
Справа № 420/6664/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
за участі:
секретаря судового засідання Белінського Г.В.,
позивача ОСОБА_1 за паспортом,
представника відповідача Бондар В.В. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання надати довідку про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою,-
І. Суть спору:
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, в якому просив:
1. Визнати бездіяльність Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до наказу директора Украероруху від 13 липня 2018 року №412 протиправною.
2.Зобов'язати Державне підприємство обслуговування повітряного руху України надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за прирівняною посадою заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру організації повітряного руху служби аеронавігаційного обслуговування РСП, у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 13 липня 2018 року №412 «Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Украероруху» оформлену у відповідності додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 .
ІІ. Аргументи сторін
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 26.10.2013 р. перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років.
З 04.08.1981 р. по 25.10.2013 р. позивач проходив військову службу в Збройних Силах України.
Наказом Міністра оборони України від 19.10.1999 р. №600 позивач відряджений для подальшого проходження служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі.
Позивач зазначив, що з 1999 року по 25.10.2013 р. проходив службу на різних посадах у Украероруху та отримував грошове забезпечення.
Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) №343 від 14.10.2013 р. відповідно до ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» позивач звільнений у запас за п. «б» за станом здоров'я. Зазначеним наказом визначена вислуга років у Збройних Силах України в календарному обчисленні - 32 роки 02 місяців, пільгова 33 роки 07 місяців.
Наказом директора Украерорух від 25.10.2013 р. №582/о, на підставі наказу Міністра оборони України (по особовому складу) №343 від 10.10.2013 р. позивач звільнений з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Одеського РСП.
При звільненні, відповідач видав позивачу довідку про розмір грошового забезпечення на підставі якої ГУ ПФУ в Одеській області, відповідно до Закону України від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 26.10.2013 р. призначено позивачу пенсію за вислугу років.
В 2016-2017 р. відповідач кілька разів підвищував розмір грошового забезпечення військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху. Після кожного підвищення позивач звертався до директора Украероруха з проханням надати довідку про розмір грошового забезпечення. На всі запити керівництво Украероруху відправляло позивачу довідку та лист «Про надання довідки».
Наказом директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 13.07.2018 р. №412 «Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Украероруху» було збільшено розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру організації повітряного руху служби аеронавігаційного обслуговання РСП.
Позивач із запитом звернувся до відповідача, в якому просив надати довідку про розмір грошового забезпечення у зв'язку з наказом від 13.07.2018 р. №412 «Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Укрвероруху». Довідка потрібна для здійснення перерахунку пенсії.
На зазначений запит відповідач не надав відповідь.
На запит до директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України на отримання публічної інформації, від 22.11.2018 р., Украерорух листом від 06.12.2018 р. №1-26.7-5931 відмовив позивачу в надані довідки.
Позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив у надані йому довідки про розмір грошового забезпечення для самостійного подання її до ГУ ПФУ в Одеській області для здійснення перерахунку пенсії, чим порушив його права на перерахунок пенсії, що суперечить Конституційним нормам.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у позові.
27.12.2018 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами загального позовного провадження.
31.01.2019 р. ухвалою занесеною до протоколу судового засідання закрито підготовче провадження та продовжено розгляд справи по суті.
Представник відповідача у судовому засіданні у задоволенні позову просив відмовити з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що Державне підприємство обслуговування повітряного руху України надіслало повідомлення до Міністерства оборони України про зміну складової грошового забезпечення (окладу) відповідної категорії військовослужбовців та запит щодо підготовки та надання списків осіб, пенсії яких належить перерахунку та запит до ПФУ про надання списків відповідної категорії військовослужбовців.
Таким чином, на думку представника відповідача, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України виконало передбачені законодавством України дії для проведення перерахунку пенсії позивача.
Представник відповідача зазначив, що наказ відповідача про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, відсутній у вільному доступі. Він є відомчим документом і відповідно не є нормативно - правовим актом, а тому даний документ не може бути застосований органами ПФУ і не може бути правовою підставою для перерахунку пенсії відповідно до правил ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Наказом відповідача від 13.07.2018 р. №412 затверджено Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Украероруху. Тому посилання на вказаний наказ як на підставу для надання довідки про розмір грошового забезпечення є безпідставним.
Заслухавши вступне слово учасників справи, з'ясувавши обставини на які учасники справи посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.
ІІІ. Обставини, встановлені судом
Так, суд встановив, що ОСОБА_1 з 26.10.2013 р. перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років.
З 04.08.1981 р. по 25.10.2013 р. позивач проходив військову службу в Збройних Силах України.
Наказом Міністра оборони України від 19.10.1999 р. №600 позивач відряджений для подальшого проходження служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі (а.с.11-12).
Позивач з 1999 року по 25.10.2013 р. проходив службу на різних посадах в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України та отримував грошове забезпечення.
Наказом Міністра орони України (по особовому складу) №343 від 14.10.2013 р. відповідно до ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» позивач звільнений у запас за п. «б» за станом здоров'я. Зазначеним наказом визначена вислуга років у Збройних Силах України в календарному обчисленні - 32 роки 02 місяців, пільгова 33 роки 07 місяців (а.с.13).
