Ухвала суду № 79632384, 01.02.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2019
Номер справи
818/554/18
Номер документу
79632384
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

з питань відстрочення виконання судового рішення

"01" лютого 2019 р. Справа № 818/554/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шевченко І.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Мельник О.П.,

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відстрочення виконання рішення суду від 10.04.2018 в адміністративній справі №818/554/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 у справі №818/554/18 (а.с.41-48) за позовом ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2.) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, заявник, ГУ ПФУ в Сумській області) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії позовні вимоги було задоволено, зокрема:

1) визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_2 пенсії з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VІІІ, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсій від 19.05.2017 №11/139-980(67);

2) зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VІІІ, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсій від 19.05.2017 №11/139-980(67).

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 30.08.2018 було встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду від 10.04.2018 та зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області протягом тридцяти днів з дня набрання ухвалою від 30.08.2018 законної сили подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 10.04.2018 у справі №818/554/18 (а.с.85-86).

Представником відповідача неодноразово подавались звіти про виконання рішення суду, однак, ухвалами суду від 17.10.2018 та від 27.12.2018 (а.с.154-159, 189-193) було відмовлено у прийнятті звітів про виконання судового рішення №818/554/18 ГУ ПФУ в Сумській області та встановлено новий строк для подання ГУ ПФУ в Сумській області звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 в адміністративній справі №818/554/18, зокрема, ухвалою суду від 27.12.2018 встановлено строк для подання звіту - до 27.02.2019.

18.01.2019 від ГУ ПФУ в Сумській області до суду надійшла заява про відстрочення виконання судового рішення від 10.04.2018 у справі №818/554/18 (а.с.201-202). Заява мотивована тим, що положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» передбачено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету протягом 2019-2020 років. При цьому, органи Пенсійного фонду України фінансують пенсійні виплати за рахунок коштів Державного бюджету України, реалізуючи бюджетну програму КПКВК 2506020 «Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії за різними пенсійними програмами» у межах виділених асигнувань. Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України. Головним управлінням направлено до Пенсійного фонду України запит щодо виділення додаткових коштів для забезпечення перерахунку військових пенсій в головному управлінні, у тому числі. Таким чином, головне управління вчинило всі залежні від нього дії для забезпечення виплати перерахованих пенсій.

Розгляд вказаної заяви було призначено до розгляду в судовому засіданні на 01.02.2019.

Представник заявника в судове засідання не з'явився, надіслав заяву, в якій підтримав подану заяву та просив провести її розгляд без участі представника управління (а.с.208).

Представник ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення заяви та просила відмовити ГУ ПФУ в Сумській області у відстроченні виконання рішення №818/554/18, оскільки відповідачем не надано жодного належного доказу на підтвердження обставин, що ускладнюють виконання рішення суду. Позивач та відповідач перебувають у рівних фінансових умовах, а тому відсутність у Державному бюджеті коштів на виплату пенсій не є підставою для відстрочення виконання рішення суду.

Заслухавши пояснення представника ОСОБА_2, перевіривши матеріали справи та доводи поданої заяви, суд не вбачає підстав для її задоволення, враховуючи наступне.

Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до частини 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Згідно з ч.4 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Системний аналіз вказаних норм свідчить про те, що підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є виняткові обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять неможливим виконання судового рішення в адміністративній справі. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Разом з тим, заявником не надано жодних переконливих доказів на підтвердження наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, як і не надано доказів обґрунтування заяви щодо відстрочення виконання судового рішення. Існування будь-яких непереборних чи нездоланних обставин, що перешкоджають виконанню рішенню суду, матеріали справи не містять. Фактів дії стихійного лиха чи інших надзвичайних подій судом не встановлено. При цьому, відсутність коштів на виконання рішення суду, не є достатньою та належною обставиною для відстрочення виконання судового рішення, оскільки, враховуючи практику Європейського Суду з прав людини, органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину не виконання ними своїх зобов'язань (справа "Кечко проти України", рішення від 08.11.2005).

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови. Проте заявником у своїй заяві не зазначено також на який саме термін необхідне відстрочення виконання судового рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що у задоволенні поданої заяви належить відмовити.

Керуючись ст.ст. 72, 73, 74, 75, 76, 77, 248, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Відмовити у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відстрочення виконання рішення суду від 10.04.2018 в адміністративній справі №818/554/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 06.02.2019.

Суддя І.Г. Шевченко