Рішення № 79637508, 04.02.2019, Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
04.02.2019
Номер справи
214/7506/18
Номер документу
79637508
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 214/7506/18

2/214/1102/19

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

04 лютого 2019 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі:

головуючого – судді Попова В.В.,

при секретарі – Джемерчук О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, у м. Кривому Розі, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення суми сплаченої державної соціальної допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача грошові кошти в розмірі 20981 грн. 88 коп., виплачені у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

В обґрунтування позовних вимог вказано наступне. Відповідач перебувала на обліку в управлінні та одержувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям. 30.04.2017 року ОСОБА_1 надала до управління заяву про призначення державної допомоги. До вказаної заяви відповідачем було додано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, копію паспорту, копії свідоцтв про народження дітей, довідки про реєстрацію місця проживання особи – ОСОБА_2, ОСОБА_3, довідку про відомості з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб ДФС України про суми виплачених доходів та утриманих податків. Відповідно до відомостей, зазначених відповідачем власноручно в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в розділі ІІІ Декларації «Відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім’ї (зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку), або дружини (чоловіка, неповнолітніх дітей)» зазначено, що у власності ОСОБА_1О, є: квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1. В розділі VІІ Декларації, відповідач не задекларувала відомості про витрати на придбання майна – нерухомості: квартири. Так на підставі поданих відповідачем документів їй було призначено соціальну допомогу з 01.04.2017 року по 30.09.2017 року включно.

02.10.2017 року ОСОБА_1 подала до управління заяву про призначення державної допомоги. Відповідно до відомостей, зазначених відповідачем власноручно у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в розділі ІІІ зазначено, що у власності відповідача житлових приміщень не має та в розділі VІІ декларації, відповідач не задекларувала відомості про витрати на придбання майна – нерухомості: квартири. Так на підставі поданих відповідачем документів їй було призначено соціальну допомогу з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року.

В ході перевірки особової справи відповідача з’ясовано, що відповідно до інформації №120348326 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна від 12.04.2018 року відповідачу належить квартира, загальною площею 102,8 кв.м. Так внаслідок неповідомлення відповідачем управління про обставини, що істотно впливають на встановлення права на призначення соціальної допомоги, починаючи з 01.04.2017 року по 30.04.2018 року включно відповідачем неправомірно одержано державну соціальну допомогу на суму 20981 грн. 88 коп. На сьогоднішній день ОСОБА_1 в добровільному порядку не повернуто кошти неправомірно одержаної державної соціальної допомоги, у зв’язку з чим позивач змушений звернутись до суду.

Представник позивача у судове засідання надав письмову заяву, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив розглянути справу за його відсутності, а в разі неявки відповідача – ухвалити рішення при заочному розгляді справи.

Відповідач, будучи повідомленою про час і місце розгляду справи належним чином, в судове засідання не з`явилась, про причини неявки не повідомила, відзив на позов чи заяву про розгляд справи за її відсутності до суду не надала.

На підставі наявних у справі доказів та зі згоди представника позивача суд уважає за можливе ухвалити рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.

ОСОБА_1 має трьох малолітніх дітей – ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.9,10,11).

Так, 30.04.2017 року відповідач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг та надала документи, необхідні для призначення допомоги. Відповідно до заповненої власноруч ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, у розділі Декларації «Відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім’ї (зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку), або дружини (чоловіка, неповнолітніх дітей)» зазначено, що у власності ОСОБА_1О, є: квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1. В розділі VІІ Декларації «Відомості про витрати, здійснені протягом 12 місяців перед зверненням», відповідач не задекларувала відомості про витрати на придбання майна – нерухомості: квартири (а.с.12-17).

На підставі поданих відповідачем документів їй було призначено соціальну допомогу з 01.04.2017 року по 30.09.2017 року включно (а.с. 18).

02.10.2017 року відповідач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг та надала документи, необхідні для призначення допомоги. Відповідно до заповненої власноруч ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, у розділі Декларації «Відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім’ї (зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку), або дружини (чоловіка, неповнолітніх дітей)» зазначено, що у власності ОСОБА_1О, житлових приміщень немає. В розділі VІІ Декларації «Відомості про витрати, здійснені протягом 12 місяців перед зверненням», відповідач не задекларувала відомості про витрати на придбання майна – нерухомості: квартири (а.с.19-24).

Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єкта, у власності ОСОБА_1 перебуває нерухоме майно, а саме квартира АДРЕСА_2, яка належить ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 21.12.2017 року та квартира АДРЕСА_3, яка належить ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 08.12.2016 року (а.с.25-27).

Згідно акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 12.04.2018 року, встановлено, що Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради проведена перевірка правильності та повноти інформації наданої ОСОБА_1 для призначення соціальної допомоги та було встановлено неповно/невірність інформації щодо матеріального стану. Внаслідок чого були надмірно сплачені кошти за період з 01.04.2017 року по 31.03.2018 року у розмірі 20981 грн. 88 коп. (а.с. 28,29,31).

ОСОБА_1 надіслано повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям від 20.09.2018 року із повідомленням про необхідність повернення виплаченої допомоги у сумі 20981 грн. 88 коп. (а.с. 30).

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; сім'я - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї; прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення; середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.

Статтею 11 вказаного Закону визначено, що покриття витрат на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету до місцевих бюджетів.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну допомогу малозабезпеченим сім’ям», а також п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, для призначення допомоги, уповноважений представник сім’ї подає до органу соціального захисту населення документи: заяву; документ, щ посвідчує особу уповноваженого представника сім’ї; декларацію про доходи та майно, а також довідки про доходи кожного члена сім’ї; зазначає інформацію про склад сім’ї. Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону, державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім’ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги); з’ясовано, що малозабезпечена сім’я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім’ї; у власності чи володінні малозабезпеченої сім’ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім’ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім’ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

Згідно п. 27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п’яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону, якщо сім’єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Крім того, пунктом 28 Порядку передбачено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Тобто, безпідставно виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям підлягає примусовому стягненню із набувача за умови недобросовісності останнього, зокрема подання ним недостовірних даних для отримання такої допомоги або умисного приховання відомостей, які впливають на призначення допомоги.

Отже, судом встановлено, що відповідачем під час подання документів, необхідних для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, подано недостовірні відомості, а саме приховано відомості щодо наявності у її власності нерухомого майна – двох квартир, одна з яких була придбана у період отримання соціальної допомоги. Вказана невідповідність є наслідком недобросовісних дій відповідача. Внаслідок недобросовісних дій відповідача, державі заподіяно шкоду на суму виплачено державної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 20981 грн. 88 коп.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Крім того, оскільки ухвалою суду від 03.12.2018 року позивача звільнено від сплати судового збору, відтак, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягають стягненню судові витрати у розмірі 1762 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 19, 23, 77, 78, 141, 263-265, 268, 273, 280-284, 354-355 ЦПК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», Законом України «Про судовий збір», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, суд –

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення суми сплаченої державної соціальної допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4) на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради (код ЄДРПОУ 05411280, р/р 35413077153155, ГУДКСУ у Дніпропетровській області, м. Дніпро, МФО 805012, місцезнаходження за адресою: м. Кривий Ріг, вул. С.Перовської, 16а) грошові кошти у розмірі 20981 грн. 88 коп., виплачені у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4) на користь держави судовий збір у розмірі 1762 грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, оформленою згідно вимог ст. 285 ЦПК України, та поданою протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя В.В. Попов.