Ухвала суду № 79633457, 06.02.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2019
Номер справи
420/6282/18
Номер документу
79633457
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/6282/18

У Х В А Л А

06 лютого 2019 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко O.A.,

секретар судового засідання Іщенко С.О.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1 (згідно ордеру),

представника відповідача - Пташинської А.О. (за довіреністю),

розглядаючи в підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Одеської митниці ДФС, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконуючий обов'язки начальника Одеської митниці ДФС Мартинов Сергій Володимирович, начальник митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС Домніч Олександр Анатолійович про визнання протиправними та скасування наказів та висновку, визнання незаконними дії, стягнення моральної шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

03 грудня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_3 до Одеської митниці Державної фіскальної служби України, треті особи на стороні відповідача виконуючий обов'язки начальника Одеської митниці ДФС Мартинов Сергій Володимирович, начальник митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС Домніч Олександр Анатолійович, в якому позивач просив суд:

1. Визнати протиправним та скасувати наказ «Про проведення оцінювання результатів службової діяльності державних службовців Одеської митниці ДФС, які займають посади державної служби категорій «Б» і «В» у 2018 році» №337 від 28 вересня 2018 року зі змінами, внесеними наказом Одеської митниці ДФС №404 від 26.10.2018 р. в частині проведення оцінювання заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_3;

2. Визнати незаконними дії по проведенню оцінювання результатів службової діяльності заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_3;

3. Визнати протиправним та скасувати висновок щодо результатів оцінювання результатів службової діяльності заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС;

4. Стягнути з Одеської митниці Державної фіскальної служби України на користь ОСОБА_3 моральну шкоду в розмірі 20000 гривень.

Ухвалою суду від 07 грудня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_3 залишено без руху та надано 5-денний термін на усунення недоліків позову.

11 грудня 2018 року за вх. №38474/18 через канцелярію суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків адміністративного позову разом із належним чином оформленим адміністративним позовом, належним чином засвідченою копією виписки-епікризу з медичної картки стаціонарного хворого №4048/878 та належним чином засвідченими копіями документів, оригінали яких наявні у позивача (з копією сторонам).

Так, у позовній заяві позовні вимоги викладені у такій редакції:

1. Визнати протиправним та скасувати наказ «Про проведення оцінювання результатів службової діяльності державних службовців Одеської митниці ДФС, які займають посади державної служби категорій «Б» і «В» у 2018 році» №337 від 28 вересня 2018 року зі змінами, внесеними наказом Одеської митниці ДФС №404 від 26.10.2018 р. в частині проведення оцінювання заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_3;

2. Визнати незаконними дії Одеської митниці ДФС по проведенню оцінювання результатів службової діяльності заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_3;

3. Визнати протиправним та скасувати висновок щодо результатів оцінювання результатів службової діяльності заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_3, складений 21.11.2018 року;

4. Стягнути з Одеської митниці ДФС на користь ОСОБА_3 моральну шкоду в розмірі 20000 гривень.

Ухвалою суду від 17 грудня 2018 року прийнято до розгляду дану позовну заяву, відкрито провадження у справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

27 грудня 2018 року до суду за вх. №40624/18 представник позивача подав заяву про збільшення позовних вимог, в якій позовні вимоги викладені у такій редакції:

1. Визнати протиправним та скасувати наказ «Про проведення оцінювання результатів службової діяльності державних службовців Одеської митниці ДФС, які займають посади державної служби категорій «Б» і «В» у 2018 році» № 337 від 28 вересня 2018 року із змінами, внесеними наказом Одеської митниці ДФС №404 від 26.10.2018 р. в частині проведення оцінювання заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_3;

2. Визнати незаконними дії Одеської митниці ДФС по проведенню оцінювання результатів службової діяльності заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_3;

3. Визнати протиправним та скасувати висновок щодо результатів оцінювання службової діяльності у 2018 році заступника начальника митного поста «Одеса-центральний» - начальника відділу митного оформлення №4 митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС ОСОБА_3, затверджений наказом Одеської митниці ДФС від 10 грудня 2018 року №475;

4. Визнати протиправним та скасувати наказ Одеської митниці ДФС від 10 грудня 2018 року №475 «Про затвердження оцінювання результатів службової діяльності державних службовців Одеської митниці ДФС, які займають посади державної служби категорії «Б» і «В» у 2018 році» в частині затвердження негативних результатів оцінювання службової діяльності ОСОБА_3;

5. Визнати протиправним та скасувати наказ Одеської митниці ДФС від 21 грудня 2018 року №490 «Про проведення повторного оцінювання результатів службової діяльності державних службовців Одеської митниці ДФС, які займають посади державної служби категорії «Б» і «В»» в частині призначення повторного оцінювання результатів службової діяльності ОСОБА_3.

