
Справа №295/1677/19
1-кс/295/945/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.02.2019 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду м. Житомира Перекупка І.Г., при секретарі судового засідання Поліщук К.Г., розглянувши клопотання прокурора Житомирської місцевої прокуратури, радник юстиції Лугинець О.С., про надання тимчасового доступу до документів, по кримінальному провадженню №12018060000000068 від 13.03.2018, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 191, ч. 1 ст. 364 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся з клопотанням, де зазначено, що в ході досудового розслідування встановлено, що 24.04.2017 між КП "Управління автомобільних шляхів" в особі начальника ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_3 було укладено договір №59 на поставку «Нафти і дистиляту (Бензин А92 та дизельне паливо)» на загальну суму 2 720 000 грн. Відповідно специфікації до договору №59 предмет договору - бензин А-92 поставляється у кількості 74 140 л. за ціною 10,79 грн. за літру, дизельне паливо поставляється в кількості 120 000 л. за ціною 16,00 грн. за літр.
Однак, в подальшому комунальним підприємством "Управління автомобільних шляхів" укладено з ФОП ОСОБА_3, 7 додаткових угод та специфікацій, до яких внесено зміни в частині збільшення ціни за одиницю товару, з урахуванням вартості доставки, а саме ціна за літр бензину А-92 зросла до 20,96 грн., дизельного пального до 22,76 грн. за літр. По своїй суті вказані зміни порушують інтереси комунального підприємства та принципи здійснення публічних закупівель. При цьому, незрозуміло на яких підставах проведено зміну ціни з урахуванням вартості доставки, оскільки вартість доставки входила в загальну ціну Договору, та окремо не визначалась.
Аналогічні обставини мають місце і при укладанні договору №105 від 21.08.2017 між КП "Управління автомобільних шляхів" в особі начальника ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_3 на поставку «Нафти і дистиляту (Бензин А92)» на загальну суму 1 160 000,00 грн. Відповідно специфікації до договору №105 від 21.08.2017 предмет договору поставляється у кількості 74 140 л. за ціною 15,65 грн. за літру.
В подальшому комунальним підприємством "Управління автомобільних шляхів" знову ж таки укладено з ФОП ОСОБА_3 6 додаткових угод та специфікацій, до яких внесено зміни в частині збільшення ціни за одиницю товару, враховуючи вартість доставки (ціна за літр з 15,65 грн. до 25,60 грн.), які по своїй суті порушують інтереси комунального підприємства.
Вищезазначені обставини аж ніяк не відповідають меті та принципам Закону України «Про публічні закупівлі» щодо забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції, максимальної економії та ефективності.
Відповідно до роз'яснень Мінекономрозвитку України «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю» від 27.10.2016 р. № 3302-06/34307-06, внесення змін до договору повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Натомість, підставою внесення змін та укладання вищезазначених додаткових угод є виконані на замовлення ФОП ОСОБА_3 висновки експерта Житомирської торгово-промислової палати, щодо середніх роздрібних цін на нафтопродукти які склалися на АЗС в Україні.
Так, до договору №105, наявні цінові довідки експерта Житомирської торгово-промислової палати №В-5217 від 28.08.2017, №В-5653 від 18.09.2017 та №В-5999 від 03.10.2017 (виконані не на бланку, а на звичайному аркуші), інших висновків в ході досудового розслідування не отримано. При цьому замовником експертизи, не було представлено експерту будь-яких інших документів, щодо понесених витрат на доставку, інших господарських документів, що вказують на зростання його витрат.
За інформацією Головного управління статистики у Житомирській області від 03.01.2019, такі коливання цін на бензин та дизельне паливо у лютому-грудні 2017 року були відсутні.
В ході слідства здобуто й інші докази, що вказують на замовний характер дій експертів Житомирської торгово-промислової палати при наданні вищезазначених висновків ФОП ОСОБА_3
Порушення вимог чинного законодавства, в тому числі в частині зміни ціни за одиницю товару від пропозиції учасника, відображені контрольно-аналітичним відділом Житомирської міської ради за результатами перевірки фінансово-господарської діяльності та ефективності використання бюджетних коштів комунального підприємства "Управління автомобільних шляхів" в період з 01.2015 по 31.05.2017 (акт від 14.09.2017 №05/03344119).
Не виключено, що має місце наявність і інших висновків експертів Житомирської торгово-промислової палати, що стосуються вищезазначених обставин, однак дані щодо яких слідством на даний час не здобуто.
Відтак, документи, що знаходяться у експертів Житомирської торгово-промислової палати, щодо проведення експертизи на замовлення ФОП ОСОБА_3 мають суттєве та безпосереднє значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, відіграють важливу роль, як речові докази, можуть бути засобами для розкриття злочину і виявлення винних осіб. У зв'язку з чим, необхідно отримати до них тимчасовий доступ з можливістю їх вилучення, в тому числі з метою уникнення можливих дій щодо їх знищення чи спотворення, а також для подальшого вирішення питання щодо проведення ряду експертиз на відповідність вимогам чинного законодавства.
У судове засідання прокурор не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, клопотання підтримує та просить його задовольнити.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно вимог ст. 107 КПК України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Розгляд клопотання проведено за відсутності особи, у володінні якої перебували речі та автомобіль, з урахуванням достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза їх змін, переховування або знищення.
13.03.2018 року за даним фактом до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12018060000000068, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч.1, ст.. 364 КК України.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотання доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Беручи до уваги викладене вище, з метою повного та неупередженого розслідування кримінального правопорушення, встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження, враховуючи, що документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ мають значення для встановлення істини по справі, слідчий суддя вважає клопотання обґрунтованим та таким, що піддягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 162, 163 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання задовольнити.
Надати прокурорам Житомирської місцевої прокуратури - Лугинцю О.С., Момоту Д.П., Капало Р.І. (іншим прокурорам у провадженні), слідчому СВ Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області Янович Є.С. (іншим слідчим у провадженні), за їх дорученням оперативним працівникам Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області або оперативним працівникам Управління захисту економіки в Житомирській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, тимчасовий доступ до оригіналів документів, що знаходяться у експертів Житомирської торгово-промислової палати за адресою м. Житомир, вул. Гагаріна, 24, з можливістю їх вилучення, за наступним переліком: експертних висновків експертів Житомирської торгово-промислової палати №В-5217 від 28.08.2017, №В-5653 від 18.09.2017 та №В-5999 від 03.10.2017, інших висновків, що стосуються наведених у клопотанні договірних відносин та обставин; документів на підставі яких видано висновки експертів Житомирської торгово-промислової палати №В-5217 від 28.08.2017, №В-5653 від 18.09.2017 та №В-5999 від 03.10.2017, інші висновки (заява (лист) замовника, додані документи, наряд на проведення експертизи, матеріали використані при дослідженні цін, ін.); копії належним чином завірених витягів з журналу реєстрації та обліку заяв ФОП ОСОБА_3 щодо надання інформації про діапазон ринкової вартості пального; копії належним чином завірених документів на право проведення експертиз, експертами Житомирської торгово-промислової палати ОСОБА_7, інших експертів, які надавали висновки у вищезазначених договірних відносинах.
Строк дії ухвали встановити один місяць з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, може бути постановлено ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя І.Г. Перекупка