Постанова № 79633265, 17.03.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2010
Номер справи
2а-263/10/2370
Номер документу
79633265
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2010 року справа № 2а-263/10/2370

м. Черкаси

17 год. 15 хв. м. Черкаси Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Холода Р.В.,

при секретарі судового засідання Шоколенко Т.М.,

за участю:

представника позивача – ОСОБА_1 за довіреністю,

відповідач – не з’явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у місті Черкаси до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

29 січня 2010 року державна податкова інспекція у місті Черкаси звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, в якій просить стягнути за рахунок активів штрафні (фінансові) санкції в розмірі 6875 грн. 00 коп.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов повністю.

Відповідач у судове засідання не з’явився, свого представника не направив, надіславши заяву (вхідний № 4418 від 17.03.2010 р.), в якій просив перенести розгляд справи, у зв’язку з його хворобою. Доказів про хворобу відповідач суду не надав.

У зв’язку з повторною неявкою відповідача в судове засідання та не надання доказів про поважність причин не прибуття, справу розглянуто без участі відповідача за наявними матеріалами.

Оцінюючи поважність неприбуття в судове засідання відповідача суд зазначає, що розгляд справи неодноразово відкладався, у зв’язку з його неявкою. Так, ухвалою суду від 29.01.2010 р. розгляд справи призначено на 11 лютого 2010 року, у зв’язку з неявкою відповідача розгляд справи відкладено на 1 березня 2010 року. На вказану дату відповідач не з’явився, свого представника не напарвив, про причини неявки суд не повідомив. Ухвалою суду розгляд справи відкладено та призначено на 15 березня 2010 року, про що відповідача проінформовано телефонограмою. На судове засідання 15 березня 2010 року відповідач не з’явилась, ухвалою суду розгляд справи відкладено та призначено на 17 березня 2010 року. Про розгляд справи 17 березня 2010 року відповідач ознайомився під розписку 16.03.2010 р.

Вислухавши пояснення позивача та дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2, відповідно до копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В03 № 438384, зареєстрована виконавчим комітетом Черкаської міської ради 06.11.2005 р., номер запису 2 026 001 0002 002627, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

Відповідач узятий на облік 17.06.2008 р. за № 20177 в ДПІ у м. Черкаси, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 19.06.2008 р. № 1916/29-039Ф.

Згідно із ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Головою ДПА в Черкаській області 29.12.2008 р. затверджений план проведення перевірок застосування реєстраторів розрахункових операцій, торгових патентів та правил реалізації і зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів на січень 2009 р., де за номером 81 вказана перевірка магазину ОСОБА_2 за адресою: м. Черкаси, бул. Шевченка, 345/10.

19 січня 2009 року заступником голови ДПА в Черкаській області ОСОБА_3 видані направлення № 000480 та № 000476, якими доручалось інспекторам податкової служби ДПА в Черкаській області ОСОБА_4 та ОСОБА_5 з 19.01.2009 р. по 28.01.2009 р. провести планову перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2.

На підставі зазначених документів 19 січня 2009 року о 16 год. 55 хв. вищезазначеними посадовими особами Державної податкової адміністрації в Черкаській області в присутності продавця магазину ОСОБА_6 проведено планову перевірку за дотриманням суб’єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт від 19.01.2009 р. № 000211.

Від підпису в акті перевірки продавець магазину відмовилась, про що посадовими особами ДПА в Черкаській області складено акт відмови від підписання матеріалів перевірки № 000211 від 19.01.2009 р.

Проведеною перевіркою магазину відповідача, який знаходиться за адресою: м.Черкаси, бул. Шевченка, 345/10 встановлено факт реалізації товару на загальну суму 19 грн. 65 коп., а саме 1 пляшки горілки «Хортиця» вартістю 19 грн. Продавець отримала готівку номіналом 100 грн., кошти поклала до шухляди прилавку, звідки провела розрахунок, видала товар, але не провела розрахункову операцію через реєстратор розрахункових операцій, не роздрукувала та не видала відповідний розрахунковий документ (чек).

Проведено перевірку готівкових коштів на місці проведення розрахунків. Фактично на час перевірки рахується 682 грн. 00 коп. Відповідно денному звіту реєстратора розрахункових операцій повинно рахуватись 00 грн. 00 коп. Невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала 682 грн. 00 коп. (з урахуванням суми придбаних товарів). Інші кошти до перерахунку не включались.

Невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків підтверджується довідкою, складеною ОСОБА_6, описом наявних готівкових коштів, складеного працівниками ДПА в Черкаській області, з якого вбачається, що фактично на час перевірки рахується 682 грн. 00 коп., а відповідно денному звіту реєстратора Mini 500.02 МЕ на місці проведення розрахунків повинно рахуватись 0 грн. 00 коп. та денним Х звітом.

Таким чином, порушено пункти 12, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР.

Відповідно до пунктів 12, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг); забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Згідно п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Стаття 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», встановлює, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

На підставі зазначених норм вищезазначених статей Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», державною податковою інспекцією у місті Черкаси прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_2 від 29.01.2009 р., яким визначено штрафну (фінансову) санкцію в сумі 3410 грн. 00 коп. Вказане рішення отримано відповідачем 23.02.2009 р., про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення № 09148299.