Наказом відповідача від 25.10.2013 р. №582/о, на підставі наказу Міністра оборони України (по особовому складу) №343 від 10.10.2013 р. позивач звільнений з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Одеського РСП (а.с.14).
При звільненні, відповідач видав позивачу довідку про розмір грошового забезпечення на підставі якої ГУ ПФУ в Одеській області, відповідно до Закону України від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 26.10.2013 р. призначено позивачу пенсію за вислугу років.
В 2016-2017 р. відповідач кілька разів підвищував розмір грошового забезпечення військовослужбовцям, відрядженим до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України. Після кожного підвищення позивач звертався до відповідача з проханням надати довідку про розмір грошового забезпечення. На всі запити відповідач відправляв позивачу довідку та лист «Про надання довідки» (а.с.16-17).
Наказом директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 13.07.2018 р. №412 «Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України» було збільшено розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру організації повітряного руху служби аеронавігаційного обслуговання РСП (а.с.18-19).
28.07.2018 р. позивач із запитом звернувся до відповідача про надання йому довідки про розмір грошового забезпечення у зв'язку з наказом від 13.07.2018 р. №412 «Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України». Довідка потрібна для здійснення перерахунку пенсії (а.с.20).
На зазначений запит відповідач не надав відповідь.
22.11.2018 р. позивач звернувся до відповідача з запитом на отримання публічної інформації про надання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до наказу відповідача від 13.07.2018 р. №412 (а.с.21).
06.12.2018 р. відповідач листом за №1-26.7-5931 відмовив позивачу в надані довідки з посиланням на те, що наказ Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, відсутній у вільному доступі. Він є відомчим документом і відповідно не є нормативно - правовим актом, а тому даний документ не може бути застосований органами ПФУ і не може бути правовою підставою для перерахунку пенсії відповідно до правил ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.21-23).
Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
ІV Джерела права та висновки суду.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 "Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України" грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ".
Згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ", військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, особового складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби.
При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.
Відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (чинної на момент першого звернення позивача) керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 12.07.2010 р. №7408/14-10-039, Украерорух, згідно з статями 14 та 15 Закону України «Про оплату праці», Положення «Про Об'єднання цивільно-військової системи організації повітряного руху України» затвердженого Постановою КМУ від 19.07.1999 р. №1281, самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників.
Суд встановив, що з 01.03.2018 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704, в якій відповідно до пункту 5, також делеговано право керівнику державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям.
Таким чином, суд робить висновок, що Кабінетом Міністрів України делеговано керівникам державних органів, в тому числі й керівнику Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух", право визначати розміри посадових окладів, наказ від 13.07.2018 року №412 "Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Украероруху», яким встановлені посадові оклади за штатними посадами в підприємстві, які займають відряджені військовослужбовці, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки підвищує розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на умовах та порядку, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.10.2018 р. у справі №522/16882/18, від 06.11.2018 р. по справі №522/3093/18, в яких містяться висновки про те, що пенсія військовослужбовцям, відрядженим до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, належить перерахунку відповідно до частини четвертої статті 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказу державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначити розміри посадових окладів, тобто на підставі наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з абз. 4, 6 п. 3 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року, особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Суд робить висновок, що перерахунок пенсії за цим Законом провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Відповідно до п. 4 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1, заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії може бути, зокрема, заява ОСОБА_1, як пенсіонера та додані до неї документи.
Таким чином, позивач, має право отримати довідки про розмір його грошового забезпечення у зв'язку з прийняттям Державним підприємством обслуговування повітряного руху України наказу №412 від 13.07.2018 року для самостійного подання їх до Головного управління пенсійного фонду України для здійснення перерахунку.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд робить висновок про протиправну бездіяльність відповідача у зв'язку з ненаданням позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для реалізації його законного права на самостійне звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за перерахунком пенсії.
Крім того, суд не приймає до уваги посилання відповідача у відзиві та те, що відповідач надіслав повідомлення до Міністерства оборони України про зміну складової грошового забезпечення (окладу) відповідної категорії військовослужбовців та запит щодо підготовки та надання списків осіб, пенсії яких належить перерахунку та запит до ПФУ про надання списків відповідної категорії військовослужбовців не доводить правомірності його бездіяльності, оскільки надіслання повідомлення та запиту не пов'язане з наданням позивачу запитуваної довідки.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, робить висновок про задоволення позовних вимог.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 77, 139, 255, 293, 295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати бездіяльність Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, що до ненаданні ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до наказу директора Украероруху від 13 липня 2018 року №412 протиправною.
3.Зобов'язати Державне підприємство обслуговування повітряного руху України надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за прирівняною посадою заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру організації повітряного руху служби аеронавігаційного обслуговування РСП, у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 13 липня 2018 року №412 «Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Украероруху» оформлену у відповідності додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 .
4. Стягнути з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (код ЄДРПОУ 19477064) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири),80 грн.
5.Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення»КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
5. Позивач- ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1.
Відповідач - Державне підприємство обслуговування повітряного руху України, адреса: м. Бориспіль -1, Аеропорт, а/с 115, 08301 Київська область, код ЄДРПОУ 19477064.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 06 лютого 2019 року
Суддя О.Я. Бойко
.