Рішення № 79633127, 05.02.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2019
Номер справи
2340/3069/18
Номер документу
79633127
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2019 року справа № 2340/3069/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

02 серпня 2018 року до суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1) до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області ( вул.. Смілянська, 57, м. Черкаси, 18036), Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538), в якій просить:

1) визнати протиправною відмову Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення, щодо відповідності прирівнювання займаної посади до рівнозначної посади поліцейського для перерахунку пенсії ОСОБА_1, викладену в листі №П-590 від 29.05.2018;

2) зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області виготовити на направити нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення поліцейського, що за рівнозначністю при рівняння відповідає посаді займаної ним, з повною реальною інформацією за формою, передбаченою додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988;

3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити починаючи з 01.01.2016 негайний перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно наданої нової довідки про грошове забезпечення, відповідно при рівняння до рівнозначної посади поліцейського, для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських;

4) встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач-1, надаючи довідку для перерахунку пенсії не врахував критерії рівнозначності прирівнювання (міліція-поліція) посад та в порушення постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" відмовляється видавати нову довідку про розмір грошового забезпечення щодо відповідності прирівнювання займаної посади до рівнозначної посади поліцейського, викладену у листі №П-590 від 29.05.2018. На підставі виданої нової довідки просить ГУ ПФУ в Черкаській області здійснити негайний перерахунок з 01.01.2016.

Ухвалою від 03.08.2018 позовну заяву залишено без руху з мотивів уточнення статусу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.

Ухвалою суду від 15.02.2018 вказаний адміністративний позов було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 20.08.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі.

У відзиві на позов, що надійшов до суду 03.09.2018, відповідач 1 зазначив що Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 15.11.2015 №988, наказу МВС України від 06.04.2016 №260 виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, а тому відсутні підстави для виготовлення нової довідки із зазначенням в ній інших розмірів грошового забезпечення позивача.

Відповідач 2 надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позову відповідно повністю.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 04.09.2018 зупинено провадження у справі.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 поновлено провадження у справі.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ. Останнім місцем роботи позивача була посада інспектора - керівника 4-ї групи 2-ї роти спеціального батальйону судової міліції «Грифон».

Позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), що підтверджується копією пенсійного посвідчення від 18.03.2008 № НОМЕР_1.

Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області до Головного управління ПФУ в Черкаській області направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу від 13.03.218 №2303004939.

Відповідно до вищезгаданої довідки від 13.03.218 №2303004939 розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача становить: посадовий оклад - 2400 грн., оклад за спеціальним званням капітана міліції - 1800 грн., надбавка за стаж служби 20 % - 840 грн., премія 5,95 % - 299,88 грн., однак на думку позивача відповідачем не було враховано, що його посада повинна бути прирівняна до посади командира роти.

Не погоджуючись з довідкою відповідача 1 позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.

Статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ визначено порядок перерахунку раніше призначених пенсій.

11.11.2015 Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), якою встановлено види грошового забезпечення поліцейських.

Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 р. "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтю 63 Закону № 2262-ХІІ було доповнено новою частиною та вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

У зв'язку із вище наведеними змінами в законодавстві, виникли підстави для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ (міліції), в тому числі позивачу, з грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", визначений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).

Відповідно до наказу МВС України від 17.02.2017 №138 "Про затвердження переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсії на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", посада інспектора керівника 4-ї групи 2-ї роти спеціального батальйону судової міліції «Грифон» УМВС України в Черкаській області прирівняна до посади інспектора стройового підрозділу ГУ НП.

В довідку про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивача відповідно до додатку 4 постанови №988 враховано посадовий оклад - 2400 грн., оклад за спеціальним званням капітана міліції - 1800 грн., надбавка за стаж служби 20,00% - 1820 грн., премія 5,95% - 299,88 грн., всього 5339,88 грн.

Враховуючи вищевикладене, довідка 13.03.218 №2303004939, яку Ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області виготовила та направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відповідає нормам діючого законодавства України.

Щодо позовної вимоги №2 суд зазначає таке.

Відповідно до статті 4 КАС України, похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Оскільки в задоволенні основної вимоги відмовлено, похідна позовна вимога задоволенню не підлягає.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати в установлений судом термін звіт про виконання судового рішення, суд зазначає таке.

Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Таким чином, вказаною статтею КАС України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог належить відмовити повністю.

Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору тому розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 72, 76 - 79, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.П. Тимошенко