
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 лютого 2019 року Чернігів Справа № 620/69/19
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - Управління), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення розміру пенсії позивача з надбавками за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, 75% - з 01.01.2019;
- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, однією сумою, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати відповідача компенсувати різницю між перерахованою таким чином пенсією та вже проведеними виплатами з 01.01.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем виплачується тільки 50% суми підвищення пенсії з 01.01.2018, що не відповідає вимогам Конституції України, рішенням Європейського суду та законодавству України. Право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2018, з урахуванням вже сплачених сум, має визначатися та визначається Законом №2262 та підпадає під дію ст.1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності" і відповідні суми доплати до пенсії за результатом проведення перерахунку слід вважати майном у значенні цього положення, оскільки позивач отримав право на вказані суми виплат, яке до прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 було передбачено Законом №2262, а тому невиплата вказаних сум є втручанням у право на мирне володіння майном.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.01.2019 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) і встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позов.
Представником відповідача, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та наголошує, що Головне управління при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу не мало правових підстав для не врахування та не застосування до спірних правовідносин положення норм ст.63 Закону №2262 і постанови Кабінету Міністрів України №103, та у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії. Також зазначає, що зазначена постанова на момент здійснення перерахунку є чинною, такою що суперечить Конституції або вимогам законів не визнавалась та не скасовувалась.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В силу положень ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 за відповідною посадою, за нормами чинними на 01.03.2018 в розмірі 62% грошового забезпечення.
Не погоджуючись з таким перерахунком, позивач звернувся до Управління із заявою, в якій просив виплатити перераховану пенсію повністю, а не частково по 50% в 2018 році, 25% в 2019 році та 25% в 2020 році (а.с.17-19). На вказане звернення, Управління повідомило позивача листом від 21.12.2018 №4913/03/П-12 про те, що пенсія позивачу виплачується згідно з чинним законодавством (а.с.14-16).
Вважаючи, що Управлінням неправомірно відмовлено у задоволенні його вимог, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зважає на таке.
Відповідно до ч.3 та ч.4 ст.63 Закону №2262 (у редакції Закону на час виникнення спірних правовідносин), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, на виконання ч.4 ст.63 Закону №2262 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 21.01.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103). Зазначена постанова є нормативно-правовим актом, який з огляду, на положення ч.4 ст.63 Закону №2262 є обов'язковим у застосуванні органами Пенсійного фонду України при здійсненні обчислення перерахунку та виплати пенсії відповідній категорії осіб, на яких спрямована дія цієї постанови.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №103 встановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім, пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького урядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до п.1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018, у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Також відповідно до п.7 Постанови №103 на Міністерство внутрішніх справ разом з іншими відомствами після набрання чинності цією постановою покладено завдання забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в п.1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, Управління здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням; відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704.
Тобто, в силу прямої дії ст.19 Конституції України, відповідач при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу, не мав правових підстав для не врахування та не застосування до спірних правовідносин положення норм ст.63 Закону №2262 і Постанови №103, та не мав права у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії.
Оскільки станом на момент розгляду даної справи, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.1 та п.2 Постанови №103, законної сили не набрало, суд враховує, що на момент виникнення спірних правовідносин Постанова №103 є діючою, та такою, що підлягає обов'язковому застосуванню в межах спірних правовідносин в силу положень ч.2 ст.19 Конституції України.
При цьому позовна вимога щодо неправомірних дій суб'єкта владних повноважень в частині звуження права пенсіонера на перерахунок пенсії відповідно до Закону, які регулюються чинним нормативно-правовим актом, можуть бути захищені саме шляхом визнання протиправним та нечинним такого нормативно-правового акта за виключною підсудністю. Питання застосування алгоритму виплати перерахованих підвищених пенсій з встановленням графіку таких виплат, визначених Постановою №103, також відноситься до виключної підсудності.
В іншому випадку, застосування правових позицій, викладених в рішеннях Європейського суду з прав людини щодо мирного володіння своїм майном та законних сподівань, не стосуються фактичних обставин справи при оскарженні дій Управління, оскільки відсутні дії позбавлення майна.
Посилання позивача на відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань саме в межах позовних вимог даної справи є необґрунтованим, оскільки листом Управління від 21.12.2018 №4913/03/П-12 поінформувало позивача, що пенсія виплачується згідно з чинним законодавством. Щодо долученого до позову судового рішення у справі №820/4582/18, суд зазначає, що вказане рішення преюдиціального значення не має, а тому підстави для його врахування об'єктивно відсутні.
Відтак, суд не знаходить підстав для визнання дій Управління, в контексті спірних правовідносин, протиправними, а тому у задоволенні вимог про зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, однією сумою, з урахуванням раніше виплачених сум та зобов'язання компенсувати різницю між перерахованою таким чином пенсією та вже проведеними виплатами з 01.01.2018 слід відмовити.
Таким чином, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення згідно пп.15.5 п.15 ч.1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 код НОМЕР_1).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька,83-а, м.Чернігів, код ЄДРПОУ 21390940).
Повне рішення суду складено 06.02.2019.
Суддя Л.О. Житняк