Також, як вбачається з матеріалів справи, Головою ДПА в Черкаській області 31.03.2009 р. затверджений план проведення перевірок застосування реєстраторів розрахункових операцій, торгових патентів та правил реалізації і зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів на квітень 2009 р., де за номером 521 вказана перевірка магазину ОСОБА_2 за адресою: м. Черкаси, бул. Шевченка, 345/10.

16 квітня 2009 року заступником голови ДПА в Черкаській області ОСОБА_3 видані направлення № 003473 та № 003471 від 16.04.2009 р., якими доручалось інспекторам податкової служби ДПА в Черкаській області ОСОБА_7 та ОСОБА_5 з 16.04.2009 р. по 26.04.2009 р. провести планову перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2.

На підставі зазначених документів 16 квітня 2009 року о 17 год. 24 хв. вищезазначеними посадовими особами Державної податкової адміністрації в Черкаській області в присутності приватного підприємця ОСОБА_2 проведено планову перевірку за дотриманням суб’єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт від 16.04.2009 р. № 000789. Акт перевірки підписаний ОСОБА_2В та один примірник нею отриманий.

Проведеною перевіркою магазину відповідача, який знаходиться за адресою: м.Черкаси, бул. Шевченка, 345/10 встановлено факт реалізації 1 алкогольного напою «Медовуха» по ціні 10 грн. 00 коп. Продавець (приватний підприємець) отримала готівку, видала товар, провела розрахункову операцію через реєстратор розрахункових операцій та видала чек, за яким встановлено, що розрахункові операції проводяться через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменувань товарів, а саме: настоянка «Медовуха» проведено як «горілка». До реєстратора розрахункових операцій введено 10 назв товарів.

Вказаний факт підтверджується фіскальним чеком від 16.04.2009 р., в якому зазначається, що о 17 годині 24 хвилин придбано горілку за ціною 10 грн. 00 коп.

При перевірці книги обліку розрахункових операцій встановлено невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків за 25.01.2009 р., 18.02.2009 р., 03.03.2009 р., 31.03.2009 р., 07.09.2009 р., а також не зберігання фіскальних звітних чеків № 0107, №0128, № 0164.

Перевіркою встановлено, що в магазині здійснюється роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами нижчими від мінімальних роздрібних цін, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 957, а саме: настоянка «Медовуха» (алк. 37%, місткість 0,5 л) реалізовано по ціні 10 грн. 00 коп. за пляшку, тоді як мінімальна роздрібна ціна становить 12 грн. 95 коп. за пляшку.

Також перевіркою встановлено, що в магазині проводиться реалізація (зберігання з метою продажу) алкогольних напоїв, а саме: горілка «Хлібний дар» місткістю 0,5 л, 0,7 л, міцністю 40%, які знаходяться без марок акцизного збору по ціні 16 грн. 25 коп. за 0,5 л та 21 грн. 60 коп. за 0,7 л.

Таким чином, порушено пункти 9, 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, п. 4 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 р. № 481/95-BP, ст. 7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» від 15.09.1995 р. № 329/95-ВР та постанову Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва».

Відповідно до пунктів 9, 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

За порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій (п. 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).

Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» від 30 жовтня 2008 р. № 957 (в редакції, яка діяла на день проведення перевірки) встановлено для горілки та лікеро-горілчаних виробів мінімальну ціну за 1 літр 100-відсоткового спирту у розмірі 70 грн.

Одже, мінімальна роздрібна ціна лікеро-горілчаних виробів міцністю 37% у пляшці місткістю 0,5 літра складає 12 грн. 95 коп.

Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби», наявність марки акцизного збору на пляшці (упаковці) алкогольних напоїв та пачці (упаковці) тютюнових виробів є однією з умов для ввезення на митну територію України і реалізації їх споживачам.

Абзац 3 частини 4 статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зазначає, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до абзаців 11, 13 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, виготовленими за коньячною технологією, горілкою та лікеро-горілчаними виробами за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на коньяк, алкогольні напої, виготовлені за коньячною технологією, горілку та лікеро-горілчані вироби - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень; зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.

На підставі зазначених норм вищезазначених статей Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби», державною податковою інспекцією у місті Черкаси прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 60 від 27.04.2009 р., яким визначено штрафну (фінансову) санкцію в сумі 2700 грн. 00 коп. Вказане рішення отримано відповідачем особисто 18.05.2009 р.

Таким чином, загальна сума штрафних (фінансових) санкцій за рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_2 від 29.01.2009 р. та за рішенням про застосування фінансових санкцій № 60 від 27.04.2009 р. становить 6875 грн. 00 коп.

Відповідно до ст.25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суми фінансових санкцій, які визначені ст.ст.17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб’єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Доказів про сплату суми штрафних (фінансових) санкцій відповідачем суду не надано.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.2, 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 – 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути активи з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (18005, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход бюджету через державну податкову інспекцію у місті Черкаси (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код 34503595) в рахунок погашення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 6875 (шість тисяч вісімсот сімдесят п’ять) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.В. Холод

Повний текст постанови виготовлений 18 березня 2010 року