Рішення № 79633581, 06.02.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2019
Номер справи
520/10406/18
Номер документу
79633581
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Харків

06.02.2019 р. справа №520/10406/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Старосєльцевої О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження справу за позовом

ОСОБА_1 до ГУ ДМС України в Харківській області про1) визнання незаконним рішення службової особи ГУ ДМС України у Харківський області Сінегуб Антоніни Володимирівни про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 про оформлення (обмін) паспорта громадянина України для виїзду закордон, 2) визнання неправомірними дій службової особи ГУ ДМС України в Харківський області Сінегуб Антоніни Володимирівни, -

встановив:

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що владний суб'єкт протиправно відмовив у оформленні (обміну) паспорту громадянина України для виїзду закордон.

Відповідач, Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області, з поданим позовом не погодився.

Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що позивач постійно проживає у Сполучених Штатах Америки та є громадянином цієї країни, у зв'язку з чим документи з приводу оформлення (обміну) паспорта позивач повинен подавати до закордонної дипломатичної установи України в цій державі.

Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

За матеріалами справи судом встановлено, що 17.05.2018 року позивач звернувся до ГУ ДМС України в Харківській області із заявою з приводу оформлення (обміну) паспорта громадянина України для виїзду за кордон, у зв'язку з тим що строк раніше виданого паспорта сплинув у 2000 році.

Відмовою, оформленою листом від 19.06.2018 року, владний суб'єкт повідомив заявника про те, що він є особою, яка постійно проживає за кордоном, а тому для обміну паспорта для виїзду за кордон повинен звертатися до закордонної дипломатичної установи України у державі постійного знаходження.

Перевіряючи відповідність закону оскарженої відмови владного суб'єкта, суд зазначає, що правовідносини з приводу документування фізичних осіб паспортом громадянина України для виїзду за кордон унормовані, насамперед, приписами Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994р. №3857-XII та деталізовані приписами Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення (затверджено постановою КМУ від 07.05.2014р. №152; далі за текстом - Порядок № 152).

Так, абз.2 ч.1 ст.4 Закону «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» визначено, що оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон провадиться громадянам України, які постійно проживають в Україні і досягли 18-річного віку, - за особистим клопотанням про отримання паспорта або через своїх законних представників до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. Порядок оформлення, видачі, обміну, повернення, вилучення, знищення, визнання недійсним паспорта громадянина України для виїзду за кордон визначається Кабінетом Міністрів України. Бланки паспорта громадянина України для виїзду за кордон виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства.

Відповідно до п.5 Порядку №152 оформлення, видача паспорта для виїзду за кордон громадянам (у тому числі отримання відцифрованих відбитків пальців рук) здійснюється територіальними органами або підрозділами ДМС незалежно від місця проживання громадянина у взаємодії з Головним обчислювальним центром Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) та Державним центром персоналізації документів (далі - Центр). Внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр) здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС, яка ведеться для обліку даних. Для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета.

Згідно з п.п.21, 22 Порядку №152 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон особам, які проживають в Україні, здійснюються територіальними органами та територіальними підрозділами ДМС, а особам, які постійно проживають або тимчасово перебувають за кордоном, - закордонною дипломатичною установою. У разі зміни інформації, внесеної до паспорта для виїзду за кордон, документи для його обміну подаються протягом одного місяця з дати настання таких обставин (подій). Документи для обміну паспорта для виїзду за кордон можуть бути подані до закінчення строку його дії. У такому випадку паспорт для виїзду за кордон після прийому документів повертається особі та здається нею під час отримання нового паспорта для виїзду за кордон.

Таким чином, законодавством України визначено два владних суб'єкти, котрі здійснюють видачу паспорту громадянина України для виїзду за кордон, а саме: 1) територіальними органами (підрозділами) ДМС України на території Держави України у випадку видачі паспорту особі, яка постійно проживає на території України, 2) закордонною дипломатичною установою України у випадку видачі паспорту особі, яка постійно проживає за кордоном або тимчасово перебуває за кордоном.

Звертаючись до суду, позивач не надав жодного доказу на підтвердження обставини постійного проживання на території України.

Отже, слід вважати, що позивач не має постійного місця проживання на території України.

Виключення з загального правила розмежування компетенції владних суб'єктів із видачі паспорту громадянина України міститься у п.п.19 Порядку № 152, де указано, що документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон в Україні подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб'єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС. Подання документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон здійснюється лише до територіального органу або територіального підрозділу ДМС у разі:

втрати або викрадення паспорта для виїзду за кордон, або виникнення обставин (подій), у зв'язку з якими він підлягає обміну, під час перебування в Україні особи, яка постійно проживає за кордоном;

якщо особа не може пересуватися самостійно у зв'язку із тривалим розладом здоров'я та якщо особа потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку (якщо така особа не отримувала паспорта громадянина України, оформленого із застосуванням засобів Реєстру);

оформлення документів для виїзду на постійне проживання за кордон усиновленої іноземцями дитини - громадянина України.

Приєднаними до справи документами не підтверджено існування згаданих обставин у спірних правовідносинах, адже разом із заявою щодо оформлення (обміну) паспорта громадянина України для виїзду за кордон, позивач надав до ГУ ДМС у Харківській області паспорт на бланку Союзу РСР серії 42 № 3679742 від 11.07.1995 року; термін дії до 11.07.2000 року; орган, що видав, УВС 930; в якому проставлений штамп "Прийнятий на облік в Генеральному консульстві України в Нью - Йорку (США 13.12.1995)".

Наведені владним суб'єктом доводи про те, що особа після минування 2000 року і до події звернення до ГУ області перетинала державний кордон України 05.10.2017, 16.11.2017, 06.04.2018, 22.05.2018 по паспорту громадянина США за НОМЕР_1 позивачем не заперечені і не спростовані.

Ці обставини підтверджені також і копією довіреності ННВ 903134 від 21.05.2018 року, в якій зазначено, що ОСОБА_1 - громадянка Сполучених Штатів Америки (паспорт тир Р, код держави USA НОМЕР_1, виданий Державним департаментом США, дата видачі - 28.10.2011, дата закінчення строку дії 27.10.2021).

Таким чином, суд приходить до переконання, що під час знаходження позивача - ОСОБА_1 на території України не виникало обставин для звернення з приводу видачі нового паспорта громадянина України саме до регіонального органу ДМС України.

Суд вважає, що відносно саме такого звернення позивач не має ані суб'єктивного права, ані ущемленого інтересу, позаяк прагнучи до підтвердження належності до громадянства України поряд із одночасно існуючим громадянством іншої держави, позивач вдається до порушення існуючого у Державі Україна публічного порядку, у силу якого подвійне громадянство не передбачено (ст.4 Конституції України, Закон України "Про громадянство України").

Враховуючи необхідність виконання вимог ч.2 ст.2 КАС України та досягнення розумного та прийнятного балансу між правом позивача згідно з ст.8 Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року та публічними інтересами Держави не усунення випадків подвійного громадянства, суд вважає, що питання про видачу позивачу паспорта громадянина України має бути вирішено саме закордонною дипломатичною установою України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб'єкт забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч.2 ст.19 КАС України.

Натомість факт порушення прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах не знайшов підтвердження проведеним судовим розглядом, що є визначеною процесуальним законом обставиною для залишення позову без задоволення.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов - залишити без задоволення.

Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.

Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Старосєльцева