.3 ст.244 КПК України не є перешкодою для розгляду клопотання.
Вивчивши матеріали кримінального провадження, долучені до клопотання, слідчий суддя вважає клопотання про проведення експертизи обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що слідчим відділом Краматорського ВП ГУ НП в Донецької області проводиться досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 4201805139000166 від 26.10.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241, ч. 1 ст. 272 КК України.
Краматорською місцевою прокуратурою здійснюється нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням вказаного кримінального провадження.
Під час досудового розслідування встановлено, що на праві приватної власності у Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорська нафтова компанія" (код ЄДРПОУ 31279671) перебуває автозаправний комплекс за адресою: м. Краматорськ, вул. Старогородська, 10а, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.
Вказаний об'єкт нежитлового приміщення автозаправний комплекс за адресою: м. Краматорськ, вул. Старогородська, 10а, розміщений на земельній ділянці комунальної форми власності, площею 0,2621 га кадастровий номер НОМЕР_2.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Краматорська нафтова компанія" (код ЄДРПОУ 31279671) здійснює наступні види діяльності: 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, 77.33 Надання в оренду офісних машин і устатковання, у тому числі комп'ютери, 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів. н. в. і. у., 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів, 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів.
Під час вивчення матеріалів, які надійшли на адресу Краматорської місцевої прокуратури з Департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА у Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорська нафтова компанія" (код ЄДРПОУ 31279671)за вказаним об'єктом, на якому здійснюється господарська діяльність з оптової торгівлі твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами відсутні дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Згідно ч.2 ст.84 КПК України процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів. Висновок експерта, відповідно до ст.101 КПК України, це докладний опис проведених експертом досліджень та зроблені за їх результатами висновки, обґрунтовані відповіді на запитання, поставлені особою, яка залучила експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи. Кожна сторона кримінального провадження має право надати суду висновок експерта, який ґрунтується на його наукових, технічних або інших спеціальних знаннях.
Відповідно до ст. 242 КПК України, експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з'ясування питань права.
Частиною 6 ст. 244 КПК України, передбачено, що слідчий суддя задовольняє клопотання, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта.
Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку, що слідчим доведено, що для вирішення питань, що мають істотне значення для даного кримінального провадження, необхідне залучення експерта, внаслідок чого задовольняє клопотання та постановляє ухвалу про проведення інженерно-технічної експертизи з охорони праці, до проведення якої залучити експертів Донецького Науково-дослідного інституту судових експертиз для встановлення переліку правил та норм з охорони праці які було порушено та яка особа допустила відповідні порушення правил та норм з охорони праці.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 242 - 244 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора Краматорської місцевої прокуратури Донецької області Сосновенко О.В. про проведення експертизи, за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №4201805139000166 від 26.10.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241, ч. 1 ст. 272 КК України - задовольнити.
Призначити судову інженерно-технічну експертизу з охорони праці, по кримінальному провадженню № 4201805139000166 від 26.10.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241, ч. 1 ст. 272 КК України, до проведення якої залучити експертів Донецького НДІСЕ Міністерства юстиції України.
На вирішення експертизи поставити наступні запитання:
1. Вимоги яких нормативно-правових актів з охорони праці (безпеки життєдіяльності) регламентують дії осіб, причетних до даної пригоди?
2. Чи є роботи, які виконувалися у даному виробничому випадку, роботами з підвищеною небезпекою?
3. Які організаційні та технічні причини виникнення надзвичайної ситуації?
4. Хто допустив і які відступи від вимог нормативно-правових актів з охорони праці (безпеки життєдіяльності) у даному випадку?
5. Чи створила бездіяльність осіб посадових осіб ТОВ «ОІЛ МАРКЕТ» загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяння шкоди здоров'ю осіб, тобто реальну можливість загибелі хоча б однією людини або заподіяння тяжких тілесних ушкоджень двом або більшим особам, заподіянні особі легкого чи середньої тяжкості тілесного ушкодження?
6. Чи було допущені відступи від вимог нормативно правових актів з охорони праці (безпеки життєдіяльності) у даному випадку?
При необхідності експертам надати матеріали кримінального провадження № 12018050390003408.
Копію постанови направити експертам Донецького НДІСЕ Міністерства юстиції України.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 КК України, за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків.
Роз'яснити, що на підставі ч.9 ст. 244 КПК України, висновок експерта, залученого слідчим суддею, надається особі, за клопотанням якої він був залучений.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: І.М.Нейло