6. Стягнути з Одеської митниці Державної фіскальної служби України на користь ОСОБА_3 відшкодування моральної шкоди в розмірі 20000 гривень.

7. В порядку статті 249 КАС України постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності виконуючого обов'язки начальника Одеської митниці ДФС Мартинова Сергія Володимировича та начальника митного поста «Одеса-центральний» Домніча Олександра Анатолійовича.

Ухвалою суду від 10 січня 2019 року прийнято до розгляду вказану заяву про збільшення позовних вимог.

11 січня 2019 року ухвалою суду визначено розгляд справи за позовом ОСОБА_3 до Одеської митниці ДФС, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконуючий обов'язки начальника Одеської митниці ДФС Мартинов Сергій Володимирович, начальник митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС Домніч Олександр Анатолійович про визнання протиправними та скасування наказів та висновку, визнання незаконними дії, стягнення моральної шкоди проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

10 січня 2019 року до суду від відповідача надійшло за вх.№908/19 клопотання про залучення в якості другого відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області.

У судовому засіданні представник позивача заперечував щодо залучення до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області.

Представник відповідача у судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Розглянувши клопотання представника відповідача, заслухавши позицію сторін, суд дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Згідно п.п.47 ч.2 ст.180 КАС України у підготовчому засіданні суд: вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, заміну позивача, залучення співвідповідача, об'єднання справ і роз'єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше; пропонує учасникам справи надати суду додаткові докази або пояснення; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових та електронних доказів за їх місцезнаходженням; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання; вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше.

Згідно ч.6 ст.48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

За нормами Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган; державне підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (ч.1 ст.2).

Вказаним законом також визначено порядок виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу. Так, ст. 3 цього Закону передбачено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Згідно ст.56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Підпункт 2 пункту 9 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» визначено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету: відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування), а також їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, здійснюється державою (Автономною Республікою Крим, органами місцевого самоврядування) за рахунок коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) в межах бюджетних призначень за рішенням суду у розмірі, що не перевищує суми реальних збитків, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.35 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 45) Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної громадянинові незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що провадить оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, органу прокуратури або суду (пп.1).

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Держказначейство є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

Згідно з пунктом 3 Положення про Державну казначейську службу України основними завданнями Держказначейства є: реалізація державної політики у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів; внесення на розгляд міністра фінансів пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах.

Пунктом 9 Положення про Державну казначейську службу України передбачено, що Держказначейство здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Таким чином, приймаючи до уваги, що позивачем заявлено вимогу про стягнення з Одеської митниці Державної фіскальної служби України на користь ОСОБА_3 відшкодування моральної шкоди в розмірі 20000 гривень, враховуючи те , що у випадку задоволення вказаної вимоги її виконання буде покладено на територіальний орган Держказначейства, суд вважає за доцільне задовольнити клопотання представника відповідача та залучити до участі у справі у якості відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області.

Керуючись ст. ст. 48, 159, 166, 241, 248, 256 КАС України суд,-

У Х В А Л И В:

Клопотання представника відповідача - задовольнити.

Залучити до участі у справі у якості відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37607526, адреса: вул.Садова, 1-а, м.Одеса, 65023).

Розглядати справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Одеської митниці ДФС, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконуючий обов'язки начальника Одеської митниці ДФС Мартинов Сергій Володимирович, начальник митного поста «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС Домніч Олександр Анатолійович про визнання протиправними та скасування наказів та висновку, визнання незаконними дії, стягнення моральної шкоди - спочатку.

Призначити підготовче засідання на 21 лютого 2019 року о 10:00 год. у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань №24 (2-й поверх).

Роз'яснити, що розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.

Встановити відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії даної ухвали. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Встановити третім особам п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали для надання пояснень до позову разом із відповідними доказами та десятиденний строк з дня отримання відзиву для надання пояснень.

Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив.

Встановити відповідачам п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.

Зазначити учасникам справи, що копії заяв по суті справи одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.

Веб-адреса сторінки Одеського окружного адміністративного суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/.

Справа розглядатиметься суддею одноособово.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.

Повний текст ухвали складено та підписано 06.02.2019 року.

Суддя О.А. Вовченко